Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AİLE PLANLAMASI YÖNTEMLERİ I Yrd.Doç.Dr. Hatice Kahyaoğlu SÜT.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AİLE PLANLAMASI YÖNTEMLERİ I Yrd.Doç.Dr. Hatice Kahyaoğlu SÜT."— Sunum transkripti:

1 AİLE PLANLAMASI YÖNTEMLERİ I Yrd.Doç.Dr. Hatice Kahyaoğlu SÜT

2 Etkili(Modern)Yöntemler  Kombine oral kontraseptifler (doğum kontrol hapları)  Kondom(Prezervatif)  RİA(Rahim İçi Araç)  Enjeksiyonlar(İğne)  Norplant  Cerrahi Yöntemler -Kadında Tüplerin Bağlanması -Erkekte Kanalların Bağlanması

3 Kombine Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol hapları)

4 Kombine Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol hapları)  Kombine oral kontraseptifler sentetik östrojen ve çeşitli progestinlerden birini içerir. Düşük doz (20-30 mikrogram östrojen) KOK’ların etkinliliği çok yüksek olup ilk yıl için %99.9 oranında etkilidir.

5 Kombine Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol hapları) KOK’lar içerdikleri, östrojen ve progestinin etkisi ile; 1. Ovulasyonu(yumurtlamayı) önleyerek, 2. Endometrial(rahim iç tabakası) tabakayı etkileyerek, implantasyonu (embriyonun rahim iç tabakasına yerleşmesini) engelleyerek, 3. Servikal mukusu kalınlaştırarak, spermlerin uterus içerisine geçmesini engelliyerek gebeliği önler.

6 Kombine Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol hapları)  Östradiol, en güçlü doğal östrojen ve aynı zamanda ovum(yumurta) tarafından salgılanan majör östrojendir. Hapın östrojen içeriği klinik olarak çok önemlidir. Farklı dolaşım problemleri sonucu ölüm riskinin artmasında önemli rol oynayan tromboz (geçmişte yüksek dozlar kullanılmaktaydı), oral kontraseptiflerin ciddi bir yan etkisidir. Bu yan etki östrojenle ilişkilidir ve doza bağımlıdır. Bu nedenle oral kontraseptif seçerken östrojen dozu önemli bir faktördür.

7 Kombine Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol hapları) Kullanım: KOK’lar 28(21 KOK+7 demir hapı) günlük, 21 veya 22 günlük paketler halindedir. Adetin birinci günü başlanan 28 günlük paketlerde, her siklusun son haftasında alınan 7 hap demir içerir. Bu 7 hapın temel amacı kadının hergün hap alma alışkanlığını kaybetmemesi ve adet döneminde demir takviyesi yapmaktır. *Adetin 1. günü hap kullanılmaya başlanırsa o ay kadını gebelikten korumaya başlar.

8 Kombine Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol hapları) Kullanım: Tabletler adetin ilk günü (kanamanın ilk günü) alınmaya başlanmalıdır. Tablete 2. ile 5. günler arasında başlanması da kabul edilebilir, ancak bu durumda tablet alınmaya başlanmasından itibaren 7 gün boyunca ilave olarak bir bariyer kontrasepsiyon yöntemi (kondom) kullanılmalıdır.

9 Kombine Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol hapları) Kullanım: 21 veya 22 haplık paketlerdeki her hap hormon içerir. Paketteki haplar bitene dek hergün bir hap alınır. Daha sonraki 6 veya 7 gün hap almaya ara verilir. Bu süre içinde adet kanaması olur. Adet kanaması olmasa bile 21 günlük haplarda 7 gün 22 günlük haplarda 6 gün sonra yeni pakete başlanılmalıdır.

10 Kombine Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol hapları) Kullanım: Eğer kullanıcı hapını almakta 12 saatten daha az geç kalmışsa, kontraseptif koruyuculuk azalmaz. Hatırlanır hatırlanmaz tablet alınmalı ve bir sonraki tabletler de her zamanki gibi alınmaya devam edilmelidir. Eğer 12 saatten daha fazla gecikme olmuşsa kontraseptif koruyuculuk azalmış olabilir. Bu durumda 2 basit kural uygulanır: 1. Tablet alımına hiçbir zaman 4 günden fazla ara verilmez. 2. Hipotalamus-hipofiz-over aksının düzgün şekilde baskılanması için 7 gün boyunca ara vermeden tablet alınması gereklidir.

11 Kombine Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol hapları) Kullanım: Buna bağlı olarak 1 günlük hap unutulmasında öneri:  Aynı zamanda iki tablet almak anlamına gelse de, kullanıcı son unuttuğu tableti hatırlar hatırlamaz içmelidir. Kalan tabletlerini normal zamanında kullanmaya devam edebilir. Ayrıca ilk 7 gün için kondom(prezervatif) gibi ek bir yöntem kullanılmalıdır.

12 Kombine Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol hapları) Olumlu Yönleri Kulanımı kolay, son derece etkili ve cinsel ilişki zamanından bağımsız yöntemlerdir. Adet kanamaları, miktarca daha az, daha kısa ve düzenli hale gelir. Demir eksikliği anemisi riskini azaltır. Premenstrüel gerginlik(adet öncesi gerginlik) ve endometriozisle(rahim iç tabakasının rahim dışında başka yerlere yerleşmesine bağlı ağrı) ilgili şikayetler azalır. Dismenoreyi(ağrılı adet) tedavi eder. Aknelere iyi gelir.

13 Kombine Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol hapları) Olumlu Yönleri İyi huylu meme hastalıklarını azaltır. İyi huylu over kistlerinin oluşumunu azaltır. Romatoid artrit riskini azaltır. Dış gebeliği önler. Endometrial (Rahim kanseri) kanser riskini azaltır. Over(yumurtalık) kanseri riskini azaltır. Pelvik enfeksiyon riskini azaltır. Osteoporoz riskini azaltır. Etkileri ve yan etkileri çok iyi incelenmiştir. Bırakıldığı zaman fertilite kısa sürede geri döner.

14 Kombine Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol hapları) Olumsuz Yönleri Her gün aynı zamanda hap alınmasının hatırlanması gerekir. Bazı kadınlar kilo alabilir. Bazen ara kanama ve lekelenme olabilir. Bazı ilaçlarla etkileşimi vardır (barbütüratlar, fenitoin, fenilbuzaton, rifampisin ve diğer bazı antibiotikler) Çok ender olmakla birlikte, özellikle sigara içen kadınlarda, dolaşım bozukluklarına neden olabilir. Kan basıncını yükseltebilir.

15 Kombine Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol hapları) Kullanım Endikasyonları 1 Çok etkili ve geriye dönebilen doğum kontrol yöntemi kullanmak isteyenler Aşırı adet kanaması nedeniyle anemisi olanlar Adet ağrısı olanlar İyi huylu over kisti öyküsü olanlar Adet düzensizliği olanlar Dış gebelik öyküsü olanlar

16 Kombine Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol hapları) Kullanım Endikasyonları 2 Adet yakınmaları ya da adet dönemi ortası ağrısı olanlar Ailesinde endometrial veya over kanseri öyküsü olanlar İyi huylu meme hastalıkları olanlar Tekrarlayan pelvik enfeksiyon öyküsü olanlar için kombine oral kontraseptifler uygun yöntemlerdir.

17 Kombine Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol hapları) Kullanım Kontrendikasyonları Halen gebe veya gebelik kuşkusu olanlar Meme kanseri veya meme kanseri öyküsü olanlar Geçmişte veya halen tromboembolik ya da diğer vasküler hastalığı (tromboflebit, felç, akciğer embolisi v.b.) olanlar Üreme organ kanseri olanlar Kalp hastalığı veya kuşkusu olanlar Akut karaciğer hastalığı olanlar kombine oral kontraseptifleri KULLANMAMALIDIR.

18 Kombine Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol hapları) Kombine OKS’lerin ilk seçenek olmaması gereken, kullanılıyor ise özenle ve sık izlenilmesi gereken durumlar I: Emzirenler (bebek 6 aydan küçük ise) 35 ve daha ileri yaşta olup, günde 15 veya daha fazla sigara içenler Nedeni bilinmeyen vajinal kanaması olanlar Migren, baş ağrısı ya da epilepsisi olanlar Depresyonu olanlar Gebelik sırasında veya daha önce hap kullanırken sarılık geçirmiş olanlar

19 Kombine Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol hapları) Kombine OKS’lerin ilk seçenek olmaması gereken, kullanılıyor ise özenle ve sık izlenilmesi gereken durumlar II: 40 yaşını geçmiş ve diabet, kardiyovasküler, serebro-vasküler hastalık riski taşıyanlar Hipertansiyonu olanlar Hareketi engelliyen büyük ameliyat geçirme veya 4 hafta içerisinde böyle bir ameliyat geçirecek olanlar Uygun vaka seçildiğinde kombine oral kontraseptif emniyetli ve güvenilir olduğu unutulmamalıdır.

20 Kombine Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol hapları) Kombine Oral Kontraseptif Kullananlarda Görülebilecek Yan Etkiler: Mide bulantısı Göğüslerde duyarlılık Adet miktarının azalması, adet görememe veya adetler arası lekelenme Baş ağrısı Baş dönmesi Kilo artışı

21 Kombine Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol hapları) Kombine Oral Kontraseptif Kullananlarda Sağlık Yönünden Önemli Olabilecek Uyarı İşaretleri: Şiddetli karın ağrısı Şiddetli göğüs ağrısı, nefes darlığı Şiddetli baş ağrısı, kuvvet ya da his kaybı Şiddetli bacak ağrısı Ani görme kaybı ya da bulanık görme, konuşma bozukluğu

22 Kombine Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol hapları) Kombine Oral Kontraseptif Kullananlarda Sağlık Yönünden Önemli Olabilecek Uyarı İşaretleri: Tüm bu uyarı işaretlerinin özenle değerlendirilmesi özellikle de trombo-embolik olaylar yönünden incelenmesi gerekir, bu nedenle kombine OKS kullananlarda bu belirtilerden herhangi biri ya da gebelik kuşkusu varsa veya depresyon, sarılık, memede kitle gelişirse, kullanıcı mutlaka bir sağlık kuruluşunda incelenmelidir.

23 Kombine Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol hapları) Oral Kontraseptif Kullananların İzlenilmesi İlk kez OKS başlandığında birinci izleme yönteme başlamayı izleyen ilk 3 ay içerisinde yapılmalıdır. Bundan sonra, kullanıcının 6-12 aylık aralıklarla kontrolü yeterlidir. İzlemede, yan etki ve komplikasyonları kolayca belirleyen kontrol listeleri kullanılabilir. OKS’lerin pek çok yan etkisi, kullanımın ilk 3 ayında kendiliğinden geçer. Ancak 3. aydan sonra da bazıları devam ediyorsa; hormon içeriğinin ya da miktarının değiştirilmesi ile yan etkiler ortadan kaldırılabilir. Böylece yöntemin uzun süreli kullanımı sağlanacaktır.

24 Kombine Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol hapları) Oral Kontraseptif Kullananların İzlenilmesi - Günümüzde kullanılan OKS’lerin hormon miktarı çok düşük olduğundan kullanımda, süre olarak bir sınır konulması gerekmez, yani kullanıcı korunmak istediği süre yönteme devam edebilir. Ayrıca yönteme bir süre ara vermek de gereksizdir. Kullanana bir yarar sağlamadığı gibi, böyle bir uygulamanın tıbbi bir dayanağı da yoktur, kadınları gereksiz olarak istenmeyen gebelik riskine sokar. * OKS kullananlarda yılda bir kez pelvik muayene ve meme muayenesi yapılması tercih edilen uygulamalardır.

25 Kondom (Prezervatif)

26 KONDOM(Prezervatif) Doğru kullanıldığında çok etkili olduğu halde, kullanım etkinliği çok daha düşüktür. İlk kullanım yılı için başarısızlık hızı %12 olarak bildirilmektedir. Doğum kontrolü sorumluluğunu erkeklerinde paylaşmasını sağlayan bir yöntemdir. Kontrendikasyonları Erkekte ereksiyonla(peniste sertleşme) ile ilgili bir sorun varsa Eşlerden birinde kauçuk alerjisi varsa kondom kullanılmamalıdır.

27

28 KONDOM(Prezervatif) Olumlu Yönleri Kondom kulanımının serviks kanseri oluşmasında koruyucu bir etkisi vardır. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunmada (HIV/AIDS dahil) en etkili yöntemlerden biridir. Gebelik kontrolü sorumluluğunu eşlerin paylaşmasını sağlar. Pahalı değildir,kolay bulunur. Dağıtım kolaydır. Sağlık kuruluşları, eczaneler ve alışveriş merkezleri olmak üzere pekçok yerden temin edilmektedir. Eşlerin sağlık personelinden bağımsız doğum kontrolü kullanmalarını sağlar.

29 Kondom Kullanacaklara Önerilmesi Gerekenler Her cinsel ilişkide mutlaka yeni bir kondom kullanılmalıdır. Kondomun uygulama zamanı doğru olmalı, uygulamadan önce vajinal temas olmamalıdır. Kondom uygulandığında uç kısmında semenin içinde toplanabilmesi için, içinde hava olmayan bir boşluk bulunmalıdır. Kondom erkeğin boşalmasından hemen sonra vajen içerisine kaymadan çıkarılmalıdır.

30 Kondom Kullanacaklara Önerilmesi Gerekenler Vajen içerisine semen gittiği düşünülüyor ise vajene hemen spermisit (sperm öldürücü jel) yada 72 saat içerisinde ertesi gün hapı kullanılabilir. Kondomun delinmesi durumunda gebelik teşhisi için doktora başvurulmalıdır. Kondom ısıdan uzak saklanmalıdır. Vazelin türü kayganlaştırıcılar kondomu bozacağında kullanılmamalıdır.

31 Rahim İçi Araç (RİA)

32 Günümüzde Bakır Cu-T380 A (Bakırlı RİA) pek çok ülkede ve ülkemizde en yaygın olarak kullanılan RİA türüdür. Bakır T 380 A: T harfi biçiminde olan plastik kısmına, T’nin üst kollarına ve gövdesine yüzey alanı olan bakır eklenmiştir. Bakırlı RİA’lar ortama Cu ve Cu tuzları salar, bunların biyokimyasal ve morfolojik etkileri yanısıra servikal mukusta ve endometrial sekresyonlarda değişiklik yapıcı etkileri vardır. Etkinlik en az 5 yıl devam etmektedir. RAHİM İÇİ ARAÇLAR (RİA)

33 Bakırlı RİA’nın Etki Mekanizması: RİA’lar 3 etki mekanizmasının kombinasyonu sonucu gebeliği önlerler. 1.Üst genital kanala sperm geçişini önleyerek, 2.Tüplerden ovum geçişini inhibe ederek, 3.Fertilizasyonu(Döllenmeyi) engeller.

34 Bakır T 380’in Olumlu Yönleri Güvenli ve çok etkili, geriye dönüşümlü yöntemlerdir. Yöntemin kullanımı cinsel ilişki zamanlamasından bağımsızdır. Kullanımı kolaydır. Uygulandıktan sonra uzun süre etkilidir. Emzirenler için uygundur. Çıkarıldığında doğurganlığın dönmesi gecikmez. RAHİM İÇİ ARAÇLAR (RİA)

35 Bakır T 380’in Olumsuz Yönleri Uygulama ve çıkarılması konu ile ilgili eğitilmiş sağlık personeli gerektirir. Cinsel yolla bulaşan hastalık riskinde olanlar için uygun bir yöntem değildir. Uygulamadan sonra birkaç ay adetlerde artma, ağrı ve ara kanamaları yapabilir. RAHİM İÇİ ARAÇLAR (RİA)

36 Hormonlu RİA (Progesteronlu-Levonorgestrelli)  Levonorgestrel jinekolojide birçok amaçla kullanılan bir progestagendir.  Hormon salımı doğrudan hedef organda gerçekleştiğinden, çok düşük günlük dozlarla tedaviye olanak sağlanır.

37 Progesteronlu ve Levonorgestrelli RİA’nın Etki Mekanizması: Endometriumda atrofi meydana gelir. 2 etki mekanizması vardır. 1. İmplantasyon engellenir. 2. Sperm kapasitesini ve yaşama süresini azaltır. 3. Düşük doz progesteron salgıladığı için overlerde yumurta gelişimini ve yumurtlamayı geçici olarak önler. 4. Mukusu kalınlaştırır ve sperm için bariyer oluşturur. 5. Menstural kanamayı azaltır.

38 Hormonlu RİA’nın Etki Mekanizması:  Dismenoreyi (ağrılı adet) azaltır.  %50 hasta 1.yılda adet görmez.  Menoraji (fazla adet kanaması) tedavisinde çok etkilidir.  Endometrum kalınlaşmasını önleme ve tedavi etmede kullanılabilir.  Over kisti oluşumunda hafif bir artış olur ama asemptomatik ve spontan gerilerler.

39 Hormonlu RİA’nın Etki Mekanizması:  Progesteronlu RİA en az 7 yıl muhtemelen 10 yıl kullanılabilir.  Eğer vajinal kanama’lar RİA’nın uzun süredir durması halinde artıyorsa artık değiştirmek gerekir.  Tüm RİA’lar birlikte değerlendirildiğinde ilk yılda hata oranı %3, atılma oranı %10, çıkarılma oranı %15’dir(kanama ve ağrı nedeniyle).

40 Hormonlu RİA’nın Etki Mekanizması:  Uzun ve şiddetli adet kanaması olan kadınlar, ciddi ağrılı adeti olanlar Bakırlı RİA’yı tolere edemeyebilirler.  Fakat progesteronlu RİA’dan fayda görürler. RİA sonrası menstural kanama %55 azalır ve bu düzeyde kanama RİA durduğu sürece sürer.

41 Rahim İçi Araçlar (RİA) Kullanım Endikasyonları Gebeliklerinin arasında uzun süre olmasını isteyenler ve/veya artık çocuk istemeyenler, Hormonal kontraseptifler için uygun olmayanlar (Bakırlı RİA uygun), Emzirenler, Cinsel ilişkiden bağımsız yöntem isteyenler, Bir veya daha çok çocuğu olanlar, İlişki sonrası acil doğum kontrol gereksinimi olanlar.

42 Rahim İçi Araçlar (RİA) Kullanım Kontrendikasyonları Kesin olarak Ria uygulanmaması gerekenler; Uterus, serviks, over veya diğer üreme organ kanseri olanlar, Uterusta şekil bozukluğu olanlar (konjenital anomali, fibroid vb.) Gebelik Akut ve tekrarlayan pelvik infeksiyon (PID) Tanı konmamış vajinal kanama

43 Rahim İçi Araçlar (RİA) RİA Uygulama Süreci: Tüm kontrendikasyonları ayırdedebilecek ayrıntıda medikal öykü alınmalıdır. Jinekolojik muayenede, spekulum uygulanarak serviks, bimanuel(parmakla) muayene ile de uterus ve tüpler-overler değerlendirilmelidir. LABORATUVAR: Gerekiyor ise Hb ve Hct bakılabilir, Smear testi yapılması iyi bir tıbbi uygulamadır. Hasta uygunsa RİA uygulanır.

44 Rahim İçi Araçlar (RİA) RİA Uygulama zamanı  İnterval uygulama: RİA adet döngüsünün herhangi bir gününde uygulanabilir. Gebelik kuşkusunun ekarte edilebilmesi için en uygun uygulama zamanı adetin başlangıcından itibaren ilk 10 gündür.  Düşük Sonu Uygulama: RİA, enfeksiyon belirtisi olmamak koşulu ile ilk 3 ay kendiliğinden düşük ve kürtajdan hemen sonra uygulanabilir. RİA uygulamak için düşükten sonra adet görülmesini beklemek medikal yönden gereksizdir.  Doğum Sonu Uygulama: Doğum sonu plesanta atıldıktan sonraki 10 dakika içerisinde, doğumda aşırı kanama olmamış ise enfeksiyon riski yoksa RİA uygulanabilir.

45 Rahim İçi Araçlar (RİA) RİA Uygulanması İçin Gerekli Olan Araç-Gereçler Jinekolojik muayenenin yapılabileceği masa RİA Tek dişli cerrahi alet Spekulum Histerometre Antiseptik solüsyon (betadin gibi) Rulo pamuklar ve spançlar Makas, dişsiz penset Eldivenler Işık kaynağı

46 RİA nın takıldıktan sonra rahim içerisindeki duruş şekli

47 Rahim İçi Araçlar (RİA) RİA Uygulama İşleminin Basamakları Danışmanlık-Yönteme karar verme Medikal öykünün alınması Elle jinekolojik muayene Spekulum muayenesi Serviks ve vajenin antiseptikle temizlenmesi Serviksin tek dişli cerrahi alet ile tutulması (saat 1 veya 2 hizasında) Histerometre ile rahim uzunluğunun ölçülmesi

48 Rahim İçi Araçlar (RİA) RİA Uygulama İşleminin Basamakları RİA’nın steril paket içerisinde uygulayıcıya verilmesi RİA’nın uygulanması Tek dişli çıkarılır, kanama kontrolü yapılır. RİA’nın iplikleri yaklaşık 4cm’den kısa kesilir. Spekulum çıkarılır. RİA yerleştirilen kadına yöntemin yan etkisi olası komplikasyonları ile ilgili bilgi verilir, yapması gerekenler öğretilir.

49 Rahim İçi Araçlar (RİA) RİA Uygulama İşleminin Yan Etkileri: RİA’lar koşullar uygunsa son derece emin ve emniyetle kullanılabilecek korunma yöntemlerindendir. Kullanımı izleyen ilk aylarda adet miktarında artma, ağrılı adet, adetler arası lekelenme görülebilir. Bu belirtiler genellikle 3-4 ay sonra kendiliğinden geçer. RİA uygulamasının üzerinden 6 ay geçmesine rağmen kanama ve ağrı rahatsız edecek ölçüde devam ediyorsa kadın muayene edilmeli ve değerlendirilmelidir.

50 Rahim İçi Araçlar (RİA) Olası Komplikasyonlar Ve Yapılması Gerekenler Uygulama Sırasında Uterus Perforasyonu(Uterusun Delinmesi) Yapılması gereken, perforasyona kesin tanı konulduktan sonra RİA’nın laparoskopik veya laparotomi(Ameliyatla) ile çıkarılmasıdır.

51 Rahim İçi Araçlar (RİA) Olası Komplikasyonlar Ve Yapılması Gerekenler Gebelik Yapılması gereken, kadın bu gebeliğin devamını istemiyor ise gebelik sonlandırılmalıdır. Eğer kadın bu gebeliğin devamını istiyorsa, gebeliğin ilk 3 ayı ise, RİA çıkarılır, gebelik devam eder. Gebelik 2. 3 ayda ise artık RİA’nın iplikleri görülmüyor olabilir. Görülüyorsada, plesanta ve RİA arasında oluşmuş olan bağ nedeni ile RİA çıkarılmaz.

52 Rahim İçi Araçlar (RİA) Olası Komplikasyonlar Ve Yapılması Gerekenler Pelvik Enfeksiyon (PID) Yapılması gereken, klinik tanı konulduğunda olanak varsa servikal akıntıdan kültür alınıp antibiyotik tedavisi başlanılmalıdır. Tedavide 24-48 saat sonra vaka tekrar değerlendirilir. Bu kontrolde RİA çıkarılarak antibiyotik tedavisine devam edilmelidir. PID tedavisinden sonra en az 3 ay süre ile RİA uygulanmamalıdır. Kadın PID’nın tekrarlaması yönünden ise RİA’dan başka bir etkili yöntem önerilmelidir.

53 Rahim İçi Araçlar (RİA) RİA Kullananlarda Olabilecek Bazı Durumlar RİA ipliğinin görülmemesi, bazen iplikler servikal kanalın içine doğru kıvrılmış olarak durur ve spekulum muayenesinde görülmeyebilirler, servikal kanalın içi hafifçe dişsiz-uzun pensetle kontrol edilir. Çoğu kez iplikler böylece bulunur. RİA uygulanan kadını 1 ay sonra yapılacak ilk kontrolünden sonra yılda 1 kez kontrol olması gerektiği ancak endişesi olursa veya beklenmeyen yada normal dışı bir durumla karşılaşırsa kliniğe hemen başvurmasının uygun olacağı vurgulanmalıdır.

54 Rahim İçi Araçlar (RİA) RİA’nın çıkarılması Konu ile ilgili eğitilmiş bir sağlık personeli tarafında yapılmalıdır. RİA’nın çıkarılması sürecinde enfeksiyon kontrolü koşullarına uyularak, servikal kanaldan görülen iplikler, uygun bir cerrahi aletle tutularak araç çekilir.


"AİLE PLANLAMASI YÖNTEMLERİ I Yrd.Doç.Dr. Hatice Kahyaoğlu SÜT." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları