Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAFTANıN OLAYı: KIZER OLAYı. 30.11.2015 TARIHLI TBF YÖNETIM KURULU KARARLARı 2. 28 KASIM 2015 TARİHİNDE OYNANAN GALATASARAY-FENERBAHÇE (KBSL) MÜSABAKASINDA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAFTANıN OLAYı: KIZER OLAYı. 30.11.2015 TARIHLI TBF YÖNETIM KURULU KARARLARı 2. 28 KASIM 2015 TARİHİNDE OYNANAN GALATASARAY-FENERBAHÇE (KBSL) MÜSABAKASINDA."— Sunum transkripti:

1 HAFTANıN OLAYı: KIZER OLAYı

2 30.11.2015 TARIHLI TBF YÖNETIM KURULU KARARLARı 2. 28 KASIM 2015 TARİHİNDE OYNANAN GALATASARAY-FENERBAHÇE (KBSL) MÜSABAKASINDA FENERBAHÇE KULÜBÜ TARAFINDAN YAPILAN İTİRAZIN İNCELENMESİ SONUCUNDA, GALATASARAY TAKIMININ SAHADA MEVZUATA AYKIRI TAKIM KADROSU İLE YER ALDIĞI ANLAŞILMAKLA HÜKMEN MAĞLUBİYETİNE KARAR VERİLMİŞTİR.

3 GALATASARAY TAHKIM KURULUNA GIDEBILIR. İKINCI LISANS ILE ILGILI PROBLEM (BOSNA HERSEK-ABD VATANDAŞLıĞı)

4 SPONSORLUK VE REKLAM MEDYA HAKLARI XI. HAFTA SPONSORLUK VE REKLAM KAVRAMLARı HUKUKI VE VERGISEL FARKLAR MEDYA HAKLARı VE PAZARLAMA MEDYA HAKLARı DEVRINDE REKABET SORUNU

5 SPORUN EKONOMIK BOYUTU SPORUN EKONOMİK BOYUTUNA BAKILDIĞINDA ÜÇ TEMEL GELİR KALEMİNİN SPORUN FİNANSMANINDA SON DERECE ETKİLİ OLDUĞU GÖRÜLMEKTEDİR. BUNLAR; MEDYA HAKLARI SPONSORLUK MERCHANDİSİNG YUKARIDA SAYILAN KALEMLERE EK OLARAK SAYILABİLECEKLER; DEVLET YARDIMLARI VE BAĞIŞLAR BAHİS GELİRLERİ GİŞE HASILATLARI

6 SPOR ENDÜSTRISI SPOR, DÜNYA EKONOMİSİNDE 22. SEKTÖR TÜM SEKTÖRLER İÇİNDE GENEL CİRO OLARAK OTOMOTİVİN DE ÖNÜNDE BİRİNCİ SIRADA. SPORCULAR DIŞINDA SADECE ABD’DE SPOR ENDÜSTRİSİNDE 5.5 MİLYON KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR. DÜNYADA TELEVİZYONLARDA EN ÇOK İZLENEN PROGRAMLAR SPOR PROGRAMLARI. BİRİNCİ SIRADA 2003 YILI İTİBARİYLE FORMULA 1, İKİNCİ SIRADA DÜNYA KUPASI BULUNUYOR.

7 SPONSORLUK VE REKLAM KAVRAMLARı SPONSORLUK NEDİR? BİR GERÇEK VEYA TÜZEL KİŞİLİĞİN BELLİ BİR FAALİYET ALANINA AYNİ VEYA NAKDİ BİR KAYNAK AKTARMAK SURETİYLE KENDİ FAALİYET ALANINA İLİŞKİN OLARAK SEKTÖREL MÜNHASIRLIK ALMAK SURETİYLE SPONSOR OLDUĞU FİRMANIN GAYRİ MADDİ DEĞERLERİ İLE BÜTÜNLÜK SAĞLAMAYI HEDEFLEDİĞİ BİR YATIRIM TÜRÜDÜR.

8 SPOR TÜKETICISI SPOR TÜKETİMİ KAVRAMI: SPOR İLE İLGİLİ OYUNLARI, RESMİ İŞLERİ, İZLEME, DİNLEME, OKUMA VE KOLEKSİYON YAPMA GİBİ BİR ÇOK KONUYU KAPSAR. BUNLARI YAPANLAR DA SPOR TÜKETİCİLERİDİR. SPOR YAPMAK AMACIYLA AMATÖRCE SPOR FAALİYETLERİNE KATILANLAR. SPORU MESLEK OLARAK KABUL EDEN PROFESYONEL SPORCULAR. SPOR FAALİYETLERİNİ SADECE SEYREDENLER VE İLGİLİ ÜRÜNLERİ SATIN ALANLAR. HEM SPOR YAPANLAR HEM DE SEYREDENLER. SPOR ENDÜSTRİSİNDE ÇALIŞANLAR VE SPOR ENDÜSTRİSİYLE İŞ YAPANLAR.

9 SPOR PAZARLAMASıNıN AMAÇLARı SPOR KARŞILAŞMASININ VEYA ETKİNLİĞİNİN TV/RADYO’DA YAYIN HAKKININ SATIŞINI SAĞLAMAK. SPOR KARŞILAŞMASI VEYA ETKİNLİĞİNİN TV/RADYO’DA YA DA SAHADA REKLAM YERİNİN SATIŞINI SAĞLAMAK. NAKDİ VEYA AYNİ SPONSOR DESTEĞİ SAĞLAMAK VE BU İŞBİRLİĞİNİ SÜREKLİ KILMAK.

10 SPONSORLUK SPONSORLUK İLİŞKİSİNDEKİ TEMEL UNSURLAR; SPONSOR (SPONSOR OLAN) SPONSORLUK YAPILAN (SPONSOR OLUNAN) FAALİYET ALANI (SPONSOR OLUNAN FAALİYET) SPONSOR OLUNAN FAALİYETLER…

11 RESMİ GAZETE TARİHİ: 16.06.2004 RESMİ GAZETE SAYISI: 25494 GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SPONSORLUK YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM AMAÇ, KAPSAM, DAYANAK VE TANIMLAR AMAÇ MADDE 1- BU YÖNETMELİĞİN AMACI, GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLERİN; FEDERASYONLARA, GENÇLİK VE SPOR KULÜPLERİNE, SPORCULARA, GENÇLİK VE SPOR TESİSLERİ İLE FAALİYETLERİNE SPONSOR OLMALARI VE REKLAM VERMELERİ İLE İLGİLİ USUL VE ESASLARI DÜZENLEMEKTİR. KAPSAM MADDE 2- BU YÖNETMELİK, SPONSORLUK YAPACAK VEYA REKLAM VERECEK GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLER İLE SPONSORLUK VE REKLAMLARDAN İSTİFADE EDECEK FEDERASYONLARI, GENÇLİK VE SPOR KULÜPLERİNİ, SPORCULARI, YEREL YÖNETİMLERİ, KAMU KURUM VE KURULUŞLARINI, TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİNİ VE PARALİMPİK KOMİTESİNİ KAPSAR.

12 SPONSORLUK SPONSORLUK NE DEĞILDIR? “KARŞıLıK BEKLEMEDEN, SADECE HAYıR IÇIN TEK TARAFLı YAPıLAN BAĞıŞ, HIBE, YARDıMSEVERLIK DEĞILDIR!” KELIMENIN LATINCE KÖKENI, SPONSORIS/SPONSIO: “SÖZLEŞMELERDE, MÜZAKERELERDE VE ORTAKLıKLARDA IKI TARAF ARASıNDAKI MERASIMLI SORUMLULUK.”

13 SPONSORLUK SÖZLEŞMESİ MADDE 1- : SÖZLEŞME TARAFLARı MADDE 2:SÖZLEŞME KONUSU MADDE 3: SÖZLEŞME SÜRESI MADDE 4: SPONSORLUK TÜRÜ VE BEDELI MADDE 6:SPONSORUN HAKLARı VE YÜKÜMLÜLÜKLERI MADDE 7:KULÜBÜN HAKLARı VE YÜKÜMLÜLÜKLERI MADDE 8: SÖZLEŞME FESHI MADDE 5:SPONSORLUĞUN KONUSU MADDE 9:TEBLIGAT ADRESLERI MADDE 10:UYUŞMAZLıKLARıN ÇÖZÜMÜ MADDE 11: DIĞER MADDE 13:SÖZLEŞMENIN MADDELERI VE YÜRÜRLÜK MADDE 12: VERGI, RESIM VE HARÇLAR

14 SPONSORLUK SPONSOR OLANıN SPONSORLUKTAN BEKLEDIĞI MENFAATLER; SPOR FAALIYETLERININ KITLELERIN YAKıNDAN TAKIP ETTIĞI FAALIYETLER OLMASı NEDENIYLE ANıLAN FAALIYET ILE HEDEF TÜKETICI KITLESI ARASıNDAN DUYGUSAL VE ALGıSAL BIR BAĞ YARATMAK, BU BAĞ SAYESINDE MARKA BILINIRLIĞI VE DEĞERINI ARTTıRMAK,

15 SPONSORLUK SPONSOR OLANıN SPONSORLUKTAN BEKLEDIĞI MENFAATLER; TÜKETICI KITLESINE VERMEK ISTEDIĞI MESAJı SPONSOR OLUNAN KURUM VEYA FAALIYET ÜZERINDEN VERMEK, SEKTÖREL MÜNHASıRLıK SAĞLAYARAK RAKIP FIRMALAR ILE SPONSOR OLUNAN ARASıNDAKI BAĞıN SÖZLEŞME SÜRESINCE KURULMASıNı ENGELLEMEK, SPONSOR OLUNANA AIT MANEVI DEĞERLERI (GÖRSELLER VE TANıTıCı IBARELER) KULLANMA HAKKıNA SAHIP OLMAK

16 SPONSORLUĞUN ÖZELLIKLERI BİR ALIŞ-VERİŞ İHTİYACIYLA ORTAYA ÇIKAR. İKİ TARAFIN OLDUĞU, KARŞILIKLI YARAR (KAZAN-KAZAN) ÜZERİNE KURULU BİR ANLAŞMA. SPONSOR, KARŞI TARAFI PARA, TEÇHİZAT, MALZEME, MEKAN VEYA HİZMET GİBİ FAALİYETLERLE DESTEKLER. SPONSORLUĞU YAPILAN TARAF DA SPONSORUN KENDİNE YAPTIĞI KATKIYI MEDYA YARDIMIYLA TANITIR VE DOLAYLI OLARAK SPONSORUN İLETİŞİM HEDEFLERİNİ DESTEKLER. SPONSORLUĞU SADECE TİCARİ KURUMLAR DEĞİL, KÂR AMACI OLMAYAN KURUMLAR, KAMU KURULUŞLARI VEYA ŞAHISLAR DA YAPABİLİR.

17 SPONSORLUK - REKLAM SPONSORLUK İLE REKLAM UNSURLARINI BİRBİRİNDEN AYIRAN TEMEL İKİ UNSUR SEKTÖREL MÜNHASIRLIK VE SPONSOR OLUNANA AİT MADDİ VE GAYRİMADDİ DEĞERLERİ KULLANABİLME HAKKIDIR. ÖRN. BARCELONA SPONSORU OLAN THY, BARCELONA LOGOSU VE GÖRSELLERİNİ KENDİ TANITIM FAALİYETLERİNDE KULLANMAKTADIR. ÖRN. TFF SPONSORU OLAN COCA-COLA ŞİŞELERİ ÜZERİNDE TFF ANA SPONSORU İBARESİ BULUNMAKTADIR.

18 REKLAM REKLAM İSE SPONSORLUK KADAR DETAYLI, KARŞILIKLI GENİŞ HAK VE YÜKÜMLÜLÜKLER BARINDIRAN, UZUN SOLUKLU VE HEDEFLİ BİR İŞBİRLİĞİ DEĞİLDİR. REKLAM FAALİYETİYLE BASİT BİR TANITIM HEDEFLENİRKEN SPONSORLUKTA SPONSOR OLUNAN İLE TÜKETİCİ ALGISINDA BİR İŞBİRLİĞİ GÖRÜNTÜSÜ YARATILMAYA ÇALIŞILIR.

19 SPONSORLUK ILE ILGILI HÜKÜMLER SPONSORLUĞU TEŞVİK ETMEK VE BU SAYEDE SPOR VE SANAT FAALİYETLERİNE FİNANSMAN YARATABİLMEK AMACIYLA VERGİ KANUNLARINDA BAZI DÜZENLEMELER YAPILMIŞTIR. KURUMLAR VERGİSİ KANUNU UYARINCA SPOR FAALİYETLERİNE SPONSOR OLMANIN SPONSOR OLAN TÜZEL KİŞİLİK AÇISINDAN BAZI AVANTAJLARI BULUNMAKTADIR.

20 KURUMLAR VERGISI KANUNU ANILAN DÜZENLEME UYARINCA; 21/5/1986 TARİHLİ VE 3289 SAYILI GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN İLE 17/6/1992 TARİHLİ VE 3813 SAYILI TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU KURULUŞ VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN KAPSAMINDA YAPILAN SPONSORLUK HARCAMALARININ SÖZÜ EDİLEN KANUNLAR UYARINCA TESPİT EDİLEN AMATÖR SPOR DALLARI İÇİN TAMAMI, PROFESYONEL SPOR DALLARI İÇİN % 50'Sİ [YILLIK KURUM KAZANCINDAN İNDİRİLİR]. BU DÜZENLEME İLE FİRMALARIN SPOR FAALİYETLERİNE SPONSORLUK YAPMALARI VE BU DOĞRULTUDA DA VERGİ AVANTAJI ELDE ETMELERİ HEDEFLENMİŞTİR.

21 ÖRNEK VAKA: LIPTON ICETEA KURUM: UNİLEVER ÜRÜN: SOĞUK ÇAY. MARKA: LİPTON ICETEA TÜRKİYE PAZARINA GİRİŞİ 1993. 1993-1994 DÖNEMİNDEN İTİBAREN REKLAM, HALKLA İLİŞKİLER VE SPONSORLUK FAALİYETLERİYLE HEM ÜRÜNÜ HEM MARKAYI TUTUNDURMAYI HEDEFLEDİ. O DÖNEMDE TÜRKİYE’DE SOĞUK/BUZLU ÇAY TÜKETME ALIŞKANLIĞI HENÜZ YOKTU. TÜRKİYE PAZARINDA BİR ÇIKIŞ/FIRLAMA NOKTASI YAKALANMASI HEDEFLENİYORDU.

22 ÜRÜN ÖZELLIKLERI: LIMON VE ŞEFTALI MEYVELERIYLE HARMANLANMıŞ, SOĞUK ÇAY. GAZSıZ, SAĞLıKLı, DOĞAL BIR FERAHLATıCı. COCA-COLA YA DA PEPSI GIBI GAZLı IÇECEKLERIN ALTERNATIFI DEĞIL. FIYATı UCUZ DEĞIL. MARKA KIMLIĞI/MARKA ÖZÜ: GENÇ MODERN ARKADAŞ DOĞAL FERAHLATıCı AKTIF

23 HEDEF KİTLE: GENÇ (1MODERN YAŞAM TARZINI BENİMSEMİŞ, AKTİF. 4-30 YAŞ ARASI). ORTA VE ÜST GELİR SEVİYESİNDE. EĞİTİMLİ. DÜNYADAKİ TRENDLERİ İZLEYEN. İŞ HEDEFİ: TÜRKİYE PAZARINA İLK GİREN SOĞUK ÇAY MARKASI OLARAK POTANSİYEL RAKİPLERDEN ÖNCE PASTADAN EN BÜYÜK PAYI ALMAK. İLETİŞİM HEDEFİ: SOĞUK ÇAYIN HEDEF KİTLE TARAFINDAN TANINMASI. SOĞUK ÇAYIN LİPTON ICETEA MARKASIYLA ÖZDEŞLEŞMESİ.

24 MESAJ: “LİPTON ICETEA, ÇAY TADINI SOĞUK DA TATMAK İSTEYEN DİNAMİK MODERN GENÇLERİN GAZSIZ, DOĞAL YENİ FERAHLATICISI.” İLETİŞİM STRATEJİSİ: REKLAM KAMPANYASINDA ÜRÜNÜN DAHA ÇOK RASYONEL FAYDALARI VE ÖZGÜNLÜĞÜNÜN ANLATILMASI. SPONSORLUK FAALİYETLERİYLE MARKA KİMLİĞİNİN YANSITILMASI. SPONSORLUK ALANI KRİTERLERİ: YAZ MEVSİMİNE ÖZEL OLMASI. DIŞ MEKANLARDA YAPILABİLMESİ. GENÇ, AKTİF BİR KİTLENİN YOĞUN KATILIMININ SAĞLANMASI. ÜRÜNÜN TÜKETİMİNE/DENENMESİNE UYGUN ORTAMIN OLMASI

25 ÇÖZÜM: SPOR SPONSORLUĞU. SPOR DALI: PLAJ VOLEYBOLU. PAZARLAMA BÜTÇESİNDEN %30 ORANINDA PAY SPONSORLUĞA AYRILDI. 1994 YILI BOYUNCA ÇEŞİTLİ KENTLERDE DÜZENLENEN TÜRKİYE PLAJ VOLEYBOLU TURNUVALARINA NAKDİ KATKIYLA ANA SPONSOR OLDU. DİĞER ORTAK SPONSORLARI ONAYLAMA HAKKI VARDI. BÜTÜN ETKİNLİKLERDE LOGOSU, AFİŞLERİ KULLANILDI, SEYİRCİLERE ÜRÜN VE LİPTON BARDAKLARI DAĞITILDI, LİPTON STANDLARI AÇILDI, BAŞARILI SPORCULARA LİPTON PARA ÖDÜLÜ VE PLAKET VERİLDİ. YAZILI VE GÖRSEL BASINDA TURNUVALAR VE SPONSORLAR GENİŞ YER ALDI, 138 YAZILI HABER, 490 DAK. TV HABERİ YAYINLANDI.

26 SONUÇ: LİPTON ICETEA’NİN TÜRKİYE PAZARINA GİRİŞİNDE BU SPONSORLUK ÇALIŞMASI İTİCİ BİR GÜÇ, İYİ BİR BAŞLANGIÇ OLDU. ANCAK DAHA SONRAKİ YILLARDA BUNU DEVAM ETTİRMEDİ.

27 MERCHANDISING TÜKETİCİYİ SATIN ALMAYA YÖNLENDİRMEK AMACIYLA MAĞAZA İÇİNDE UYGULANAN HER TÜRLÜ AKTİVİTE, TEKNİK VE METOD MERCHANDİSİNG OLARAK BİLİNİR. REKLÂM, TÜKETİCİYİ SATIN ALMAYA HAZIRLARKEN, MERCHANDİSİNG, TÜKETİCİYİ ÜRÜNÜMÜZÜ ALMASI İÇİN HAREKETE GEÇİRİR. İYİ PLANLANIŞ MERCHANDİSİNG AKTİVİTESİYLE ÜRÜNLERİMİZİN İMAJINI GÜÇLENDİRİR, RAKİPLER ARASINDA ÖN PLANA ÇIKARTIR VE TÜKETİCİLER TARAFINDAN SATIN ALINMALARINI SAĞLARIZ.

28 AMBUSH MARKETING AMBUSH MARKETİNG (TUZAK PAZARLAMA, SÖZDE PAZARLAMA, KORSAN PAZARLAMA): BİR SPONSORA AİT OLAN BAZI HAKLARIN ÇEŞİTLİ PAZARLAMA TEKNİKLERİ İLE ANILAN HAKLARA SAHİP OLMAYAN BİR KİŞİ TARAFINDAN KULLANILMASI DURUMUDUR. TUZAK PAZARLAMA FAALİYETLERİNE KARŞI FIFA, UEFA, IOC GİBİ SPOR KURULUŞLARI ÇOK CİDDİ ÇALIŞMALAR SÜRDÜRMEKTEDİRLER.

29 AMBUSH MARKETING BİRKAÇ ÖRNEK İLE AMBUSH MARKETİNG’İ AÇIKLAMAK GEREKİRSE; 2002 DÜNYA KUPASI ÖNCESİNDE TFF’NİN ANA SPONSORU PEPSİ İKEN COCA-COLA’NIN YAPMIŞ OLDUĞU TANITIM FAALİYETLERİ, TFF İLE HİÇBİR SPONSORLUK İLİŞKİSİ OLMAMASINA RAĞMEN ULUSAL ÖNEMİ YÜKSEK BAZI MÜSABAKALARDAN ÖNCE DEĞİŞİK YAYIN ORGANLARINDAN YAPILAN TANITIM VE REKLAM FAALİYETLERİ İLE SPONSORLUK ALGISI YARATAN FİRMALAR

30 AMBUSH MARKETING TFF’NİN 5894 SAYILI YENİ KANUNUNDA BU KONUDA ÖZEL BİR DÜZENLEME MEVCUTTUR. BUNA GÖRE; TFF’NİN SPONSORU OLMADIĞI HALDE, YAPTIKLARI DUYURU, REKLAM, TANITIM VE BENZERİ FAALİYETLERLE ÜÇÜNCÜ KİŞİLERİN NEZDİNDE TFF’NİN SPONSORU İZLENİMİNİ YARATAN KİŞİLERİN EYLEMLERİ HAKKINDA 29/6/1956 TARİHLİ VE 6762 SAYILI TÜRK TİCARET KANUNUNUN HAKSIZ REKABETE İLİŞKİN HÜKÜMLERİ UYGULANIR.

31 MEDYA HAKLARı MEDYA HAKLARı SPORUN SON DÖNEMLERDE BAHIS GELIRLERIYLE BERABER EN ÖNEMLI EKONOMIK BÜYÜKLÜĞÜNÜ OLUŞTURAN GELIR KALEMIDIR. DÜNYANıN BIRÇOK ÖNEMLI SPOR ORGANIZASYONU MEDYA GELIRLERI ILE FINANSMANıNı SAĞLAMAKTADıR. BIR ÖRNEK VERMEK GEREKIRSE, UEFA SADECE IKI ORGANIZASYONUNDAN ELDE ETTIĞI YAYıN VE SPONSORLUK GELIRI ILE YIRMININ ÜZERINDEN FAALIYETI VE SAIR TÜM GIDERLERINI FINANSE ETMEKTEDIR.

32 MEDYA HAKLARı MEDYA HAKLARı; TV HAKLARı RADYO HAKLARı INTERNET HAKLARı MOBIL HAKLARı OLARAK SıNıFLANDıRıLMAKTADıR. BU HAKLAR DA KENDI IÇLERINDE ZAMAN VE IÇERIK OLARAK FARKLı KATEGORILERE AYRıLMAKTADıR.

33 MEDYA HAKLARı TV HAKLARI; BİR SPOR MÜSABAKASINA İLİŞKİN TV GÖRSELLERİNİ BARINDIRAN SİNYALLERİN İLETİMİ VEYA BANTTAN GÖSTERİMİ SURETİYLE YAPILAN YAYINA İLİŞKİN HAKLARDIR. KENDİ İÇİNDE CANLI YAYIN, GECİKMİŞ CANLI YAYIN, BANTTAN YAYIN, GENİŞ ÖZET YAYINI, ÖZET YAYIN OLARAK SINIFLANDIRILMAKTADIR.

34 MEDYA HAKLARı MEDYA HAKLARıNıN PAZARLANMASıNDA HAKKıN MÜLKIYETININ KIME AIT OLDUĞU SON DERECE ÖNEMLIDIR. TAKıM SPORLARıNDA AKSINE BIR DÜZENLEME OLMADıĞı SÜRECE YAYıN HAKKı SAHIBI MÜSABAKADA YER ALAN TAKıMLARDıR. FIFA VE UEFA DÜZENLEMELERI UYARıNCA ORGANIZASYONU DÜZENLEYEN KURULUŞ YAYıN HAKKıNıN DA SAHIBI/PAZARLAYıCıSı KONUMUNDADıR.

35 MEDYA HAKLARı MEDYA HAKLARıNıN PAZARLANMASı KONUSUNDA IKI TEMEL EĞILIM MEVCUTTUR; BIREYSEL PAZARLAMA, MERKEZI PAZARLAMA

36 MEDYA HAKLARı BİREYSEL PAZARLAMA, MEDYA HAKLARININ HAK SAHİBİ KİŞİ VEYA KURUMLAR TARAFINDAN DOĞRUDAN PAZARLANMASIDIR. BU SURETLE HEM REKABETİN ENGELLENDİĞİNE İLİŞKİN İDDİALAR ORTADAN KALKMAKTA HEM DE BİREYLERİN PAZARLAMA GÜÇLERİ DOĞRULTUSUNDA GELİR ETMESİ SAĞLANMAKTADIR. BİREYSEL PAZARLAMA GELİR ARTIŞI VE DAYANIŞMA (SOLİDARİTY) AÇISINDAN YAVAŞ YAVAŞ TERK EDİLMEKTEDİR.

37 MEDYA HAKLARı MERKEZİ PAZARLAMA, BİR SPOR ORGANİZASYONUNDA YER ALAN TÜM PAYDAŞLAR ADINA MEDYA HAKLARININ TEK BİR ELDEN PAZARLANMASIDIR. BU ŞEKİLDEKİ BİR PAZARLAMA SİSTEMİ TÜM DÜNYADA REKABETE İLİŞKİN ENGELLER YARATMASINDAN DOLAYI HALEN TARTIŞILMAKTADIR. MERKEZİ PAZARLAMA SAYESİNDE GELİRLER CİDDİ ORANDA ARTMAKTA VE PAYDAŞLARIN DAHA ADİL BİR PAYLAŞIM MODELİ ÇERÇEVESİNDE GELİRDEN PAY ALMASI SAĞLANMAKTADIR.

38 MEDYA HAKLARı HAKLARıN DAĞıLıMı ISE; BIRINCI PARTI HAKLAR, İKINCI PARTI HAKLAR, ÜÇÜNCÜ PARTI HAKLAR OLARAK AYRıLMAKTADıR.

39 MEDYA HAKLARı BİRİNCİ PARTİ HAKLAR BİR MÜSABAKANIN YAPILDIĞI ÜLKENİN SINIRLARI İÇİNE YAPILAN YAYINA İLİŞKİN HAKLARDIR. İKİNCİ PARTİ HAKLAR İSE BİR MÜSABAKANIN DEPLASMAN (AWAY TEAM) TAKIMI KONUMUNDAKİ PARTİNİN ÜLKESİNE YAPILAN YAYINA İLİŞKİN HAKLARDIR. ÜÇÜNCÜ PARTİ HAKLAR İSE BU HAKLAR DIŞINDA KALAN YAYIN HAKLARIDIR.

40 MEDYA HAKLARı – REKABET SORUNU ÖZELLİKLE ÖNEM DÜZEYİ YÜKSEK SPOR MÜSABAKALARINA İLİŞKİN YAYIN HAKLARININ PAZARLANMASINDA REKABETİN SINIRLANDIRILMASINA BAĞLI HUKUKİ SORUNLARLA KARŞILAŞILMAKTADIR. SPOR MEDYA HAKLARININ YAYINCILAR AÇISINDAN CİDDİ BİR DEĞER OLUŞTURMASI NEDENİYLE MERKEZİ PAZARLAMAYA BAĞLI OLARAK TEK YAYINCILI SİSTEMLERDE REKABETİN SINIRLANDIRILDIĞI İLERİ SÜRÜLMEKTEDİR. BU TİP SIKINTILARI ORTADAN KALDIRMAK AMACIYLA AÇIK İHALE, 3-4 YILI AŞMAYAN YAYIN SÖZLEŞMELERİ VE MEDYA HAKLARININ BİRKAÇ PARÇAYA AYRILARAK DİĞER YAYINCILARIN DA FAYDALANMASINI SAĞLAYAN BİR SİSTEM OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILMAKTADIR.

41 Gişe Hasılatları


"HAFTANıN OLAYı: KIZER OLAYı. 30.11.2015 TARIHLI TBF YÖNETIM KURULU KARARLARı 2. 28 KASIM 2015 TARİHİNDE OYNANAN GALATASARAY-FENERBAHÇE (KBSL) MÜSABAKASINDA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları