Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BRUCELLA Muhammed fatih Genç 2310. Kingdom: Bacteria Phylum: Proteobacteria Class: Alpha Proteobacteria Order: Rhizobiales Family: Brucellaceae Genus:

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BRUCELLA Muhammed fatih Genç 2310. Kingdom: Bacteria Phylum: Proteobacteria Class: Alpha Proteobacteria Order: Rhizobiales Family: Brucellaceae Genus:"— Sunum transkripti:

1 BRUCELLA Muhammed fatih Genç 2310

2 Kingdom: Bacteria Phylum: Proteobacteria Class: Alpha Proteobacteria Order: Rhizobiales Family: Brucellaceae Genus: Brucella Genel özellikleri: Gram negatif, aerobik, katalaz pozitif, oksidaz genellikle pozitif, hareketsiz, kok, kokobasil veya kısa çubuk şeklindeki bakterilerdir. Boyutları 0,5-0,7 veya 0,6-1,5 nanometredir. Brucella insan ve hayvanların zorunlu paraziti olan bakteridir. Tipik olarak hücre içinde yerleşim gösterir. Kısmen inaktif metabolizması vardır. Kükürtlü bileşikleri parçalayarak H 2 S oluştururlar. Mikroskopta genellikle tek, bazen de zincir şeklinde küçük gruplar halinde bulunurlar. Brucella ısıtmaya ve asitlere orta derecede hassastır. Sütteki mikroorganizmalar pastörizasyon ile ölürler.

3 Türler B. abortus B. canis B. melitensis B. microti B. neotomae B. ovis B. suis B. pinnipediae B. abortus B. canis B. melitensis B. microti B. neotomae B. ovis B. suis B. pinnipediae Bu türlerden 4 tanesi insanlar açısından önemli birer patojendir Bunlar, B. abortus, B. melitensis, B. suis, B. canis’ dir.

4 Brucella melitensis genellikle keçi ve koyunlarda, B. abortus sığırlarda, B. canis köpeklerde ve B. suis ise domuzlarda yavru atma ile sonuçlanan hastalığa yol açmaktadır.

5 B. abortus

6 B. melitentis

7 Brucella türleri hastalıklı hayvanların sütünde bulunur. Süt ve süt ürünleri ile insanlara geçerek brusellozis veya Malta humması adı verilen enfeksiyöz hastalığa neden olur. Barsak mukozasında çoğalır buradan lenf ve kan yoluyla vücuda dağılarak sepsise neden olur. Ayrıca solunum yoluyla, derideki yaralardan temas yoluyla ve cinsel yolla da bulaşabilirler. Brucella türleri ısı ve dezenfektanlara karşı dayanıksızdırlar. Ancak gün ışığı içermeyen nemli toprakta 2 ay, suda 15 gün, tereyağında 4 ay canlı kalabilirler.

8 Tedavi Tetrasiklin + streptomisin 6 hafta

9 Teşekkürler


"BRUCELLA Muhammed fatih Genç 2310. Kingdom: Bacteria Phylum: Proteobacteria Class: Alpha Proteobacteria Order: Rhizobiales Family: Brucellaceae Genus:" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları