Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

8 MART 2016 Lise 11 Yurt Dişi Eğitim Danişmanlik Sunumu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "8 MART 2016 Lise 11 Yurt Dişi Eğitim Danişmanlik Sunumu."— Sunum transkripti:

1 8 MART 2016 Lise 11 Yurt Dişi Eğitim Danişmanlik Sunumu

2 218 öğrenci mezun oldu 97 öğrenci yurt dışına başvurdu 78 öğrenci (%36) yurt dışına gitti 22 öğrenci maddi yardım aldı Burslu öğrencilerden 9’u Robert’te de burslu okuyorlardı RC’15 İstatistikleri Robert College

3 RC 15 ve Yerle ş tikleri Okullar

4 RC 16’den haberler Sınıfın yüzde 60’ıyla çalışan danışmanlar 1 Ocak 2016’e kadar 1500’i aşkın başvuru yolladılar. RC 2016 yılı öğrencileri başarılı bir erken başvuru sürecini tamamladılar. 115 öğrenciden 78’i erken başvuruda bulundu. Geçen seneki erken başvurulara kıyasla bu 45% artıştı. Erken kabullerin detayları bir dahaki sayfada. Erken başvurular 1 Kasım’da başlayıp 15 Aralık’a kadar sonuçlandı ve gelen kabuller etkileyiciydi. 1 Nisan’a kadar diğer tüm başvuru sonuçları da açıklanacak. 1 Mayıs 2016 öğrenciler tercih ettikleri bir okula deposito yatıracaklar.

5 RC 16 Kabulleri * * Şubat 2016’ya kadar gelmiş olan kabuller Babson College1Northeastern University8University of British Columbia3 Boston College1Northwestern University2University of Chicago1 Boston University1Otis College of Art and Design1University of Edinburgh9 Brown University1Pace University, New York City1University of Exeter2 California College of the Arts (SF)3Pennsylvania State University2University of Glasgow3 Carnegie Mellon University1Pomona College1University of Illinois at Urbana-Champ11 Clark University1Pratt Institute4University of Manchester11 Clarkson University1Princeton University1University of Miami1 Columbia University2Purdue University11 University of Michigan 16 Drake University1Queen Mary, University of London1University of Minnesota, Twin Cities1 Drexel University2Ringling College of Art and Design2University of Nottingham4 Duke University1Rutgers University-New Brunswick1University of Oklahoma1 Durham University2Ryerson University2University of Oxford5 Emerson College1San Jose State University1University of Richmond1 Emory University4School of Oriental and African Studies1University of Southampton2 George Mason University1School of the Art Institute of Chicago1University of Southern California1 Georgetown University1St. John's College1University of St. Andrews2 Georgia Institute of Technology1Stony Brook University1University of Toronto1 Harvard University1Syracuse University2University of Vermont1 Imperial College London6The Ohio State University1University of Virginia9 Indiana University at Bloomington3The University of Iowa1University of Warwick5 King's College London10The University of Texas, Austin2University of Waterloo1 Loyola Marymount University1Trinity College1University of Wisconsin, Madison3 Massachusetts Institute of Technology1Tufts University1University of York1 McGill University9Universita Bocconi5Vanderbilt University1 Miami University, Oxford2University College London8Worcester Polytechnic Institute2 Michigan State University2University of Bath1Yale University1 New York University1University of Bristol2Yale-NUS College1

6 Her öğrenci için dengeli bir liste oluşturur Her öğrenciyi ve RC’i tanıtan detaylı ve kapsamlı birer danışman tavsiye mektubu hazırlar Okul profili ve gerekli akademik tanıtımı sağlayan Okul Raporu hazırlar Öğrencinin hazırladığı resümeye destek verirler Öğrencinin yazdığı samimi ve özenilmiş kompozisyona yardım ederler Üniversitelere tüm okul evraklarının yollanması ve takibini yaparlar Kabul sonrasında ve karar aşamasında yardım ve üniversite hayatına girişte hazırlık verirler Yurtdışı Eğitim Ofisi Size Nasıl Yardımcı Olur?

7 2015 sonbaharında Lise 11 öğrenci ve velilerine sunum yapıldı ve Onur Bey ile birebir görüşmeler devam etti. RC 17 ile Ms Türeli, Merve hanım ve Onur bey birlikte çalışarak sınıfı 3e bölecekler Şubat tatiline çıkmadan tüm Lise 11 öğrencilerine email ve rehberlik öğretmenleri aracılığıyla haber yollayarak ofisimizle irtibata geçmelerini rica ettik. Onur Bey Lise 11 sınıflarının rehberlik derslerinde teker teker ziyaret ederek başlangıç sürecini tanıttı. Lise 11 öğrencilerinden Naviance’daki resumeyi doldurmalarını ve okul araştırma ödevlerini tamamlamalarını rica ediyoruz. Hemen ardından da Yurtdışı Danışmanlık ofimize (CCO) gelerek “öğrenci ilk tanıtım toplantısı” için randevu almalarını istiyoruz. Şubat-Mayıs ayları boyunca ilgili öğrencilerle tanışmı ş olmayı hedefliyoruz Öğrenci görüşmelerinden sonra da siz velilerimizi (ya da dilerseniz beraber ailecek) CCO’ya toplantıya çağırıyoruz. Mayıs sonuna kadar bu toplantıları gerçekleştirmeyi hedefliyoruz Bu toplantıların bitiminde her öğrencinin bizimle “mülakat” toplantısı almalarını rica ediyoruz. Mayis- Kasım arası bu mülakatlar tamamlanmalı Önümüzü Görmek Adına...

8 Naviance ve Üniversite Listeleri Danışmanlar tarafından her öğrenci için 20-30 okulluk bir liste oluşturulacaktır. Bu listenin sizler tarafından bu dönem ve gerekirse de yaz boyunca araştırılıp elenmesini isteyeceğiz. Ekim başına kadar listelerdeki okul sayısını Naviance’da 15 üniversiteyle sınırlamayı hedefleriz. Aşağıdaki okul grupları 1’er okul sayılır. UCAS- 5 İngiltere üniversitesi kapsar University of California okulları- 10 UC okulu mevcut Kanada okulları Seçilen okullara öğrencinin not ortalamasını, mali yardım isteğini, akademik ilgi alanlarını ve geçmi ş RC öğrencilerinin kabul istatistiklerini göz önüne alarak dengeli bir ş ekilde oluşturulacaktır.

9 Öğrencilerden Beklentilerimiz Üniversite listeleri tamamlandıkça öğrencilerden isteğimiz yavaş yavaş ama dikkatli bir sekilde okullar hakkında bilgi toplamaya başlamaları Bunun için okul websitelerine bakılabilir Orada okuyan diğer RC öğrencilerine ulaşılabilir İstenilen bölüme göre araştırma yapılabilir- profesörlerle irtibata geçilebilir RC’ye gelen üniversite temsilcileriyle görüsülebilir Okulların sunduğu online kurslara kayıt yapılabilir CCO’daki kitaplardan yararlanılabilir Maalesef L12 öğrencilerinden en sık duyduğumz şikayet: “keşke okulları iyi tanıyacak daha çok vaktim olsaydı…”

10 RC 2009- 2015 Mezunlarımızın Şu an Okudukları Okullar CollegeAcceptAttendAcceptAttend McGill University8217University of California Berkeley156 University of Chicago3216University of Michigan396 Tufts University3414University of Virginia426 University of Oxford2213Boston University715 Yale University1912Carnegie Mellon University195 Columbia University2511Lehigh University125 Duke University2711University of British Columbia385 New York University3110Washington University in St. Louis215 Univ. of Illinois at Urbana-Champ.5510Babson College184 University of Nottingham5410Drexel University454 Brown University159Franklin and Marshall College184 Princeton University219Georgetown University164 University College London419Lafayette College114 Cornell University178Penn State University444 Northwestern University298Stanford University74 University of Toronto487Universita Bocconi124 Georgia Technology176University of Pennsylvania134 Harvard University86University of Southern California294 University of California Berkeley156Barnard College53 University of Michigan396Carl Benz School of Engineering43

11 Ba ş vuru paketinin öğeleri Çevrimiçi başvuru (ortak başvuru (Common Application), UCAS, okulların kendi siteleri vb.) Okul raporu (danışman mektubu ve okul profili) Resmi not dökümü – Robert Kolej tarafından yollanır Sınav sonuçları – öğrencinin isteğiyle sınavları uygulayan kurumlar tarafından yollanır Kompozisyon(lar) – ortak başvuru ve ek yazılar Aktivite listesi - Atletik, ders dışı, sanatsal portfolyo… Öğretmen mektupları- 2 adet tavsiye mektubu tercih edilir Mali durum ile ilgili formlar (gelir belgeleme formu, CSS profili, ve/veya mali yardım formu)

12 Portfolyo hazırlıkları Sanatsal ya da atletik portfolyo sunacak öğrencilerin bahar ve yaz aylarını bunlar üzerinde çalışarak geçirmelerini tavsiye ediyoruz. Atletık takımlara katılmayı düsünen sporcu öğrencilerin ilgilendikleri okullardaki koçlarla email üzerinden irtibata geçmesini istiyoruz. Öğrencilerin online portfolyo örneklerine bakmalarını sanat veya spor eğitmenlerinden destek almalarını tavsiye ediyoruz.

13 Tavsiye Mektupları Neredeyse her okul sizlerden 2 öğretmen mektubu isteyecektir. Bu dönem boyunca sizi hangi öğretmen en iyi tanıyor hangi dalda başvuru yapacağınızla da ilgili olarak öğretmen ve danışmanlarınızla konuşmaya başlamalısınız. Dışarıdan alınan staj yaz okulu antrenor gibi diğer tavsiye mektupları çok kısıtlı olmak kaydıyla alınabilir fakat okul değil öğrencinin kendisi tarafından üniversitelere yollanılabilir.

14 L11- L12de Sınavların Sonuçlanması Önemli L11’in 2inci döneminde veya L12 Kasım ayına kadar sınavları sonuçlandırın. SAT Sınav TarihiSon Kayıt Tarihi 7 Mayıs8 Nisan 4 Haziran5 Mayıs ACT Sınav TarihiKayıt Tarihi 9 Nisan4 Mart 11 Haziran6 Mayıs Hangi okulların kaç tane SAT Subject istediklerine dikkat edin. Erken başvurular için en son hangi imtihan tarihleri kabul ediliyor lütfen öğrenin. Lütfen... SAT veya ACT sonuçlarını İnternet üzerinden öğrencinin yollaması gerekiyor. Aynı şekide Toefl ya da İELTS için de sonuçların vakitlice yollanması önemli.

15 Gerekli Testleri Atlamayın Lütfen Bir çok okul SAT Subject Testleri istemekte Georgetown websitesinden alıntı: “SAT veya ACT dışında 3 adet SAT Subject Testi alınması gerekmektedir” New York Üniversitesi : SAT ya da ACT ya da 3 Subject Test Amherst College veya Brown Ünıiversitesine göre ”SAT ve 2 Subject Test ya da ACT” Caltech veya Columbia Üniversiteleri “SAT ve 2 Subject Test Biri Math II dığer bir fen dersi olmalı” TOEFL ya da IELTS için İnternet sitelerinden yararlanabilirsiniz. Çoğu okul bu Ingilizce sınavı şart koşuyor. AP testleri Amerika için şart olmasa da İngiltere-Avrupa başvuruları için önem taşıyabiliyor.

16 Naviance Bilgilerinin Güncellenmesi Lütfen aldığınız bütün imtihan sonuçlarını Naviance’a girin. Ayrıca her öğrencinin Naviance Resume’yi doldurmasını ve güncel tutmasını bekliyoruz.

17 Üniversitelerin Beklentileri

18 Akademik Derinlik Üniversiteler beklentilerinde kendini zorlamış ve geliştirici dersleri seçmiş olan öğrencilerle ilgileniyorlar. Lise 11 kadar Lise 12 dersleri de önemli… mühendislerin hangi matematik hangi ileri fen dersi aldıklarına dikkat ediliyor. Entellektuel Merak Hem seçilen derslerde, hem de okul dışı aktiviteleriniz ve takip ettiğiniz gazete, dergilere kadar ilgileniyorlar.

19 Mali Yardım Robert College Özel Amerikan üniversiteleri verir. Mali desteğe gerek duyan ailelere için. Ailenin ne ödemek İSTEDİĞİNE göre belirlenmez. Okulların kendi kriterleri geçerlidir. Kanada üniversiteleri tarafından nadiren verilir. İngiltere’de ise neredeyse hiç verilmez. Başarı mali yardım için de bir kriterdir. Amerikan üniversitelerinde bulunur. Otomatik olarak verilebilirler. Ayrı bir başvuru da gerektirebilirler. Kanada’da bulunabilir, az miktardadır. İngiltere’de çok nadirdir. Her yıl yenilenmeyebilir. Üniversiteye girdikten sonra da alınabilir. Akademik Burs

20 Robert College İhtiyacı Göz Önünde Bulundurmayan (Need Blind) – Öğrenciler sadece okulun kabul kriterlerine göre değerlendirilir ve kabul edildikten sonra ihtiyaca gore tam mali yardım alırlar. – Okullar: Amherst, Harvard, Princeton, Yale, MIT. İhtiyacı Göz Önünde Bulunduran (Need Sensitive = Need Aware) – Mali yardım isteği kabul kararında göz önünde bulundurulur. – Her okul ihtiyaç görülen bursun hepsini sunacağına dair garanti vermez. Mali Yardım Terimleri

21 Common Application 2016-2017 başvuruları Ağustos ayında açılacaktır

22 Common Application KOMPOZISYONU Geçen seneki Common Application kompozisyon soruları: 1. Some students have a background, identity, interest, or talent that is so meaningful they believe their application would be incomplete without it. If this sounds like you, then please share your story. 2. The lessons we take from failure can be fundamental to later success. Recount an incident or time when you experienced failure. How did it affect you, and what did you learn from the experience? 3. Reflect on a time when you challenged a belief or idea. What prompted you to act? Would you make the same decision again? 4. Describe a problem you've solved or a problem you'd like to solve. It can be an intellectual challenge, a research query, an ethical dilemma - anything that is of personal importance, no matter the scale. Explain its significance to you and what steps you took or could be taken to identify a solution. 5. Discuss an accomplishment or event, formal or informal, that marked your transition from childhood to adulthood within your culture, community, or family.

23 Diğer Kompozisyonlar Common Application kompozisyonları dışında öğrencilerden çoğu okul, supplementary- yedek- yazılar istiyorlar Bunlar hakkında bilgi almak için öğrenciler bu seneki sorulan sorulara bakıp fikir edinmek isteyebilirler 2014-15 UChicago Supplement: Question 1 (Required): How does the University of Chicago, as you know it now, satisfy your desire for a particular kind of learning, community, and future? Please address with some specificity your own wishes and how they relate to UChicago. Question 2 (Optional): Share with us a few of your favorite books, poems, authors, films, plays, pieces of music, musicians, performers, paintings, artists, blogs, magazines, or newspapers. Feel free to touch on one, some, or all of the categories listed, or add a category of your own. Extended Essay Questions: (Required; Choose one) Essay Option 1. What's so odd about odd numbers? Inspired by Mario Rosasco, Class of 2009. Essay Option 2. In French, there is no difference between "conscience" and "consciousness." In Japanese, there is a word that specifically refers to the splittable wooden chopsticks you get at restaurants. … 2014-15 UChicago Supplement: Question 1 (Required): How does the University of Chicago, as you know it now, satisfy your desire for a particular kind of learning, community, and future? Please address with some specificity your own wishes and how they relate to UChicago. Question 2 (Optional): Share with us a few of your favorite books, poems, authors, films, plays, pieces of music, musicians, performers, paintings, artists, blogs, magazines, or newspapers. Feel free to touch on one, some, or all of the categories listed, or add a category of your own. Extended Essay Questions: (Required; Choose one) Essay Option 1. What's so odd about odd numbers? Inspired by Mario Rosasco, Class of 2009. Essay Option 2. In French, there is no difference between "conscience" and "consciousness." In Japanese, there is a word that specifically refers to the splittable wooden chopsticks you get at restaurants. …

24 Erken Ba ş vurular Erken başvuruların tarihleri de değişebiliyor; 1 Kasım, 1 Aralık, 15 Aralık vb… Erken başvurular için çok çeşitli yöntemler vardır Bazı okulların birden fazla erken seçeneği olabilir Aşağıda Erken Başvuru kabul eden bazı okulların örnek bir listesini görebilirsiniz Early Decision IEarly Decision II Early ActionRestrictive Early Action Priority or Rolling TuftsBatesGeorgetownStanfordPurdue CornellBrandeisU ChicagoYaleSt Andrews ColumbiaEmoryBentleyPrincetonPenn State DukeLehighPrattHarvardRingling Johns HopkinsNYUGeorgia TechBoston CollegeTexas A&M RiceCarnegie Mellon U of MichiganDrexel Oxford, Cambridge ve Ingiltere Tıp okullarının başvuru tarihi otomatik olarak 15 Ekim’dir.

25 Ingiltere- UCAS Başvuruları Oxford, Cambridge ve Tıp programları için son başvuru tarihi 15 Ekimdir. Diğer İngiltere okulları için son başvuru tarihi 15 Ocaktır. Başvurduğunuz programlar için sınav gereksinimlerini kontrol etmek ve başvurmak öğrencinin sorumluluğundadır. British Council sınav detayları için uygun bir kaynaktır. TSA, PAT, MAT, HAT vb… BMAT veya UKCAT (TIP programları için gerekli) UCAS’ta bir hesap yaratın ve en fazla 5 okul seçin (Tıp için 4) Genellikle “Foundation”- Hazirlik programlarına UCAS dışında başvurulabilir ve son başvuru tarihi daha geçtir.

26 D i ğ er Y urtdı ş ı B a ş vuruları Ofisimiz ABD, Ingiltere, Kanada dışında başvurularınızda da sizlere severek yardım edebilir. Daha önceden öğrencilerin başvurduğu ülkeler arasında Hollanda- Erasmus Rotterdam, U of Utrecht, U of Amsterdam, Tilburg, Tu Delft, Leiden Almanya- Karlsruhe, Jacobs İtalya- Bocconi, Universita degli Studi di Milano Fransa- Science Politique, Sorbonne, Marie Curie Iskocya- St Andrew’s, University of Edinburgh Macaristan- University of Debrecen, Semmelweis University Singapur- Yale NUS Japonya- Nagoya U, U of Osaka, U of Tsukuba Son başvuru kuralları ile ilgili bilgi almaları için öğrencilerimize o ülkelerin konsoloslukları ve okulların web sayfalarını incelemelerini tavsiye ediyoruz.

27 Yazı Nasıl Değerlendirmeli... Lise 11 yazını iyi değerlendirmenin bir kaç yolu olabilir Staj ya da araştırma imkanları bulunabilinir (Ingiltere başvuruları için özellikle yardımcı olabilir) Başvuru için gerekli kompozisyonlara başlanılabilir Okul araştırmaları, mümkünse, okul gezileri yapılabilir RC Mezunlarına ulaşıp üniversiteleri hakkında bilgi istenebilir Yaz okuluna gidilebilir- yurt içinde ya da dışında, hatta online kurslara da kayıt yaptırılabilir Topluma Hizmet Projeleri veya sportif faaliyetlerde bulunabilinir Öğrencinin liderlik özelliğini gösterebileceği, severek yapacağı herhangi bir projeye katılabilir Portfolyo çalışmaları hazırlanır (atletik ve tiyatro/müzikal videoları, sanatsal parçalar üzerinde çalışılabilir)

28 Tamara Türeli Soyadı: Öz - Z Merve V. Ashaboğlu Soyadı: A - F Yurtdı ş ı E ğ itim Danı ş manlı ğ ı Ofisi 212 359 2263 Sizleri daha yakından tanımak ve bu önemli sürece beraber adım atmak için heyecanlıyız ! Onur Ünver Soyadı: G - Öy


"8 MART 2016 Lise 11 Yurt Dişi Eğitim Danişmanlik Sunumu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları