Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği."— Sunum transkripti:

1 Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği

2 DERS Ders : İnşaat Teknolojisi Uygulamaları (3+2)
Öğretim üyesi : Yrd. Doç. Dr. Ali SARIBIYIK Tel. :

3 Öğrencilere Tavsiyeler
İnşaat Teknolojileri dersi konularını anlayabilmek, uygulayabilmek, kalıcı bilgiler edinebilmek, derste ve sonrasında başarılı olabilmek için: Derslere devam etmenizi, dinlemenizi ve uygulamanızı, Dersle ilgili doküman ve notları temin etmenizi, Kaynakları okumanızı, yorumlamanızı, tartışmanızı, ezberden kaçınarak sorgulayıcı olmanızı, Mesleğinize yönelik her kaynağı, zaman içerisinde, kütüphanenize eklemenizi, İnşaat sektöründeki gelişmeleri izlemenizi öneririm.

4 Ders esnasında cep telefonlarını kapatınız...
Genel Konular Ders esnasında cep telefonlarını kapatınız...

5 Genel Konular Yıl içi :%80 Final :%20 Sınavlar ve ağırlıkları: Devam:
Yapılan her işten alınan notlar, ödev ve vizeden oluşan yıl içi çalışması Yıl içi :%80 Final :%20 Devam: En az 80% devam zorunludur. Bu şartı sağlayamayanlar final sınavına katılamazlar. Sınav sonuçlarına itiraz: Sakarya Üniversitesi Lisans Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinde belirtilen yol izlenir.

6 İnşaat Teknolojisi alanında çalışanların;
MESLEK ELEMANLARINDA ARANAN ÖZELLİKLER İnşaat Teknolojisi alanında çalışanların; Şekiller arasındaki ilişkileri algılayabilen, Zihinde canlandırma ve çizime aktarabilme yeteneğine sahip, Arazi çalışmalarına uygun niteliklere sahip, Temel matematik bilgisine sahip, Temel fizik ve kimya bilgisine sahip yerbilimi konusunda bilgili, Ekip çalışmasına yatkın,

7 Sosyal iletişim yeteneğine sahip,
MESLEK ELEMANLARINDA ARANAN ÖZELLİKLER Sosyal iletişim yeteneğine sahip, İşçi sağlığı ve iş güvenliği kurallarına uyan, İnsan haklarına saygılı, Teknolojik gelişmelere açık ve mesleğinde kendini geliştiren, Mesleği ile ilgili analiz ve sentez becerisine sahip, Araştırmacı kişiler olması gerekir.

8 BABİL KRALI HAMMURABİ (M.Ö. 2000)
Eğer bir müteahhidin sağlam yapmadığı bir binanın çökmesi sonucunda bina sahibi hayatını kaybederse, Müteahhit ölüm cezasına çarptırılır; Eğer bina sahibinin oğlu hayatını kaybetmiş ise, müteahhidin oğlu ölüm cezasına çarptırılır; Eğer bina sahibinin kölesi hayatını kaybetmiş ise, müteahhit aynı değerde bir köleyi bina sahibine verir. Eğer müteahhidin sağlam yapmadığı bir binanın çökmesi sonucunda bina sahibinin malları hasar görmüş ise, Müteahhit binayı yeniden yapacağı gibi bina sahibinin tüm zarar ve ziyanını da karşılayacaktır. Bir binada inşaat kurallarına uyulmadan yapılan bir duvar yıkılırsa, Müteahhit tüm masrafları kendisine ait olmak üzere o duvarı sağlamlaştırmak zorundadır.

9 DERSİN AMACI İnşaat mühendisliği uygulama alanında bulunan kalıp elemanları ve ahşap kalıp sistemleri, ahşap çatılar, ahşap yapı tekniklerini kavratmak ve uygulama becerisi kazandırmaktır.

10 DERSİN İÇERİĞİ El aletleri ve makinelerle ilgili iş güvenliği önlemleri, alet ve makinelerin kullanımı, Ahşap geçme ve birleştirmeler, ip iskelesinin oluşturulması, Kolon, kiriş, döşeme, merdiven, kalıp elemanları, kalıp sistemleri, Ahşap kalıp elemanlarının hazırlanması, kalıp ve iskele sistemlerinin uygulanması, Çatı sistemleri, oturtma ve asma çatının yapılması, çatı kaplamaları ve çatı yalıtım işlerinin yapılması, ahşap yapılar.

11 DERSİN ÖĞRENİM ÇIKTILARI
 Ahşapları sınıflandırabilir ve el aletlerini kullanabilir. İp iskelesini oluşturabilir. Ahşap kalıp elemanlarını ve görevlerini açıklayabilir. Ahşap kolon ve kiriş kalıplarını yapabilir. Ahşap döşeme ve merdiven kalıplarını yapabilir. Çatı sistemlerini, elemanlarını ve görevlerini açıklayabilir. Çatı makası yapabilir. Basit oturtma çatı imal edebilir. Çatı yalıtım uygulamasını yapabilir.

12 DERSİN AMACI 1 İş güvenliğine ilişkin önlemleri alarak:
Ahşap işleme el aletlerini kullanıma hazır hale getirmek, El aletlerini kullanarak boyutlandırma ve yüzey işlemlerini öğretmek, El aletlerini kullanarak köşede ve ortada bindirmeli ekleri yapmak, El aletlerini kullanarak köşede ve ortada geçmeleri yapmak, Makine ve teçhizatı kullanarak yüzey işlemleri, ekleme ve geçme işlemlerini yapmak.

13 DERSİN AMACI 2 İş güvenliği kuralları çerçevesinde iş iskelesi ve panel kalıpları kurmaya, geleneksel kalıpları yapmaya ilişkin bilgi ve beceri kazandırmak. İp iskelesi oluşturmak, proje okumak, kalıp elemanları hazırlamak, temel, kolon, kiriş, döşeme, merdiven, hatıl, lento, perde kalıpları, panel kalıplar, kalıp ve iskele sistemlerinin kontrolü yapmak.

14 DERSİN AMACI 3 Çatı sistemleri ve çatı elemanlarının ve görevleri.
Oturtma çatının yapım detayları, asma çatının yapım detayları, oturtma çatı elemanlarının boyutlandırması, hazırlanması, çatı elemanlarının yerine montajı, askılı çatı elemanlarının boyutlandırması, hazırlanması, çatı elemanlarının yerine montajı, çatı kaplamaları, çatı yalıtım işleri.

15 İŞ GÜVENLİĞİ

16 İŞ GÜVENLİĞİ

17 İŞ GÜVENLİĞİ UNUTMAYIN; “BİR ANLIK DALGINLIK ÖMÜR BOYU İZLERİNİ TAŞIYACAĞINIZ KAZALARA SEBEP OLABİLİR”

18 İŞ GÜVENLİĞİ İşyerlerinde meydana gelen iş kazaları, çalışanların sakatlanmalarına hatta ölümlerine yol açtıkları gibi, büyük ölçüde işgücü ve zaman kaybına da neden olmaktadır. Bu sebeple, iş kazalarının insani boyutu yanında ekonomik boyutu da önem taşımaktadır.

19 İŞ GÜVENLİĞİ Güvenli çalışmanın sağlanması işletmelerin başarısında önemli bir faktör olarak benimsenmektedir. İşletmelerin amacı meslek hastalığına yol açabilecek tehlikeleri ortadan kaldırmak ve iş kazalarını önlemektir.

20 İŞ GÜVENLİĞİ Gerçekleşen iş kazalarının büyük çoğunluğu çalışanların kendilerine aşırı güven duyarak kişisel koruyucu araçları kullanmamalarından ve dikkatsiz davranışlarda bulunmalarından kaynaklanmaktadır. Çalışanların kişisel koruyucu araçlarının önemini anlaması ve kullanımını alışkanlık haline getirmesi, iş kazalarını en alt seviyeye indirecektir.

21 GÖZLERİN KORUNMASI Uçucu, fırlayıcı ve sıçrayıcı parçalardan meydana gelen göz yaralanmalarını önlemek üzere koruyucu gözlüklerin kullanılması zorunludur. Gözlük takmadan çalışırken herhangi bir parça fırlamasına ve sıçramasına maruz kalındığı takdirde yalnızca göz yaralanması değil, aynı zamanda gözün çevresindeki kemikler de zarar görebilmektedir.

22 ELLERİN KORUNMASI El yaralanmalarına sebep olan risklerden Mekanik riskler: Çarpmalar, ezilmeler, burkulmalar, yıpranmalar, delinmeler, kesilmeler ve kopmalardır.

23 EL KAZALARINI ÖNLEMEK İÇİN;
İş için doğru el aleti kullanılmalıdır. Uygun bir şekilde çalışacağından emin olmak için kullanmadan önce bütün teçhizat kontrol edilmelidir.

24 DİKKAT ŞART ! Düşme olasılığını azaltmak için çalışma bölgesi temiz ve kuru bulundurulmalıdır. Zira düşülürken düşüşü hafifletmek için eller kullanılmakta burkulmalara veya kırılmalara neden olmaktadır.

25 DİKKAT ŞART ! Eller, saç ve giysiler makinaların tüm hareketli bölümlerinden uzak tutulmalı, işe başlamadan önce tüm mücevherler ve yüzükler dahi çıkarılmalıdır. Hareketli makinalarda çalışırken, makinanın tehlike yaratma olasılığını ortadan kaldırmak için makinaların tehlikeli bölümlerine koruyucular takılarak çalışılmalıdır. Temizlik yapmaya veya kurmaya başlamadan önce her bir makine veya alet kapatılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, hareketli makinanın içine ellerin "sadece bir saniye" sokulması halinde dahi kopmalara kadar varan kazalarla karşılaşılmaktadır.

26 DİKKAT ŞART ! El aletleri seçilirken öncelikle iş için uygun el aleti seçilip seçilmediği kontrol edilmelidir. Doğru el aleti seçilmediği için birçok iş kazası ortaya çıkmaktadır. Yapılacak iş için uygun el aleti kullanılsa bile, eğer el aleti doğru olarak kullanılmamışsa yaralanmaya neden olur. El aletlerini kullanmak için gerekli doğru bilgiye sahip olmanız gerekir. Belirli bir el aletinin nasıl kullanılacağından emin değilseniz, gerekli bilgi için ustanıza yada teknisyeninize sormaktan kaçınmayın.

27 DİKKAT ŞART ! El aletlerinin güvenli bir yere konulmaması nedeniyle (örneğin keskin ve sivri el aletlerinin cepte taşınması, yüksek yerlerden aşağıya düşmesi, takım çantasına gelişigüzel bırakılması) yaralanmalar ve kazalar ortaya çıkmaktadır. Bu tür kazaların önlenebilmesi için iş yapılırken ve iş bitiminde el aletlerinin bırakılması gerektiğinde bunların güvenli bir yere konulması gerekir.

28 ELEKTRİKLİ EL ALETLERİ KULLANIMI
Günümüzde işyerlerinde elektrikli el aletleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Mahiyeti gereği bu aletleri kullanırken çok dikkatli olunması ve bazı güvenlik kurallarına uyulması gerekir. İşe uygun el aleti kullanılmalı ve riskleri hakkında yeterli bilgiye sahip olunmalıdır. Gerekiyorsa usta ve teknisyenlerden bu konuda yardım istenmelidir.

29 ELEKTRİĞE DİKKAT !!!

30 ELEKTRİKLİ EL ALETLERİNİ KULLANIRKEN;
El aletlerini kullanmadan önce kontrol edin. İş yapmak için gittiğiniz yerde onarmaya kalkışmayın. El aletlerini zorlamayın. Dar yerlerde, kablo ve boru gibi çeşitli engellerin olduğu yerlerde daha dikkatli olun. Elektrikli el aletlerini nemli ıslak durumda olan yerlerde kullanmayın. Yanıcı maddelerin bulunduğu yerlerde elektrikli el aletleri ile çalışırken daha dikkatli ve uyanık olun. El aletini, fişi prizde sokulu iken asla ayar etmeyin, ucunu veya ağzını değiştirmeye kalkışmayın.

31 ELEKTRİKLİ EL ALETLERİNİ KULLANIRKEN;
Tehlikeli işareti veya lambası olan yerlere özel bir neden olmaksızın dokunmayın veya yaklaşmayın. Trafolara, elektrik atölyesine izinsiz girmeyin. Kabloyu yağdan, sıcak ve parçalanmasına neden olabilecek yüzeylerden ve kimyasal maddelerden koruyun. Kabloyu geçit yerlerinde ve ayak altında bulundurmayın. Elektrikli cihazları enerjisi kesildikten sonra temizleyin. Elektrikli cihazları kullanırken ellerinizin kuru olmasına dikkate edin. Akımı kesmek için kabloya asılmayın, prizi çekin. Kablo kullanılmadığı zaman dikkatlice sarılmalı, bir raf üzerine yahut uygun bir askıya asılmalıdır.

32 KAFANIN KORUNMASI Parça düşmesi veya sıçraması, bir yerden geçerken kafanın çarpması, baş yaralanmalarına neden olan olayların başlıcalarıdır. Başımızın kaza tehlikelerinden korunması için delinmeye, kırılmaya, elektriğe ve yanmaya dayanıklı malzemeden yapılmış baret (güvenli kask) kullanılmalıdır.

33 AYAKLARIN KORUNMASI Materyal ve eşyaların düşmesinden meydana gelen ezilmeler, sivri eşyalarla delinmeler, çivi batması, kaymalar ayaklar için her zaman tehlike oluşturmaktadır. Çelik burunlu ayakkabılar işyerlerinde ayak koruyucusu olarak kullanılmaktadır. Kullanılan ayakkabıların ergonomik olmasına dikkat edilmelidir. Ağır parça kaldırılan ve nakledilen yerlerde çelik burunlu iş ayakkabısı kullanılmalıdır.

34 AYAKLARIN KORUNMASI İş ayakkabıları endüstriyel ortamlarda, ayaklara herhangi bir şeyin düşme, çarpma olasılığı olan yerlerde, bu risklere karşı ayakları ve ayak parmaklarını korumak amacıyla yapılmıştır. İnşaat işleri gibi yerlerde kullanılacak iş ayakkabılarının tabanı çivi v.b. batmalarına karşı metalik bir malzeme ile de takviye edilmelidir. Ayakkabılarda metal tamamen izole edilmediği takdirde kullanılmamalıdır. Statik elektrik oluşan yerlerde güvenlik ayakkabısı elektriği iletebilecek tipli kauçuk tabanlı olmalıdır. İşçilerin normal hayatta kullandıkları ayakkabılarını işyerlerinde kullanmaları uygun değildir. Bazı kadın ve erkek işçiler sokakta giyilmeyecek kadar eskimiş ayakkabılarını işyerinde giymeyi tercih ederler. Ancak bu durum bir çok iş kazasına neden olur.

35 AYAKLARIN KORUNMASI Kayarak ve tökezleyerek düşmeler kazaların en yaygın olanıdır. Bunların çoğu uygun ayakkabılar giymemekten ileri gelir. Özellikle bayanların işyerinde yüksek topuklu ayakkabı giymesi tehlikelidir. Düşmeler gevşek bağlardan, eskimiş topuk ve pençelerden de ileri gelebilir.

36 VÜCUDUN KORUNMASI Yükseklerde veya engebeli yerlerde çalışırken düşmemek için güvenlik kemeri ve güvenlik halatları, düşüş tutucuları, mobil tutucuları, güvenlik ağları kullanılmalıdır. Yüksek yerlerdeki çalışmalarda (çatı işleri-elektrik direkleri üzerindeki işler gibi) güvenlik kemerleri takılmalıdır. Güvenlik kemerleri kullanılmadan önce (bağlama halatı, bağlantı parçaları) dikkatle kontrol edilmelidir.

37 VÜCUDUN KORUNMASI

38 LÜTFEN;

39 UNUTMAYIN !

40 AĞAÇ BİRLEŞTİRME YÖNTEMLERİ
Ağaç işlerinde iki yada daha çok parçanın bir bütün durumuna getirilmesi için yapılan işlemlere birleştirme denir. Ahşap Birleştirmeler Çeşitleri: En Birleştirmeler Köşe Birleştirme

41 EN BİRLEŞTİRMELER Ahşap teknolojisinde geniş tablalar iki veya daha çok parçanın yanyana getirilip, çeşitli yöntemlerle birleştirilerek yapıştırılması sonucunda elde edilirler. Bunun nedeni; ahşabın çalışmasından dolayı oluşabilecek şekil değişikliğini en alt seviyede tutarak tablanın düzgün doğrultuda kalmasını sağlamaktır.

42 Lambalı En Birleştirme Kendinden Çıtalı Kinişli En Birleştirme
EN BİRLEŞTİRMELER Düz En Birleştirme Lambalı En Birleştirme Kendinden Çıtalı Kinişli En Birleştirme

43 Yabancı Çıtalı Kinişli En Birleştirme Kavelalı En Birleştirme
EN BİRLEŞTİRMELER Yabancı Çıtalı Kinişli En Birleştirme Kavelalı En Birleştirme

44 KÖŞE BİRLEŞTİRMELER Birbiri ile 90 derece veya değişik açılarda köşe oluşturacak şekilde yapılan birleştirmelere köşe birleştirme denir.

45 KÖŞE BİRLEŞTİRMELER Açık Zıvanalı Birleştirmeler
Zıvananın uzunluğu parça genişliği, kalınlığı ise parça kalınlığının 1/3 ü kadar yapılır. İki parçadan ortası boşalana dişi zıvana, iki kenarı boşalana ise erkek zıvana adı verilir.

46 KÖŞE BİRLEŞTİRMELER Hampaylı Zıvanalı Birleştirmeler
Hampaylı zıvanada parça genişliğinin 2/3 zıvana olarak parça genişliği kadar açılırken, 1/3 ü 1 cm derinliğinde açılır. Zıvana kalınlığı parça kalınlığının 1/3 ü kadar olur.

47 KÖŞE BİRLEŞTİRMELER Gönye Burun Zıvanalı Birleştirmeler
Zıvana birleştirme yapılacak parçalardan biri parça genişliği kadar derinlikte ortası boşaltılarak dişi zıvana yapılır ve bir kenarı da 45 derece (gönye burun) olarak kesilir. Diğeri ise bir tarafındaki kapak tamamen çıkarılırken diğer tarafındaki kapak 45 derece kesilmek sureti ile birleştirme yapılır.

48 KÖŞE BİRLEŞTİRMELER Gönye Burun Kavelalı Birleştirmeler
Kavelanın kalınlığı en az parça kalınlığının 1/3 ü, en fazla ise yarısı kadar olur. Kavela delikleri dik olarak delinmeli ve tutkal boşluğu dikkate alınmalıdır. Kavelaların başlarına da pah kırılması gerekir.

49 KÖŞE BİRLEŞTİRMELER Elyaf Köşeye Paralel Birleştirmeler
Kutu mobilya yapımında kullanılan bu birleştirme yönteminde birleşen iki parçanın elyafları birbirine paraleldir. Elyaf Köşeye Dikey Birleştirmeler Kutu mobilya yapımında kullanılan bu birleştirme yönteminde birleşen iki parçanın elyafları birbirine dik olarak gelmektedir.

50 KÖŞE BİRLEŞTİRMELER Elyaf Köşeye Paralel Birleştirmeler

51 HAFTANIN UYGULAMASI El testeresi ile biçme, Kenarda düz ek yapılması,
Ortada düz ek yapılması, Kenarda 1/3 geçme yapılması.

52 KENARDA VE ORTADA DÜZ EK

53 KENARDA 1/3 GEÇME


"Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları