Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ. Teknik Özellikleri 3. Boğaz Köprüsü, 59 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş, 1 408 m’lik ana açıklığıyla üzerinde raylı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ. Teknik Özellikleri 3. Boğaz Köprüsü, 59 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş, 1 408 m’lik ana açıklığıyla üzerinde raylı."— Sunum transkripti:

1 YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ

2 Teknik Özellikleri 3. Boğaz Köprüsü, 59 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş, 1 408 m’lik ana açıklığıyla üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun, 320 metreyi aşan yüksekliğiyle de dünyanın en yüksek kulesine sahip asma köprüsü olacak. Orta Açıklık : 1,408 m Kenar Açıklıklar : 378 m + 378 m Toplam Uzunluk : 2,164 m Kule Yüksekliği (Zeminden) : 321,91 m (Avrupa), 317,91 m (Asya) Kule Yüksekliği (Tabliyeden) : 255,41 m Tabliye Genişliği : 58.40 m (2x4 Otoyol + 2x1 Demiryolu) Tabliye Yüksekliği : 5.5 m Kablo Sistemi : Hibrid (Gergin Eğik Askı + Asma)

3 Ana Kablo Orta Açıklık; Ana Kablo Çapı : 68 cm. Ana Kablo Büklüm Sayısı : 113 adet Büklüm İçindeki Tel Sayısı : 127 adet Yan Açıklık; Ana Kablo Çapı : 70 cm. Ana Kablo Büklüm Sayısı : 122 adet Büklüm İçindeki Tel Sayısı : 127 adet Ana Kablo Mukavemeti : 1,770 Mpa Askı Kablosu : 68 adet Askı Kablo Mukavemeti : 1,440 Mpa Eğik Askı Kablosu : 176 adet Eğik Askı Mukavemeti : 1,860 Mpa Çelik Tabliye Segmenti : 56 adet

4 Proje Güzergahı

5 Seçilen güzergah, çoğunlukla orman değeri düşük baltalık, makilik ve açık alanlardan geçmektedir. Güzergah üzerinde kalacak ağaçlar ve fidanlar boş olan maden ocakları üzerine nakledilecek, bu şekilde maden ocakları yeşil alanlara dönüştürülecektir. Yeşil alanların olumsuz etkilenmemesi için güzergahın bu kesimleri tünel ve viyadükler ile geçilecektir. Yapılacak olan tünel ve viyadükler sayesinde, yeşil alanlara verilecek tahribat en aza indirilecek ve bu yapılar vasıtası ile yabanıl hayatın yaşam alanları daraltılmayacaktır. Gereken yerlerde, ekolojik köprü yapımı da gerçekleştirilecektir.

6 3. Boğaz Köprüsü’nün tasarımı yapılırken ölü yük ve trafik yüklerinin sıcaklık etkilerinin dışında rüzgar ve deprem gibi çevresel faktörlerin daha belirleyici rol oynadığı dikkate alınarak, bulunduğu coğrafi konumun bölgede bulunan fay hatları ve depremsellik durumu açısından çok yüksek risklere sahip olması nedeniyle kara ve denizde jeolojik, jeoteknik ve sismik çalışmalar yapılacaktır. Kuzey Marmara (3. Boğaz Köprüsü Dahil) Otoyolu Projesi, Odayeri-Paşaköy (3. Boğaz Köprüsü Dahil) Kesimi; Odayeri Kavşağı sonrasında proje sonuna kadar, yaklaşık 60 km uzunluğundaki 2x4 şeritli otoyol kesimi ile;

7 Odayeri Kavşağından başlayarak, mevcut Mahmutbey Batı Kavşağı’na gerekli düzenlemeler yapılarak bağlanacak şekilde, yaklaşık 22 km. 2x4 şeritli otoyol bağlantı yolu; Reşadiye Kavşağı’ndan başlayarak Çamlık Kavşağı’na kadar, yaklaşık 13 km 2x4 şeritli otoyol bağlantı yolunu kapsamaktadır. Odayeri-Paşaköy otoyol kesiminde, toplam uzunluğu yaklaşık 2164 m, orta açıklığı yaklaşık 1408 m olan 2x4 şeritli otoyol ve 2x1 şeritli demiryolu geçişi aynı platformda olacak şekilde yapılması öngörülen 3. Boğaz Köprüsü öncesinde Uskumruköy Kavşağı, sonrasında ise sırasıyla Riva, Hüseyinli, Reşadiye, Alemdağ ve Paşaköy Kavşakları bulunmaktadır.

8 Reşadiye Kavşağı’ndan ayrılan bağlantı yolu Ümraniye bağlantısını sağlarken; Odayeri Kavşağı’nda ayrılarak mevcut Mahmutbey Batı Kavşağı’na kadar uzanan bağlantı yolu üzerinde sırasıyla, Işıklar Fenertepe, Başakşehir, Başakşehir Merkez, İkitelli ve İstoç OSB, İstoç TEM Kavşakları yer almaktadır. Proje güzergahı; doğal değeri yüksek olan Belgrad Ormanları, Fatih Ormanları ve Polonezköy Milli Parkı gibi orman alanları ile tarihi değeri olan bentlerin ve göletlerin korunması göz önüne alınarak belirlenmiştir. Özellikle, İstanbul’a su sağlayan bu göletlerin havza sınırları dışından geçilerek, su kalitesinin korunması amaçlanmıştır.

9

10 PROJENİN AVANTAJLARI

11

12 İstanbul’un şehir içindeki ve mevcut Boğaz Köprülerindeki trafik yoğunluğu azaltılarak yakıt tasarrufu sağlanacak, Araçlar kesintisiz, emniyetli ve konforlu bir şekilde transit geçiş yapacak, İstanbul’un kuzeyine kurulacak olan yeni yerleşim alanlarıyla şehrin nüfus yoğunluğu azaltılacak, Marmara ve İstanbul’un kuzeyinde oluşacak yeni ticari alanla, komşu illerle birlikte tüm bölge ekonomik açıdan canlandırılacak, Depreme karşı gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmalarına destek olacak, Hem karayolu hem de demiryolu ağının mevcut olduğu köprüyle; Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan Türkiye’nin taşımacılık alternatifleri ve ticaret kapasitesi artacak,

13 Yük taşıyan araçların ulaşım kısıtlamasının kalkmasıyla ithalat ve ihracatımızdaki zaman maliyeti düşecek, Şehir içi trafiğin yeni yapılacak 3. Köprü’ye yönlendirilmesiyle birlikte gaz salınımı düşecek, Yeni yerleşim alanlarının ve 3. Havaalanı gibi mega projelerin şehir merkezi ile bağlantısı sağlanacak, 3. Boğaz Köprüsü’nü de kapsayan Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul (Kınalı) – Çanakkale - Savaştepe Otoyolu ve İstanbul - İzmir Otoyolu ile birleşecek ve komşu şehirlere ulaşım süresi azalacak, Köprüden geçecek olan demiryoluyla, Edirne’den İzmit’e kadar şehirlerarası ve şehir içi kesintisiz demiryolu taşımacılığı yapılacak ve bu raylı sistem Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilerek Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı da birbirine bağlanacak, Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Köprü Projesi 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen Türkiye’yi bu hedefine daha da yaklaştıracak ve modern Türkiye’nin simgelerinden biri olacak,

14 PROJENİN DEZAVANTAJLARI Köprüye verilecek ismin açıklanmasıyla daha temeli atılmadan tartışmaların odak noktası olmuştur. Yavuz Sultan Selim tahtta kaldığı dönemde doğu seferlerine ağırlık vermiş ve Alevi-Şii katliamı yapmakla suçlanmıştır. İsminin yapılacak yeni köprüye verilmesi tartışmalara yol açmıştır. Projenin yapım alanının % 74’ünün ormanlık arazi olması başka bir tartışma sebebidir. Kesilecek ağaçlar bölgenin ekolojik dengesini bozabilir. Bölgedeki hayvanların yollarını kaybetmesi, yabani hayvanların şehir içine inmeleri yaşanılan sorunlar arasındadır. 2006’da yapılan anlaşmaya göre İstanbul’un kuzeyine dokunulmayacak İstanbul’un su kaynaklarının kalitesi, ekolojik dengesi korunacaktır ancak bu anlaşma şuan için askıya alınmış durumdadır.

15 Yapılan açıklamalara göre projede kesilen ağaçların yerine 5 katı ağaç dikilmesi planlanmaktadır. Proje başlangıcından itibaren ilk yıl 460 hektar ağaçlandırma yapılmış, 2015’ te de 460 hektar ağaçlandırma yapılacaktır. Gelecekteki 3 yıl içinde de 1400 hektar daha ağaçlandırma yapılacaktır.

16 İSTANBUL YENİ HAVALİMANI

17 TEKNİK ÖZELLİKLERİ İstanbul Yeni Havalimanı İstanbul'un Avrupa yakasında, Karadeniz kıyısındaki Tayakadın ile Akpınarköyleri arasındaki 76,5 km 2’ lik alana yıllık 200 milyon yolcu kapasiteye çıkarılabilen terminali ile birbirinden bağımsız altı pisti olacak şekilde yapılacaktır. İnşaat süreci 3 etaptan oluşacak: 1. Etap (en geç 42 ay sonra hizmete girecek) 2 adet bağımsız paralel pist (3750m*60m) 1 adet cross pist (3750m*60m) 3 adet paralel taksirut (3750m*45m) Yüksek hız ve bağlantı taksirutları Apron Terminal binası Hava trafik Haberleşme ve meteroloji sistemleri diğer hizmet binaları ve sistemler

18 2. Etap Akpınar yerleşimi tarafına 1 adet bağımsız pist (3750m*60m) 1 adet paralel taksirut (3750m*45m) 3. Etap Tayakadın-Yeniköy tarafına 1 adet bağımsız pist (3750m*60m) 1 adet paralel taksirut (3750m*45m) Mevcut yerleşkenin güneyine 1 adet cross pist (3750m*60m) 1 adet paralel taksirut (3750m*45m)

19 PROJENİN AVANTAJLARI Konumu gereği uluslararası ticarette transit geçiş görevi gören Türkiye’nin mevcut havalimanlarının yetersizliğini giderecek olması. Yapımı tamamlandıktan sonra dünyanın 5. büyük havalimanı olması da beraberinde ülkenin bölgedeki gücünü arttıracaktır. Türkiye’nin ticaret hacmini genişletecek ve bulunduğu bölgede istihdam yaratacaktır. Beraberinde yapılacak köprü projesiyle beraber İstanbul’un içinde bulunan nüfus yoğunluğunu azaltacak, yoğunluğu kendi bölgesine çekecektir. Proje Atatürk Havalimanının Avrupa’nın 8. büyük havalimanı olmasına karşın ihtiyaçları karşılayamayacak konuma gelmesinden dolayı ortaya atılmış ve yapımına başlanmıştır. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılan proje cumhuriyet tarihinin en yüksek teklifiyle yapımına başlanmış ve büyük gelir kaynağı olmuştur.

20 PROJENİN DEZAVANTAJLARI Projeden kaynaklanacak araç trafiğinin artması ve kentleşmenin bu bölgeye yönelmesinden dolayı alanın mevcut kirlilik yükünün artması, ormanlık alanların tahrip edilmesi ve bölgedeki barajlara su temin eden akarsuların yüzeysel akışlarla barajlara kirlilik yükü taşıması beklenmektedir. Projenin yapılacağı alanın çoğunluğunu ormanlık alanların oluşturması ekolojik dengeyi bozmakta ve hayvan tür çeşitliliğini azaltmaktadır. Proje tamamlandıktan sonra çevresinin kentselleşmesiyle ormanlık alanların geri kalanının da tahrip edilmesi veya yok edilmesi söz konusudur. Alanda bulunan 2.5 milyon ağacın 630 bini ömrünü tamamlamış geri kalan 1.8 milyon ağaç ise ihaleyi alan şirketin insafına bırakılmıştır ya d taşınacak ya da kesilecektir.

21 Ayrıca kuşların göç için kullandığı güzergaha yapılacak olması ayrı bir tartışma konusu olmuştur. Ancak yapılan açıklamalarla ÇED raporu alındığı vurgulanmış ve endemik türlerin tespit edilerek taşındığı açıklaması yapılmıştır.

22

23


"YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ. Teknik Özellikleri 3. Boğaz Köprüsü, 59 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş, 1 408 m’lik ana açıklığıyla üzerinde raylı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları