Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MICROSOFT OFFICE.  Excel; bir hesap tablosu ve grafik programıdır.  Genellikle matematiksel işlemler, tablo ve grafik çizimleri için kullanılır. 

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MICROSOFT OFFICE.  Excel; bir hesap tablosu ve grafik programıdır.  Genellikle matematiksel işlemler, tablo ve grafik çizimleri için kullanılır. "— Sunum transkripti:

1 MICROSOFT OFFICE

2

3  Excel; bir hesap tablosu ve grafik programıdır.  Genellikle matematiksel işlemler, tablo ve grafik çizimleri için kullanılır.  Word ve Powerpoint’ten sonra Excel programı da Microsoft Office Paket Programında kullanılan bir programdır.

4

5

6

7  Excel’in Menü yapısı da diğer Office Programlarının menülerine benzer, Word ve Powerpoint’ten farklı olarak VERİ menüsü vardır.  Excel’deki Araç Çubukları da diğer Office Programlarındakine benzer. Yukarıda STANDART VE BİÇİMLENDİRME araç çubukları görünmektedir. Çizim Araç çubuğu da ilk açıldığında görüntülenir.

8 Aşağıda Elektronik Tablolama Programı olan EXCEL’in ekran görüntüsü verilmiştir. İnceleyelim. SATIRLAR SÜTUNLAR Satır: Çalışma sayfasındaki yatay veri aralıklarıdır. Her sayfada 65536 satır bulunmaktadır. Sütun: Çalışma sayfasındaki dikey veri aralıklarıdır. Her sayfa 256 sütundan oluşur.

9 HÜCRE ADI  Satır ve sütunların birleşiminden oluşan kutulara HÜCRE denir. Örneğin; yandaki görüntüde C4 Hücresi seçili durumdadır.

10 Formül Çubuğu, ortalama bulma, toplama gibi bazı hesaplamaları kısa yoldan yapmamızı sağlar. FORMÜL ÇUBUĞU Matematiksel hesaplamaların ve mantıksal karşılaştırmaların yapılması için formüllerin yazıldığı bölümdür. Görünüm Menüsünden Formül Çubuğu seçeneği tıklanarak ekrana getirilir. Formül oluşturmak amacıyla kullanılır.

11

12  Daha önceden oluşturulmuş Excel kitaplarını açmak için; Dosya menüsünden Aç komutu tıklanır. yada Standart Araç Çubuğundaki Aç düğmesi tıklanır.  Açılan pencerede kitabın konumu belirtilerek kitap açılır.

13  Excel’de aynı anda birden çok kitapla çalışmak mümkündür.  Excel’de yeni bir kitap oluşturmak için; Dosya menüsünden Yeni komutu tıklanır. Sağda Görev Bölmesi belirir. Burada Yeni bölmesindeki Boş Kitap tıklanır. yada Standart Araç Çubuğundaki Yeni Kitap düğmesi tıklanır. yada Klavye’den CTRL+N tuşlarına basılır.

14  Excel’de oluşturulan kitapları başka bilgisayarlara taşımak yada tekrar kullanmak istenebilir. Bunun için, kitabın kaydedilmesi gerekir.  Kitap ilk defa kaydedilecekse, dosyaya bir ad verilmelidir. Dosya adı verirken hatırlanması kolay ve kısa isimler seçmek gerekir.  Bir Excel Kitabı kaydedildiğinde uzantısı XLS olur. Örnek: bilişim.xls

15  Excel’de oluşturulan kitapları kaydetmek için;  Dosya menüsünden Kaydet komutu seçilir. yada Standart Araç Çubuğundaki Kaydet düğmesi tıklanır. yada Klavyeden CTRL+S tuşlarına basılır.

16  Excel’de oluşturulan kitaplar için iki şekilde kaydetme seçeneği vardır:  Kaydet ve Farklı Kaydet  Eğer kitap ilk defa kaydedilecekse, ikisi arasında fark yoktur.

17  Eğer daha önceden açılmış bir kitap üzerinde değişiklik yapıldığında bu durumda;  Kaydet seçilirse, Excel, son değişiklikleri aynı isimle aynı kitap üzerine kaydeder. (Kitabın yeri ve adı değişmez)  Farklı Kaydet seçilirse, Excel, son değişiklikleri aynı isimle farklı bir klasöre yada farklı isimle aynı klasöre yada farklı isimle farklı klasöre kaydeder.

18

19  Elektronik Tablolama Programında hücreler üzerinde işlemler yapmadan önce hücreleri seçme işlemi yapılmalıdır.

20 SHİFT  Yan yana olan birden fazla hücreyi seçmek için ise farenin sol butonuna basılarak seçilecek alan taranmalıdır. Ayrıca ok tuşları seçime başlanacak hücreye konumlanıp SHİFT tuşuna basıyorken ok tuşları ile seçim yapılacak yöne doğru ilerlemekle de yapılabilir.

21 CTRL CTRL  Elektronik Tablolama Programında birbirini takip etmeyen hücreleri seçmek için CTRL tuşuna sürekli olarak basmalıyız. CTRL tuşuna basılıyken bağımsız olarak tıklanan her hücre seçilir.

22  Elektronik Tablolama Programında hazırladığımız kitap, birden fazla sayfadan oluşabilir. İstenen sayfayı açmak için ekranın sol altında bulunan sayfalardan bir tanesi seçilir.  Sayfaları adlandırmak için çift tıklanır yada sağ tıklayıp “Yeniden Adlandır” seçilir.

23  Bir sayfanın içindeki tüm hücreleri seçmek için ise satır ve sütun adlarının kesiştiği yerde bulunan isimsiz hücre tıklanır TÜM HÜCRELERİ SEÇMEK İÇİN BURAYA TIKLANIR

24 ENTER  Elektronik Tablolama Programında bir hücre seçildikten sonra klavyeden veri girişi yapılır. Daha sonra ENTER tuşuna basılarak giriş işlemi sonlandırılır.  Bir hücre seçildikten sonra formül çubuğu tıklanarak da veri girişi benzer şekilde yapılabilir. F2  Bir hücredeki verinin içeriğini değiştirmek için klavyeden F2 tuşu da kullanılabilir.

25 CTRL+Enter  Elektronik Tablolama Programında birden fazla hücreye veri girmek için yukarda anlatılan yöntemlerle hücreler seçilir ve formül çubuğu tıklanarak istenen veri formül çubuğuna yazılır. CTRL+Enter tuşlarına birlikte basılınca birçok hücreye veri girilmiştir

26 sağ alt köşesinde  Excel’de bir hücreye veri girildiğinde hücrenin sağ alt köşesinde fare bekletilirse fare göstergeci şekil değiştirir. Bu sırada farenin sol butona basılı olarak fare kaydırılırsa ilk hücreye yazılan veriler diğer hücrelerde girilmiş olur.

27  Elektronik Tablolama Programında Özel veri serisi, bir sütunu tekrarlanan bir biçimde (örneğin, Kuzey, Güney, Doğu, Batı) doldurmada kullanılan bir veri takımıdır.  Araçlar menüsünden Seçenekler'i tıklayınız, sonra Özel Listeler sekmesini tıklayınız.

28  Seçenekler penceresinde Yeni Liste ekleyerek kendimize özel bir liste oluşturmuş oluruz.

29 EŞİTTİR( = )  Elektronik Tablolama Programında bir hücreye aritmetiksel formül girmek için hücreye girilecek formülün başına EŞİTTİR ( = ) işareti konulmalıdır.  Daha sonra istenen formül veya aritmetiksel işlem yazılabilir. Aritmetiksel işlemlerde ve formüllerde hücre isimleri veya adresleri bir değişken gibi kullanılabilir.


"MICROSOFT OFFICE.  Excel; bir hesap tablosu ve grafik programıdır.  Genellikle matematiksel işlemler, tablo ve grafik çizimleri için kullanılır. " indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları