Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

IRK STANDARDI * DEĞİŞEN c. CORSO * TÜRKİYE…

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "IRK STANDARDI * DEĞİŞEN c. CORSO * TÜRKİYE…"— Sunum transkripti:

1 IRK STANDARDI * DEĞİŞEN c. CORSO * TÜRKİYE…
Hazırlayan: Ozan BELKIS CANE CORSO ( ITALIAN CORSO DOG ) IRK STANDARDI * DEĞİŞEN c. CORSO * TÜRKİYE…

2 Cane corso irk standardi
Section Molossian type Date of acceptance on a definitive basis by the FCI 5/21/2007 Date of acceptance on a provisional basis by the FCI 11/12/1996 Working trial Not subject to a working trial according to the FCI breeds nomenclature !! Only functionally and clinically healthy dogs, with breed typical conformation should be used for breeding.

3 Cane corso kisa tarihçe
Antik Roma Mastif köpekleri CC nin atasını oluşturmaktadır. Yakın geçmişte tüm İtalya’da görülmek ile birlikte, daha eski dönemlerde daha çok güney İtalya ve çıkış noktası olarak Apulia bölgesi gösterilmektedir. CC ismi latince « cohors » - “ bekçi / koruyucu “ kelimesinden türemiştir.

4 CC genel görünüş & Oranlar ve Karakter
CC Genel Görüntüsü; Orta yapılı köpek ile İri köpek arasında konumlanmaktadır. Dolgun, iri ve sağlam yapılı olmasının yanında sportif ve çevik havasını korumalıdır. Sportif kaslı yapıdadır. Önemli Oranları; CC kafa boyu omuz yüksekliğine oranı %36 dır. CC boyuna oranla daha uzun bir köpektir. Karakter; koruma güdüsü olan, çevik ve etrafı ile ilgili ve duyarlı bir köpektir. Geçmişte büyük avlar için ve sürü koruması için de kullanılmıştır.

5 Basir

6

7 Kafa – Cane Corso Baş Yapisi
Baş; Büyük ve tipik molosoid özellikleri gösterir. Kafa açıları; Kafatası – Somak hafif convergent olmalıdır. Kafa Tası; geniş, genişliği boyu oranında veya az büyük olabilir. Ön yüz bölümü düz yapılıdır. Alın yarığı görünürdür. Stop: Keskin ve Belirgindir. Burun; burun geniş ve açık burun delikleri ile siyah renktedir. Burun yerleşimi somak çizgisi üzerinde yer alır. Somak; kafa tasına 1:2 ( %34 ) oranlıdır. Güçlü ifadeli ve kare görünümlüdür. Somak bitişi ( burun ucu ) yere düz iner, yanlar paraleldir. Somak geniş ve aynı oranda derindir. Üst çizgisi düz olmalıdır. Dudaklar; güçlü geniş alt çeneyi örten üst dudaklar somağın görüntüsünü oluşturur. Çok sarkık değildir. Çene ve Dişler; Güçlü ve geniş çene yapısı, hafif undershoot basış diş yapısı ideal olandır. Kerpeten basış ( level ) kabul edilebilir olup daha fazlası istenmez. Gözler; orta büyüklükte, oval yapılı ve düz ileriye bakan konumda yer almalıdır. Göz kapakları sıkı ve sağlıklı. Gözler mümkün olduğu kadar koyu renkli. Keskin ve güvenli vakur ifadeli olmalıdır. Kulaklar; Üçgen yapılı, üsten bağlantılıdır.

8

9 CANE CORSO KAFA ÖRNEKLERİ
Doğru kulak bağlantısı Doğru oranlı Kafatası ve Somak Doğru açılarda ( convergent ) Daha koyu göz rengi olabilir. Güzel ifadeli ve göz yerleşimli Dudaklar daha gergin ve az dökümlü olabilir.

10 CANE CORSO KAFA ÖRNEKLERİ
Doğru kulak bağlantısı Stop biraz zayıf, daha belirgin olmalı Dudak açıklığı daha az olabilir.

11 CANE CORSO KAFA ÖRNEKLERİ

12 CANE CORSO KAFA AÇILARI

13 CANE CORSO KAFA AÇISI

14 CANE CORSO KAFA ÖRNEKLERİ
The upper longitudinal axes of the skull and the muzzle converge slightly CONVERGENT DOUBLE CONVERGENT (HYPER TYPE) PARALLEL (DEFAULT) DIVERGENT (DISQUALIFICATION)

15 CANE CORSO KAFA ÖRNEKLERİ

16 CANE CORSO ORANLARI SKULL-MUZLE PROPORTION 2 a 1
1. Doğru kafatası – Somak oranı. 2 .Somak Uzun - HATA 3 . Somak Kısa – HATA 4. Doğru Somak Derinliği ve boy oranı . Somak derinliği en az boyu veya daha uzun olmalı.

17 CANE CORSO KAFA ÖRNEKLERİ
CC Kafa: Tipik Molosid kafa, geniş ve büyük, güçlü. Her iki kafada doğru açılarda, Doğru ifadeli..Ama?

18 CANE CORSO KAFA ÖRNEKLERİ
Doğru kafa açıları– doğru stop – biraz fazla sarkık yüz ve dudaklar – Somak az kısa – Burun bitilşi geriye dönük – Somak yanları paralel ve düz değil. Biraz fazla convergent kafa– Güzel ve doğru oranlı Somak. – Doğru stop- Doğru burun yerleşimi ve bitişi.

19 CANE CORSO KAFA ÖRNEKLERİ
Mükemmel Kafa Tası Mükemmel Göz boyu, şekli, yerleşimi ve rengi. Doğru ifade. Doğru STOP Güzel ön dudak görüntüsü ( U ) güçlü çene. Dudaklar biraz daha az sarkık olabilir.

20

21 CANE CORSO KAFA ÖRNEKLERİ

22 CANE CORSO KAFA ÖRNEKLERİ

23 CANE CORSO KAFA ÖRNEKLERİ

24 CANE CORSO KAFA ÖRNEKLERİ

25 CANE CORSO KAFA ÖRNEKLERİ

26 CANE CORSO KAFA ÖRNEKLERİ

27 CANE CORSO KAFA ÖRNEKLERİ

28 CANE CORSO DİŞLER

29 CANE CORSO DİŞ BASIŞ

30 CANE CORSO GÖZLER

31 CANE CORSO GÖZLER

32 Cane corso boyun & vucut & Kuyruk
Boyun; Güçlü yapılı, kaslı ve yaklaşık kafa boyundadır. Vücut; CC yüksekliğine oranla daha uzun yapılıdır. Gösterişli, kalın yapılıdır ama hiçbir zaman bodur ve çok ağır görünmemelidir. Omuz başı; belirgindir, üst çizgideki en yüksek noktayı teşkil eder. Sağrıdan daha yüksek olmalıdır. Sırt; düz , kaslı ve sağlam yapılıdır. Bel: kısa, güçlü ve kaslıdır. Sağrı; uzun, geniş ve hafif eğimlidir. Göğüs; her yönden gelişmiş ve yapılıdır. Dirsek çizgisine kadar iner. Kuyruk; üsten bağlantılıdır. Kalın kuyruk çıkışı bulunmaktadır. Hareket esnasında sırt çizgisi üstünde taşınır fakat sırta doğru kıvrılmaz, haklalanmaz ve dik taşınmaz.

33 CANE CORSO VÜCUT YAPISI

34 CANE CORSO VÜCUT YAPISI
ZAYIF YAPILI

35 CANE CORSO VÜCUT YAPISI
AĞIR YAPILI -

36 CANE CORSO VÜCUT YAPISI
KISA ÖN KOL

37 CANE CORSO VÜCUT YAPISI
ZAYIF ÜST ÇİZGİ VE ZAYIF GÖĞÜS ZAYIF ALT ÇİZGİ

38 ÜST ÇİZGİ DAHA GÜÇLÜ OLMALI
CANE CORSO VÜCUT YAPISI ÜST ÇİZGİ DAHA GÜÇLÜ OLMALI

39 Cane corso ön bacaklar Omuz; uzun, geriye yatık ve kaslıdır.
Üst Kol; Omuz kemiği ile aynı boyda, güçlü. Ön Kol; düz ve paralel duruşta, güçlü Bilek eklemi ve bilekler; esnek, güçlü ve doğru açılı. Ön patiler; sıkı, birbirine yapışık ve güçlü, yuvarlak görüntülü ( Cat food )

40 CANE CORSO ÖN BACAKLAR

41 CANE CORSO ÖN BACAKLAR

42 CANE CORSO AYAKLAR

43

44 Cane corso Arka bacaklar
Üst But; uzun kemikli, kaslı ve güçlü, doğru açılı. Alt But; güçlü, kaslı fakat kilolu ve ağır ifadeli değil. Doğru açılı. Topuk Eklemi; doğru açılı, güçlü ve esnek. Arka ayak bileği, güçlü, yere dik ve düz inişli. Arka pati: ön patiye göre biraz daha az yuvarlak fakat sıkı ve güçlü basışlı.

45 CANE CORSO ARKA BACAKLAR

46 CANE CORSO ARKA BACAKLAR

47

48 Cane Corso Yürüyüş ve harket
Yeri kavrayacak şekilde, rahat uzun, güçlü itişli tırıs harekete sahiptir. Hareket harmonik ve kısıtlı hissi vermeden gerçekleşmelidir. Ön ve arka bacaklar paralel yere yakın, ileriye doğru uzun hareket halinde olmalıdır. Hareket esnasında sırt çizgisi sabit ve güçlü ifadeyi korumalıdır. Kafa taşıyışı ve kuyruk taşıyışı ırka uygun olmalıdır.

49 CANE CORSO AÇILAR

50 Hareket Mekanizmasi

51 Cane corso deri ve tüy yapisi ve renkleri
Deri; belirgin kalın ve sarkık ve katlı formda değildir. Tüy yapısı: kısa, parlak, oldukça sıkı yapılı ve seyrek alt tüylüdür. CC Renkleri; Siyah, kurşun-gri, barut-gri, açık gri, açık bej; kırmızı ve koyu açık kahverengi; brindle (açık kahverengi veya gri tonları çizgili). Fawn ve brindle köpeklerde somak üstünde siyah maske, maske göz çizgisini ilerisine geçmemelidir. Beyaz renk patilerin uçlarında, boyun altında ve ön göğüste kabul edilir.

52 Cane corso ölçüleri Omuz Yüksekliği; Erkeklerde 64 – 68 arası
Dişilerde – 64 arası + - 2 cm kabul edilmektir. Ağırlık; Erkeklerde 45 – 50 kg arası Dişilerde – 45 kg arası

53 Cane corso – hatalar ! Hata; Irk standardında belirtilen noktaların herhangi birinde görülecek uzaklaşma hata olarak kabul edilir, hatanın derecesi köpeğin sağlığı ve refahı üzerindeki etkisi ve ırkın çıkış noktası ve şimdiki görevini yerine getirmesine etkisi oranında derecelendirilir.

54 Ciddi hatalar ! Kafa açılarının paralel veya aşırı convergent olması.
Somak üst çizgisinin convergent olması. Burun derisinde kısmi pigment eksikliği. Makas diş basışı veya çok belirgin undershot. Halka ( simit ) kuyruk, dik kuyruk çıkışı. Sürekli rahvan ( pace ) ve salantılı hareket. verilen ölçülerden kısa ve uzun olmak.

55 Cane corso eliminasyon sebebleri
Agresif veya aşırı korkak yapıda köpek. Belirgin bir şekilde fiziksek ve davranışsal anormallik gösteren köpek. Kafa açıları divergen ( Iraksal ) olan köpek. Burun derisinde pigment olmaması Üst somak çizgisinde çok belirgin tümsek ( Roman nose veya koç burnu ) Overshot diş yapısı Köpekte kısmı veya genel belirgin pigmentasyon problemleri. Şaşılık Kuyruksuz veya kısa kuyruklu köpek. Yarı uzun, çok yumuşak veya saçaklı tüy yapısı. Geçerli renklerin dışında tüy rengine sahip köpekler, çok büyük bölge kaplayan beyaz tüy. Erkek köpeklerde, eşit boyutta, sağlıklı 2 testis görünmelidir.


"IRK STANDARDI * DEĞİŞEN c. CORSO * TÜRKİYE…" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları