Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

بسم الله الرحمن الرحيم فَإذا قَضَيْتُمُ الصلوةََ فَاذْكُرُوا اللهَ قِياَماً وَقُعُوداً وعلى جُنُوبِكُمْ فَإذاَ اطْمَأْنَنْتُمْ فَاَقِيمُ الصلوةَ إنَّ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "بسم الله الرحمن الرحيم فَإذا قَضَيْتُمُ الصلوةََ فَاذْكُرُوا اللهَ قِياَماً وَقُعُوداً وعلى جُنُوبِكُمْ فَإذاَ اطْمَأْنَنْتُمْ فَاَقِيمُ الصلوةَ إنَّ"— Sunum transkripti:

1

2 بسم الله الرحمن الرحيم فَإذا قَضَيْتُمُ الصلوةََ فَاذْكُرُوا اللهَ قِياَماً وَقُعُوداً وعلى جُنُوبِكُمْ فَإذاَ اطْمَأْنَنْتُمْ فَاَقِيمُ الصلوةَ إنَّ الصلوَةَ كاَنَتْ على المُؤمِنِينَ كِتاَباً مَوْقُوتاً Namazı bitirdiğiniz zaman, Allah’ı ayakta iken, otururken yan yatarken de anın. Güvene erdiğinizde namazı gereğince kılın.Çünkü namaz Müminlere belirli vakitlerde kılınmak üzere farz kılınmıştır. Nisa suresi : 103

3 Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor : خمس صلوات في اليوم و الليلة “Bir gün ve gecede 5 (vakit) namaz vardır”

4 *- Namaz İslam’dan önceki bütün ilahi dinlerde emredilmiştir. Hz.Adem’den itibaren bütün Peygamberler namaz kılmışlardır. Kur’an’ın pek çok ayetinde namaz emredilmiştir. *- Bedenimizin temel gıda maddelerinden ekmeğe ve suya ihtiyacı ne kadarsa, ruhumuzun da namaza olan ihtiyacı o kadardır.

5 Allah (c.c) Kur’anda şöyle buyuruyor : ذَلِكَ الْكِتَابُ لاَ رَيْبَ فِيهِ هُدًى لِّلْمُتَّقِينَ الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ وَيُقِيمُونَ الصَّلاةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنفِقُونَ Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir. Onlar gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de Allah yolunda harcarlar. Bakara :2-3

6 *Takva sahiplerinin burada 5 vasfı zikredilirken Namaz 2.sırada zikrediliyor. 1- İMAN: Onlar gaybe inanırlar 2-NAMAZ: “Namazı dosdoğru kılarlar” 3-İNFAK: Kendilerine rızık olarak verdiğimizden de Allah yolunda harcarlar. 4-KİTAPLARA İMAN: Onlar sana indirilene de, senden önce indirilenlere de inanırlar. 5-AHİRETE İNANMAK: Ahirete de kesin olarak inanırlar.

7 NİÇİN NAMAZ KILMALIYIZ ? 1-Emre icabet ve görevimiz olduğu için, 2-Şükredenlerden olmak için, 3- Allah katında değer kazanmak için, 4-Rabbimize olan bağlılığımızı ve sadakatimizi bildirmek için, 5-Kötülüklerden korunmak, Allah’ın güvencesinde kalmak ve rahmetinden mahrum kalmamak için.

8 Rasulullah (s.a.v) Veda haccı hutbesinde şöyle buyurur: **Allah’tan korkunuz. **Beş vakit namazınızı kılınız. **Ramazan orucunu tutunuz. **Mallarınızın zekatını veriniz. **Amirlerinizin sözünü dinleyiniz. ** Böylece Rabbinizin cennetine girersiniz.

9 NAMAZ NEDİR ? 1-Namaz, Mü’minin miracı, 2-Allah ile mutat randevusu, 4- Allah’ın özel davetine icabet, 5 Hayatımızın terazisi, 6-Allah Resulünden bize kalan en değerli miraç hediyesi 7-Kötülüklere karşı kalkandır. 3-Namaz Dinin Direği,

10 NAMAZ KILAN 1-Rabbini över böylece övülenlerden olur. 2-Ruhunun muhtaç olduğu manevi gıdayı temin eder. Dolayısıyla Namaz kılmayan insan AÇ insandır. 3-Kalbi temizlenir, manevi hastalıklarını tedavi eder ve kalbin en büyük arzusu ve en çok aradığı şey olan mutluluğa ulaşır. 4-Namaz klanın, İşleri yolunda gider, kazancı bereketlenir, hayatı düzene girer. 5-Namaz ile kendimizi ve aile fertlerini günahlardan, her türlü tehlikeden ve yakıtı insanlar ve taşlar olan Cehennem azabından koruruz

11 Namaz insanı kötülüklerden nasıl alı kor? 1-. Fikrimiz iman, zikrimiz namaz ve ibadet olursa, kötülük yapma düşüncesinden de uzaklaşmış oluruz.. 2-Namaz kılınan çevre(cami-cemaat) kötülük ve suç potansiyelinin olmadığı nezih bir çevredir. 3-Sosyal çevremiz, cami cemaatinden oluşmaya başlar ve bu sosyal çevrenin oto kontrolüyle, kötülükler engellenir. 4-Namaz ile kalbi arınan Mü’minin içinde, kötülük yapma arzusu zayıflar, kötülüğe karşı nefret duygusu güçlenir. 5-Allah da, kulunun iyi olma kararlılığını görünce, onu özel olarak kötülüklerden muhafaza eder.

12 Nasıl Namaz Kılmalıyız ? 1- Su ile bedenine, iyi niyet ile kalbine abdest aldırmalıyız. 2-Mümkün olduğu kadar cemaate devam etmeliyiz. 3-Allah’ın huzurda olduğumuzun bilinciyle hareket edilmeliyiz. 4-Namazı ihsan seviyesinde eda etmeye çalışılmalıyız.

13 5-Bir borcu eda etme düşüncesiyle değil de miraç hediyesini özenle koruma hassasiyeti ile namaz kılmalıyız. Zira, borç ödeme düşüncesinde olumsuz bir duygu var. Yani sıkıntı var. Hediyeyi koruma duygusunda ise, hediye ve hediyeyi verene yakınlık sebebiyle onur duyma duygusu var. Müminin miracı olan namaz Kur`an-ı Kerim`de 70 ayette emrediliyor. Namaz kainatın neticesi, insanın yaratılış gayesi, müminin imandan sonra birinci özelliğidir.

14 ALLAH TEALA BUYURUYOR Ki : وَاْمُرْ أَهْلَكَ باِالصَّلاَةِ وَاصْطَبِرْعَلَيْهاَ “ Ailene namazı emret ve kendin de ona devam et.” Taha suresi: 132 Namaz kılan bir fert olmak yetmez, namaz kılan bir aile olmalıyız. Taha,132 ayeti geldikten sonra Peygamberimiz (s.a.s) altı ay süre ile evli olan kızı Fatıma’nın kapısına giderek “es-salat,es-salat” diye seslenmiştir. Allah Resulü, bu hususta bizim gözetmemiz gereken hassasiyeti bize göstermek istemiştir.Çünkü O bizim için MODEL insan idi.

15 PEYGAMBERİMİZ (SAV) BUYURUYOR Kİ : “Bana üç şey sevdirildi: Güzel koku, kadın ve gözümün nuru namaz ” Peygamberimiz, sevdim demiyor, sevdirildi diyor. Demek ki, güzel kokuya ve kadına karşı duyulan fıtri duygu namaza karşı da var. Her bireyde, güçlü bir mercie ait olma ve ait olduğu yere yakınlaşma arzusu fıtri olarak mevcuttur. Bu arzuyu da ancak genel anlamda dua ve ibadetler özellikle de namaz karşılayabilir

16 Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor : مروا اولادكم بالصلوة وهم ابناء سبع سنين “ Çocuklarınız 7 yaşına gelince onlara namazı emrediniz (alıştırınız“)”

17 Namazsız Dua eden, Kime benzer ? Namaz kılmadan sadece dua ile Allah’tan bir şeyler isteyenler, yalnızca başı sıkışınca, işi düşünce, iyilik sahibini hatırlayan, işi düşmeyince de iyilik görmezden gelen menfaatçi ve fırsatçı kimselere benzerler

18 PEYGAMBERİMİZ (SAV) BUYURUYOR Ki : Taharetini ikmal ve vakitlerine riayet ederek beş vakit namaza devam eden kimseye o namaz kıyamet gününde NUR ve DELİL olur. Kim Namazı zayi ederse FİRAVUN ve HAMAN ile haşrolunur

19 Yüce Allah Kitabımız Kur’anda Müddessir suresinin 38-47. ayetlerinde mealen şöyle buyuruyor : ‘’ Herkes kazandığına karşılık bir rehindir. Ancak ahiret mutluluğuna eren kimseler başka. Onlar cennetlerdedirler. Birbirlerine suçlular hakkında sorular sorarlar ve dönüp onlara şöyle derler: “Sizi Cehenneme ne soktu ?” Onlar şöyle derler: “Biz namaz kılanlardan değildik. “Yoksula yedirmezdik.” Bâtıla dalanlarla birlikte biz de dalardık Ceza gününü de yalanlıyorduk.” “Nihayet ölüm bize gelip çattı.”

20 AYETTE CEHENNEME GÖTÜREN 4 DAVRANIŞTAN BAHSEDİLİYOR : *-Namaz kılmamak. *-Yoksulu doyurmamak. *-Günaha dalmak. *-Hesap gününü önemsememek.

21 PEYGAMBERİMİZ (SAV) MALEN ŞÖYLE BUYURUYOR K I : Kıyamet gününde kulun hesaba çekileceği ilk ameli onun namazıdır. Eğer namazı düzgün olursa, işi iyi gider ve kazançlı çıkar. Namazı düzgün olmazsa, kaybeder ve zararlı çıkar. Şayet farzlarından bir şey noksan çıkarsa, Azîz ve Celîl olan Rabb'i: - Kulumun nâfile namazları var mı, bakınız? der. Farzların eksiği nafilelerle tamamlanır. Sonra diğer amellerinden de bu şekilde hesaba çekilir.“

22 Namazsız Hayat Düşünülemez Namazsız Hayat Düşünülemez Namaz kılmamak için bir sebebin mi var yoksa? Ne olabilir ki namazdan önemli olan sebep??? Namaz kılacak vaktin yok değil mi? Ya da Namazdan daha önemli bir işin ya da Allah'a kulluğu unuttuğumuzdan. Hangisi ? Ama Onların da vakti yoktu Yıl :1915.Bir Bayram sabahı Yer:Çanakkale cephesi

23 Ya Bedir Savaşına ne demeli? Savaş hiç durulmuyordu aksine gittikçe kızgınlaşıyordu, bu arada ikindi vakti çıkmak üzereydi, ama kılacak zamanda yoktu Müslümanların karşısında en az on katı düşman vardı, Ya onlar ne yaptı Peygamberimiz 300 kişilik ordusunu ikiye ayırdı yarısı geriye çekildi, diğer yarısı daha ileri atıldı ve daha bir kuvvetle savaştı, ve geriye çekilenler Peygamberimizin imamlığında namazlarını kıldılar; bitince de diğerleri ile yer değiştirip onlar savaşmaya başladı diğerleri geri çekilip namazı eda ettiler. Nisa Suresi:102 Sizce Onların zamanı var mıydı?

24 Ya da bunların zamanı var mı ? Yok Değil mi?

25 Yeriniz mi Yok…? Sence onların yeri var mı?

26 Ya da yolculuk yapıyorsundur değil mi, kılacak yer yok ki olsa kılardın...!!! Peki onların var mı?

27 Ya da insanlar ne der diye aklına mı geldi ? RIHTIMDA UÇAKTA

28 Bir düşünelim. Bu kadar vakti ne için harcıyoruz, Dünyalık için değil mi? İyi para kazanalım, rahat yaşayalım, hepsi bunun için değil mi? Bir daha düşünelim, kim götürmüş bir bez parçasından başka bir şey, Oraya gittiğimizde imandan sonra ilk sorulacak soru namazdır. O zaman ne cevap vereceğiz, vaktim yok diyemeyiz, yer bulamadım diyemeyiz, işim vardı diyemeyiz. Belki şunu deriz: 'Bu kadar çabuk beklemiyordum ölümü yoksa kılacaktım ileride namazımı kaza namazı da kılacaktım'... ama yaşım genç daha yaşlanınca kılarım değil mi hem o zaman bol bol vaktim de olacak, ya yaşlanamazsak...?

29 Ya NAMAZ kılmadan bizim namazımız kılınırsa!! Ya bu dar ve soğuk kabirde ne diyeceğiz ben çok yoğundum namaz kılamadım mı diyeceğiz..???

30 Ya da hastayız değil mi onun için kılamıyoruz… Ama iyileşmemiz için namaz kılmamız gerektiğini biliyor muyuz? Öyle dememiş mi Peygamberimiz: “Namazda şifa var' Bak oda hasta üstelik kaç yaşına gelmiş Ama ayakta duramıyoruz değil mi? Oturarak kıl, oturamıyoruz da, İma ile kılalım.

31 Sabah namazın uyanamıyoruz. Gündüz çalışıyoruz o yüzden yoruluyoruz. Bir de şeytan üstümüze biniyor ve “ kim kalkacak o saatte ” diyoruz. Peki; O saatte sevdiğimiz ile buluşacak olsak o zaman ne yaparız, kesinlikle kalkarız, hatta gece uyumayız.

32 RABBİMİZ BİZİ ÇAĞIRIYOR HEMDE GÜNE BEŞ DEFA

33 Ya böyle bir ilan görsen ne yapardık acaba ? “ Ya boş ver değmez uykumu bölmeye, dünya malıdır ne olacak” mı deriz Yoksa ilk biz olmak için orda mı gecelerdik. “

34 Hem bak doğada her şey 'O' na SECDE ediyor. Taş bile. Taş kadar olamadık mı? Ağaçlar bile secde ediyor, ibret almalı...!!!

35 Rafet ALTUNCU Kazlıçeşme Fatih Camii İmam-Hatibi ZEYTİNBURNU


"بسم الله الرحمن الرحيم فَإذا قَضَيْتُمُ الصلوةََ فَاذْكُرُوا اللهَ قِياَماً وَقُعُوداً وعلى جُنُوبِكُمْ فَإذاَ اطْمَأْنَنْتُمْ فَاَقِيمُ الصلوةَ إنَّ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları