Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SLAYT GEÇİŞLERİ İÇİN… LÜTFEN TIKLAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER… Sesli İzleyiniz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SLAYT GEÇİŞLERİ İÇİN… LÜTFEN TIKLAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER… Sesli İzleyiniz."— Sunum transkripti:

1

2 SLAYT GEÇİŞLERİ İÇİN… LÜTFEN TIKLAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER… Sesli İzleyiniz

3 2

4 RUMELİ ŞİVESİ

5 Özenli ve temiz bir Türkçe konusurdu. Ancak bazı kelimeleri Rumeli şivesiyle telaffuz ederdi.

6 HAZİN BİR HİKAYE

7 Hayatında bir dönem çok önemli yer tutan Mustafa Kemal`in evlenmesinden sonra hayatına trajik bir şekilde son veren Fikriye Hanım`in mezarinin nerede oldugu bilinmiyor.

8 CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN YASAK

9 Hayatının çoğunu geçirdigi savaş cephelerinden sonra Cumhurbaşkanı olarak geçirdigi yıllar ona bir tecrit yaşantısı gibi geliyor, çok sevdigi halkından ve sade bir vatandaş yaşamından uzaklaştığını düşünüyordu.

10 PAPA`NIN TEMSİLCİSİNE ELBİSE

11 Kıyafet Kanunu çerçevesinde tüm din adamlarinin dini kıyafetleriyle sokağa çıkmaları yasaklanınca, Monsenyör Roncalli`ye kendi terzisi Kemal Milasli eliyle bir koleksiyon hazırlattı.

12 KENDİSİ TIRAŞ OLMAZDI

13 Sabah kahvaltılariyla arası hiç hoş değildi.Yataktan kalkar kalkmaz odasındaki divanin üzerine bağdaş kurarak oturur, günün ilk kahvesini sigarasını içerdi. Bir özelligi de kendi kendine tıraş olmamasıydı.

14 DÜZEN

15 Evlerde bile eğri duran eşyaları düzeltmeden rahat edemezdi.

16 HOŞGÖRÜLÜ LİDER

17 Köylünün birinin gazete kağıdına sardığı tütünü içmeye çalışırken eli yanmış,"Alın bunu kendi içsin" diyerek Atatürk`e küfretmisti. Mahkemeye çıkarılacaktı. Atatürk olayı dinledikten sonra "Onu mahkemeye vereceğinize dogru dürüst sigara içmesini temin edin" dedi.

18 SİGARA PAZARLIĞI

19 Hastaliginin baslangicinda kendisini muayene eden Dr.Fissinger günde kaç paket sigara içtigini sormus, Atatürk "sekiz" demisti. Doktor bunu günde bir pakete indirmesi gerektigini söyleyince gülümseyerek cevap vermisti:"Ben zaten bir paket içiyorum. Bundan sonra bunu sizin izninizle yapacağım".

20 "BU NASIL HALKÇILIK?"

21 Bir sabah milletvekilleri ile trene binmişti. Kondüktörün milletvekillerinden bilet parası almamasına şaşırmış nedenini sormuştu. Trenin milletvekillerine bedava oldugunu ögrenince epey sinirlenmiş, "Ne de güzel halkçılık ama" demişti.

22 "LAİKLİK ADAM OLMAKTIR!"

23 İlk mecliste bir oturum sırasında üyelerden biri laikliğin ne manaya geldigini anlamadığını söyleyince Gazi çok sinirlenmiş ve elini kürsüye vurarak bir din bilgini olan üyeye cevap vermişti: "Adam olmak demektir hocam,adam olmak!"

24 KURBANLARI BAĞIŞLARDI

25 Gittiği yurt gezilerinde kendisi için kurban edilen hayvanlara bakamaz böyle durumlarda sırtını döner yada kesilmelerini engellerdi.

26 YABANCI DİL MERAKI

27 Askeri lisede öğrenmeye başladığı Fransızca'yiı sonraki yıllarda geliştirdi. Zengin bir kelime bilgisi vardı. Konuşurken araya Fransızca sözcükler de eklerdi.

28 FASULYESİNE POKER

29 Kumardan hoşlanmaz ama arkadaşlarıyla fasulyesine poker oynardı. Oyun sonunda kazandıklarini iade ederdi.

30 KAN GÖRMEYE DAYANAMAZDI !

31 Cephelerde düşmanla göğüs göğüse savaşmış biri olarak en ilginç özelliği savaş meydanları dışında kan görünce fenalaşmasıydı.

32 BİLARDO VE YÜZME

33 Sportmen bir kişiligi vardı. Her gün ata biner, yüzmeye gider ve bilardo oynardı.

34 EN BAŞARILI DERS

35 Eğitim hayatı boyunca en başarılı dersi matematikti. Pozitif bilimlere ilgisi hayatı boyunca sürdü.

36 YAĞCILARA GEÇİT YOK !

37 “Yagcı” tabir edilen kişilere çok kızardı… Bir akşam sofrasında kendisine gereksiz sekilde iltifat eden Abdülhak Hamit`e müdahale etti.

38 SON YILBAŞI GECESİ

39 1937`yi 1938`e bağlayan son yılbaşı gecesini Dışişleri Bakanı Tevfik Rustu Aras ile baş başa geçirmişti. O gece dolabındaki bazı elbiseleri bakana hediye etmişti.

40 Fotoğraflar : meb.gov.tr İçerik: İnternet ArşiviFon Müziği : Secret Garden - Nocturne Ses Düzenleme : AudaCity Slaytizle.com 2007

41 TÜRKİYE’NİN SLAYT PORTALI

42

43

44

45


"SLAYT GEÇİŞLERİ İÇİN… LÜTFEN TIKLAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER… Sesli İzleyiniz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları