Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Abbas AKAN Sosyal Bilgiler Öğretmeni SALTANATTAN MİLLİ EGEMENLİĞE.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Abbas AKAN Sosyal Bilgiler Öğretmeni SALTANATTAN MİLLİ EGEMENLİĞE."— Sunum transkripti:

1

2 Abbas AKAN Sosyal Bilgiler Öğretmeni SALTANATTAN MİLLİ EGEMENLİĞE

3 Söyleyin bakalım;İşgal altında ve saltanatla yönetilen bir ülkede milli egemenlikten bahsedilebilir mi? Ben, sizce neden saltanatı bağımsızlığın önünde engel olarak görmekteyim ?

4 3 Saltanatın Kaldırılması (1 Kasım 1922) İtilaf devletleri Türkiye’de iç çekişmeye sebep olmak için Lozan görüşmelerine hem TBMM’yi hem de İstanbul Hükümetini çağırmıştı İtilaf devletleri Türkiye’de iç çekişmeye sebep olmak için Lozan görüşmelerine hem TBMM’yi hem de İstanbul Hükümetini çağırmıştı M. Kemal’in isteği ile meclis saltanatı kaldırdı M. Kemal’in isteği ile meclis saltanatı kaldırdı Halife Abdülmecit efendi seçildi Halife Abdülmecit efendi seçildi Böylece iki başlılık sona erdi Böylece iki başlılık sona erdi 623 yıllık Osmanlı saltanatı sona erdi 623 yıllık Osmanlı saltanatı sona erdi Demokratikleşme ve Laikliğe geçişte bir adım atıldı Demokratikleşme ve Laikliğe geçişte bir adım atıldı

5 …… fakat henüz karşımızdakiler bizimle üç dört senelik hesabı görmüyorlar,üç yüz ve dört yüz senelik bir hesabı görmeye başlamışlar… Lozan görüşmelerinin kesilmesini nelere bağlamaktayım çocuklar? Benim ifade ettiğim üç yüz, dört yüz senelik meseleler nedir?

6 Sevr ve Lozan ı kıyaslayalım Sizce Bir devletin sevr antlaşmasına bir devletin bağımsız yaşaması düşünülebilir? Söyleyin bakalım Sevr Antlaşmasını engelleyen etken nedir?

7 Türkiye, İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Yugoslavya ve boğazlar görüşülürken Bulgaristan ve Sovyet Rusya katıldı Türkiye, İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Yugoslavya ve boğazlar görüşülürken Bulgaristan ve Sovyet Rusya katıldı ABD gözlemci olarak katıldı ABD gözlemci olarak katıldı Türkiye adına İsmet paşa katıldı Türkiye adına İsmet paşa katıldı Görüşmeler 4 Şubat-24 Nisan arası kesilmişti Görüşmeler 4 Şubat-24 Nisan arası kesilmişti  Yunan sınırı; Meriç nehri oldu  Ege adaları; Bozcaada ve Gökçeada hariç gerisi Yunana verildi. Türkiye’ye yakın adalar askerden arındırıldı  Kapitülasyonlar; kaldırıldı  Boğazlar; Başkanlığını Türkiye'nin yaptığı “Boğazlar komisyonu” na verildi  Irak sınırı ve Musul meselesi; çözülemedi  Dış Borçlar; Osm borçları ayrılan devletler arasında paylaşılarak ödenecekti  Yabancı Okullar; Türkiye kurallarına uyacaklardı 6 Zaferin ve Bağımsızlığın tescili Lozan Antlaşması (20 Kasım 1922 - 24 Temmuz 1923)

8 7 Önemi; İtilaf Devletleri misak-ı milliyi tanıdılar İtilaf Devletleri misak-ı milliyi tanıdılar Ülke sınırları Irak hariç belirlendi Ülke sınırları Irak hariç belirlendi Ermeni iddiaları sona erdi Ermeni iddiaları sona erdi Çözülemeyen Problemler; Boğazlar meselesi Montrö Sözleşmesi (1936) ile çözüldü Boğazlar meselesi Montrö Sözleşmesi (1936) ile çözüldü Musul alınamamış, Irak sınırı kesinlik kazanamamıştı. Musul alınamamış, Irak sınırı kesinlik kazanamamıştı. İsmet Paşa, Ankara Hükümeti adına 24 Temmuz 1923 Salı günü saat 15:09 ile 15:15 arasında Lozan Barış Antlaşması'nı imzalıyor.

9 Milli Sınırlardan Milli Ekonomiye


"Abbas AKAN Sosyal Bilgiler Öğretmeni SALTANATTAN MİLLİ EGEMENLİĞE." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları