Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDE BAĞIMLILIĞI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDE BAĞIMLILIĞI."— Sunum transkripti:

1 MADDE BAĞIMLILIĞI

2 BAĞIMLILIK Bağımlılık zarar verici sonuçlar doğurmasına karşın, zorlantılı bir şekilde madde arama ve kullanma ile karakterize süreğen ve tekrarlayıcı bir beyin hastalığıdır. Bağımlılık yapan ya da kötüye kullanılan maddeler: 1. Alkol 2. Amfetamin veya benzer etkili simpatomimetikler 3. Kafein 4. Kannabis 5. Kokain 6. Hallüsinojenler 7. İnhalanlar 8. Nikotin 9. Opiyatlar 10. Sedatifl er, hipnotikler ve anksiyolitikler 11. Çoğul madde 12. Diğer veya bilinmeyen madde

3 Madde kullanımının ortaya çıkmasında üç faktörün bir araya gelmesinin önemli olduğu kabul edilir:
• Maddenin elde edilebilirliği : Doktor reçetesi, yasal olarak satın alma ve yasa dışı kaynaklardan madde temini.

4 • Yatkın bir kişilik : Madde kullanımı veya bağımlılığı için spesifik bir kişilik yapısı belirlenememiş ise de anti-sosyal kişilik bozukluğu ile madde kullanımı arasında, normal popülasyona göre, çok büyük bir fark (% 35 ila 60) söz konusudur.

5 Sosyal çevre : Sosyal çevre, hem kişiyi etkileyip madde kullanımına yatkın hale getirerek, hem maddenin elde edilebilirliğini kolaylaştırarak madde kullanımı ve bağımlılığının ortaya çıkması ve sürdürülmesinde etkili olur. Bir toplumda madde kullanımının hoş karşılanması madde kötüye kullanımı ve bağımlılığının yaygınlaşması riskini artırır

6 SINIFLANDIRMASI 1- Madde Kullanım Bozuklukları a- Madde Bağımlılığı b- Madde Kötüye Kullanımı 2- Madde Kullanımının Yol Açtığı Bozukluklar a- Madde Entoksikasyonu b- Madde Yoksunluğu c- Madde Kullanımının Yol Açtığı Deliryum d- Madde Kullanımının Yol Açtığı Kalıcı Demans e- Madde Kullanımının Yol Açtığı Kalıcı Amnestik Bozukluk f- Madde Kullanımının Yol Açtığı Psikotik Bozukluk g- Madde Kullanımının Yol Açtığı Duygudurum Bozukluğu h- Madde Kullanımının Yol Açtığı Anksiyete Bozukluğu i- Madde Kullanımının Yol Açtığı Cinsel İşlev Bozukluğu j- Madde Kullanımının Yol Açtığı Uyku Bozukluğu

7 MADDE KÖTÜYE KULLANIMI
Bu tür kullanma biçiminde, bağımlılık kriterlerini karşılamamakla beraber, kişinin klinik olarak aşikar bir bozulma ya da sıkıntıya yol açacak şekilde uygunsuz bir madde kullanımı söz konusudur. Madde kullanımı yüzünden okul, ev veya iş sorunları ortaya çıkmakta, eş ile sorunlar olabilmekte ve madde kullanımı fiziki açıdan tehlikeli olabilmekte veya yasal sorunlara yol açabilmektedir.

8 Madde Bağımlılığı Alışılmış olan herhangi bir ilaç veya maddenin, kişi için psikolojik ve fizyolojik bir ihtiyaç haline gelmesi, alınması için engellenmesi imkansız bir istek duyulması, alınan miktarın ve alınma sıklığının giderek artması, alınmadığı zaman yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması ve bu ilaç veya madde alınmadan günlük hayatın sürdürülmesinin imkansız hale gelmesidir.

9 Madde Entoksikasyonu Herhangi bir maddenin kişi tarafından alınması ile o maddeye özgü bir reversibl sendromun gelişmesidir. Bir maddenin kullanımı sırasında ya da hemen sonra, maddenin merkezi sinir sistemindeki etkisine bağlı olarak, psiko-fizyolojik ve davranışla ilgili geçici değişiklikler ortaya çıkar. Bu değişikliklerin tabiatı, kişiye ve maddeye göre değişir.

10 ALKOL BAĞIMLILIĞI Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) alkol bağımlısını “Uzun süre ve alışılmışın dışında alkol alan, alkole bağlı olarak ruhsal, bedensel ve toplumsal sağlığı bozulan, buna karşın durumunu değerlendiremeyen, değerlendirse bile alkol alma isteğini durduramayan sağaltıma gereksinim duyan bir hastadır” şeklinde tanımlamaktadır. Standart içki= 14gr saf alkol içerir 1 şişe veya kutu bira cc 1 kadeh şarap = 150 cc 1 küçük kadeh likör veya aperatif = 75 cc 1 küçük kadeh brendi= 45 cc 1 küçük kadeh viski, rakı, votka, cin = 45 cc

11 Alkol Kullanımının Yol Açtığı Bozukluklar
Alkol Entoksikasyonu Alkol entoksikasyonu, alkol alımı sırasında yada çok kısa süre sonra ortaya çıkan uygunsuz davranışlar ve psikolojik değişiklikler ile birlikte nörolojik belirtilerin de ortaya çıktığı bir durumdur.

12 2.Alkol yoksunluğu deliryumu (deliryum tremens) Alkol bağımlılığında alkolün bırakılması ya da kesilmesi sonucu oluşan akut organik beyin sendromudur. Oluş nedenleri arasında tiamin eksikliği, metabolik bozukluklar, beslenme bozukluğu, sıvı ve elektrolit dengesizliği, asidoz, beynin yeterli oksijenlenememesi, bozuk protein metabolizması gibi durumlar sayılmaktadır.

13 4. Alkolik halüsinosis 3.Amnezik bozukluk (Korsakoff psikozu)
Uzun süre aşırı miktarlarda alkol alımından sonra görülmektedir. Tablodan B1 (tiyamin) eksikliği sorumlu tutulmaktadır. İç görü azlığı, öğrenme yeteneğinin bozulması, algısal ve bilişşel işlevlerde bozulma söz konusudur Yaşanan olayları anlatmak için masal uydururlar (konfabulasyon). 4. Alkolik halüsinosis Uzamış halüsinasyonlar ve sanrılarla karakterizedir. Halüsinasyonlar, çoğu kez rahatsız edici seslerdir. Sesler doğrudan hastaya söylenir ya da onu üçüncü bir kişiye çekiştirirler. Sesler çok gerçek ve canlıdır.

14 5.ALKOL PSİKOZU Kronik alkol kullanımında, ağır kıskançlık ve aldatılma kuşkuları ile belirli bir psikoz durumu ortaya çıkartır.

15 6.Alkol Bunaması Uzun süreli alkol alımından sonra alkol alımının bırakılmasıyla birlikte en az 3 hafta süren ve bu nedenle açıklanamayan demansların alkole bağlı oldukları düşünülür. Ağır bellek- yargılama bozukluğu, soyut düşünme yetisinde yitim, kişiliğin yozlaşması vardır. 7.BİYOLOJİK BOZUKLUKLAR Karaciğer sirozu, gastrit, akut pankreatit, alkolik kardiyomyopati, fetal alkol sendromu….vs

16 MSS Narkotik Etki Eden Maddeler
OPİOİD Santral sinir sistemi ve diğer dokularda bulunan spesifik reseptörlere bağlanarak etki eden, primer olarak analjezi amaçlı kullanılan, doğal (morfin) veya sentetik (meperidin, fentanil, sufentanil, alfentanil, remifentanil) yapıda ajanlardır.  MORFİN: Opiumdan elde edilen bir alkaloiddir. Morfinin etki süresi 4-5 saattir. Morfinin MSS ve periferik etkileri vardır. EROİN: Morfinden daha güçlü analjezik etkiye sahiptir. Eroinin bağımlılık yapma potansiyeli morfinden daha güçlüdür. 1-2 defa kullanılması ile bağımlılık ve süratle tolerans gelişir.

17 MSS Uyarıcı Etki Eden Maddeler
KOKAİN: Kokain damar yoluyla ya da buruna çekilerek alınır. Etki süresi dakikadır. Hangi yolla alınırsa alınsın, alındıktan kısa bir süre sonra karaciğerde metabolize olur ve idrarla atılır. Kokainin atılımı çok hızlı değildir, idrarda alımından sonraki 3-4 gün boyunca saptanabilir. ESRAR: Keyif verici ve sarhoş edici etkisinden başka, birçok sektörde hammadde olarak olarak kullanılır. Etkisi daha çok alınma yoluna bağlıdır. Eğer solunum yolu ile alınırsa etkisi 2-4 saat, sindirim yolu ile alınırsa 5-12 saat sürmektedir. EKSTAZİ: Genellikle oral yoldan alınır. Oral yolla alındığında yaklaşık dakika sonra etkisini göstermektedir. İlacın etkisi 3-4 saat sürmektedir.

18 Nikotin Bağımlılığı (Sigara Tiryakiliği)
Günde 2 paket ve üzerinde sigara kullanımı ile ilk sigaranın sabah kalktıktan sonraki ilk yarım saat içinde içilmesi ağır nikotin bağımlılığına ve yoksunluk belirtilerinin şiddetli olabileceğine işaret etmektedir.

19

20 Alkol ve madde bağımlısı olan bireyler ülkemizde 37 ilde bulunan AMATEM kliniklerinde tedavi görmektedir. 2014 verilerine göre tedavi gören hastalarda bırakma yüzdesi % 4 tür.

21 HASTANIN AMATEME KABULU
Hasta Alkol/Madde kullanımını bırakmaya karar verdiğinde polikliniğe başvurur. Doktorun değerlendirmesinden sonra Amateme yatışı uygunsa listede sıraya alınır. Sırası gelen hasta aranarak yatışı için gün verilir. Bu konuşmada hastaya yanında getireceği eşyalar söylenir. Bağcıksız ayakkabı Gündüz serviste giyilmesine uygun bağcıksız eşofman takımı Gece yatarken giymesi için pijama Havlu Bunlar hastanın odasındaki dolabında hasta kontrolündedir. Deodorant Diş macunu ve fırçası Tıraş malzemesi Tırnak makası vb. kişisel ihtiyaçlar Bunlar hastanın güvenlik kontrolündeki dolabına koyulur. İhtiyaç halinde gözetim altında kullandırılır.

22 Hasta verilen tarihte ve saatte servise gelir
Hasta verilen tarihte ve saatte servise gelir. Hemşire hastayı kabul eder ve yakınları servis dışında beklerken hasta servise alınır. Hasta kabul odasında bir güvenlik görevlisi ve bir hemşire kontrolü altında anamnezi alınır. Bilgileri alındıktan sonra hasta yatışı kabul ederse imzaları alınır. Ve servis kuralları anlatılır. Daha sonra üst araması yapılır. Geldiği bütün kıyafetler çıkartılır kontrol edilmiş olan kıyafetleri giyerek servise alınır. Çıkarmış olduğu kıyafetler aileye teslim edilir ve eğer hasta sigara kullanıyorsa kapalı hiç açılmamış sigara alınması gerektiği aileye bildirilir. Hastanın kantin ihtiyaçları için max. 50 TL alınır. Kapalı zarfa kimliğiyle birlikte konulur. Hasta servise alınır.

23

24 Amateme Yatışı Yapıldıktan Sonra
Servise alınan hastaya servis tanıtılır. Hastanın vital bulguları , kan tahlili için kan alınır. EKG çekilir. Kullandığı maddeye göre ölçeklendirme yapılır. Güvenlik görevlisi gözetiminde idrar örneği alınır. Hastanın ziyaret günleri görüşebileceği 1. dereceden 3 yakın ismi alınır. Bunlar değiştirilemez ve yatışı boyunca bunlar dışında kimseyle görüşemez. Ziyaret günleri Salı ve Cumartesi – arasındadır. Kan tahlil sonuçları ve ölçeklere göre doktorla görüşülüp tedavisi düzenlenir.

25

26

27

28

29

30

31

32 Haftalık Aktivite Programı
Pazartesi: – arası Spor hocası eşliğinde spor yapılır arasında resim hocası eşliğinde resim ve benzeri çalışmalar yapılır. Salı: 10.00– arasında SAMBA dersi yapılır. Burada psikologların düzenlemiş olduğu 21 günlük programlar uygulanır ve 21 günü tamamlayan hastalara sertifika verilir.

33 Çarşamba: 10. 00- 12. 00 arasında SAMBA dersi yapılır. 14. 00-16
Çarşamba: arasında SAMBA dersi yapılır arasında resim dersi yapılır Perşembe: arasında spor dersi yapılır – arasında SAMBA dersi yapılır. Cuma : –12.00 SAMBA dersi yapılır arasında resim dersi yapılır.

34 Genel program dışında hastalar serbest zamanlarını televizyon izleyerek, müzik dinleyerek, tenis ve tavla oynayarak, kitap okuyarak, birbirleriyle sohbet ederek, sigara odasında sigara içerek geçirirler

35 Güzel havalarda hemşireler ve güvenlik gözetiminde bahçede vakit geçirirler. Hemşirelerle sıkıntılarını paylaşırlar. Dileyen hastalar voleybol, futbol vb oynayabilirler.

36 Hemşire Sorumlulukları
Detoksifikasyon (Arındırma); Yatışı sağlanan hastalar gerekli ise doktor kararıyla detoks odasında madde veya alkolden arındırılır. Alkol deliryumu yönünden hasta sıkı akip edilir.  Bu bölümde ilaç uygulamaları oldukça önemlidir, hastanın ilacını yutup yutmadığı mutlaka kontrol edilir.  Detoksifikasyonu biten hasta ile tedavi ekibi tarafından ortak bir değerlendirme yapılır ve normal odaya geçişine karar verilir.

37 Hemşirelerin Tutumu Normal odaya yatışı sağlanmışsa o bölümün içeriği, kuralları ve programı hakkında ön bilgi verilir. Bu dönemde hasta genellikle şaşkın, anksiyetesi artmış, madde kullanma isteği yüksek, Buna bağlı olarak tedaviye devam etmekle bırakmak arasında gitgellerin fazla yaşandığı bir dönemdir. Tedaviye uyumu ve devamı konusunda motive edilmeli, desteklenmeli ve ihtiyacı olduğunda yardımcı olunacağı mesajı verilmelidir. • Tutarlı, ödün vermeyen, nazik, ortak bir tutum ve kurallara tam olarak uymak esastır. Hastaya yargısız ve gerçekçi davranılmalıdır. • Hemşire, yoksunluktaki hastanın zaman zaman kendisine hakaret, zarar verici kontrolsüz davranışlarının nedenini bilmeli, buna uygun çözümler aramalı ve  durumu kişiselleştirmemelidir.

38 Psikoterapi Hastanın hangi odada kalacağı belirlenirken, • Önceden tanışık olmamalarına, •  Tedavi süreci içersinde aynı odayı paylaşmamış olmalarına, • Madde bağımlılarının çoğunlukla aynı odada kalmamalarına dikkat edilir • Küçük ve büyük grup terapileri, bilinçlendirme ve diğer programlar hakkında hasta bilgilendirilir • Davranış değişikliği ve psikososyal beceri kazandırmayı amaçlayan ortam tedavisi anlatılır. • Sosyal faaliyet programında ne planladıkları, iş bölümü herkesin kendi sorumluluğunu yerine getirip getirmediği takip edilir ve not alınır. • Tüm hastaların eşit olarak görev ve sorumluluk almasına dikkat edilir.

39 • Kurallara uyumu ve uyum zorluğu gözlenir, gerekirse bireysel görüşmeler yapılır. • Bazı gruplar tedavi ekibi ile işbirliği içinde olabildiği gibi, bazen tam tersi olabilir. Bu noktada günün her saatinde hasta ile daha çok zaman geçiren hemşire tarafından servis içi grup dinamiği gözlemlenir ve gözlemler tedavi ekibi ile paylaşılır. • Bir nevi köprü oluşturan aile bilinçlendirme programında hasta yakınları, bağımlılık, servisin işleyişi ve ortam tedavisi hakkında bilgilendirilir. • Taburculuk öncesi hastaya ayaktan tedavi seçenekleri ve önemi anlatılır.  • Terapi bölümünde hemşire, programın her alanında rol almaktadır.

40 Bu dönem; • Genellikle hastanın kendisiyle yüzleşmeye başladığı,  • Ben neden buradayım sorusunun, • Suçluluk duygusunun sık yaşandığı bir dönemdir, • Kendisini değersiz ve başarısız ya da aşırı güvenli hissedebilir.

41 Hemşirelerin; • Terapötik ortamın sağlanmasında tutum ve davranışları önemlidir. • İyi bir dinleyici olmalı • Bağımlıya yargısız, gerçekçi ve tarafsız bir ilgiyle; • Eleştirel ve kontrol eder nitelikte değil, güven, destek, hoşgörü, sabır ve değer verme tutumu ile yaklaşmalı, • Farklı mesaj vermeden tüm tedavi ekibi ile ortak  davranış benimsemeli, yaptığı müdahale ve uygulamalarında empati kurabilmelidir. • Yumuşak, aşırı izin verici ve koruyucu olmanın bağımlıya yarar değil zarar verici olduğunu bilmelidir.

42 Sonuç olarak; • Bağımlılık tedavisinde çalışan hemşire, • Yatış öncesi tedaviye yönlendirmede • Yatılı hastanın bakımı ve iyileşmesinde, • Taburculuk sonrası toplumda iyilik halini sürdürmesinde ve izlenmesinde büyük katkı sağlar. • Bu alanda çalışan hemşirelerin her türlü tıbbi tedavi ve bakım özelliğinin yanı sıra, terapötik yeterliliği olmalı tedavinin her basamağında aktif rol almalı, • Tüm tedavi ekibi ile ortak, tarafsız, eğitsel ve duygusal anlamda destekleyici davranışını sürdürmelidir.

43 Taburculuk Kendi isteğiyle yatan hastalar kendileri istediği zaman yada 21 günlük program sonunda servisten taburcu edilir. Kendini hazır hissetmeyen hastalar 21 günden daha fazla günde de taburcu edilebilir. Zorunlu yatışlar doktor kararıyla taburcu edilir. Programı tamamlamadan kendi isteğiyle çıkan hastaların servise 3 ay yatışı kabul edilmez. Puanlama sistemine göre 50 puan alan hastalar servisten ihraç edilir ve 6 ay yatışı yapılmaz.

44 Taburculuk Sonrası Taburculuk sonrası hastanın kontrol aralıkları ve polikliniğe geleceği zaman zarfı hastaya anlatılır. Bağımlıların boş vakitlerini değerlendirebileceği yeni beceriler geliştirmesine, ilgi alanına girebilecek yeni hobiler kazanmasına varsa eski yeteneklerini yeniden ortaya çıkarmasına yardımcı olunur. Taburculuk sonrası alkol veya maddenin yerine koyabileceği aktiviteler hastaya anlatılır. (spor, resim, yeni bir iş bulma, kurs ve sertifika programları.. Vb )  Ayaktan tedavisine sahip çıkarak hastalık ve sosyal yaşantı arasında denge kurmaya çalışan bağımlıya rehberlik ve danışmanlık edilir. Kişinin çevresine yönelik bilgilendirme ve rehabilitasyon etkinliklerine başlanır. Hasta yakınlarına madde ile mücadele seminerleri tertip edilir, grup terapileri için gruplar oluşturulur. Ayrıca belki de en önemli etkinlik olacağını düşündüğümüz ‘hastanın arkadaşlarını bilgilendirme, rehabilite etme ve gerekirse grup etkinlikleri içine dahil etme’ programı tertip edilir. 

45 TANI AMAÇ GİRİŞİM Alkol ve madde kullanımına bağlı DÜŞÜNME SÜRECİNDE BOZULMA Hastanın ortamı uygun şekilde tanımlaması ve günlük yaşam aktivitelerini uygun şekilde yerine getirmesini sağlamak Hasta kaygı düzeyini arttıracak ortamdan uzaklaştırılacak. Hastanın yeri, zamanı ve kişileri gerçekçi olarak değerlendirmesi sağlanacak. Gerektiğinde doktor istemiyle önerilen sedatifler uygulanacak. Kısa cümleler ve anlaşılır bir dille konuşma sürdürülecek.

46 HEMŞİRELİK TANISI​ AMAÇ​ GİRİŞİMLER​ DUYUSAL -ALGISAL DEĞİŞİMLER​
Duyusal kayıpları erken saptamak hastanın bu kayıplarıkompanseetmesini sağlamak​ 1.Beşduyu ile ilgili değerlendirme yapılacak.                     2.Görme problemi varsa hastaya gören taraftan yaklaşılacak nesneler görebileceği şekilde yerleştirilecek başını çevirerek etrafı gözlemlemesi sağlanacak.                 3.Sıcak-soğuk algılama problemi varsa  hasta güvenliği için çok sıcak ve soğuktan korunacak. ​ 4.Hasta güvenliği ile ilgili önlemler alınacak.                     5.Hasta ve ailesine eğitim verilecek.​

47 HEMŞİRELİK TANISI​ AMAÇ​ GİRİŞİMLER​ Beden gereksiniminden az beslenme
Metabolizma hızında artış, iştah artışı yeterli-dengeli beslenmeyi sağlamak 1)Hastanın dengeli az ve sık yemesi sağlanacak (6 öğün) 2)İshali azaltmak için baharatlı ve uyarıcı besinlerden (kahve, çay, kola, alkol) uzak durulacak 3)diyetisyen ile işbirliği içinde hastaya yüksek kalorili, yüksek proteinli, vitaminli bir diyet düzenlenecek 4)Hastanın stressiz sakin bir ortamda beslenmesi sağlanacak 5)Günlük beslenme durumu (iştah, tüketilen besinler, türleri) izlenecek 6)Belirli aralıklar ile kilo ölçümü yapılacak 7)Laboratuvar bulguları belirli aralıklarla değerlendirilecek (hemoglobin, albumin, lenfosit) 8)hastanın önerilen ilaçları alması sağlanacak (antitiroid ilaçlar, vitamin B komplexi vb.)

48 HEMŞİRELİK TANISI​ AMAÇ​ GİRİŞİMLER​ İLETİŞİMDE BOZULMA​
Etkili iletişim kurmasını sağlamak.​ 1.İletişim güçlüğünün şekli belirlenecek.​ 2.Konuşurkenyüz hastaya dönük duracak.                            ​ 3.Cevabı ''Evet'' ya da ''Hayır' olan kısa ,basit sorular sorulacak. 4.Yavaş konuşulacak ve cevap vermesi için zaman tanınacak.                           5.Hatırlamaya çalıştığı kelimeyi kendisinin bulması için fırsat ve zaman tanınacak .​ 6.Alternatif iletişim yöntemlerinden yararlanılacak[Resim,kağıt,kalemv.b.].​ 7.Beden dili kullanılarak sözel iletişim desteklenecek.                      8.Aileye iletişim sağlamada bilgiler verilecek.​

49 HEMŞİRELİK TANISI​ AMAÇ​ GİRİŞİMLER​ BENLİK SAYGISINDA BOZULMA​
Güven verici hasta-hemşire ilişkisi kurulur.​ • Olumsuz eleştiriler bulunmaktan kaçınılacak.​ • Büyüklük sanrıları varsa sanrılar üzerine konuşularak düşünceleri paylaşılacak.​ • Hasta benlik saygısını artırabileceği aktivitelere yönlendirilecek.​ • Yapabileceği aktivitelerde hasta desteklenir ve mutlaka geribildirimlerde bulunulacak.​ • Kendisi hakkındaki algı ve düşüncelerini paylaşması sağlanır, yanlış olanlar düzeltilmeye çalışılacak.​ • Yaşamakta olduğu negatif duygular hastadan birebir dinlenecek.​ • Bağımsızca yapabildiği aktiviteler desteklenip başarılı olduğunun hissettirilmeye çalışılacak.​ • Hastanın bakıma katılımı sağlanacak.​

50 TANI AMAÇ GİRİŞİM Gerçeği değerlendirme yetisindeki bozulmaya bağlı ANKSİYETE Hastaya anksiyetesiyle başetme yöntemlerini öğretmek. Bireyin anksiyete düzeyi değerlendirilecek. Anksiyeteyi artıran risk faktörleri belirlenecek. Başlangiç semptomlarını hissettiğinde bunu engellemek için kullanabileceği davranışçı metodlar (gevşeme egzersizleri, fiziksel aktiviteyi artırmak vb.) öğretilecek. Hastanın anksiyetesini artıracak davranılardan sakınılacak(tehdit etme, yalan söyleme, ilgisizlik,tıbbi dille konuşma vb.) Sakin ve güvenli bir iletişim ortamı sağlanacak. Diğer anksiyöz hastalarla ilişkisi sınırlandırılacak.

51 TANI AMAÇ GİRİŞİM Anksiyeteye bağlı ETKİSİZ BAŞETME
Mevcut uygunsuz başetme davranışları tanımlanacak, uygun başetme tutumları öğretilecek. Bireyin olası sorunlarıyla etkili başetmenin yolları belirlenecek. Bireyin duygu ve düşüncelerini ifade etmesi sağlanacak. İlaçlarını dizenli alması sağlanacak. Öfke ve saldırganlık duygusunu yatsıyabileceği farklı yöntemler öğretilecek (kum torbasını yumruklamak, sağlık personelinden yardım isteme vb.)

52 TANI AMAÇ GİRİŞİM Etkisiz başetmeye bağlı KENDİNE ZARAR VERME İSTEĞİ
Bireyin intihar girişiminde bulunmaması, intihar etme dürtülerini etkili yönetmesini sağlamak. Bireyin olası sorunlarıyla etkili başetmesinin yoları belirlenecek. Bireyin duygu ve düşüncelerini ifade etmesi sağlanacak. Yanında mümkünse refakatçi bulundurulacak. Bireyin davranışları gözlenecek. İlaçları düzenli alması sağlanacak. İntihar dürtüleri geldiği zaman neler yaması, kimlerle iletişime geçmesi gerektiği konusunda bilgilendirilecek.

53 TANI AMAÇ GİRİŞİM Alkol ve madde kullanımına bağlı TRAVMA RİSKİ
Bireyde travma yaşanmasını önlemek. Bireyin hospitalizasyon sürecinde yakından gözlenecek. Hastanın odası sessiz, sakin tutulacak. Hastanın bulunduğu çevrede güvenlik önlemleri alınacak. Kesici, delici aletler ortadan kaldırılacak. Saldırganlık nöbetlerinin ön belirtileri saptanacak ve kişi bunları fark etiiğinde yardım istemesi için cesaretlendirilecek. Taburculuğu sonrası yalnız kalmaması için aile üyeleri destek olunması gerektiği konusunda bilğilendirilecek. Saldırgan davranışla olduğu zaman uygun sedatif uygulanacak.

54 TANI AMAÇ GİRİŞİM Hastanede kalmaya ve madde, alkol bırakma sürecine bağlı UYKU ÖRÜNTÜSÜNDE BOZULMA Günlük yaşam aktivitelerini sürdürmek için yeterli enerjiye sahip olduğunu belirlemek Bireyin uyku düzeni ve alışkanlıkları belirlenecek. Hastanın çevreye uyumuna yardımcı olunacak. Hastanın korku ve endişelerini ifade etmesine yardımcı olunacak. Bireyin alışkanlıkları doğrultusunda ilaçsız uyumasını kolaylaştırıcı önlemler alınır.(ılık sıvılar, gevşeme teknikler, müzik dinleme, uygun çevre koşulları vb.) Rahat uyku ortamı sağlacak. Hastanın gündüz uykuları kısıtlanacak Gerekli ise doktor istemiyle sedatif verilecek.

55 KAYNAKÇA DSM tanı ölçütleri başvuru el kitabı ( çeviri: prof. Dr. Ertuğrul köroğlu) MADDE BAĞIMLILIĞI TANI ve TEDAVİKILAVUZU EL KİTABI/TC.SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü/Bakanlık Yayın Numarası: 879/Pozitif Matbaa 2012 TÜRKİYE’DE SIK KARŞILAŞILAN PSİKİYATRİK HASTALIKLAR/Sempozyum Dizisi No:62 •Mart 2008 S: /ALKOL BAĞIMLILIĞI /İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sürekli Tıp Eğitimi Etkinlikleri/Doç. Dr. M. Reha Bayar, Dr. Mesut Yavuz TÜRKİYE’DE SIK KARŞILAŞILAN PSİKİYATRİK HASTALIKLAR/Sempozyum Dizisi No:62 •Mart 2008 S: /MADDE BAĞIMLILIĞINA GENEL BAKIŞ/İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sürekli Tıp Eğitimi Etkinlikleri/Prof. Dr. Musa Tosun Psikiyatride Güncel Yaklaşımlar-Current Approaches in Psychiatry 2012;4(1):37-50 doi: /cap /Bağımlılık Psikofarmakolojisi/Tuğçe Toker Uğurlu, Ceyhan Balcı Şengül, Cem Şengül

56 http://www.e-hemsire.com/blog/makale-&-saglik- haberleri/alkol-madde-bagimliligi-ve-hemsirelik
Öz F (1996). Madde Kullanım Bozuklukları: Psikiyatri Hemşireliği El Kitabı. Ed. N. Kum, Birlik Ofset, İstanbul, Townsend MC (2008). Essentials of Psychiatric Mental Health Nursing. Fourth Edition, FA Davis Company, Philadelphia, /amatem-merkezleri.html

57 HAZIRLAYANLAR EBRU SARI B121100067 ARZU GÜNEY B121100068
ZEYNEP AY B İBRAHİM KARTAL

58 BİZİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ 


"MADDE BAĞIMLILIĞI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları