Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Alt tema: Hayvanlarla İ leti ş im - İ leti ş imsizlik Metnin türü: Hikâye Süre: 7 saat ÇOK SESLİ BİR ZİYARET (Dinleme Metni) Pasifik Yayınları 8. sınıf.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Alt tema: Hayvanlarla İ leti ş im - İ leti ş imsizlik Metnin türü: Hikâye Süre: 7 saat ÇOK SESLİ BİR ZİYARET (Dinleme Metni) Pasifik Yayınları 8. sınıf."— Sunum transkripti:

1 Alt tema: Hayvanlarla İ leti ş im - İ leti ş imsizlik Metnin türü: Hikâye Süre: 7 saat ÇOK SESLİ BİR ZİYARET (Dinleme Metni) Pasifik Yayınları 8. sınıf 4. tema dinleme metni

2  Evinde hayvan besleyen var mı?  Ne tür hayvanlar besliyorsunuz?  Metnin yazarı hakkında bilgi toplayınız.  Sınıfta düzenleyeceğiniz şiir, hikâye, masal dinletisinde kullanılmak üzere metinler belirleyiniz.  Bu metinleri sınıf ortamında etkili bir şekilde okuyabilmeniz için hazırlık yapınız.

3  "Çok Sesli Bir Ziyaret" isimli hikâye not alarak dinleme yöntemiyle dinletilir.  Dinleme sırasında metinde adı geçen kişileri ve özelliklerini, hayvanları ve özelliklerini, hoşlarına giden sözleri veya durumları 1. Etkinliğe yazınız.

4

5  Yirmi yıldır görmediğim bir arkadaşımın adresini telefon rehberinde bulunca büyük bir sevinçle ziyaretine gidiyorum. Evlenip çoluk çocuğa karışmış ve iyi bir iş kurup Ankara'nın merkezinde lüks bir villa yapmış kendine. Aslan heykelleri arasında yer alan kapılarını çaldığımda, cümbür cemaat karşılıyorlar beni. Arkadaşımla sarmaş dolaş olduktan sonra ayakkabılarımı çıkartırken karşılama ekibinde yer alan her boydan 3-4 çocuk, neşeli kahkahalarla alkışlıyorlar beni. Gösterilen yakın ilgiden dolayı tüylerim ürperiyor, kendimden geçiyorum. "Demek ki şöhretim Marmara Bölgesi'nin sınırlarını da aşmış." diye kasılırken arkadaşım giriş kapısının üzerine tüneyen renkli kuşları gösterip:  —Amma kısmetli adammışsın yahu, diye tebrik ediyor beni. Daha içeri girer girmez devlet kuşu kondu kafana.

6  O an fark ediyorum, başıma yukarıdan bir şeyler damladığını. Ve çocukların beni neden alkışladığını. Kuşların işi tabii ki. Dörtte biri peşin, gerisi da altı ay taksitle sahip olabildiğim yeni elbisem de nasibini almış, o yeşil ve cıvık damlacıklardan.  Arkadaşım:  -Herkes böyle şanslı değildir, diyor. Yakında köşeyi döneceksin herhalde.  Ben, duyduğum mahcubiyetten dolayı köşeyi değil, en kısa yoldan eve dönmek istiyorum ama ne mümkün? Biraz önce çıkarttığım ayakkabılarım her nedense kaybolmuş ortalıktan. Hiçbir şey olmamış gibi cebimden kâğıt mendil çıkartıp kuşların marifetini temizlerken arkadaşım yan odaya seslenip:  —HerküüülL diye bağırıyor. Amcana terlik getir bakayım.

7  Ben, bu değişik ismi taşıyan yeğenimle tanışmaya hazırlanırken boyum kadar bir köpek hırlayarak giriyor içeri. "Jaws"ı bile kıskandıran dişleri arasında da delik deşik olmuş iki adet terlik. Getirip ayaklarımın dibine bırakıyor pat diye.  Arkadaşım, zevkten dört köşe vaziyette. Hayvanın sırtını sıvazlarken:  -Herkül çok iyi terbiye edilmiştir, diyor. Bir Alman polisinden satın almıştım. Mesela, bir işaret yapsam anında kuşbaşı gibi parçalar seni.  Söyledikleri şaka mıdır ciddi midir bilmiyorum ama bir titremektir alıyor beni. Dizlerimin bağı bir anda çözülüyor, iliklerime kadar ürpertiler kaplıyor her yanımı. Herkül, tüylü pençesini omzuma atmış vaziyette soluyup dururken uslu çocuklar gibi çıt çıkarmadan giyiyorum, onun salyalarıyla ıslak çamaşıra dönmüş terlikleri. --

8  Köpek, vazifesini tamamlayınca defolup gidiyor başımdan. Derin bir nefes alıyor ve ister istemez yeni elbisemle ona uygun renkteki çoraplarımın nasıl temizleneceğini düşünüyorum. Korkudan ayakta duracak hâlim bile kalmadığı için kendimi en yakın kanepeye atarken gerideki yastıklardan birine dayanmak için arkama çekiyorum en tüylü olanını. Yastığa el atar atmaz, müthiş bir miyavlamayla aklım başımdan gidiyor. Yastık diye çekelediğim şey, en sivri tırnaklısından bir Siyam kedisi. Mübarek hayvan, herhalde kuyruğundan çekilmeye alışık olmadığından, tarla sürer gibi boydan boya tırmalıyor elimi. Biraz önce beni alkışlayan veletlerden korkunç bir tezahürat daha yükseliyor, millî takım sanki gol atmış gibi. Arkadaşımın aldırdığı bile yok.

9  -Hiç önemli değil, Siyami uğurlu bir kedidir, şans ge­tirir.  Kedi tırmığının şans getirip getirmediğini pek bilemiyorum ama kan getirdiği muhakkak. Daha önce bir Fredy(Fredi)'de görmüşüm öyle korkunç tırnakları, bir de Siyami adını verdikleri bu canavar kedide. Her tırnağın açtığı iz, diğerinden derin.  Arkadaşım:  -Hazır fırsat çıkmışken sana Sivas'tan getirdiğim doktor balıkları göstereyim, diyor. Kanayan elini gör bak nasıl tedavi edecekler.  Arka arkaya geçirdiğim felaketlerden sonra yerimden kalkacak kuvveti bulamıyorum kendimde. Ama kazayla Herkül'ü çağırır diye kıramıyorum bu nazik teklifini. Hep beraber bitişik odaya geçiyoruz. Yan yana sıralanan 4-5 adet akvaryumda yüzlerce balık, hepsi de bir diğerinden harika. Arkadaşım çocuklara dönerek:  -Amcanızın elini iyileştirin bakalım, diyor. Biliyorsunuz, kediden siz mesuldünüz.

10  Çocuklar şeytanca bakışıp göz kırpıyorlar birbirlerine. Oldukça şımarık yetişmiş veletler. Belli ki bir dedikleri iki olmamış. Evin dışında tek başlarına yakalayabilsem göstereceğim onlara hayvan sevgisinin ne demek olduğunu. Neyse yine birlikte gidiyoruz akvaryumların yanına.  Gömleğimin kolunu dirseğime kadar kıvırdıktan sonra elimi çocukların gösterdiği akvaryuma sokuyorum. Sivas'taki doktor balıkları daha önceden televizyonda da görmüşüm ama bu balıklar her nedense benzemiyor onlara.

11  Gözleri çocukların gözleri gibi hain hain bakıyor sanki. Elimin kanı akvaryumdaki suya yayılır yayılmaz balıklar birden kudurup aç kurt sürüleri gibi saldırıyorlar yaralı elime. Her biri, ağızlarına layık bir parça kopartma sevdasında. Korkudan attığım çığlık, çocukların neşeli çığlıklarına ve alkışlarına karışıyor. Arkadaşımın kafası fena bozuluyor bu sefer.  -………herifler, diye bağırıyor onlara. Geçenlerde aynı şakayı amcanıza da yaptınız. Size kaç defa söyledim, Piranhalarla şaka olmaz diye.

12  "Piranha" lafını duyunca yine fenalıklar geliyor içime. Gözlerim kararıyor, dizlerim doksanlık ihtiyarlar gibi tutmaz oluyor. Elim, o gözü dönmüş canavarlar tarafından bir kevgir gibi dişlendiği için eskisinden de fena durumda. Neyse oksijenli suyla temizleyip sarıyoruz bu sefer. Yastıkları tekrar tekrar kontrol ettikten sonra yine sedire atıyorrum kendimi, bir an önce kalkıp gidebilmenin hesaplarını yaparak. Karşımdaki şöminenin önünde koca bir ayı postu, kafası da bana dönük. Nereye gitsem gözlerini bana çeviriyor sanki, ha kalktı ha kalkacak yerinden. Korkumdan sormaya bile cesaret edemiyorum, "Bu ayı neyin nesidir?" diye. Arkadaşım, bu arada fakültedeki büyük oğluyla tanıştırıyor beni. Çocuk, maşallah semiz mi semiz bir şey. İsmi de Yusuf. Sekiz kilo üç yüz gram olarak dünyaya geldiği için babası da eski cihan pehlivanımız Koca Yusuf'tan almış isimini. Gece gündüz halter çalışıyormuş yavrucak. Tokalaşırken sağlam kalan elimi de o beceriyor bir hamlede ve arkadaşıma dönüp:  -Baba, diyor. Benim yılanımı gördün mü? Biraz önce bu kanepenin altındaydı.

13  Bir anda kangurular gibi fırlıyorum, timsah derisiyle kaplı kanepeden, "Önemli bir randevum vardı, unutmuşum." diyerek.  Yine çoluk çocuk uğurluyorlar beni. Arkadaşım, kapı ağzından zevkle bağırıyor:  -Herküül!.. Amcanın ayakkabılarını getir bakayım, di­ye. Bayramlık ayakkabılarım anında geliyor; sekiz yerinden dişlenmiş ve yarıya kadar salyayla dolmuş vaziyette. Eve girdiğim sırada onların nereye kaybolduğunu anlıyorum birden. Herkül, ayakkabılarıma son bir hava deliği daha açtıktan sonra dişlerini gösterip hırlarken Siyami de güneşte ışıldayan tırnaklarıyla keyifli el sallayarak gösteriyor bana olan sevgsini. Ve alkışları devam ediyor çocukların: "Giderken de devlet kuşu kondu başına." çığlıklarıyla birlikte.  Cüneyd SUAVİ

14  Metnin bağlamından hareketle kelime ve kelime gruplarının anlamlarını çıkarmak amacıyla 2. Etkinlik

15

16  Kelimeler arasındaki anlam ilişkilerini kavrayarak birbiriyle anlamca ilişkili kelimelere örnek vermek amacıyla  3. Etkinlik

17 Kelimeleri eş ve zıt anlamlarıyla eşleştiriniz.

18  Aynı kavram alanına giren kelimeleri anlam farklılıklarını dikkate alarak kullanmak amacıyla 4. Etkinlik

19 4. ETKİNLİK

20  Metin katılımsız dinleme yöntemiyle bir kez daha dinlenir.  Dinleme sırasında arkadaşlarınıza sormak amacıyla "kim, ne, nereye, ne zaman, nasıl?" noktalarından hareketle sorular hazırlayınız.

21  (Metni dinledikten / okuduktan sonra ) hazırlanan sorular sorulur, yanıtlar alınır.  Metnin ana fikrini ve yardımcı fikirlerini belirleyerek 5. Etkinliğe yazınız.

22  Metnin ana fikrini ve yardımcı fikirlerini yazınız.

23  Metindeki olay, yer, zaman, şahıs, varlık kadrosu ve bunlarla ilgili unsurları belirlemek amacıyla 6. Etkinlik.

24  Metinle ilgili aşağıdaki yazma alanlarını doldurunuz.

25 Metindeki sebep- sonuç, amaç- sonuç ilişkilerini belirlemek amacıyla 7. Etkinlik

26  Öznel ve nesnel yargıları belirlemek amacıyla 8. Etkinlik

27  Dinleme sırasında aldığınız notlardan da yararlanarak metni kronolojik sıra ve mantık akışı içinde özetleyiniz.  Metinde adı geçen Piranhalarla Sivas'tan getirilen doktor balıkların özelliklerini karşılaştırınız.

28  "Siz olsaydınız Herkül’ü gördüğünüzde, elinizi Piranhaların akvaryumuna soktuğunuzda, oturduğunuz kanepenin altında bir yılan olduğunu öğrendiğinizde ne yapardınız?" (olayları, duygu, düşünce ve hayalleri yorumlayınız.)  "Metinde arkadaşını ziyaret eden kahramanımız sizce tekrar ziyarete gitmiş midir?“  "Eğer bir sebeple arkadaşını tekrar ziyarete gitmek zorunda kaldıysa nasıl davranmış olabilir?"  (metnin sonrasına ait kurgular yapınız.)  Metnin başlığı ile metinde anlatılanlar arasındaki ilişkiyi belirleyiniz.  Metne farklı bir başlık bulunuz.

29  Metnin yazarı hakkında yaptığınız araştırmayla ilgili bilgileri arkadaşlarınıza anlatınız.

30  Sınıfı şiir, hikâye, masal dinletisini sunabileceğiniz şekilde düzenleyiniz.  Hazırlanan metinler bir şiir, bir hikâye, bir masal sırasıyla okutulur.

31  Hayvanlar Âlemi etkinliği yapılır.  Hayvanlar Âlemi  "tüyleri ürpermek, kendinden geçmek, başına devlet kuşu konmak, köşeyi dönmek, zevkten dört köşe olmak, dizlerinin bağı çözülmek, bir dediğini iki etmemek“  Bu deyimlerden uygun olanlarını konuşmalarınızda kullanarak hayvanat bahçesine yaptığınız veya hayal ettiğiniz bir geziyi anlatınız. Olayları ve bilgileri sıraya koyarak anlatınız. Standart Türkçe ile konuşunuz. Türkçenin kurallarına uygun cümleler kurunuz. İşitilebilir bir sesle konuşunuz. Konuşurken gereksiz sesler çıkarmayınız. Canlandırmalarda sesinizi varlık ve kahramanları çağrıştıracak şekilde kullanınız. Yeni öğrendiğiniz kelime, kavram, atasözü ve deyimleri kullanınız.

32  Ek olan "-de" ve bağlaç olan "de" nin yazımı ile ilgili 9. Etkinlik

33

34  Boş beyaz bir kâğıdın ortasına "Hayvanları seviyorum!" cümlesini yazınız.  Bu cümlenin sizde çağrıştırdığı kelimeleri ve cümleleri cümlenin çevresine gelişigüzel bir şekilde yazınız.  Yazdığınız kelime veya cümlelerden birini seçerek yaşadıklarınızı, düşündüklerinizi ve hayal ettiklerinizi bu seçtiğiniz kelime veya cümle ile ilişkilendirerek şiirlerinizi defterlerinize yazınız.

35  Şiirlerinizi yazım ve noktalama kurallarına uyarak atasözü, deyim ve söz sanatlarıyla anlatımlarınızı zenginleştirmeye çalışarak yazınız.  Şiirlerinize kısa ve dikkat çekici bir başlık bulunuz.

36  Kendi Yazısını Değerlendirme Ölçeği'ni doldurunuz.

37  Özneye göre etken ve edilgen çatının özelliklerini sezmek 10. Etkinliğin I. bölümünü yapınız. YANITLAR

38

39  Öznesi olan cümlelere etken; öznesi olmayan cümlelere ise edilgen cümle denir.  Etken cümlelerin yüklem kök veya gövdelerine fiilden fiil yapan "-n-" ve "-l-" ekleri getirilerek bu cümleler edilgen çatılı yapılabilir.  Edilgen cümlelerde işi yapan gerçek özne yoktur. Nesne ise özne gibi yükleme sorulan "Ne?" ve "Kim?" sorularına cevap verdiği hâlde bu öğe işi yapan değil,  cümlede yapılan işten etkilenen ögedir.  10. Etkinliğin II. bölümünü yapınız. YANITLAR

40

41  YAŞAMIN YANKISI  Bir zamanlar bir babayla oğlu, dağlık bir bölgede yürüyüşe çıkmışlardı. Bir ara nasıl olduysa çocuğun ayağı kaydı ve incindi. Çocuk acıdan bağırdı:  "Aaahhh!" Karşı dağlarda yankı yapan sesi geri döndü "Aaahhh!" Daha önce böyle bir durumla karşılaş­ mamış çocuk bu kez, "Sen kimsin?" diye sordu. Cevap gelmekte gecikmedi: "Sen kimsin?" Sinirlenen ço­ cuk. "Sen bir korkaksın!" diye bağırdı. Dağdan, "Sen bir korkaksın!" yanıtını aldı. Bu olanlara bir anlam veremeyen çocuk babasına dönerek neler olduğunu sordu. Onun gülümsediğini gördü. Babası, "Şimdi dik­ katlice beni izle oğlum." dedi ve yüksek sesle bağırdı: "Hayatı çok seviyorum!" Karşı dağlardan aynı ses gel­ di:  "Hayatı çok seviyorum!" Baba: "Sana hayranım!" Yankı: "Sana hayranım!" Baba: "Sen harikasın!" Yankı: "Sen harikasın!"  Çocuğunun şaşkınlığının daha da arttığını gören baba, ona durumu şöyle açıkladı: "Bu, yankı adı veri­len bir tabiat olayıdır. Ama hayatı da çok iyi anlatır. Yani yaşamdan ne istiyorsan önce onu sen vermelisin. Verdiklerin aldıkların olacaktır. Tatlı sözler, tatlı yankılar oluşturur. Sevilmek istiyorsan önce sen sevmeli­sin. Saygı istiyorsan önce sen saygı duymalısın. Anlayış bekliyorsan bunu önce sen göstermelisin.  Yani yaşamda neyle karşılaşmak istiyorsan yankısını oluşturabilmek için bunu önce sen yapmalısın."  1, 2, 3. soruları yukarıdaki metne göre cevaplayınız.  1. Metne göre hayatı çok iyi anlatan olay nedir?  2. Baba, yankı ile yaşam arasında nasıl bir ilgi kuruyor?  3. Sizce metnin türü nedir? Neden?

42  4.Babam kırılan sandalyeyi onardı. Elbisesini hızlı bir şekilde giydi. Yerleri yeni silmişti.  Üç gündür bu kitabı okuyor. Yukarıdaki cümlelerde etken fiilleri, fiilden fiil yapan, -( )l / - ( )n ekleri ile edilgen yapınız. Gerekirse yardımcı ünlü kullanınız.

43

44

45

46

47


"Alt tema: Hayvanlarla İ leti ş im - İ leti ş imsizlik Metnin türü: Hikâye Süre: 7 saat ÇOK SESLİ BİR ZİYARET (Dinleme Metni) Pasifik Yayınları 8. sınıf." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları