Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BADMINTON OYUN KURALLARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BADMINTON OYUN KURALLARI"— Sunum transkripti:

1 BADMINTON OYUN KURALLARI

2 Tarihi MÖ 5. yüzyılda Çinliler, Badminton'un atası sayılan Ti Jian Zi adı verilen bir oyun oynarlarmış. Yine badmintona benzeyen bir oyun, 19. yüzyıl ortalarında Hindistan'da poona adıyla oynanıyormuş. Birçok açıdan günümüz badmintonuna benzeyen bu oyunu gören İngiliz subaylar, 1860 yıllarında bunu ülkelerine getirmişler. Beauford Dükünün kızları bu oyunu ilk defa Badminton Evi'nde oynamışlardır. Badminton ismi de bu salondan gelmektedir.

3 İlk kurallar J.L. Baldwin isimli sporcu, bu sporun kurallarını ilk koyan kişidir. 1870'li yıllarda Hindistan'dan dönen İngiliz subayları, Badminton'u J.L. Baldwin'in koyduğu kurallara göre oynamaya başlamışlardır. Dört yıl gibi kısa sürede İngiltere'de ilk badminton kulübü kuruldu ve kuralları belirlenen oyun ülke geneline yayıldı. Daha sonra, çeşitli ülkelere yayılan badminton, 1934'te Uluslararası Badminton Federasyonu'nun kurulması ile yeni bir ivme kazanmıştır. 1934'ten beri özellikle Çin ve Endonezya bu oyunda hayli başarılı olmaktadırlar.

4 KORT VE KORT EKİPMANI 1.1. Kort, 40 mm genişliğindeki çizgilerle işaretli bir dikdörtgen şeklinde olacaktır. 1.2. Kortu işaretleyen çizgiler, kolayca seçilebilir ve tercihen beyaz ya da sarı olacaktır. 1.3. Tüm çizgiler, sahanın belirlemiş oldukları bölümünü oluşturacaktır. 1.4. Direkler, kort yüzeyinden 1.55 metre yüksekliğinde olacak ve Kural 1.10’da öngörüldüğü gibi file gerildiğinde dik duracaklardır. Direkler ya da direk destekleri, korta değmeyecektir 1.5.Direkler, tekler de oynasa çiftler de oynasa, Şema A ’da gösterildiği gibi çiftler tarafı çizgilerine yerleştirilecektir. 1.6.File, 15 mm ’den az ve 20 mm ’den fazla olmayacak şekilde file delikleri olan, eşit kalınlıkta, koyu renk, ince kordondan oluşacaktır. 1.7. File, 760 mm boyunda ve en az 6.1 metre eninde olacaktır. 1.8. Filenin üst kenarı, şeridin içinden geçen kordon veya kablo üzerinde 75 mm ’lik beyaz çift şeritle çevrili olacaktır. Bu şerit, kordon veya kabloya dayalı olacaktır. 1.9. Kordon ya da kablo sıkıca gerilecek ve direklerin en yüksek noktasını aşmayacaktır. 1.10. Filenin en yüksek yeri, kort yüzeyinden itibaren, kortun merkezinde metre olacak ve çiftler taraf çizgileri üzerinde 1.55 metre olacaktır. 1.11.File bitimleri ile direkler arasında boşluk olmayacaktır.Gerektiğinde, file bitimlerindeki tam file boyu direklere bağlanacaktır.

5

6 TOP 2.1. Top, doğal ve / veya sentetik malzemeden yapılacaktır. Top hangi malzemeden yapılmış olursa olsun, süzülüş özellikleri, genellikle ince bir deri tabakası ile kaplı mantar tabanlı, doğal tüylerle yapılan topların süzülüş özellikleri ile aynı olacaktır. 2.2. Tüy Top 2.2.1Topun tabanına sabitlenmiş 16 tüy bulunacaktır. Tüyler, tüylerin uç kısmından topun tabanının üst noktasına kadar ölçüldüğünde, 62 mm ila 70 mm arasında eşit uzunlukta olacaktır. Tüylerin uçları, yarı çapı 58 mm ila 68 mm olan bir daire üzerinde duracaktır. Tüyler, iplik veya uygun başka bir malzeme ile sıkıca tutturulacaktır.

7 2.2.5. Tabanın yarı çapı 25 mm ila 28 mm olacak ve üst kısmı yuvarlak olacaktır.
Topun ağırlığı 4.74 ila 5.50 gram olacaktır. 2.3. Tüysüz Top Doğal tüylerin yerine, eteklik veya sentetik malzemeden yapılmış tüy simülasyonları konacaktır,. Taban, Kural 2.2.5’te tarif edildiği gibi olacaktır. Ölçüleri ve ağırlıkları, Kural 2.2.2, ve 2.2.6’daki gibi olacaktır. Ancak, doğal tüylerle karşılaştırıldıklarında, sentetik malzemelere özgü ağırlık ve diğer özelliklerdeki fark nedeniyle, yüzde 10’luk bir farklılık kabul edilebilecektir. 2.4. Yükseklik ya da iklim nedeniyle hava koşullarının standart topu kullanılamaz hale getirdiği durumlarda, topun genel dizaynı, hızı ve süzülüşünde hiçbir değişiklik olmaması koşuluyla, ilgili Üye Birliğin onayı ile yukarıda bahsedilen özelliklerde değişiklikler yapılabilir.

8 RAKET 4.1. Raket, Şema C ’de gösterildiği gibi, Kural ila 4.1.5’te açıklanan, toplam uzunluğu 680 mm ’yi aşmayan bir çerçeve ile toplam genişliği 230 mm ’yi aşmayan esas bölümlerden oluşacaktır. Raketin sapı, oyuncunun tutması için tasarlanan kısımdır. Raketin yüzeyi tellerle örülü olan kısmı, oyuncunun topa vurması için tasarlanan kısımdır. Raketin baş kısmı, tellerle örülü yüzeyi çerçeveler. Raketin şaft kısmı raketin sapını baş kısmına bağlar (Kural 4.1.5’e tabi olarak). Raketin boğaz kısmı (eğer varsa) şaftı baş kısma bağlar. 4.2. Tellerle örülü yüzey:

9 düz olacak ve dönüşümlü olarak birleştirilmiş veya birbirlerini kestikleri yerde örülmüş çapraz desenli tellerden oluşacaktır.Tellerle örülü desen genellikle eşit olacak ve özellikle orta kısımda diğer kısımlara göre daha kalın olacaktır;ve Toplam boyu 280mm ’yi, toplam eni 220 mm ’yi aşmayacaktır.Ancak,teller: Uzatılan tellerle örülü kısmın genişliğinin 35mm ’yi aşmaması;ve  Tellerle örülü kısmın toplam uzunluğunun 330mm ’yi aşmaması koşuluyla boğaz kısmına kadar uzatılabilir . 4.3. Raket üzerinde: Sadece ve özellikle yırtılma ve aşınmayı ya da titreşimi kısıtlamak ya da önlemek, veya ağırlığı dağıtmak ya da raketin sapını oyuncunun eline kordonla sabitleştirmek amacıyla kullanılanlar dışında veya bu amaçlar için boyut ve plasman olarak makul olanlar dışında hiçbir bağlı nesne veya çıkıntı bulunmayacaktır;ve Oyuncunun, raketin şeklini değiştirmesine imkan verecek hiçbir donatım bulunmayacaktır.

10 PUANLAMA SİSTEMİ 7.1. Bir karşılaşma, aksine karar verilmediği sürece, en iyi üç oyundan oluşacaktır (Ek2ve3). 7.2. Kural 7.4 ve 7.5’te öngörülenin dışında, bir oyunu, ilk 21 sayıyı alan taraf kazanacaktır. 7.3. Bir ralliyi kazanan tarafın skoruna bir puanlık sayı eklenecektir. Seti kazanan taraf 2. sete başlama hakkına sahiptir.Taraflardan biri, karşı taraf herhangi bir “hata” yaparsa ya da top karşı tarafın kortunun içinde kort yüzeyine değdiği için oyun dışı kalırsa, ralliyi kazanacaktır. 7.4. Toplam skor olduğunda,  iki sayılık üstünlük alan taraf oyunu kazanacaktır. 7.5. Toplam skor  olduğunda, 30. sayıyı ilk alan taraf oyunu kazanacaktır. 7.6. Oyunu kazanan taraf, bir sonraki oyunda ilk servisi atan taraf olacaktır.

11 SERVİS 9.1. Doğru atılan bir serviste:
Taraflardan hiçbiri, servis atan oyuncu ile servis karşılayan oyuncu servis atışına hazır olduklarında, servis atışını gereksiz yere geciktirmeyecektir.  Servis atan oyuncunun raketinin başının arka hareketi tamamlandığında, servis atışının başlangıcındaki herhangi bir gecikme (Kural 9.2) gereksiz bir gecikme olarak kabul edilecektir; Servis atan oyuncu ve servis karşılayan oyuncu, servis kortlarının sınır çizgilerine değmeden, karşılıklı servis kortlarında çapraz olarak duracaklardır (ŞemaA); Servis atan oyuncu ile servis karşılayan oyuncunun her iki ayağının bir bölümü, servis atışının başlangıcından (Kural 9.2) servis karşılanıncaya kadar (Kural 9.3) sabit pozisyonda kortun yüzeyi ile temas halinde kalacaktır; Servis atan oyuncu raketi ile ilk olarak topun taban kısmına vuracaktır; Topun tamamı, servis atan oyuncu raketiyle topa ilk vurduğu anda servis atan oyuncunun bel hizasının altında olacaktır. Bel hizası, servis atan oyuncunun alt kaburga kemiğinin en alt kısmı seviyesine kadar bedeni çevreleyen hayali bir çizgi olarak düşünülecektir; Servis atan oyuncunun raketinin şaftı, topa vurduğu anda, aşağıya doğru bir yönü gösteriyor olacaktır; Servis atan oyuncunun raket hareketi, servis atışının başlangıcından (Kural 9.2) servis karşılanıncaya kadar (Kural 9.3) ileriye doğru devam edecektir;

12 Topun süzülüşü, filenin üzerinden geçecek şekilde servis atan oyuncunun raketinden yukarıya doğru olacak ve böylece, durdurulmadığı takdirde, servisi karşılayan tarafın servis kortuna düşecektir (örneğin; sınır çizgileri üzerine veya içine);ve Servis atışı sırasında, servis atan oyuncu topu ıskalamayacaktır. 9.2. Oyuncular, servise hazır olduklarında, servis atan oyuncunun raketinin başının ilk ileri hareketi servis atışının başlangıcı sayılacaktır. 9.3. Servis atışı başladığında(Kural  9.2),  servis atan oyuncunun raketi topa vurduğunda ya da, servis atışı sırasında topu ıskaladığında servis karşı tarafa geçer. 9.4. Servis atan oyuncu, servis karşılayan oyuncu hazır olmadan önce servis atmayacaktır. Ancak,servis atışının dönüşü karşılanırsa, servis atan oyuncu hazır olarak kabul edilecektir. 9.5. Çiftlerde,servis atışı sırasında(Kural 9.2,9.3),eşler, karşı tarafın servis atan oyuncusunun ya da servis karşılayan oyuncusunun görüşünü engellemeyecek şekilde, kendi kortlarında istedikleri pozisyonu alabilirler.

13  HATA 13.1. Servis doğru atılmazsa (Kural9.1); 13.2. Serviste, top: Fileye takılırsa ve filede asılı kalırsa; Fileyi geçtikten sonra, fileye takılırsa;ya da Servisi karşılayan oyuncunun eşi tarafından vurulursa; 13.3. Oyunda,top: Kortun sınırları dışında yere düşerse (örneğin; sınır çizgilerinin ne üzerinde ne de içerisinde olursa); Filenin içinden veya altından geçerse; Filenin üzerinden geçemezse; Tavana veya yan duvarlara değerse; Kişi veya oyuncu giysisine değerse; Kort dışındaki herhangi bir nesne ya da kişiye değerse;

14 13.3.7. Rakete takılırsa ve vuruş uygulaması süresince rakette asılı kalırsa;
Aynı oyuncu tarafından ardarda vurulursa. Ancak, tek vuruşta raketin hem başına hem de tellerle örülü yüzeyine çarpan bir top durumunda “hata” olmayacaktır sayılmayacaktır;   Ardarda bir oyuncu ve aynı oyuncunun eşi tarafından vurulursa;  ya da    bir oyuncunun raketine değer ve karşı tarafın kortuna doğru ilerlemezse;  13.4. Oyunda, bir oyuncu: Raketiyle fileye değerse ya da file desteklerine, kişi veya giysiye değerse; Topa ilk vurulan noktanın filenin vuruş yapan oyuncunun tarafında olması durumunda vuruş yapan oyuncunun vuruş esnasında raketiyle file üzerinden topu takip etmesinin dışında karşı tarafın kortunu raket ile veya şahsen işgal ederse; Filenin altından karşı tarafın kortunu raket ile veya şahsen karşı tarafın engelleneceği veya ilgisinin dağılacağı şekilde işgal ederse;  veya Karşı tarafı engellerse, örneğin, karşı tarafın topun file üzerinden atıldığı yasal bir vuruş yapmasını engellerse; Seslenme ya da mimik yapma gibi herhangi bir hareketle karşı tarafın dikkatini kasıtlı olarak dağıtırsa; Bir oyuncu, Kural 16 altında ihlal, tekrarlanan ya da devamlı suçlardan suçlu bulunduğunda meydana gelecektir.

15 LET (SERVİS ATIŞININ TEKRARLANMASI)
14.1. Oyunu durdurmak amacıyla gözlemci veya bir oyuncu tarafından (eğer gözlemci yoksa) ‘Let’ duyurusu yapılacaktır. 14.2.  ‘Let”: Servis atan oyuncu, servisi karşılayan oyuncu hazır olmadan servis atarsa (Kural9.4); Servis esnasında, servisi karşılayan oyuncu ve servis atan oyuncunun her ikisi de hata yaparsa; Servis geri döndükten sonra, top: Fileye takılırsa ve filede asılı kalırsa,ya da Fileyi geçtikten sonra fileye takılırsa; Oyun esnasında,top parçalanırsa ve taban tamamen topun geri kalanından ayrılırsa; Gözlemcinin, bir koç tarafından oyunun bölündüğünü ya da bir karşı taraf oyuncusunun ilgisinin dağıtıldığını düşünmesi durumunda; Bir çizgi hakemi pozisyonu göremediğinde ve gözlemci karar veremediğinde;ya da Herhangi bir beklenmedik ya da rastlantısal bir durum ortaya çıkarsa meydana gelecektir.  14.3. Bir‘let’ meydana geldiğinde, son servisten itibaren, oyun sayılmayacak ve en son servisi atan oyuncu tekrar servis atacaktır.

16 Türkiye'de badminton Hacettepe Üniversitesi’nde görevli olan İrfan Yıldırım ve diğer spor yöneticileri katkılarıyla 1991 yılında Türkiye Badminton Federasyonu’nu kuruldu. Badminton sporunun ilk federasyon başkanı İrfan Yıldırım'dır. Türkiye genelinde ve federasyon verilerine göre, 2001 yılı itibarıyla 90 badminton kulübü açılmış ve 1880 sporcu katılmıştır. Badminton Milli Takımımız ilk milli müsabakasını İzmir'de Kazakistan Milli Takımı ile oynamıştır.  Ülkemizde düzenlenen ilk uluslararası turnuva ise 70. Yıl Uluslararası Badminton Turnuvası olup, Ekim 1993 tarihlerinde Ankara'da yapılmıştır. İstanbul' da ise 2001 yılında yapılan İstanbul Badminton Open'e Türkiye'nin genelinden ve Avrupadan 400'e yakın sporcu katılmıştır. İstanbul' da 84 ilköğretim ve spor kulübü bulunmaktadır.


"BADMINTON OYUN KURALLARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları