Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük BİR DEVRİN ANALİZİ: NUTUK 1 BİR DEVRİN ANALİZİ: NUTUK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük BİR DEVRİN ANALİZİ: NUTUK 1 BİR DEVRİN ANALİZİ: NUTUK."— Sunum transkripti:

1 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük BİR DEVRİN ANALİZİ: NUTUK 1 BİR DEVRİN ANALİZİ: NUTUK

2 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük BİR DEVRİN ANALİZİ: NUTUK 2 BİR DEVRİN ANALİZİ: NUTUK

3 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük BİR DEVRİN ANALİZİ: NUTUK 3 Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk'u CHP'nin 2. Kurultayı'nda, TBMM’ nin büyük salonunda 15-20 Ekim 1927 tarihlerinde 36 saat 33 dakikada okumuştur. Atatürk, 6 gün süren bu tarihi konuşması ile 19 Mayıs 1919'da başlayan Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın nasıl verildiğini ve Cumhuriyetin hangi koşullar altında kurulduğunu anlatır.

4 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük BİR DEVRİN ANALİZİ: NUTUK 4

5 5 ? Mustafa Kemal konuşmasını hangi belgelere dayandırmaktadır ? Kişisel yazışmalar Kongre tutanakları TBMM tutanakları Gazete arşivi

6 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük BİR DEVRİN ANALİZİ: NUTUK 6 Bağımsızlık ve çağdaşlaşma açısından örnek bir kitap olduğu için diğer dillere de çevrilmiş ve evrensel bir özellik sağlamıştır. İngilizce, Almanca ve Fransızca baskıları yeniden düzenlenen Atatürk'ün "Büyük Nutuk'unun Rusça, Kırgızca, Kazakça, Türkmence ve Farsça'sı hazırlandı.

7 7 SONUÇ 1 Temmuz 1926’ da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile karasularımızda egemenliğimizi sağladık. 1926 yılında, cumhuriyete ve inkılaplara karşı olanlar tarafından Mustafa Kemal’ e suikast girişiminde bulunuldu. Suçlular yakalanıp İstiklal Mahkemelerinde yargılandılar. Mustafa Kemal Atatürk, NUTUK’ ta 19 Mayıs 1919 ile 1927 yılları arasındaki olayları, Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın nasıl verildiğini ve Cumhuriyetin hangi koşullar altında kurulduğunu anlatır. T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük BİR DEVRİN ANALİZİ: NUTUK


"T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük BİR DEVRİN ANALİZİ: NUTUK 1 BİR DEVRİN ANALİZİ: NUTUK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları