Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AĞ SİSTEMLERİ. * İnternet, milyarlarca insana aynı anda hizmet eden ve sayısı sürekli artan bilgisayar ağları koleksiyonudur. Dünyadaki bilgisayar ağlarının.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AĞ SİSTEMLERİ. * İnternet, milyarlarca insana aynı anda hizmet eden ve sayısı sürekli artan bilgisayar ağları koleksiyonudur. Dünyadaki bilgisayar ağlarının."— Sunum transkripti:

1 AĞ SİSTEMLERİ

2

3 * İnternet, milyarlarca insana aynı anda hizmet eden ve sayısı sürekli artan bilgisayar ağları koleksiyonudur. Dünyadaki bilgisayar ağlarının birbirine bağlanması sonucu ortaya çıkan dev bir küresel ağdır. * İnternet’teki bilgi alışverişlerinde kişiler, önceden, ulaşımı ücretle sınırlandırılmış bilgiler dışında, her türlü görsel ve metin içerikli bilgiye erişebilirler.

4 * İnternete bağlanmak için aşağıdaki donanım ve bağlantılara ihtiyaç vardır. 1.Telefon Duvar soketi 2.Telefon Hattı 3.Telefon Bağlantı kablosu 4. (Modem) Telefon hattı modem girişi 5.Modem güç kablosu 6.Bilgisayar bağlantı kablosu (Etherhet kablosu) 7.ADSL Splitter 8.Bilgisayar ethernet girişi

5

6  Asymmetric Digital Subscriber Line [ Asimetrik Sayısal Abone Hattı ] * Modem, verileri (Analog) ses sinyallerine, ses sinyallerini (Digital)verilere dönüştürerek verileri taşır. * Bu sinyaller telefon hatları üzerinden taşınır ve bir başka alıcı modemde tekrar dijital veriye dönüştürülür. Analog Veri (ses sinyali) Digital Veri (0-1’li Sayısal Değer) Analog Sinyal Digital Sinyal Analog Sinyal

7 * Aşağıdaki cihazlarda internet bağlantıları nasıl olabilir ?  Laptop (Dizüstü Bilgisayar) (Wınn-tel hattı)  Tablet Sim Kart (tel hattı)  Cep telefonu Sim Kart (tel.hattı)

8 ÖNCELİKLE GEREKEN TEMEL 2 HİZMETE İHTİYACIMIZ VARDIR. * MODEM (Dahili veya Harici) * TELEFON HATTI (Kablolu veya Kablosuz)

9 Evinizde resimdeki gibi bir bağlantı sisteminiz var. Aşağıdaki durumlarda sorunun sistemin neresinde olabileceğini tartışalım. Annemiz laptop ile internete girebildiği halde, ablanız masaüstü bilgisayardan internete giremiyor ise hangi nokta veya noktalarda sorun olabilir? Her iki bilgisayarda da internete girilemiyor ise hangi nokta veya noktalarda sorun olabilir? Her iki bilgisayarda da internet varken, telefonunuza arama sesi gelmiyorsa hangi nokta veya noktalarda sorun olabilir?

10 İNTERNET Uzak mesafedeki Milyonlarca kablolu ve kablosuz bağlantıyı birbirine bağlar

11 * Kısa mesafedeki birden çok bilgisayarın birbirine bağlanması ile oluşan ağ yapısıdır. Kablolu bağlantı ile yüksek hızda veri paylaşımı sağlanır. Aynı zamanda yazıcı, DVD-RW, tarayıcı vb çevre birimlerin ortak kullanımını sağlar. A. Yerel Ağ (LAN- Local Area Network)

12  Örnek : Bilgisayar odasındaki 30 bilgisayar SWITCH modeme bağlıdır. Dosya paylaşımı sağlanabilir. Ağdaki bir bilgisayarda paylaştırılan kaynak dosyalara ağdaki diğer tüm bilgisayarlar ulaşabilirler. Paylaşım sağlanarak yazıcının tüm bilgisayarlardan erişimi sağlanabilir.  ** Bir ağa bağlı her bilgisayara TERMİNAL adı verilir.

13 DOĞRUSAL TOPOLOJİ ( BUS ) HALKA TOPOLOJİ ( RING ) AĞAÇ TOPOLOJİ ( TREE) YILDIZ TOPOLOJİ ( STAR ) Bir ağın yerleşimi kablolama sistemine ve makinelerin birbiriyle iletişim biçimine göre düzenlenir. Ağ içindeki bilgisayarların fiziksel düzenine ağın yerleşimi topoloji denir.

14 B. Geniş Ağ (WAN- Wide Area Network)  Coğrafi olarak birbirinden uzak yerlerdeki (şehirlerarası/ülkelerarası) bilgisayar sistemlerinin veya yerel bilgisayar ağlarının (LAN) birbirleri ile bağlanmasıyla oluşturulur. WAN’ lar üzerinde on binlerce kullanıcı ve bilgisayar çalışabilir.

15  Örnek : Okulumuzun Ankara, İzmir ve İstanbul şubeleri bir WAN bağlantısı ile birleştirildiğinde, Ankara’da iken İstanbul’daki bir makine aynı şekilde yönetilebilir. Dosya paylaşımı sağlanabilir.  Erişim izinleri verilmiş ve paylaşıma açılmış olmalıdır. A. Geniş Ağ (WAN- Wide Area Network)

16 Okulumuzun resimdeki gibi bir bağlantı sistemi var. Aşağıdaki durumlarda sorunun sistemin neresinde olabileceğini tartışalım. İzmir’deki yerel ağda bulunan bir bilgisayardan Ankara’daki bir bilgisayara bağlanabiliyor ama İstanbul’daki bir bilgisayara bağlanamıyorsak sorun hangi nokta/noktalarda olabilir? İstanbul’daki yerel ağda bilgisayarlar birbiri ile dosya paylaşabiliyor ama herhangi biri bir bilgisayardan diğer iki şehir ağına da bağlanamıyorsa sorun hangi nokta/noktalarda olabilir? İzmir Ankara İstanbul

17 Bir internet sitesine tıkladığımızda, aslında o sitenin dosyalarının bulunduğu sunucuya (SERVER) bağlanmış oluruz. Örnek : www.meb.gov.tr yazdığımızda, o sitenin dosyalarının yayınlandığı sunucuya bağlanıp, bilgisayarımızdaki browser sayesinde görüntüleriz. www.meb.gov.tr ** 2.Dönem bu konuyu daha detaylı öğreneceğiz. www.meb.gov.tr SERVER-SUNUCU www. Facebook.com

18 *W*W eb Tarayıcı (BROWSER) : İnternette yer alan belgelerin yazıldığı bilgisayar dilini (WEB KODLARINI) deşifre edip, bu belgeleri monitörümüzde yazılar, resimler ve benzeri belgeler olarak görmemizi sağlayan aracı programlardır. İnternet erişiminiz olsa bile, tarayıcılar (browser) olmadan internetten faydalanamazsınız. Örnek tarayıcı programlar *M*M ozilla Firefox *I*I nternet Explorer *G*G oogle Chrome *O*O pera *N*N etscape Web kodları Browser görüntüye dönüştürür.

19 *A*A rama Motoru (SEARCH Engine) : İnternet üzerinde bulunan içeriği aramak için kullanılan bir mekanizmadır. Arama sonuçları genellikle sık tıklanan internet sayfalarından oluşan bir liste olarak verilmektedir. *B*B azı Arama Motorlarına site sahipleri, sitelerinin var olduğunu bunlara kayıt yaparak bildiriler. Bu işlem, sitelerin arama motorlarında daha kolay bulunmasını ve indekslenmesini sağlar. En çok kullanılan arama motorları

20 www.siteismi.uzanti İNTERNET SİTELERİ VE EPOSTA ADRESİ YAZARKEN * Boşluk bırakılmaz. * Türkçe karakter kullanılmaz. (ş ğ ç ı ö ü) * Büyük harf kullanılmaz. Küçük harfe çevirerek algılar. * ?, ; : =() gibi simgeler kullanılmaz. * Tire ( - ) veya Alt çizgi ( _ ) kullanılabilir. *.. Birden fazla nokta yan yana kullanılmaz. ÖRNEKLER www.derslerim.com www.yaşammimarı.net www.mucitler yarisiyor.com.tr Sevinc_akinci@hotmail. com Gürkan,veliDemir@hot mail.com

21 UZANTIANLAMI Kullanım Hakkı ÖRNEK.comGenel ve Ticari kullanımlarHerkes Alabilirwww.sahibinden.com.netNetwork, Ağ ve örgütlenmeHerkes Alabilirwww.globalhosting.net.orgOrganizasyonlarBelge Gerekirwww.saglikorgutu.org.edu Üniversite, Kolej, Eğitim Birimleri Belge Gerekirwww.ege.edu.tr.govHükümet kurumlarıBelge Gerekirwww.milliegitim.gov.tr.milAskeri kuruluşlarBelge Gerekirwww.kkk.mil.tr.xxx.trTürkiye siteleri ifadesiBelge Gerekir

22 Turgut Gökhan Bilişim Teknolojileri Alanı Öğretmeni


"AĞ SİSTEMLERİ. * İnternet, milyarlarca insana aynı anda hizmet eden ve sayısı sürekli artan bilgisayar ağları koleksiyonudur. Dünyadaki bilgisayar ağlarının." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları