Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İ MANIN Ş UBELER İ Emin YAVUZY İĞİ T UZMAN İ MAM HAT İ P.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İ MANIN Ş UBELER İ Emin YAVUZY İĞİ T UZMAN İ MAM HAT İ P."— Sunum transkripti:

1 İ MANIN Ş UBELER İ Emin YAVUZY İĞİ T UZMAN İ MAM HAT İ P

2 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ اَلَّذينَ اٰمَنُوا وَلَمْ يَلْبِسُوا ايمَانَهُمْ بِظُلْمٍ اُولٰئِكَ لَهُمُ الْاَمْنُ وَهُمْ مُهْتَدُونَ «İman edip de imanlarına zulmü (şirki) bulaştırmayanlar var ya; işte güven onların hakkıdır. Doğru yolu bulmuş olanlar da onlardır.» (Enam suresi 82)

3 الإِيمَانُ بِضْعٌ وَسَبْعُونَ أَوْ بِضْعٌ وَسِتُّونَ شُعْبَةً فَأَفْضَلُهَا قَوْلُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَأَدْنَاهَا إِمَاطَةُ الأَذَى عَنِ الطَّرِيقِ وَالْحَيَاءُ شُعْبَةٌ مِنَ الإِيمَان Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “İman, yetmiş küsur şubeye ayrılır. En üst derecesi ‘La ilahe illallah’ sözüdür. En alt derecesi ise yolda insanlara eziyet veren şeyleri kaldırıp atmaktır. Hayâ da imandan bir şubedir.» (Müslim, İman 12 1/63)

4 İMAN NEDİR? Sözlükte "birini söylediği sözde tasdik etmek, söylediğini kabul etmek, gönül huzuru ile benimsemek, karşısındakine güven vermek, şüpheye yer vermeden kalpten tasdik etmek; eman vermek, emin kılmak" anlamlarına gelir. Istılahta iman, Hz.Peygamber'in Allah'tan getirdiği ve zarûrât-ı diniyye olarak bilinen hükümleri, haber verdiği şeyleri tereddütsüz kabul ile bunların gerçek ve doğru olduğuna inanmak demektir. (Diyanet DKS) İman: «DİL İLE İKRAR, KALP İLE TASDİKTİR»

5 İMANIN ŞUBELERİ İMANIN ŞUBELERİ ÜÇ BÖLÜMDE ELE ALINACAKTIR. 1. BÖLÜM TASDİKLE İLGİLİ: 30 ŞUBEDEN OLUŞUYOR. 2. BÖLÜM DİL İLE İLGİLİ AMELLER: 7 ŞUBEDEN OLUŞUYOR. 3. BÖLÜM BEDENİ AMELLER. BUDA 3’ AYRILIR a) Muayyen şeylere ait olan ameller: 16 ŞUBEDEN OLUŞUYOR. b) Kendisine tabi olanla ilgili ameller: 6 ŞUBEDEN OLUŞUYOR. c) Ammeye taalluk eden ameller: 18 ŞUBEDEN OLUŞUYOR.

6 İMANIN ŞUBELERİNİN 1.BÖLÜMÜ TASDİKLER: 30 İMAN ŞUBESİ

7 İMAN DİNE ZARAR VEREN ŞÜPHELERİ ORTADAN KALDIRIR: اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذينَ اٰمَنُوا بِاللّٰهِ وَرَسُولِه ثُمَّ لَمْ يَرْتَابُوا وَجَاهَدُوا بِاَمْوَالِهِمْ وَاَنْفُسِهِمْ فى سَبيلِ اللّٰهِ اُولٰئِكَ هُمُ الصَّادِقُونَ «İman edenler ancak, Allah'a ve Peygamberine inanan, sonra şüpheye düşmeyen, Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cihad edenlerdir. İşte onlar doğru kimselerin ta kendileridir.» (Hucurat Suresi,15)

8 30 İMAN ŞUBESİ 1- Allah´a iman, Allah´ın zatına, sıfatlarına, birliğine ve benzeri olmadığına inanmak da buraya girer. 2- Allah´dan başka herşeyin hudûsuna (sonradan yaratıldığına) inanmak. 3- Meleklere inanmak. 4- Kitaplara inanmak. 5- Peygamberlere inanmak. 6- Kadere, hayır ve şerrin Allah´tan olduğuna inanmak. 7- Ahirete inanmak, kabir sualine, kabir azabına, tekrar dirilmeye, mahşerde toplanmaya, hesaba, mîzana, sırat köprüsüne... inanmak da buna dahildir.

9 8- Cennete ve oradaki ebedî hayata inanmak. 9- Cehenneme, cehennem azabına, kâfirlerin ebediyyen orada kalacağına inanmak. 10- Allah´ı sevmek. 11- Allah için sevmek, Allah için buğzetmek. Muhacir ve Ensar sahâbeyi, Âl-i Resûl (aleyhissalâtu vesselâm)´ü sevmek de buraya dâhildir. 12- Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)´i sevmek. Buna Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)´e salat ve selam okumak, sünnetine uymak da girer.

10 13- İhlaslı olmak ve riya ve nifakı terketmek de buraya girer. 14- Tevbe ve nedâmet etmek. 15- Allah´tan korkmak. 16- Allah´ın rahmetinden ümid etmek. 17- Ümidsizlik ve ye´si terketmek. 18- Şükretmek. 19- Ahde vefa göstermek. 20- Sabırlı olmak.

11 21- Tevâzu, büyüklere saygı da buraya girer. 22- Şefkatli ve merhametli olmak, küçüklere şefkat de buraya girer. 23- Allah´ın kazasına râzı olmak. 24- Allah´a tevekkül etmek. 25- Amele güvenmemek, kendini övmeyi ve kusursuz görmeyi terketmek de buraya girer. 26- Hasedi, çekememezliği terketmek.

12 27- Kin ve intikâmı terketmek. 28- Gadabı terketmek. 29- Aldatmamak, su-i zan sâhibi olmamak, hilekâr olmamak da buraya dahildir. 30- Dünya sevgisini terketmek. Mal ve makam sevgisini terk de buraya girer. Kalbe müteallik güzel veya kötü amellerden herhangi biri aklına gelir de burada zikredilmemiş bulursan, o esas itibariyle bu saydıklarımızın dışında kalmaz, bunlardan birine dahil olduğunu azıcık bir tefekkürle görürsün

13 ِنَّ اللّٰهَ يُدَافِعُ عَنِ الَّذينَ اٰمَنُوا اِنَّ اللّٰهَ لَا يُحِبُّ كُلَّ خَوَّانٍ كَفُورٍ «Şüphesiz, Allah inananları savunur. Doğrusu Allah hiçbir haini, nankörü sevmez.» (Hac Suresi,38)

14 İMAN ŞUBELERİNİN 2. BÖLÜMÜ DİL İLE İLGİLİ AMELLER 7 ŞUBEDEN OLŞUYOR

15 7 İMAN ŞUBESİ 1- Kelime-i tevhidi diliyle söylemek, 2- Kur´an´ı tilâvet etmek, 3- İlim öğrenmek, 4- İlim öğretmek, 5- Allah´a dua etmek, 6- Allah´ı zikretmek, istiğfar da buraya dâhildir, 7- Boş laflardan kaçınmak.

16 İMAN ŞUBELERİNİN 3. BÖLÜMÜ BEDENLE ALAKALI AMELLERDİR 40 ŞUBEDEN OLUŞUYOR (ÜÇ KISMA AYRILIR)

17 a) MUAYYEN ŞEYLERE AİT OLAN AMELLER 16 İMAN ŞUBESİ 1- Temizlik. Buna beden, elbise ve mekân temizlikleri de girer. Bedeni hadesten temizlemek için abdest almak, cenabetten, hayızdan, nifastan temizlemek için yıkanmak da girer. 2- Namaz kılmak; buna farz, nâfile ve kaza namazları da girer.

18 3- Zekat vermek; buna sadaka vermek, sadaka-ı fıtr ödemek, cömertlik, fukara ve misafirlere yedirip ikram etmek de girer. 4- Farz ve nâfile oruçlar. 5- Haccetmek, umre de buraya girer. 6- İ´tikafa girmek. Kadir gecesini aramak da buna dahildir. 7- Dînin yaşanabileceği yere gitmek, şirk diyarından hicret de buna girer. 8- Nezirlerini ödemek. 9- Yeminleri yerine getirmek. 10- Keffaretlerini ödemek

19 11- Namaz içinde ve dışında setrü´l-avret (ayıp yerlerini örtmek, tesettüre riayet etmek). 12- Kurbanları kesmek, nezir kurbanı varsa onu da kesmek. 13- Cenâze işlerine bakmak. 14- Borcu ödemek. 15- Muâmelelerde doğru olmak, ribadan kaçınmak. 16- Doğrulukla şâhidlik etmek, hakkı gizlememek

20 İMAN EDEN ALLAH’U TEALANIN RIZASINI KAZANIR: وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ اَوْلِيَاءُ بَعْضٍ يَاْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَيُقيمُونَ الصَّلٰوةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكٰوةَ وَيُطيعُونَ اللّٰهَ وَرَسُولَهُ اُولٰئِكَ سَيَرْحَمُهُمُ اللّٰهُ اِنَّ اللّٰهَ عَزيزٌ حَكيمٌ «Mü'min erkekler ve mü'min kadınlar birbirlerinin dostlarıdır. İyiliği emreder, kötülükten alıkoyarlar. Namazı dosdoğru kılar, zekâtı verirler. Allah'a ve Resûlüne itaat ederler. İşte bunlara Allah merhamet edecektir. Şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.» (Tevbe Suresi,71)

21 b) KENDİSİNE TABİ OLANLARLA İLGİLİ AMELLER 6 İMAN ŞUBESİ 1- Meşru nikahla evlenip iffeti korumak. 2- Aileye karşı vazifelerini yerine getirmek. Hizmetçilere iyi muâmele de buraya girer. 3- Anne babaya iyi muâmele etmek. Onlara karşı ukuk (haksızlık)tan kaçınmak da buraya girer. 4- Çocukların terbiyesi. 5- Sıla-i rahm. 6- Büyüklere itaat

22 İMANLI OLAN HEM DÜNYADA VE HEMDE AHİRETTE GÜZEL HAYATA KAVUŞURLAR; مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَكَرٍ اَوْ اُنْثٰى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيٰوةً طَيِّبَةً وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ اَجْرَهُمْ بِاَحْسَنِ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ «Erkek veya kadın, kim mü'min olarak iyi iş işlerse, elbette ona hoş bir hayat yaşatacağız ve onların mükâfatlarını yapmakta olduklarının en güzeli ile vereceğiz.» (Nahl Suresi,97)

23 C) AMMEYE MUTAALLUK İLE İLGİLİ AMELLER 18 İMAN ŞUBESİ 1- İdâreciliği adaletle yürütmek, 2- Cemaate uymak, 3- Ulu´l-emre itaat etmek, 4- İnsanları barıştırmak. Hâricilere ve âsilere karşı mücadele de buraya girer. 5- İyilikte yardımlaşma.

24 6- Emr-i bi´lma´ruf nehy-i ani´l- münkerde bulunmak (yani insanlara iyiliği emretmek, kötülükten menetmek). 7- Hududu (ağır cezaları) tatbik etmek. 8- Cihad etmek. Kışlalarda asker bulundurmak buna dâhildir. 9- Emaneti edâ etmek. Ganimetten beşte biri (hums) ödemek de buraya dâhildir. 10- Ödemek şartıyla borç vermek. 11- Komşuya iyi muâmele etmek. 12- Geçimli olmak. Helâlinden mal toplamak da buraya dahildir.

25 13- Malı yerinde harcamak. İsrâftan kaçınmak da buraya girer. 14- Selam´ı almak. 15- Hapşırana "yerhamukâllah" demek. 16- İnsanlara zarar vermekten kaçınma. 17- Eğlenceden kaçınmak. 18- Yoldan rahatsızlık veren bir cismi kaldırmak. Bütün bunlar, toplam 77 iman şube yapar

26 وَلَوْ اَنَّ اَهْلَ الْقُرٰى اٰمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَيْهِمْ بَرَكَاتٍ مِنَ السَّمَاءِ وَالْاَرْضِ وَلٰكِنْ كَذَّبُوا فَاَخَذْنَاهُمْ بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ «Eğer, o memleketlerin halkları iman etseler ve Allah'a karşı gelmekten sakınsalardı, elbette onların üstüne gökten ve yerden nice bereketler(in kapılarını) açardık. Fakat onlar yalanladılar, biz de kendilerini işledikleri günahlarından dolayı yakalayıverdik.» (Araf Suresi,96)

27 اَللّٰهُ وَلِىُّ الَّذينَ اٰمَنُوا يُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُمَاتِ اِلَى النُّورِ وَالَّذينَ كَفَرُوا اَوْلِيَاؤُهُمُ الطَّاغُوتُ يُخْرِجُونَهُمْ مِنَ النُّورِ اِلَى الظُّلُمَاتِ اُولٰئِكَ اَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فيهَا خَالِدُونَ «Allah, iman edenlerin dostudur. Onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. Kâfirlerin velileri ise tâğûttur. (O da) onları aydınlıktan karanlıklara (sürükleyip) çıkarır. Onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî kalırlar.» (Bakara Suresi,257)

28 İMANLI OLANLARI ALLAH KARANLIKTAN AYDINLIĞA ÇIKARIR YANİ: a)Küfür karanlığından iman nuruna b)Cehalet karanlığından ilim nuruna c)İsyan karanlığından itaat nuruna d)Gaflet karanlığından uyanıklık nuruna e)Her türlü şer karanlığından her türlü hayır nurlarına çıkarır. Bu Büyük İhsana SAĞLAM İMAN sebebi ile ulaşırlar.

29 DUAMIN YA RAB HAKİKİ İMAN SAHİBİ OLMAYI BİZLERE NASİP EYLE YA RAB İMANIN TÜM ŞUBELERİNİ HAYATIMIZA YANSITAN OLMAYI İHSAN EYLE YA RAB DÜNYADA HEPİMİZE GÜZELLİKLER, İYİLİKLER İHSAN EYLE YA RAB AHİRETTEDE BİZLERE GÜZELLİKLER, İYİLİKLER İHSAN EYLE VE BİZLERİ CEHENNEM AZABINDAN KORU VE MUHAFAZA EYLE AMİN (Not: Bu vaaz Diyanet Kuran Meali, Diyanet DKS, İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhinden faydalınarak hazırlanmıştır.)


"İ MANIN Ş UBELER İ Emin YAVUZY İĞİ T UZMAN İ MAM HAT İ P." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları