Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TÜRK LİRASININ ARKA YÜZÜNDEKİ İSİMLER. 5 TL Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TÜRK LİRASININ ARKA YÜZÜNDEKİ İSİMLER. 5 TL Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı."— Sunum transkripti:

1 TÜRK LİRASININ ARKA YÜZÜNDEKİ İSİMLER

2

3 5 TL Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı

4 Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı, ömrünün büyük bölümünü bilim tarihi çalışmalarına bilinçle ayıran, bu ile ülkesinde ve uluslararası bilim ortamında haklı bir saygınlık kazanmış bir kişiliktir. O, anadili olan Türkçe dışında İngilizce, Fransızca, Almanca, Farsça ve Arapça dillerini de çok iyi bildiğinden, kaynak yayınları kavramakta ve yorumlamakta üstün bir performans gösterdi.uğraşısından derin bir zevk duyan, bilim tarihine ilişkin birçok önemli katkı Sağlamıştır.

5 10 TL Prof.Dr. Cahit ARF

6 Prof. Dr.Cahit Arf, Doğum, vefat tarihleri : 1910 – 1997 cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusunda yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin Arf değişmezi ve Arf halkaları gibi literatürde adıyla anılan çalışmaların yanı sıra “Hasse-Arf Teoremi” adı ile anılan teoremi matematik bilimine kazandırmıştır..

7 20 TL Mimar Kemalettin

8 MİMAR KEMALETTİN Doğum :1870; Acıbadem, Kadıköy, İstanbul Ölüm : 13 Temmuz 1927; Ulus, Ankara Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın önde gelen isimlerinden olan Türk mimar. lköğrenimini İbrahimağa Mektebi’nde tamamladıktan sonra, babasının görevi nedeniyle Girit’e gitti. Arapça ve Fransızca öğrendi. Şems-ul Maarif ve Numune-i Terakki mekteplerini bitirip, Mühendis Mektebi’ne girdi. 1891’de okulu bitirdikten sonra öğrenimini tamamlamak için Almanya’ya gönderildi. Yurda dönüşünde, Mühendis Mektebi’nin Mimarlık ve Yapıcılık hocalığına atandı. Bir süre Seraskerlik Dairesi Baş mimarı olarak görev yaptı.

9 50 TL Fatma Aliye,

10 Fatma Aliye Kimdir ? 1862 yılı İstanbul doğumlu olan Fatma Aliye, Türk edebiyatının ilk kadın romancısı olarak bilinmektedir. Fatma Aliye Eserleri Roman: Ref’et (1898), Udi (1899), Enin (1910), Muhadarat (1892), Hayal ve Hakikat (1892). Çeviri: Meram (1890) Yaşamöyküsü ve tarih alınındaki yapıtları: Namdaran-ı Zenan-ı İslamıyan (Ünlü İslam Kadınları) (1892) Teracim-i Ahval-ı Felasife (Felsefecilerin Yaşamları) (1900) Çizgi Kitabevi Yayınları,Konya, Mayıs 2006 Hayattan Sahneler (Levayih-i Hayat) Osmanlıda Kadın: “Cariyelik, Çokeşlilik, Moda” Ayrıca Fatma Aliye üzerine Ahmed Midhat’ın Fatma Aliye Hanım yahud Bir Muharrire-i Osmaniye’nin Neşeti (1893) adlı bir incelemesi vardır. Fatma Aliye-Mahmud Esad. Çok Eşlilik: Taaddüd-i Zevcat. Editör: Firdevs

11 100TL Buhurizade mustafa efendi ITRI

12 1640-1712 En büyük bestecilerden birisidir. Yaşamı konusunda yeterli şekilde bilgi yoktur, güzel şiirler yazdığı ve en iyi bestecilerden olduğu bilinir. Döneminde yapmış olduğu bine yakın eser vardır, Buhurizade Mustafa Itri’nin yapmış olduğu bu ölümsüz eserlerin izini günümüzde bile görmek mümkündür. Asıl adının Mustafa olduğu bilinir, sevenleri ona “Itri” lakabını takmışlardır. Osmanlı döneminde sarayda müzik dersleri verdiği bilinir. Buhurizade Mustafa Itri Efendi

13 200 TL YUNUS EMRE

14 Yunus Emre’nin Hayatı Yunus Emre, Türk milletinin yetiştirdiği en büyük tasavvuf erlerinden ve Türk dili ve edebiyatı tarihinin en büyük şairlerinden biri olan Yunus Emre’nin hayatı ve kimliğine dair hemen hemen hiçbir şey bilinmemektedir. Yunus’un bazı mısralarından, 1273’de Konya’da ölen, tasavvuf edebiyatının büyük ustası Mevlana Celalettin Rumî ile karşılaştığı anlaşılmaktadır; buradan da Yunus’un 1240’larda ya da daha geç bir tarihte doğduğu sonucu çıkarılabilir., Bu çağ,Selçukluların sonu ile Osman Gazi devrelerine rastlamaktadır.Yunus Emre’nin şiirlerinde bu tarihlerin doğru olduğunu gösteren ipuçları bulunmakta; şair, çağdaş olarak Mevlana Celaleddin,Ahmet Fakıh,Geyikli Baba ve Seydi Balum’dan bahsetmektedir.


"TÜRK LİRASININ ARKA YÜZÜNDEKİ İSİMLER. 5 TL Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları