Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

I. Bölüm FUTBOL OYUN TEKNİKLER * FUTBOL (Toplu) OYUN TEKNİKLERİ:

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "I. Bölüm FUTBOL OYUN TEKNİKLER * FUTBOL (Toplu) OYUN TEKNİKLERİ:"— Sunum transkripti:

1 I. Bölüm FUTBOL OYUN TEKNİKLER * FUTBOL (Toplu) OYUN TEKNİKLERİ:
Vuruş Teknikleri Top Sürme / Dripling Teknikleri Top Kontrolü Teknikleri Çalımlama Teknikleri Kenar / Taç atış Teknikleri Kaleci Oyun Teknikleri (Bu Bölümde yer verilmemiştir) TOPSUZ OYUN TEKNİKLERİ: Koşu ve Yön Değiştirme Teknikleri. Atlama / Sıçrama / Kayma / Düşme ve Yuvarlanma Teknikleri Vücut ile Yakın Engelleme Teknikleri 5. Futbol oyun kurallarını özetle; 19 ana başlık altında toplayarak, inceleyebiliriz:

2 FUTBOL TEMEL OYUN TEKNİKLERİ:
I. Bölüm FUTBOL TEMEL OYUN TEKNİKLERİ: TOPLU OYUN TEKNİKLERİ: Temel Vuruş Teknikleri Top Sürme / Dripling Teknikleri Top Kontrolü Teknikleri Çalımlama Teknikleri Kenar / Taç atış Teknikleri Kaleci Oyun Teknikleri (Bu Bölümde yer verilmemiştir) TOPSUZ OYUN TEKNİKLERİ: Koşu ve Yön Değiştirme Teknikleri. Atlama / Sıçrama / Kayma / Düşme ve Yuvarlanma Teknikleri Vücut ile Yakın Engelleme Teknikleri

3

4

5 FUTBOL OYNAMASI KOLAY; SON DERECE EKONOMİK ve PRATİK BİR OYUNDUR!

6 HER ŞEY SEVMEKLE BAŞLAR !

7 FUTBOL OYUN YAPISI ve ÖZELLİKLERİ
5.

8 1.Oyun Alanı ile ilgili kurallar. 2. Top ile ilgili kurallar.
FUTBOL OYUN KURALLARI Futbol Oyun Kuralları yönetmeliği; bir futbol maçında, oyunun nasıl ve hangi ölçütlerle yönetileceğine ilişkin standart kuralları içerir. Yönetmelikte yer alan kuralları özetle; 19 ana başlık altında toplanır ve futbola ait oyun, bu kuralların belirlediği ölçütler içinde oynanarak gerçekleştirilir. 1.Oyun Alanı ile ilgili kurallar. 2. Top ile ilgili kurallar. 3. Oyuncu Sayısı ile ilgili kurallar. 4. Oyuncu Giyim-kuşam ve donanımı ile ilgili kurallar. 5. Hakem ile ilgili kurallar. 6. Yardımcı Hakemler ile ilgili kurallar. 7. Oyun Süresi ile ilgili kurallar. 8. Oyunun Başlaması / Tekrar başlaması ile ilgili kurallar. 9. Topun Oyunda ve Oyun Dışı Olması ile ilgili kurallar. 10. Gol Yapma ile ilgili kurallar. 11. Ofsayt ile ilgili kurallar. 12. Kural Dışı hatalı oyun ve Fauller ile ilgili kurallar. 13. Serbest Vuruşlar ile ilgili kurallar. 14.Çift Vuruşlar ile ilgili kurallar. 15. Penaltı Vuruşu ile ilgili kurallar. 16. Kenar / Taç Atışı ile ilgili kurallar. 17. Kale Vuruşu ile ilgili kurallar. 18. Köşe Vuruşu ile ilgili kurallar. 19. Hakem İşaretleri. Bakınız ;T.F.F Futbol Oyun Kuralları Kitabı- 1999 5.

9 Bir futbol maçında takımlar sahada 11 er oyuncu ile yer alır
Bir futbol maçında takımlar sahada 11 er oyuncu ile yer alır.. 45 er dakikalık 2 devreden oluşan toplam 90 dakikalık maç süresi boyunca; her takım toplam 3 oyuncu değişim hakkına sahiptir.

10

11 TAKIMLARIN ve OYUNCULARININ; SAHADA BELLİ BİR YERLEŞİM DÜZENİ İÇİNDE KONUŞLANARAK YERLERİNİ ALMALARINA ‘‘ TAKIM DİZİLİŞİ’’ / ‘‘OYUNCU YERLEŞİM DÜZENİ’’ DENİR. ‘’ YERLEŞİM DÜZENİ’’ ya da ‘‘ TAKIM DİZİLİŞİ’’, O TAKIMIN STRATEJİK ve TAKTİK OYUN ANLAYIŞI ile ilgili OYUN SİSTEMİNİ YANSITIR.

12 Futbol maçları, boyutları Uluslar Arası Standart Ölçütlerle belirlenmiş (Eni en az 45 en çok 90 m; Boyu En az 90, en çok 120 metre olan) futbol sahalarında oynanır.. Günümüzde yapılan Uluslar arası maçlar ve şampiyonalar (FİFA standartlarına uygun olarak; eni: 63-68; boyu metre olan sahalarda oynanır.

13

14 Futbol maçları; 1 ‘Orta hakem’, 2 ‘ Yan / Çizgi hakemi’ ile Uluslar Arası Standart Futbol kuralları ile belirlenmiş ölçütlerle yönetilir . Resmi maçlarda, ayrıca; 4. hakem ve yardımcı iki kale çizgisi hakemi gözetiminde toplam 6 hakem görev yapar.

15

16 FUTBOLCULAR; TOPU YAKALAMAK, TUTMAK, ALMAK, VERMEK, VURMAK, ATMAK ya da TOPLA BİRLİKTE YOL ALMAK, TOPU BİR YERDEN BİR YERE TAŞINMAK v.b BENZER OYUNSAL TEKNİK BECERİLERİ YERİNE GETİRİRKEN, BU EYLEMLERİ YİNE FUTBOLA ÖZGÜ OYUNUN BİR GEREKLİLİĞİ OLARAK (Daha çok) AYAKLARINI KULLANARAK GERÇEKLEŞTİRİRLER.

17

18

19

20 FUTBOL OYUN STRATEJİSİ

21 FUTBOL TEMEL OYUN TEKNİKLERİ:
I. Bölüm FUTBOL TEMEL OYUN TEKNİKLERİ: * TOPLU OYUN TEKNİKLERİ: Temel Vuruş Teknikleri Top Sürme / Dripling Teknikleri Top Kontrolü Teknikleri Çalımlama Teknikleri Kenar / Taç atış Teknikleri Kaleci Oyun Teknikleri (Bu Bölümde yer verilmemiştir) TOPSUZ OYUN TEKNİKLERİ: Koşu ve Yön Değiştirme Teknikleri. Atlama / Sıçrama / Kayma / Düşme ve Yuvarlanma Teknikleri Vücut ile Yakın Engelleme Teknikleri 5.


"I. Bölüm FUTBOL OYUN TEKNİKLER * FUTBOL (Toplu) OYUN TEKNİKLERİ:" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları