Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Aslı ÇAKMAK ADIGÜZEL. Neden bu sunumu yapıyorum? Organizasyonu ilk defa düzenlerken dikkate alınması gereken noktalar ve karşılaşılabilecek sorunlar hakkında.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Aslı ÇAKMAK ADIGÜZEL. Neden bu sunumu yapıyorum? Organizasyonu ilk defa düzenlerken dikkate alınması gereken noktalar ve karşılaşılabilecek sorunlar hakkında."— Sunum transkripti:

1 Aslı ÇAKMAK ADIGÜZEL

2 Neden bu sunumu yapıyorum? Organizasyonu ilk defa düzenlerken dikkate alınması gereken noktalar ve karşılaşılabilecek sorunlar hakkında deneyimlerimi paylaşmak için.

3 Kodlamaya İ lk Adım Etkinli ğ inin Amacı İnsanları kodlama ile tanıştırmak Önyargıları kırmak Bu konudaki ihtiyaca yönelik farkındalık oluşturmak Kodlamanın bireye kazandırabileceklerinin farkedilmesini sağlamak

4 Tek Ders Saati Süren Etkinlik Etkinliğimiz bir ders programının ilk dersi olarak planlanmıyor. Bu bir tanışma etkinliği. Kodlamaya devam etmek isteyen öğrencileri organizasyon sonunda denedikleri platformun eğitimine yönlendirebilirsiniz.

5 Kodlamaya İ lk Adım Olarak Düzenlenebilecek Organizasyonlar Kod Saati (Amerika) (Aralık Ayı İkinici Haftası) Kod Haftası (Avrupa) (Ekim Ayı İkinci Haftası) Scratch Günü (14 Mayıs 2016) Arduino & Genuino Günü (2 Nisan 2016) Bunlar haricinde bir çok platformun kendi günü mevcuttur. Platformlar yapacağınız etkinliği kendi belirledikleri tarihte yapmanızı zorunlu kılmaz.

6 Kimler Düzenleyebilir? Branş farketmeksizin öğretmenler Ve bu iş için gerekli ortamı ve düzeni oluşturabilecek herkes

7 Kodlamaya İ lk Adım içinPlatform Seçimi Code.org öğreticileri (link) (link) Scratch (link) (link) Arduino (link) (link) Unplugged (Bilgisayarsız) (link) (link) Touchdevelop öğreticileri (link) (link) Kodable öğreticileri (link) (link) Code Combat öğreticileri (link) (link) App Inventor (link) (link) (Sınıf seviyesine ve kullanılacak ortama bağlı olarak seçebileceğiniz bir çok kod saati uygulaması bulunur. Yukarıda en popüler platformlara yer verilmiştir. Öğreticileri deneyin ve seçin)

8

9 Organizasyonun Planlanması (Organizasyon Öncesi) Etkinliğinizi duyurun Etkinlik sitesine kayıt yapın ve site üzerindeki haritada yerinizi alın. (Her platformda bu özellik bulunmayabilir)

10 Etkinli ğ inizi Kaydedin https://hourofcode.com/tr

11 Etkinli ğ inizi Kaydedin http://events.codeweek.eu/

12 Etkinli ğ inizi Kaydedin https://day.arduino.cc/#/

13 Organizasyonun Planlanması (Organizasyon Öncesi) Etkinlik planınızı da barındıran broşür, afiş, web sayfası oluşturun

14 Kodlama Etkinliği (Ana Etkinlik) (Ders Planı)Ders Planı Video/Sunu Gösterimi Kahoot Yarışması Artırılmış Gerçeklik Cardboard Standı Organizasyonun Planlanması Sertifika Dağıtımı 1 2 3 3 3 4 Seri ve paralel planlanan etkinlikler

15 Kodlama Etkinliği (Ana Etkinlik) (Ders Planı)Ders Planı Video/Sunu Gösterimi Kahoot Yarışması Artırılmış Gerçeklik Cardboard Standı Organizasyonun Planlanması Sertifika Dağıtımı Etkinliğe giriş için tanıtım videolarından seçip bir gösterim yapın. (Örnek video için yazının üzerine tıklayın.)

16 Kodlama Etkinliği (Ana Etkinlik) (Ders Planı)Ders Planı Video/Sunu Gösterimi Kahoot Yarışması Artırılmış Gerçeklik Cardboard Standı Organizasyonun Planlanması Sertifika Dağıtımı Kodlama etkinliği için, eğer mevcutsa seçtiğiniz platformun ders planını kullanabilirsiniz. Ders planı linkine tıklayarak hourofcode sitesinin yayınladığı planlara erişebilirsiniz.

17 Hazır Ders Planları Ya da Kendi Planınız Code.org ders planı Scratch ders planı Arduino ders planı STEM ders planı Unplugged bir ders planı (Code.org sitesi öğretmen planları)planları Kendi ders planınız için seçtiğiniz platformda bir senaryo oluşturun ve öğrenciler için bir yönerge hazırlayın

18 Organizasyonun Planlanması Yan Etkinliklerin planlanlayın (Kahoot Yarışması, Cardboard, QR Code, Augmented Reality Uygulamaları vb.) Bu etkinlikler etkinliğinizin bir festival havasına bürünmesine katkı sağlayacak ve daha çok kişinin kodlama etkinliğini denemeyi istemesine sebep olacaktır. Siz de kendi yan etkinliklerinizi oluşturabilir ya da ilk sefer için sadece kodlama etkinliği ile yetinebilirsiniz.

19 Kodlama Etkinliği (Ana Etkinlik) (Ders Planı)Ders Planı Video/Sunu Gösterimi Kahoot Yarışması Artırılmış Gerçeklik Cardboard Standı Organizasyonun Planlanması Sertifika Dağıtımı Linklerin üzerine tıklayarak yan etkinliklerin tanıtım videolarına erişebilirsiniz.

20 Kodlama Etkinliği (Ana Etkinlik) (Ders Planı)Ders Planı Video/Sunu Gösterimi Kahoot Yarışması Artırılmış Gerçeklik Cardboard Standı Organizasyonun Planlanması Sertifika Dağıtımı Platformlar kendi sertifikalarını oluşturup indirmenize olanak tanır. Bu imkanı sağlamayan platformlar kullanırsanız kendi sertifikanızı oluşturun

21 Sertifikaları Da ğ ıtın

22

23 Organizasyonun Planlanması Size yardımcı olması için gönüllü öğrenciler, öğretmenler bulun ve onların organizasyona dahil olmasını sağlayın

24 Organizasyon Sonrası Kodlamaya İlk Adım etkinliği etkinliği sonrası öğrencilerinizi kod yazmayı öğrenmeleri için teşvik edin ve yol gösterin. Planlanmış ders içeren bazı siteler: http://codespark.org/ https://game.kodable.com/ https://codecombat.com/ http://silentteacher.toxicode.fr/ https://www.robomindacademy.com/go/robomind/home https://blockly- demo.appspot.com/static/demos/code/index.html?lang=tr http://www.alice.org/index.php https://www.playcodemonkey.com/ https://studio.code.org/ https://scratch.mit.edu/ https://www.codeavengers.com/ https://www.touchdevelop.com/ https://www.codecademy.com/ http://smallbasic.com/ https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/ http://maker.robotistan.com/ https://tr.khanacademy.org/computing/computer-programming https://www.acikakademi.com/portal/egitimler (Sıralamada genel bir zorluk seviyesi gözetilmiştir fakat platformlar farklı özelliklere göre kategorize edilebilir olduğundan ihtiyacınıza göre size en uygununu ancak deneyerek keşfedebilirsiniz.)

25 Organizasyon Sonrası Etkinliğinizi sosyal medya haberi olarak paylaşın. Hashtagleri kullanın. #kodsaati #hourofcode #codeweek #arduino #scratch #codecademy

26 Organizasyon Sonrası Etkinliğinizi kaydettiğiniz platformlar, etkinik sonrasında size sertifika gönderirler.

27 «Herkes Kodlama Yapabilir» Kodlamaya İlk Adım Etkinliği düzenleyin denemeleri için fırsat verin.

28 Aslı ÇAKMAK ADIGÜZEL BT Rehber Öğretmeni aaslicakmak@gmail.com Twitter: @iaslicakmak

29 Konu ile ilgili Kodlamaker sitesindeki yazım için tıklayın.tıklayın. Kodlama platformları karşılaştırma listesi pdf dökümanı için tıklayın.tıklayın.


"Aslı ÇAKMAK ADIGÜZEL. Neden bu sunumu yapıyorum? Organizasyonu ilk defa düzenlerken dikkate alınması gereken noktalar ve karşılaşılabilecek sorunlar hakkında." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları