Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDE BAĞIMLILIĞI (SİGARA VE KORUNMA YOLLARI)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDE BAĞIMLILIĞI (SİGARA VE KORUNMA YOLLARI)"— Sunum transkripti:

1 MADDE BAĞIMLILIĞI (SİGARA VE KORUNMA YOLLARI)
Bu eğitim Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneğinden Doç. Dr. Kültegin Ögel koordinatörlüğünde Psk. Ceyda Yılmazçetin ve Pdr. Sevil Taner tarafından hazırlanmıştır. Ülkemizde madde kullanımı çok yaygın olmasa da yapılan çalışmalar uyuşturucu kullanım oranının ülkemizde hızla arttığını göstermektedir. Bu nedenle aileleri ve öğretmenleri bilgilendirme yoluyla önleyici bir çalışma yapılması hedeflenmektedir.

2 MADDE BAĞIMLILIĞI NEDİR?
Madde kullanımı sonucunda gelişen belirli bir hastalık Kullanılan maddenin yarattığı etkiyi tekrar sağlamak için, alınan miktarın sürekli olarak artırılması Maddenin çoğu kez tasarlandığından daha yüksek miktarlarda ya da daha uzun bir dönem süresince alınması Maddenin alınmaması ya da azaltılması sonucunda yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkmasıdır.

3 MADDENİN KÖTÜYE KULLANIMI
Kişinin tüm işlevselliğine zarar veren, kazalara, şiddet içeren suçlara ve zehirlenmeye neden olabilen madde kullanım bozukluğudur.

4 BAĞIMLILIK YAPAN MADDELER
Doğal olsun olmasın yeryüzünde bulunan pek çok madde bağımlılık yapar. Her maddenin etkisi farklıdır. Etki ne olursa olsun özünde hepsi insan sağlığına zarar verir. Uyuşturucu Maddeler Sigara Alkol

5 SİGARA Nikotin ve dört bine yakın zehirli madde içerir.
Madde bağımlılığının en yaygın etkenidir. Bağımlılık yapan maddeler arasında en fazla ölüme neden olandır. Bağımlılığı çok güçlüdür. Bırakmak çok zordur. Yağ dokusunda biriktiğinden sigara bırakıldıktan sonra da vücuttan atılması çok uzun sürer. Dünyada her 10 saniyede bir insan tütün kullanımı sonucu ölmektedir.

6 SİGARA Bağımlılığı çok güçlüdür. Bırakmak çok zordur.
Yağ dokusunda biriktiğinden sigara bırakıldıktan sonra da vücuttan atılması çok uzun sürer. Dünyada her 10 saniyede bir insan tütün kullanımı sonucu ölmektedir.

7 SİGARANIN İÇİ... Aseton (oje sökücü), Polonyum - 210 (kanserojen),
Naftalin (güve kovucu), Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri), Arsenik (fare zehiri), Amonyak (tuvalet temizleyicisi) , Karbon (Eksoz Monoksit gazı), Nikotin ve toksik madde Polonyum (kanserojen), Radon (radyosyon), Metanol (füzeyakıtı), Toluen (tiner), Kadmiyum (akü metali), Bütan (tüpgaz), DDT (böcek öldürücü), Bağımlılığı çok güçlüdür. Bırakmak çok zordur. Yağ dokusunda biriktiğinden sigara bırakıldıktan sonra da vücuttan atılması çok uzun sürer. Dünyada her 10 saniyede bir insan tütün kullanımı sonucu ölmektedir.

8 SİGARADAN İÇERİ... Bağımlılığı çok güçlüdür. Bırakmak çok zordur.
Yağ dokusunda biriktiğinden sigara bırakıldıktan sonra da vücuttan atılması çok uzun sürer. Dünyada her 10 saniyede bir insan tütün kullanımı sonucu ölmektedir.

9 SİGARA İÇENİN... Bağımlılığı çok güçlüdür. Bırakmak çok zordur.
Yağ dokusunda biriktiğinden sigara bırakıldıktan sonra da vücuttan atılması çok uzun sürer. Dünyada her 10 saniyede bir insan tütün kullanımı sonucu ölmektedir.

10 SİGARA İÇENİN... Bağımlılığı çok güçlüdür. Bırakmak çok zordur.
Yağ dokusunda biriktiğinden sigara bırakıldıktan sonra da vücuttan atılması çok uzun sürer. Dünyada her 10 saniyede bir insan tütün kullanımı sonucu ölmektedir.

11 SİGARA SAĞLIĞA ZARARLI DEĞİLDİR...!
HATTA BAZI YARARLARI BİLE VARDIR!!!

12 SİGARA  İÇENİ  KÖPEK  ISIRMAZ,  ÇÜNKÜ  YANINDA  SÜREKLİ  BASTON
TAŞIR. SİGARA  İÇENİN  EVİNE  HIRSIZ  GİRMEZ,  ÇÜNKÜ SABAHA  KADAR  ÖKSÜRÜR.

13 Sigara  içen  alçak  gönüllüdür, çünkü  herkesten kolayca  ateş ister.
Sigara  içen  bonkördür, çünkü  zehiri herkese  ikram  etmekten kaçınmaz. Sigara  içen  yaşlanmaz,  çünkü  genç yaşta  ölür.

14 KALINTILARINI DEKORATİF AMAÇLI DA KULLANABİLİRSİNİZ!!!

15 BAZILARININSA TEK DOSTUDUR!

16 SİGARA VE SONUMUZ...

17 SİGARA SAĞLIĞA ZARARLI DEĞİLDİR...!
ÖLDÜRÜR…

18 KORUMA VE KORUNMA YOLLARI

19 İNSANLAR ÖZGÜRLÜKLERİ İÇİN HERŞEYİ VERMİŞLERDİR.
Mesleğiniz öğretmenlik, ama siz aynı zamanda bir anne/baba, bir eş ve sizin anne-babanızın çocuğusunuz. Maddelerle ilgili öğrencilerinizi bilgilendirirken işiniz/ öğretmenlik rolünüz kadar diğer rollerinize hatırlamanız önemlidir. AMA BAZILARI BAĞIMLI OLUR GİDER…

20 BAZİ İNSANLAR HERŞEYİ MERAK EDERLER AMA MERAK HER ZAMAN İYİ DEĞİLDİR…
Mesleğiniz öğretmenlik, ama siz aynı zamanda bir anne/baba, bir eş ve sizin anne-babanızın çocuğusunuz. Maddelerle ilgili öğrencilerinizi bilgilendirirken işiniz/ öğretmenlik rolünüz kadar diğer rollerinize hatırlamanız önemlidir. AMA MERAK HER ZAMAN İYİ DEĞİLDİR…

21 DAHA SONRA BİR KEREDEN BİRŞEY OLMAZ DERLER
Mesleğiniz öğretmenlik, ama siz aynı zamanda bir anne/baba, bir eş ve sizin anne-babanızın çocuğusunuz. Maddelerle ilgili öğrencilerinizi bilgilendirirken işiniz/ öğretmenlik rolünüz kadar diğer rollerinize hatırlamanız önemlidir. AMA BAZEN BİR KEREDEN DE BİRŞEY OLABİLİR.

22 BEN BAĞIMLI OLMAM BANA BİRŞEY OLMAZ DERLER
HALBUKİ HERKES BAĞIMLI OLABİLİR

23 İSTERSEM BIRAKIRIM DERLER BU MADDELERİ BIRABİLECEKLERİNE İNANIRLAR

24 HALBUKİ ÇOĞU ZAMAN BU MADDELER İNSANLARI KONTROL EDERLER.

25 KULLANMAYA DEVAM EDERLER EDERLER.

26 SONUNDA BAĞIMLI OLURLAR.

27 İNSANLAR NEDEN BAĞIMLI OLURLAR

28 BAZI İNSANLAR ARKADAŞLARINA HAYIR DİYEMEZLER.
AMA BASKILARA KARŞI KOYABİLMEK GEREKİR.

29 BAZI İNSANLAR SORUNLARINDAN KAÇMAK İSTERLER…
SORUNLARDAN KAÇARAK VEYA SAKLANARAK SORUNLARI ÇÖZEMEZSİNİZ!

30 “Hayır” demesini öğrenin
Israrlarla başa çıkması için çocuğunuza “Hayır diyeceksin o kadar” demeniz asla yeterli olmayacaktır, çünkü sorun zaten “hayır” diyebilmektedir. Önemli olan nokta verdiği kararlarda arkadaş grubunun baskısının nasıl rol oynadığını ve sadece bu baskıya göre karar vermesinin sonuçlarının kritik olabileceğinin farkına varması önemlidir. Bazı hayali zor durumlar üzerinde konuşup değişik çözüm yolları ve onların sonuçlarının neler olabileceği üzerinde konuşmanız –ancak yorum yapmayıp sadece vurgu yapmanız önemli-faydalı olacaktır. “Hayır, teşekkür ederim” birkaç kere tekrarlanması; “Ya başka işim vardı, kusura bakma ya..” bahane uydurma; “Başka sefere belki, sağol” atlatma; “Hayır, sağol; ha bu arada sen o işi bitirdin mi?” konu değiştirme; “Hayır, sağol; ben gitmeliyim, görüşürüz sonra” ortamdan uzaklaşmak gibi yöntemleri denemesini teşvik etmek işinize yarayacaktır.

31 Hatice Kayan İsmail Hakkı Ortaokulu rehberlik servisi
DİNLEDİĞİNİZ İÇİN Maddeler kişiyi birçok şekilde etkileyebilir; uyuşmalarına yada halisünasyon görmelerine, çok panik olmalarına ve korkmalarına, sinirli saldırgan olmalarına yol açabilir. Derin ve uzun nefesler almasını sağlayın. İçinde bulunduğunuz ortamı sakinleştirin: Işıkları ve gürültüyü azaltın. TEŞEKKÜRLER!!! Hatice Kayan İsmail Hakkı Ortaokulu rehberlik servisi


"MADDE BAĞIMLILIĞI (SİGARA VE KORUNMA YOLLARI)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları