Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LİPİTLER (Yağlar).  CANLILAR İÇİN ÖNEMLİ LİPİTLER:  1.NÖTRAL YAĞLAR (TRİGLİSERİTLER)  2.STEROİTLER  3.FOSFOLİPİTLER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LİPİTLER (Yağlar).  CANLILAR İÇİN ÖNEMLİ LİPİTLER:  1.NÖTRAL YAĞLAR (TRİGLİSERİTLER)  2.STEROİTLER  3.FOSFOLİPİTLER."— Sunum transkripti:

1 LİPİTLER (Yağlar)

2  CANLILAR İÇİN ÖNEMLİ LİPİTLER:  1.NÖTRAL YAĞLAR (TRİGLİSERİTLER)  2.STEROİTLER  3.FOSFOLİPİTLER

3  1.NÖTRAL YAĞLAR (TRİGLİSERİTLER)  Bitkisel ve hayvansal yağların en büyük kısmını teşkil eder.  Temel atomları C, H, O ‘dir. Bazılarında N (azot) ve P (fosfor) da bulunabilir.

4  Suda çözünmezler.(çok az)  Çünkü polar- (kutuplu) yapıya sahip değillerdir.  Ancak alkol, eter, kloroform gibi organik çözücülerde çözünebilirler.  Yapıya katılırlar. Enerji verirler.

5  * En fazla enerjiyi yağlar verir.  Çünkü:  İçerdiği Oksijen atomu az, C ve H atomu çoktur.

6  Buna rağmen vücutta 2. sırada kullanılır.  Çünkü:  Yağlar az oksijen içerdiğinden yıkılması için çok oksijene ihtiyaç vardır. Yıkılması zordur.

7  Yağların vücutta yakılmasıyla metabolik su da açığa çıkar.  Kış uykusuna yatan hayvanlar,  Göçmen kuşlar ve  Çöl hayvanları su ihtiyaçlarını bu yolla giderirler.  Yağlar hafiftir ve az yer kaplar. Bu yüzden depolamada avantajlıdır.

8  *Yağların yapıtaşları:  Yağ asitleri ve Gliserol dür.  Bağının adı ise ESTER bağıdır.  Karbonhidratların fazlası karaciğerde yağlara dönüştürülür.

9  3 Yağ asiti + Gliserol Nötral Yağ + 3 Su ÖRNEK: 3 molekül yağ oluşması için; ÖRNEK: 3 molekül yağ oluşması için; A) Kaç molekül Yağ asiti kullanılmalıdır? B) Bunun sonucunda kaç molekül su açığa çıkar

10  Yağ asitleri uzun C zincirlerinden oluşur.  Bunların bazıları insan vücudunda sentezlenemez. Dışarıdan besinlerle hazır alınırlar. Böyle yağ asitlerine esansiyel (zorunlu) yağ asiti denir.  ÖRNEK:  Omega yağ asitleri / ceviz ve balıkta çoktur.

11  Doymuş yağ asiti: Bütün C atomları H ile doymuş haldedir. Bağları tekli (-) bağdır.  CH 3 – CH 2 - CH 2 -……….CH 2 - COOH

12  Doymamış yağ asiti: H eksiği olan yağ asitleridir. Çiftli (=) bağ içerir.  CH 3 – CH 2 - CH=CH……….CH 2 - COOH

13 NNNNötral yağların çeşitleri: 1111.Doymuş yağlar 2. Doymamış yağlar DDDDoymuş yağ asiti Doymamış yağ asiti taşırlar. taşırlar. HHHHayvansal yağlardır Bitkisel yağlardır. OOOOda sıcaklığında Oda sıcaklığında katıdırlar sıvıdırlar. ÖÖÖÖR: Tereyağ, ÖR: Ayçiçek, zeytin, İç yağ, kuyruk yağı fındık, pamuk, soya yağ

14  Hangisi daha sağlıklıdır?  NOT: Doymamış yağlar H ile doyurularak margarinler elde edilir.

15  Yağların görevleri:  1. Enerji verirler  2. Yapıya katılırlar (hücre zarı…)  3. Deri altında depolanarak ısı yalıtımı sağlarlar, organları darbelerden korurlar.  4. Göçmen kuşların, kış uykusuna yatan hayvanların ve çöl hayvanlarının su ihtiyacını karşılarlar.  5. Yağda eriyen vitaminlerin kana karışmasını sağlarlar.

16  Yağ bakımından zengin besinler.  Bitkisel: Hayvansal:  Zeytin Et  Ayçiçeği Süt  Susam Peynir  Fındık-Ceviz Kaymak  Fıstık Yumurta sarısı  Pamuk Tereyağ  Soya Balık

17  2. FOSFOLİPİTLER:  Fosfor içeren yağlardır.  Hücre zarının yapısına katılırlar.

18 3. STEROİDLER:  Metabolik faaliyetlelerde görev yapan lipidlerdir.  ÖRNEK: D vitamini, kolesterol, eşey hormonları steroid yapıdadır.  Kolesterol Hücre zarının geçirgenliğini artırır, sinirlerde yalıtım görevi görür, dayanıklılığı sağlar.  Fazlası kalp ve damar hastalıklarına neden olur.

19 Kolesterol damarları daraltır, kalp krizi riski artar.

20 Trans yağ nedir?  Bu yağlar doğal olarak oluşmaz.  Sıvı bitkisel yağları katı yağ yapabilmek için, onlara Hidrojen eklenerek sentetik olarak yapılan yağlardır.  Margarinler bu gruptandır.  (! Paketinde “Hidrojene edilmiş nebati yağ” ibaresi yazan margarinleri kullanmayın ! )

21  Bu yağlar vücut için gerekli / faydalı değildir.  Kalp damar hastalıkları riskini artırır.  LDL (Kötü) kolesterol seviyesini artırır. HDL (iyi) kolesterol seviyesini düşürür.  * Kızartmalarda defalarca kullanılan normal sıvı yağlar da “trans yağ”a dönüşür.  O halde gıda firmaları neden kullanıyor?  Üretimi ucuz, kullanımı kolay, uzun süre dayanıyor ve gıdaya tat veriyor. Bu yüzden..

22 Obezite (şişmanlık)  Vücutta sağlığı tehlikeye sokacak ölçüde yağ oranının artmasına obezite denir.  Çağın hastalığıdır. Ölümlere neden olmaktadır  Günlük yağ ihtiyacımız, 4 çorba kaşığı sıvı yağdır.  Yağ ve diğer organik besinlerin fazlası yağ olarak vücutta depo edilir.  Hareketsiz yaşam, kalıtım, Dengesiz beslenme nedenidir.  Daha çok sıvı yağlar ve omega yağ asitleri tercih etmeliyiz.

23  Sorular:

24 Boşlukları doldur.  Yağların yapıtaşları:………… ve ………….  Doymamış yağlar oda sıcaklığında ………….  Önemli lipitler: 1…..……..…, 2…….………, 3……….  Vücutta sentezlenmeyip dışarıdan hazır alınan yağ asitlerine……………yağ asitleri denir. ÖRNEK:………………….

25  Doymamış yağlar H ile doyurularak ……………….. elde edilir.  Tereyağ ………………..yağdır.  Yağların temel atomları ………- ……-…….  Hidrojen eksiği olmayan yağ asitlerine ………………yağ asitleri denir.

26  Yağlar enerji vermede vücutta ……sırada kullanılırlar. Çünkü………………………...  Fosfor içeren lipitlere …………….denir.  3 yağ asiti + ……. Yağ + 3……..  Yağları oluşturan bağın adı…………….  Karbonhidratların fazlası ……………….organında ………………. dönüştürülür.

27  Vücutta sağlığı tehlikeye sokacak ölçüde yağ oranının artmasına …………… denir.

28  D- Y soruları  Bitkisel yağlar genelde doymuş yağlardır (….)  Yağlar enerji vermede vücutta 1. sırada kullanılırlar (….)  Yağlar suda çok iyi çözünür (….)  Fosfolipitler hücre zarı yapısına katılırlar (….)

29  Esansiyel yağ asitleri vücutta sentezlenemez (….)  Doymuş yağlar daha sağlıklıdır (….)  Zeytinyağı doymamış yağdır. (….)  Yağ asitleri uzun C (karbon) zincirlerinden oluşur. (….)

30  Alkol yağı çözer (….)  Yağlar vücutta depolanamazlar (….)  Yağ asiti ve gliserol glikozit bağı ile bağlanır. (….)  En fazla enerjiyi yağlar verir. (….)  Trans yağlar faydalı yağlardır (….)

31  Göçmen kuşlar su ihtiyacını nasıl karşılar?  Yağlar enerji vermede neden 2. sırada kullanırlar.?  Neden en fazla enerjiyi yağlar verir?  Yağların zararları neler olabilir?  Kutup hayvanları neden üşümez/donmaz?

32  Son.

33

34

35

36

37

38


"LİPİTLER (Yağlar).  CANLILAR İÇİN ÖNEMLİ LİPİTLER:  1.NÖTRAL YAĞLAR (TRİGLİSERİTLER)  2.STEROİTLER  3.FOSFOLİPİTLER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları