Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İLK VE ORTAÖĞRETİMDE PROGRAM DEĞİŞİKLİKLERİ 1948 VE 1968 PROGRAMLARININ TEMEL DAYANAKLARI 2005 PROGRAM DEĞİŞİKLİĞİNİN KAPSAMI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İLK VE ORTAÖĞRETİMDE PROGRAM DEĞİŞİKLİKLERİ 1948 VE 1968 PROGRAMLARININ TEMEL DAYANAKLARI 2005 PROGRAM DEĞİŞİKLİĞİNİN KAPSAMI."— Sunum transkripti:

1 İLK VE ORTAÖĞRETİMDE PROGRAM DEĞİŞİKLİKLERİ 1948 VE 1968 PROGRAMLARININ TEMEL DAYANAKLARI 2005 PROGRAM DEĞİŞİKLİĞİNİN KAPSAMI

2 HÜSEYİN CANERİK Derince Huriye Pak İlköğretim Okulu öğretmeni.

3 1948 VE 1968 PROGRAMLARI EZBERCİ MİYDİ? 2005 PROGRAMINI HAZIRLAYANLARA GÖRE, 1968 PROGRAMI EZBERCİDİR. OYSA 1948 VE 1968 PROGRAMLARINDA EZBERCİLİĞİ SAVUNAN HİÇBİR MADDE YOKTUR. BU PROGRAMLARDA DENEY, UYGULAMA, GEZİ VE GÖZLEM ÖĞRETİM İLKELERİNİN EN ÖNEMLİ ARAÇLARI OLARAK SUNULMAKTADIR.

4 YENİ PROGRAMIN MİMARLARI 2005 İLKÖĞRETİM PROGRAMININ İKİ ÖNEMLİ AKTÖRÜ: 1.GEORGE SOROS (AÇIK TOPLUM ENSTİTÜSÜ) 2.ALMAN FRİEDRİCH EBERT VAKFI HER İKİ VAKIF, 4 MAYIS 2004 TARİHLİ PROGRAM GELİŞTİRME TOPLANTISINA KATILMIŞTIR.

5 SİVİL TOPLUM CUMHURİYETİ YENİ İLKÖĞRETİM PROGRAMIYLA, DEVLETİN ASLÎ GÖREVLERİ ‘SİVİL’ TOPLUM ÖRGÜTLERİNE DEVREDİLİYOR. OKULLARIN, MÜLKÎ AMİR İZNİ OLMAKSIZIN, SİVİL ÖRGÜTLERDEN MADDÎ YARDIM ALMALARI YASAL HÂLE GETİRİLİYOR.

6 YENİ PROGRAM TÜRK MİLLETİNİ YOK SAYIYOR YENİ SOSYAL BİLGİLER İLE HAYAT BİLGİSİ PROGRAMLARININ GENEL AMAÇLARINDA, TÜRK MİLLETİ KAVRAMINA YER VERİLMİYOR.

7 DERS KİTAPLARINDA DEĞİŞİKLİK RAPORUNUN FİNANSÖRÜ: SOROS DERS KİTAPLARINDA İNSAN HAKLARI İHLÂLLERİNİ ARAŞTIRMAK AMACIYLA, SOROS’UN AÇIK TOPLUM ESTİTÜSÜ 500 BİN AVRO KAYNAK SAĞLAMIŞTIR BU PROJEYLE, BÜTÜN DERS KİTAPLARI TARANMIŞ VE ‘HAK İHLALLERİ’ TEK TEK RAPOR EDİLMİŞTİR

8 SOROS’UN PROJESİNDE TÜRK DÜŞMANLIĞI SOROS’UN FİNANSE ETTİĞİ PROJE TOPLANTISI, 10 ARALIK 2003’TE TBMM ESKİ SENATO SALONU’NDA GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR. SÖZ KONUSU TOPLANTIYA YILMAZ ATEŞ, TTK BAŞKANI PROF. DR. ZİYA SELÇUK, CHP MİLLETVEKİLİ ALGAN HACALOĞLU, AKP MİLLETVEKİLİ ÖMER ÖZYILMAZ DA KATILMIŞTIR

9 VATAN İÇİN ÖLMEK YASAK SOROS’UN 500 BİN AVRO’YLA FİNANSE ETTİĞİ DERS KİTAPLARINDA İNSAN HAKLARI TARAMA RAPORUNDA, VATAN İÇİN ÖLMEK, ASKERLİK YAPMAK İNSAN HAKLARI İHLÂLİ OLARAK NİTELENDİRİLMİŞTİR.

10 DERS KİTAPLARINDA İNSAN HAKLARI PROJESİNDE GÖREV ALAN BAZI AKADEMİSYENLER PROF. Dr. İONNA KUÇURADİ, PROF. Dr. BETÜL ÇOTUKSÖKEN, PROF. Dr. SEMİH GEMALMAZ, PROF. Dr.AYŞE ERZAN, PROF. Dr. İPEK GÜRKAYNAK, TANIL BORA, PROF. Dr. ZEYNEP DAVRAN, PROF. Dr. JALE PARLA, PROF. Dr. AYŞE BUĞRA

11 YENİ DERS KİTAPLARINDA SOROS’UN GÖLGESİ 2005-2006 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDAN İTİBAREN OKUTULACAK DERS KİTAPLARININ İÇERİĞİNDE, SOROS’UN HAZIRLATTIĞI RAPOR ETKİLİ OLMUŞTUR

12 ÇANAKKALE ZAFERİ UNUTTURULUYOR HAYAT BİLGİSİ 2. VE 3. SINIF DERS KİTAPLARINDA ÇANAKKALE ZAFERİ’NDEN SÖZ EDİLMİYOR.

13 YENİ SOSYAL BİLGİLER PROGRAMI ABD’DEN KOPYA EDİLMİŞTİR 2005 S. BİLGİLER PROGRAMI, ABD’DEKİ “NATİONAL COUNCİL FOR THE SOCİAL STUDİES”İN “S. BİLGİLER İÇİN ÖĞRETİM PROGRAMLARI STANDARTLARI” ÇALIŞMASINDAN AYNEN KOPYA EDİLMİŞTİR.

14 LOZAN ANTLAŞMASI DERS KİTABINDAN ÇIKARTILDI ESKİ S. BİLGİLER 5. SINIF KİTABI (Şenünver vd., 2004:50): “LOZAN’DA KENDİ AMAÇLARINA ULAŞMAK İÇİN ERMENİ İSTEKLERİNİN SAVUNUCULUĞUNU ÜSTLENEN AVRUPALI DEVLETLER (İNGİLTERE-FRANSA)... LOZAN’LA, TÜRK MİLLETİ BAĞIMSIZLIĞINI KAZANMIŞTIR.” YENİ S. BİLGİLER KİTABINDA ((Çetin vd., 2005) LOZAN’DAN HİÇ SÖZ EDİLMİYOR

15 SEVR’LE İLGİLİ BİLGİ DE YOK ESKİ S. BİLGİLER 5 DERS KİTABI:“SEVR ANTLAŞMASI; TÜRK VATANINI PARÇALIYOR, TÜRK MİLLETİNE YAŞAMA HAKKI TANIMIYORDU.”(Şenünver vd., 2004: 40). YENİ S. BİLGİLER 5 DERS KİTABINDA (Çetin vd., 2005) SEVR’DEN HİÇ SÖZ EDİLMİYOR.

16 TÜRKİYE’NİN EGEMENLİĞİ TARTIŞMAYA AÇILIYOR YENİ SOSYAL BİLGİLER PROGRAMININ 297. SAYFASINDA, ETNİK TALEPLERİN REDDEDİLMESİ DURUMUNDA, BAŞKA DEVLETLERİN TÜRKİYE’YE MÜDAHALE EDECEĞİ TEHDİDİ SAVRULUYOR.

17 ANAYASA SUÇU İŞLENİYOR TÜRKİYE’NİN EGEMENLİK HAKLARINI TARTIŞMAYA AÇMAK VE YABANCI DEVLETLERİ TÜRKİYE’YE KARŞI HASMANE TAVIR ALMAYA ZORLAMAK; ANAYASA’NIN 6., TCK’NİN 304. MADDELERİNE AYKIRIDIR. BU SUÇU İŞLEYENLER HAKKINDA 10 YILDAN 20 YILA KADAR HAPİS CEZASI ÖNGÖRÜLMEKTEDİR.

18 ULUSAL KAVRAMLARA TIRPAN ESKİ SOSYAL BİLGİLER PROGRAMININ GENEL AMAÇLARINDA TOPLAM 43 ULUSAL KAVRAM (ATATÜRK, TÜRK, MİLLET, VATAN VB.) GEÇMEKTEDİR. YENİ SOSYAL BİLGİLER PROGRAMININ GENEL AMAÇLARINDA ULUSAL İÇERİKLİ KAVRAM SAYISI SADECE 10’DUR.

19 YENİ PROGRAMLA, ATATÜRK’E BAĞLILIĞA SON VERİLİYOR ESKİ S. BİLGİLER PROGRAMI: “AİLESİNE, MİLLETİNE, VATANINA, ATATÜRK İLKE VE İNKILÂPLARINA BAĞLI, ÇALIŞKAN ARAŞTIRICI, ÖZVERİLİ, ERDEMLİ, GİRİŞİMCİ İYİ İNSAN OLARAK YETİŞİRLER.” YENİ PROGRAM: “ATATÜRK İLKE VE İNKILÂPLARININ TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN SOSYAL, KÜLTÜREL VE EKONOMİK KALKINMASINDAKİ YERİNİ KAVRAR; LÂİK, DEMOKRATİK, ULUSAL VE ÇAĞDAŞ DEĞERLERİ YAŞATMAYA İSTEKLİ OLUR.”

20 ATATÜRK, CUMHURİYET, 23 NİSAN ÜNİTELERİ ARTIK YOK ESKİ SOSYAL BİLGİLER VE HAYAT BİLGİSİ ÜNİTELERİ: CUMHURİYET BAYRAMI VE ATATÜRK, 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI, VATAN VE MİLLET VB. YENİ DERS KİTAPLARINDA BU ADLARI TAŞIYAN HİÇBİR ÜNİTE YOK

21 ERMENİ KATLİAMLARI DERS KİTAPLARINDAN ÇIKARTILDI ERMENİ KATLİAMLARI DERS KİTAPLARINDAN ÇIKARTILDI 2004-2005 YILINDA OKUTULAN SOSYAL BİLGİLER 5. SINIF KİTABI: “FRANSIZ SÖMÜRGECİLERİ ERMENİLERİ KIŞKIRTTI. ERMENİLER TÜRK KÖYLERİNİ YAKTI VE TÜRKLERİ KATLİAMDAN GEÇİRDİ.” YENİ S. BİLGİLER DERS KİTABINDA BU İFADELER ARTIK YOK.

22 TÜRKÇE KİTABINDA KADERCİLİK DUYGUSU İŞLENİYOR TÜRKÇE 3 DERS KİTABI (Ardanuç vd., 2005: 17)’NDAKİ BİR METNİN ALINDIĞI KAYNAKTA ŞU İFADELER DİKKAT ÇEKİYOR: “SAPIK, NURSUZ DEDE ÇİKOLATAYLA KIZI KANDIRIYOR, AĞZINI ISIRIYOR, ÖPÜYOR. DUA EDİYORUM, FELÇ OLUYOR. KIZIN ANNESİ DE KURBAN KESİYOR.”

23 ORHAN PAMUK DERS KİTABINDA TÜRK EDEBİYATI PROGRAMINI HAZIRLAYAN PROF. Dr. ŞERİF AKTAŞ’IN YAZDIĞI TÜRK EDEBİYATI 9. SINIF DERS KİTABINDA ORHAN PAMUK TANITILIYOR.

24 “EĞİTİMDE REFORM”UN HEDEFİ 1.DERS KİTAPLARINI ULUSAL NİTELİKLERİNDEN TAMAMEN ARINDIRMAK VE OKULLARI KOZMOPOLİT KÜLTÜRÜN KALELERİ HÂLİNE GETİRMEK, 2.SİVİL TOPLUM VİRÜSÜYLE, ULUSAL DEVLET DÜŞÜNCESİNİ ZAYIFLATMAK,

25 “EĞİTİMDE REFORM”UN HEDEFİ 3. ETNİK, MEZHEP VB. FARKLILIKLARI DERİNLEŞTİREREK, ULUSLAŞMA SÜRECİNİ KESİNTİYE UĞRATMAK, ULUSAL BİRLİK VE BÜTÜNLÜĞE ZARAR VERMEK, 4. TÜRKİYE’NİN BAĞIMSIZ, EGEMEN, LÂİK DEVLET YAPISINI TARTIŞMAYA AÇMAK,

26 “EĞİTİMDE REFORM”UN HEDEFİ 5.GENÇ KUŞAKLARIN ULUSAL- DEVRİMCİ TARİHLE BAĞLARINI KOPARMAK, 6. BATI SOPASINI GÖSTEREREK TÜRKİYE’NİN ULUSAL DİRENCİNİ KIRMAK VE EGEMENLİK HAKLARINDAN VAZGEÇMEYE ZORLAMAK, 6. BATI SOPASINI GÖSTEREREK TÜRKİYE’NİN ULUSAL DİRENCİNİ KIRMAK VE EGEMENLİK HAKLARINDAN VAZGEÇMEYE ZORLAMAK,

27 “EĞİTİMDE REFORM”UN HEDEFİ 7. ULUSAL İÇERİKLİ KONULARI DERS KİTAPLARINDAN TASFİYE EDEREK, T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSLERİNE ‘HAPSETMEK’, 8. TÜRK EĞİTİM SİSTEMİNİN TEMEL DAYANAĞI OLAN ULUSAL KİMLİK YERİNE ÇEŞİTLİ ALT KİMLİKLERİ ESAS ALMAK, 9. İNSAN HAKLARI ADIYLA YÜRÜTÜLEN BATI KAYNAKLI VATANSIZLAŞTIRMA KAMPANYASINI İLKÖĞRETİME KADAR YAYGINLAŞTIRMAK,

28 “REFORM”UN HEDEFİ 10. ÖĞRETİM BİRLİĞİ YASASI’NI İŞLEVSİZ HÂLE GETİRMEK VE UZUN VADEDE YÜRÜRLÜKTEN KALDIRMAK, 11. 1739 VE 222 SAYILI EĞİTİM VE ÖĞRETİM KANUNLARINI ULUSAL, HALKÇI VE BİLİMSEL EĞİTİM İLKELERİNDEN ARINDIRMAK.

29 SONUÇ VE ÖNERİLER 1.1948 VE 1968 PROGRAMLARI ULUSALCI VE TOPLUMCUDUR. 2.2005 PROGRAMI, KÜRESELLEŞMECİDİR. 3.2005 İLKÖĞRETİM PROGRAMI,ANAYASANIN 6., MİLLÎ EĞİTİM TEMEL KANUNU’NUN 5., TCK’NİN 304 MADDELERİNE AYKIRIDIR.

30 SONUÇ VE ÖNERİLER 4. 2005 PROGRAMI YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMALI VE OKUL PROGRAMLARI ULUSALCI, TOPLUMCU, HALKÇI, LÂİK VE BİLİMSEL ESASLARA GÖRE YENİDEN ELE ALINMALIDIR. 5. SOSYAL BİLGİLER 4-5. SINIFLAR DERS VE ÖĞRENCİ ÇALIŞMA KİTAPLARINA VERİLEN TTK ONAYLARI İPTAL EDİLMELİ, SORUMLULAR HAKKINDA YASAL İŞLEM YAPILMALIDIR. 6. FEN BİLGİSİ 8. SINIF DERS KİTAPLARINDAN, BİLİMSEL OLMAYAN İFADELER ÇIKARTILMALIDIR.


"İLK VE ORTAÖĞRETİMDE PROGRAM DEĞİŞİKLİKLERİ 1948 VE 1968 PROGRAMLARININ TEMEL DAYANAKLARI 2005 PROGRAM DEĞİŞİKLİĞİNİN KAPSAMI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları