Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖNSÖZ Başarı tesadüfen elde edilmez. Olumlu sonuçlara ulaşanların diğerlerinden farkı genellikle kendi kişilik tiplerine uygun işleri seçip tümüyle odaklanabilmeleridir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖNSÖZ Başarı tesadüfen elde edilmez. Olumlu sonuçlara ulaşanların diğerlerinden farkı genellikle kendi kişilik tiplerine uygun işleri seçip tümüyle odaklanabilmeleridir."— Sunum transkripti:

1

2 ÖNSÖZ Başarı tesadüfen elde edilmez. Olumlu sonuçlara ulaşanların diğerlerinden farkı genellikle kendi kişilik tiplerine uygun işleri seçip tümüyle odaklanabilmeleridir. Hepimiz farklı yaratılmışız ama hayatımızı dolu dolu yaşayabilmemiz için hepimizin içinde çok özel yetenekler yerleştirilmiştir. Kimimizde iletişim becerisi, kimimizde gözlem yeteneği, bazılarımızda da yeni projeler üretme kabiliyeti vardır. Bu slayt’ta anlatılan 9 kişilik tipi içinde kendinize en yakın hissettiğiniz tipin Özelliklerini okuduğunuzda en güçlü yanınızı fark edeceksiniz. Bu sayede en başarılı olabileceğiniz alanı belirlemiş olacaksınız. Diğer yandan zayıf yanlarınızın da farkına vararak yapmakta olduğunuz işte ne tip sorunlarla karşılaşacağınızı bilecek ve ona göre tedbir alacaksınız.

3 ÖNSÖZ 9 ayrı kişiliğin yeryüzündeki yaşama katacağı çok önemli ve birbirinden farklı değerler vardır. Bir futbol takımında gol atacak adama ne kadar ihtiyaç varsa, orta sahadan pas atacak oyuncuya da o kadar ihtiyaç vardır. Aynı zamanda savunma oyuncularına ve kaleciye de. Hiç berisi diğerlerinden daha önemli veya daha önemsiz değildir. 9 kişilik tipinde de hiç biri diğerinden daha iyi veya kötü değildir. 9 ayrı kişiliğin yeryüzündeki yaşama katacağı çok önemli ve birbirinden farklı değerler vardır. Bir futbol takımında gol atacak adama ne kadar ihtiyaç varsa, orta sahadan pas atacak oyuncuya da o kadar ihtiyaç vardır. Aynı zamanda savunma oyuncularına ve kaleciye de. Hiç berisi diğerlerinden daha önemli veya daha önemsiz değildir. 9 kişilik tipinde de hiç biri diğerinden daha iyi veya kötü değildir. Her bölümün başında o kişilik tipinin 15 özelliğini okuyacaksınız. Bu özellikleri okuduktan sonra kendinizi gözlemleyin ve size yakın olduğunu düşündüğünüz numaranın özelliklerini detaylı olarak inceleyiniz. 9 kişiliğin özellikleri farklı oranlarda görülebilir, ancak bunlardan bir tanesi daha baskın ve belirgindir ve sizin kişiliğinizi yansıtmaktadır.

4 1 Numaralı Kişilik Tipi: Mükemmeliyetçi

5 1 - Mükemmeliyetçi 1- İşleri doğru yapmaya çaba sarf ederim. Her şeyin ahlaki açıdan doğru olması için çalışırım. 2- Toplumda kabul edilen standartlara uymaya, sorumlu ve güvenilir biri olmaya özen gösteririm. 3- İdealistim. Bu dünyada anlamlı bir iz bırakmak isterim. 4- Genellikle öfke patlamaları yaşarım, bu gergin ve küskün olmama neden olur. 5-İnsanların beni kabullenmesi için örnek davranışlar sergilemeliyim. 6-Kontrolümü kaybetmek ve saldırganlaşmaktan kaçınırım. 7- Yanlış yapmamalıyım. Doğruları yapıp örnek olmalıyım. 8- Ayrıntılara inerim ve ince düşünürüm. 9- Fayda ve Pratiği ön planda tutarım. 10-Güçlü ve bağımsız olmak isterim. 11-Odamda ve masamda her şey yerli yerinde olmalı Çünkü düzensizlik dikkatimi dağıtır.

6 1 - Mükemmeliyetçi 12- Bana arkadaşlarım hep “doğrucu Davut” derler. Doğruları söylediğimden başıma bazen olumsuzluklar da gelmiyor değil. Ama ne yapabilirim ki içimden ne geliyorsa onu söylerim. 13-Bir işi yaptığımda çevremdekiler bun u en iyi şekilde yapacağımı bilirler. 14-Çevremdekiler beni işini ciddiye alan, titiz ve mükemmeliyetçi olarak bilir. 15-Arkadaşlarım benim, sürekli hata bulduğumu ve sürekli eleştirdiğimi, detaylarda boğulduğumu düşünürler.

7 1 - Mükemmeliyetçi 1’LERİ STRESE SOKAN ŞEYLER: İçlerindeki ‘ yanlış yapmamalıyım’ sesi onları endişe ve sıkıntıya sokabilir. Göz göre göre yanlış yapılması, Haksızlık ve sorumsuzluk, Kuralların çiğnenmesi, Haksız yere yapılan eleştiriler. 1’LERİN DÜŞEBİLECEĞİ HATALAR: Aşırı ciddiyet, disiplin anlayışı ve ayrıntılar üzerinde fazla durmak, Kafalarındaki ideal dünyaya ulaşmak isterken, kendilerini ve çevrelerini zorlayarak stres ve gerilime neden olabilirler. 1’LERLE ÇALIŞIYORSANIZ: 1- Randevularınıza ve görüşmelerinize zamanında ve hazırlanarak gidin. 2- Kuralları çiğnemeyin. 3- Hatayı örtmeye çalışmak yeni bir hata demektir.1’lerin sensörleri hataları çok hızlı yakalamaya göre ayarlandığından, hatanızı kabul edin ve özür dileyin. 4- Mazeretler bulmayın.’ama’ kelimesini fazla kullanmayın.

8 1 - Mükemmeliyetçi 1’LERİN İŞ YAPMA TARZLARI: 1’ler yaptıkları her işte mükemmelliği arar ve işlerini büyük bir titizlikle yapmaya çalışırlar. GÜÇLÜ YANLARI 1- MÜKEMMELİYETÇİ VE TİTİZ 2-İDEALİST, GERİDE İZ BIRAKAN 3-AHLAKLI, ERDEMLİ VE GELİŞTİRİCİ 4-SAAT GİBİ İŞLEYEN BİR BEYİN ZAYIF YANLARI 1-HATA BULMA ZAMANI 2-TAHAMMÜL SINIRLARINI ZORLAYAN STANDARTLAR 3-TAKDİR EDİLMEYEN DAVRANIŞ TEKRAR ETMEZ 4-SEVGİSİNİ KALBİNE GÖMEN 5-GÜLÜMSE BİRAZ GÜLSÜN GÖZLERİN 1 LER KENDİNİ GELİŞTİRDİĞİNDE 1’ler iyi zamanlarında son derece olgun ve dengeli, idealist, gerçekçi, duyarlı ve sağduyuludurlar.1’ler kendilerini geliştirdiklerinde iyi olmak için her şeyin mükemmel olmasına gerek olmadığını anlarlar. Hayatı olduğu gibi kabullenirler.

9 1 - Mükemmeliyetçi 1 LER KENDİNİ GELİŞTİRDİĞİNDE 1’ler iyi zamanlarında son derece olgun ve dengeli, idealist, gerçekçi, duyarlı ve sağduyuludurlar.1’ler kendilerini geliştirdiklerinde iyi olmak için her şeyin mükemmel olmasına gerek olmadığını anlarlar. Hayatı olduğu gibi kabullenirler.

10 2 Numaralı Kişilik Tipi: Yardımsever

11 2 - Yardımsever 1- İnsanların ihtiyaç duydukları şeyleri hemen fark ederim. Bu ihtiyacı karşılamak için elimden geleni yaparım. Bunu karşılığında onların da benim isteklerimi karşılamaları beklerim. 2-Aranan biri olmaktan gurur duyarım. 3-İnsanlardaki duygusal değişimi çok hızlı bir şekilde anlarım. 4-Dikkatimi daima çevremdeki insanların ihtiyaçlarını sezmeye odaklarım. 5-Çevremdekilere yardımcı olmaktan mutluluk duyarım. 6-En büyük korkum insanlar tarafından reddedilmek ve takdir görmemektir. 7-Ayrılıklara tahammül edemem. 8-Çevremdekiler fedakar, yardımsever ve cömert olduğumu söylerler. 9-İnsanların iyi taraflarını takdir etme konusunda çok iyiyim. Ama maalesef insanların benim iyi yanlarımı takdir etme konusunda başarılı olduklarını söyleyemem.

12 2 - Yardımsever 10-Hayatı dolu dolu yaşamak isterim. Hayat enerjim çok yüksektir. Genellikle kendimi çok iyi ifade ederim. 11-İnsan ilişkilerinde çok iyiyimdir. Arkadaşlarım, insanları bir araya getirme, yakın ve sıcak ilişkiler kurma konusunda yetenekli olduğumu söylerler. 12-Hayatta başarılı olmak için insan ilişkilerinin çok iyi yürütülmesi gerektiğini bilirim. 13-İnsanların gevenini ve taktirini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim. 14-İnsanları seviyorum (Bazen aşırıya da kaçtığım oluyor). Çevremdeki insanları memnun etmekle o kadar meşgulüm ki bazen kendimi ihmal ediyorum. 15-Sinirlendiğimde ve strese girdiğimde adeta gözüm kararıyor. Hiçbir şeyi görmüyor ve öfkeyle patlayabiliyorum. Ama kısa süre sonra pişman oluyorum.

13 2 - Yardımsever 2 LERİ STRESE SOKAN ŞEYLER: 1- İhtiyaçlarını karşılamak zorunda olduğum insanların çokluğu, 2- Kendine vakit ayıramamak 3- Takdir edilmemek 2 LERİN İŞ YAPMA TARZI 2-İnsanların yüzlerindeki duygu değişimini çok çabuk fark ettiklerinden esnek bir iletişim kurarlar. 3-Geniş bir bilgi ağı kurduklarından istediğiniz herhangi bir bilgiyi onlara söyleyin, kısa sürede size döneceklerdir. 2 LERİN DÜŞEBİLECEĞİ HATALAR: 1-Kendilerinin vazgeçilmez birisi oldukları düşüncesine kapılabilirler. Bu nedenle ‘ ben olmazsam ne yapardınız?’ sözünü onlardan sık sık duyarız. 2-İnsanlara verdiklerinin karşılığını bazen alamayacaklarından, suçlayıcı olabilir ve sitem edebilirler.

14 2 - Yardımsever 2’ LERLE ÇALIŞIYORSANIZ: Değersiz muamelesi görmek onları çileden çıkarır. Takdir edilmek ve onaylanmak onları motive eder. Stres anlarında her zamanki nezaketlerini ve güler yüzünü kaybedip sertleşebilirler. Bu tip durumlarda üzerlerine gitmek yanlış olur.Özel günlerde onları hatırlayın ve hediye alın.Onlar söylemeden ihtiyaçlarını anlamaya ve karşılamaya çalışın. GÜÇLÜ YANLARI 1-SEVGİ DOLU, YARDIMSEVER 2-İLETİŞİM DÂHİLERİ ZAYIF YANLARI 1-DİKKAT GÖZÜM KARARINCA ANİDEN PATLARIM 2-AMAN ALLAH IM HERŞEYİ HATIRLIYORUM UNUTMAYI UNUTTUM 3-HÜKMEDİCİ VE ZORLAYICI 2 LER KENDİLERİNİ GELİŞTİRDİKLERİNDE: 2’ler kendini geliştirdiklerinde insanları karşılıksız severler, yardım ederler, cömert ve fedakârdırlar. Her fırsatta sevdiklerine destek olurlar.

15 3 Numaralı Kişilik Tipi: Başaran

16 3 - Başaran 1-İnsanların sevgisini ve onayını alabilmek için başarılı olmam gerekir. 2-Yaptığım işte en iyi olmak için, çok çalışmam gerekir. 3-İmajıma önem veririm. İnsanlar üzerinde iyi bir intiba bırakmam gerekir. 4-Enerjimi, yapılması gereken işler üzerine yoğunlaştırırım. 5-İnsanları motive etme konusunda özel bir yeteneğim vardır. 6-Sürekli olarak ulaşmak istediğim hedefleri, başarıları düşünürüm. Yaptığım işte en iyi olmanın yollarını araştırırım. Rekabete açığım. Başkalarının gölgesinde kalmaktan hoşlanmam. 7-Çevremdekiler benim sürekli faaliyet halinde ve meşgul olduğumu söylerler. Yeterince gayret etmeyen ve potansiyellerini tümüyle kullanmayan insanlar canımı çok sıkar. 8-İşleri çabuk ve pratik bir şekilde bitirmek için hızlı çalışırım. Bu nedenle çevremdekiler benim çok aceleci ve sabırsız olduğumu söyler. 9-Başarılı olabilmek için gereken zorluklara katlanabilirim. Başarılarımla fark edilmek ve takdir görmek isterim.

17 3 - Başaran 10-Beklediğim hedeflere ulaşmak için gerekeni yaparım Beni başarıya ulaşmaktan alıkoyacak her şeyden kaçınırım. 11-İyi giyinmeyi severim. Bence imaj çok önemlidir. Özellikle de bu zamanda. Çünkü başarı için başkalarını etkilemek gerekir. 12-Tutkuyla çalışırım. İşi yetiştirmek için gerekirse gece geç saatlere kadar çalışırım. 13-Strese girdiğimde şüpheci davranıyorum. Kararsız kalıyorum. Harekete geçmekte zorlanıyorum. 14-İyi bir iş yaptığımda takdir edilmek ve onaylanmak hoşuma gider. Motivasyonum artar. 15-Olayların ve kişilerin pozitif yönlerine odaklanmayı seviyorum. Çevremdekiler beni sıcakkanlı ve pozitif bir insan olarak bilirler.

18 3 - Başaran 3 LERİ STRESE SOKAN ŞEYLER: 1-Başarılı olmalarını engelleyebilecek her şey, 2-Çok yavaş hareket eden ve sık sık mazeretler üreten iş arkadaşları, 3-Değersiz muamelesi görmek bende stres yapar 3 LERİN İŞ YAPMA TARZI Hedeflerine en çabuk yoldan ulaşmaya çalışırlar. Sonuç odaklı düşünürler. Eğer sevdikleri işi yapıyorlarsa, büyük bir tutkuyla bağlanırlar. Hata yapmaktan korkmazlar 3 LERİN DÜŞEBİLECEĞİ HATALAR: Onların hareket felsefesi şudur: akıllı köprü arayıncaya dek deli suyu geçer. *Daha çok insanların pozitif taraflarına odaklandıklarından kötü ihtimalleri hesaba katmıyorlar ve fazlasıyla güveniyorlar. Bu da bazen kötü sonuçlar getirebiliyor.

19 3 - Başaran 3 LERLE ÇALIŞIYORSANIZ: Kısa ve çabuk yollardan hedeflerine ulaşma eğilimleri olduğundan onlarla çalışırken yavaş hareket etmeyin. Takdir ve onay merkezli olduklarından ortaya koydukları başarıları fark edin ve önlerini açın. Size beklediğinizden daha çok iş çıkaracaklardır. GÜÇLÜ YANLARI 1-ETKİLEYİCİ HAREKETLİ VE BAŞARILI 2-İŞ BİTİRİCİ 3-POZİTİF VE UYUMLU BİR TAKIM OYUNCUSU ZAYIF YANLARI : 1-İHMALKAR İLGİSİZ VE HATTA DUYGUSUZ 2-İMAJ DÜŞKÜNÜ 3-ACELECİ VE ABARTILI 4-RAKİP ÇIKARCI VE BENCİL 3’LER KENDİNİ GELİŞTİRDİKLERİNDE 3’ler geliştiklerinde başkalarının ne dediğiyle değil başka şeylerle değil kendiyle ilgilenir.

20 4 Numaralı Kişilik Tipi: Traji Romantik

21 4 – Traji Romantik 1-Dikkatim genelde estetik olana ve insanda derin duygular uyandıran anlamlı şeylere yönelir. Sanata, şiire veya edebiyata doğuştan bir yeteneğim var. 2-Diğer insanlardan farklı, kendine özgü nitelikleri olan bir insan olmaya çalışırım. 3-Daha çok geçmiş ve gelecekteki olumlu şeyleri düşünürüm. 4-İsteyip de erişemediğim ve özlemini çektiğim şeylere odaklanırım. 5-Bu dünyada özgün ve sıra dışı başarıya ulaşmak en büyük hayalim. Sürü psikolojisinden hoşlanmam. 6-Herkesin yapabileceği, sıradan şeyleri yapmaktan hoşlanmıyorum. Sıradan insanlarla birlikte olmam. 7-Dikkate alınmayan önemsiz birisi olmamak için ne gerekiyorsa yaparım. 8-Kendimi doğru ifade ederek tatmin olacağım derin bir ilişkiyi bulmak için uğraşırım.

22 4 – Traji Romantik 9-Herhangi bir eksikliğin olmasından ve kendimi yetersiz hissetmekten hiç hoşlanmam. 10-Sıra dışı bir beynim var. Bununla gurur duyuyorum. Kendimi farklı hissediyorum. 11-Üretken yönüm çok yüksektir. Son derece duyarlıyım. Özgün bir tasarımcılık yönüm var. 12-Tutkuluyum. Romantiğim. Duygusal derinliğim ve özgün bir tarzım var. Duygu ve düşüncelerimi tahlil etmek için kendi içime çok sık dönerim. 13-Bazen sebepsiz yere kendimi kötü hissederim ve birden bire ümitsizliğe kapılırım. 14-Melankoli duygusunu yoğun olarak yaşadığımdan sık sık “böyle olmamalıydı”, “bir şeyler eksik” diye düşünürüm. 15-Arkadaşlarım beni duyarlı, etkileyici, sanatçı ruhlu ve romantik olarak tanımlıyor.

23 4 – Traji Romantik 4’LERİN İŞ YAPMA TARZI 1-Sıradan işlerde bulunmaktan kaçınırlar. 2-Çok güçlü sezgileri vardır. 3-Orijinal işler çıkarma konusunda başarılıdırlar. 4’LERİN DÜŞECEBİLECEĞİ HATALAR 1-İş disiplinleri zayıftır. 2-Beyinlerinde kurdukları trajedide başrolü kendileri oynarlar. 4’LERİ STRESE SOKAN ŞEYLER Önemsiz birisi olmak, baskı ve zorlamaya maruz kalmak vs. GÜÇLÜ YANLARI 1- İLHAM DOLU, ESTETİK VE SANATÇI 2- 4*4 LÜK, SIRADIŞI, FARKLI VE ÖZGÜN 3- ENTELLEKTÜEL TERAPİST

24 4 – Traji Romantik ZAYIF YANLARI 1-ABARTILI HAYALLER VE YANLIZLIK 2-OLMA GEREKENİ OL!TAPMAN GEREKENİ YAP! 3-ÇIT KIRILDIM 4-SOSYAL SORUMLULUKLARI ZAYIFTIR 5-MAZERETİM VAR: TUTKULUYUM VE ROMANTİĞİM 6-SAHİP OLDUKLARINIZIN LİSTESİNİ YAPIN 4’LER KENDİLERİNİ GELİŞTİRDİKLERİNDE Kendini aşmış olan bir 4, toplumun standartlarına uymaya başlar. Sınırlarının farkına varır.

25 5 Numaralı Kişilik Tipi: Gözlemci

26 5- Gözlemci 1-Arzu ve isteklerimi sınırlar, olabildiğince çok bilgiye ve kaynağa sahip olmaya çalışırım. 2-Daha çok kendi dünyama çekilip hayatımı kuşatan isteklerden kendimi korumaya çalışırım. 3-Kitap okumak, araştırma yapmak gibi entelektüel faaliyetlere odaklanırım. 4-Yalnız kalmayı ve kendimi kitapların sihirli dünyasına vermeyi seviyorum. 5-Analiz ve sınıflandırmalar yaparak düşünüyorum. Çevremdeki insanların analiz etmeden düşüncesizce konuştuklarını görüyorum. 6-Sürekli okumalı, araştırmalı ve bilgide derinleşmeliyim. Çalıştığım alandaki en iyi uzman ben olmalıyım. 7-Hayatıma yapılan müdahaleleri ve insanların benden beklentilerini hemen fark ederim ve bu beni rahatsız eder. 8-Özel alanıma girilmesinden hoşlanmam. Odamın ve eşyalarımın karıştırılmasından rahatsız olurum.

27 5- Gözlemci 9-Gözlem yeteneğimin çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Duygularımı karıştırmadan olayları tarafsız bir şekilde ve doğru olarak değerlendirebilirim. 10-Strese girdiğimde genel havam değişir. Çevremdekileri rahatsız edecek düzeyde alaycı ve küçümseyici olabilirim. 11-Zamanım, kaynaklarım ve enerjim benim için çok değerli olduğundan onları korumaya çalışırım. Bu yüzden çevremdekiler benim cimri olduğumu düşünüyor. 12-Olayları yaşamadan önce düşünürüm. Analiz ederim, ihtimalleri hesap ederim. “Olaylar şöyle gelişirse, şunu yaparım” “Bu şekilde konuşursa şöyle davranırım” 13-Çalıştığım alana ilgili ve yetersizliği yaşamaktan hiç hoşlanmam. Korku duygusundan kaçınırım. 14-Çevremdekiler beni güvenilir, saygılı, sır tutmasını bilen biri olarak tanırlar. Zekice espriler yaparım. 15-Yaşadığımız dünya güvenilir değil. Harekete geçmeden önce konu hakkında detaylı bilgiler toplayıp analiz etmeliyim.

28 5- Gözlemci 5’LERİ STRESE SOKAN ŞEYLER 1- Bir başkasına bağımlı olmak 2- Kendime zaman ayırmamak 3-Aşırı duygusallar 4-Aşırı talepler ve angaryalar 5-Özel hayatıma istemediğim insanların girmesi 5’LERİN İŞ YAPMA TARZI 1-Teknik konular ve bilgisayar konusunda etkilidirler 2-Araştırıcıdırlar 3-İşlerine duygularını karıştırmazlar 4-Yazılı iletişimi tercih eder 5’LERLE ÇALIŞIYORSANIZ 1-Onların özel alanlarına müdahale etmeyin 2-Onlarla diyalog kurarken acele etmeyin 5’LERİN DÜŞEBİLECEĞİ HATALAR 1-Birikimlerinden dolayı başkalarını küçümseyebilirler 2-İletişim kurarken duygusal değil mekanik bir havaya bürünürler

29 6 Numaralı Kişilik Tipi: Sadık, Sorgulayıcı

30 6- Sadık, Sorgulayıcı 1-Tehlikelerden kaçmak ve emniyette olmak adına sürekli tetikte olmayı ve her şeyi sorgulamayı öğrendim. 2-Dikkatim olası tehlike ve tersliklere odaklanmıştır. 3-Muhtemel tuzakları ve şüpheli davranışları herkesten önce fark ederim. 4-Kendimi anlamlı davalara adarım. 5-Çevremdekiler ve beraber çalıştığım kişilere kendimi sevdirerek ve sevdiklerime sadık kalarak emniyet duygusu kazanmaya çalışırım. 6-Tehlikelere ve zararlara boyun eğmek istemem 7-Çevremdekiler zihinsel potansiyelimin yüksek olduğunu söyler. 8-Gelecekle ilgili senaryolar kurarım ve en kötü ihtimale göre hazırlık yaparım. 9-Güvenilir ve sadığım. Görev ve sorumluluklarım benim için birince derecede önemlidir.

31 6- Sadık, Sorgulayıcı 10-Sürekli şüpheci ve sorgulayan bir yapım var. Bu nedenle içimde işlerin yolunda gitmeyeceği gibi bir beklenti oluşuyor. 11-“Güvenme dostuna, saman doldurur postuna” sözüne inanıyorum. Bu nedenle kolay kolay her insana güvenmem. Ama güvendiğim arkadaşlarla çok sıkı ve candan olurum. 12-Yaşadığım olayların iç yüzünü merak ederim. Birbirinden farklı gibi görünen olaylar arasındaki bağlantıları araştırırım. Kamera arkası olayları iyi tahmin ederim. 13-Ayağımı yere sağlam basarım. Kolay kolay harekete geçmem. Hesabımı iyi yaparım. Ama süreçten emin olduğumda ve güven duyduğumda çok iyi iş çıkarırım. 14-Sık sık mazeretler bulan ve söyledikleri ile yaptıkları tutarlı olmayan insanlar benim canımı sıkar. Bu tip insanlara kolay kolay güvenmem ve onlarla iş yapmam 15-Eleştirel bir bakış açısına sahibim. Az ve öz konuşmayı tercih ederim.

32 6- Sadık, Sorgulayıcı 6’LARI STRESE SOKAN ŞEYLER 1-Belirsizlik, ne yapacağını bilememek 2-Baskı ve kontrol altına alınmak 6’LARIN İŞ YAPMA TARZI 1-İşe başlamadan önce ayrıntıları düşünür, ihtimalleri hesaba katar 2-Sorgulayıcı olduklarından hataları kaçırmazlar 6’LARIN DÜŞEBİLECEĞİ HATALAR Her şeyi kontrol altında tutmak ve aşırı koruyucu olmakla çevresindekilere zarar verebilir. 6’LARLA ÇALIŞIYORSANIZ 1-Onlara karşı tutarlı ve güvenilir olun 2-Kolay ikna olmazlar ilk cevapları genelde “HAYIR” dır.

33 6- Sadık, Sorgulayıcı GÜÇLÜ YANLARI 1-GÜVEN ARAYIŞI İÇİN SORGULAYAN 2-SADAKATLE SİSTEME BAĞLI 3-KOLAY KOLAY UNUTMAM, AYRINTI GÖZÜMDEN KAÇMAZ 4-YÜZLEŞME CESARETLERİ YÜKSEKTİR. ZAYIF YANLARI 1-ŞÜPHECİ, ENDİŞELİ 2-KORKU MERKEZLİ, RİSK ALMAYI SEVMEYEN 3-HER ŞEYİN PLANLI OLMASI GERGİNLİK OLUŞTURUR 6’LAR KENDİLERİNİ GELİŞTİRDİKLERİNDE Endişelerini dizginlemeyi öğrenirler. Kendini onaylamayı öğrenirler. Olgundurlar, takım oyuncusudurlar.

34 7 Numaralı Kişilik Tipi: Ehl-i Keyf

35 7- Ehl-i Keyf 1-Acıdan ve zorlanmadan hoşlanmam. Daha çok bana zevk verecek faaliyetlere yönelirim. 2-Geçmişi pek düşünmem. Geleceğe odaklanırım, ilginç ve sıra dışı fikirler üretirim. Bu fikirlerimle çevremdekileri heyecanlandırırım. 3-Eğlenceyi severim. İyimser bir bakış açısına sahibim. Can sıkıntısına tahammül edemem. 4-Birbirinden farklı olan konular arasında bağlantı kurmaktan ve özgün ilişkilendirmeler yapmaktan hoşlanırım. Güçlü bir vizyonum vardır. 5-Dikkatimi genellikle keyif ve coşku verecek ilginç fikirlere odaklarım. Bu konuda maymun iştahlı olduğumu söylerler. 6-Aktif ve sosyal bir insanım, heyecanlı, coşkulu ve esprili konuşmalar yapmaktan ve bu şekilde insanların ilgisi çekmekten hoşlanırım. 7-Seyahat etmekten, yeni insanlarla tanışmaktan, tatile çıkmaktan, yeni bilgiler öğrenmekten zevk alırım. Hayatı dolu dolu yaşarım 8-Sempatik tavırlarımla v e esprili konuşmalarımla gerginlikleri giderir ve ortamı yumuşatırım. İnsanlar benle sohbet etmekten keyif alırlar.

36 7- Ehl-i Keyf 9-Katı kurallardan, hiyerarşiden, baskıdan ve bürokrasiden hoşlanmam. Bu tip ortamlarda çalışırken çok zorlanırım. 10-Strese girdiğimde o heyecanlı insan gidiyor birden ciddileşiyorum içime dönüyorum. 11-Hayal gücümün çok yüksek olduğunun farkındayım. Çünkü gözümün önünde sık sık fırsatlar, fikirler canlanır. 12-tek gerçekle sınırlanmaktan nefret ederim. Herhangi bir iş yapmanın onlarca yolu olduğuna inanırım. 13-Yeni girdiğim çevrelerde bile pozitif enerjimi hemen yayar, esprili ve heyecanlı konuşmalarımla insanları etkilerim. 14-Bence dünya fırsat ve seçeneklerle doludur. İyimser bir bakış açısına sahip olabilirseniz bu fırsatları daha iyi değerlendirebilirsiniz. 15-Çevremdeki insanlara yardım etmeyi seviyorum. Çeşitli vakıflara ve derneklerde gönüllü olarak yer almayı tercih ediyorum.

37 7- Ehl-i Keyf 7’LERİ STRESE SOKAN ŞEYLER Katı kurallar, zorlamalar, haksız yere suçlamalar 7’LERİN İŞ YAPMA TARZI Hitabet yönleri güçlü ve etkileyicidir. Yeni fikirlere açıktırlar. Olayları sıra dışı ve il gi çekici yorumlamaları göze çarpar. 7’LERLE ÇALIŞIYORSANIZ İletişim kurarken yavaş davranmayın, hemen konuya girin. Olumsuzlukları, acıyı, problemleri vurgularsanız kaçarlar. 7’LERİN DÜŞEBİLECEĞİ HATALAR Uzun dönemli odaklanma yetenekleri olmadığından proje üretirler başlarlar yarım bırakırlar, ortamın ve kişilerin duygularını dikkate almadıklarından ağızlarına geleni söylerler. Fazlasıyla açık sözlüdürler

38 7- Ehl-i Keyf GÜÇLÜ YANLARI VİZYONER, YENİLİKÇİ VE KÂŞİF PROJE ÜRETİM FABRİKASI SIKINTIYI BIRAK YAŞAMAYA BAK… YAŞASIN EĞLENCE! ZAYIF YANLARI AMAAAN... İŞLER NEREYE KADAR TAKİP EDİLECEK İŞİN SONUNU DÜŞÜNMEYEN, BAŞINA BUYRUK TİPLER İLETİŞİM SKANDALI HERZAMAN DAHA FAZLASI

39 8 Numaralı Kişilik Tipi: Reis

40 8- Reis 1-Güçlü olmak ve kontrolü elimde bulundurmak isterim. 2-Haksızlıkları hemen fark ederim ve düzeltmek isterim. 3-“Ya hep, ya hiç” şeklinde bir hayat felsefem vardır. 4-Zayıf yönlerimin bilinmesinden hiç hoşlanmam. 5-Kendimi ve çevremdeki insanları koruyacak gücü içimde hissediyorum. 6-Kendi alanımda hakimiyet ve kontrol daima bendedir. Alanıma giren herkes bu gücü hisseder. 7-Zayıflık ve bilirsizlikten nefret ederim. Genellikle içimden geldiği gibi konuşurum. Çekinmeden doğru bildiğimi söylerim. 8-Bağımlılıktan ve özgürlüğümün kısıtlanmasından nefret ederim. Kontrol ettiğim alana girilmesinden hoşlanmam. İstediğim şekilde hareket ederim. 9-İnsanları yönetecek, organize edecek ve belli bir hedefe doğru sevk edecek gücü içimde hissediyorum. Doğuştan liderlik ruhum var. 10-Çevremdekiler beni cesur, kendine güvenen, kol kanat geren, masumları koruyan, dirayetli ve kararlı biri olarak tanırlar

41 8- Reis 11- Sık sık mazeret üretenlerden ve açık sözlü olmayan kişilerden hoşlanmam. 12-Büyük riskler alırım, Girişimciyim. 13-Hiç yorulmadan çok uzun süre çalışabilecek enerjiye, dayanıklılık ve azme sahibim. 14-Bulunduğum ortamlarda genellikle ilgi odağı olurum. Fikirlerimden bahsederim ve insanların dikkatlerini üzerime çekerim. Bundan zevk alırım. 15-Strese girdiğimde kabuğuma çekilip, derinlemesine düşünür ve olayları analiz ederim.

42 8- Reis 8’LERİ STRESE SOKAN ŞEYLER 1-Çevremde gördüğüm haksızlıkları düzeltememek 2-Özgürlüğümü sınırlayan kurallar 3-Beni dikkate almayanlar, söylediklerimi anlamayanlar 8’LERLE ÇALIŞIYORSANIZ 1-Yapmacık ve suni tavırlara girmeyin 2-Fikirlerinizi net ifade edin. 3-Olabildiğince onları karşınıza almayın 4-Onlarla çalışmak zordur. 8’LERİN İŞ YAPMA TARZI 1-Yüksek seviyede enerjileri vardır 2-İşlerini çok ciddiye alırlar. 3-Büyük işlere taliptirler. İdealisttirler 4-Soğukkanlıdırlar. 5-Ekibini kurar ve onlara sahip çıkar

43 8- Reis 8’LERİN DÜŞEBİLECEĞİ HATALAR 1-Öfkelendiklerinde çevresindekilere zarar verirler. 2-Çevresindekilerde korku ve baskı oluşturabilirler GÜÇLÜ YANLARI 1-GÜÇLÜ, KARARLI VE GÖZÜKARA 2-BÜYÜK DÜŞÜNEN 3-ESPİRİLİ VE SEVECEN 4-KENDİNE GÜVENEN KAHRAMAN ZAYIF YANLARI 1-ZORLAYICI KABA BENCİL 2-SAKİN OL SİNİRLERİNE HÂKİM OL 3-GERİ BİLDİRİM VERENİN HADDİNİ BİLDİRİRİM 8’LER KENDİNİ GELİŞTİRDİĞİNDE Güçlü ve kararlı olduklarından büyük işlere taliptirler. Gözü kara olan 8’ler büyük risk alırlar ve tavırları ya hep ya hiçtir. Kişilik tipleri içinde en azimli olanlar 8’lerdir.

44 9 Numaralı Kişilik Tipi: Arabulucu

45 9- Arabulucu 1-Genellikle insanların isteklerine duyarlı olup onları memnun etmeye çalışırım. 2-Huzur ve sükuneti korumak için elimden gelen her şeyi yaparım. 3-Tüm bilgileri toplamadan karar vermem. Çünkü hızlı verilen kararlarda beklenmedik sonuçlar alabilirim. Bu da beni rahatsız eder. 4-Riske girmekten hoşlanmam. Her şeyin önceden kestirebilir olması için elimden geleni yaparım. 5-Rutin içinde akıp giden olaylardan hoşlanırım. 6-Çevremde beni çağıran kişilere cevap veririm. Dikkatimi kendimden çok başkalarının gündemi ve isteklerine yöneltirim. 7-En çok kaçındığım şeyler çatışma ve mücadeledir. En çok aradığım şey huzur ve barıştır. 8-Çevremdeki insanları yargısız olarak dinlerim. Empati kurarım. Destek olurum. Bu yüzden derdi olan bana gelir. Herkes derdini benle paylaşır. Benim doğal bir terapist olduğum söylenir. 9-Her görüşten insanlarla iletişim kurabilirim. Çünkü herkesi kendi konumunda kabul etmek gerektiğine inanırım.

46 9- Arabulucu 10-Herkesin eşit bir şekilde konuşabilmesinin ve hareket etmesinin yararlı olacağına inanıyorum. Bürokrasiden, hiyerarşiden ve katı kurallardan hoşlanmam. 11-Benim en önemli önceliğim uyumdur. Bu yüzden kolay kolay kızmam ve bağırmam. Sesimi yükseltmem. 12-Nabza göre şerbet veririm. Herkesin duymaktan hoşlanacağı tarzda konuşurum. İletişimde de esnek olmaya çalışırım. 13-Rahatsızlıktan zorlanmadan kaçınırım. Bu yüzden yapmam gereken bazı işleri sürekli ertelerim. 14-Sakin, uyumlu ve hoşgörülüyüm. Gülmeye ve eğlenmeye zaman ayırırım. 15-Geçmişi unutup geleceğe odaklanmayı tercih ederim.

47 9- Arabulucu 9’LARI STRESE SOKAN ŞEYLER 1-Baskıya maruz kalmak ve başkaları tarafından kontrol edilmek 2-Hızlı karar almak zorunda kaldığım anlar 3-Değersiz muamelesi görmek 9’LARIN İŞ YAPMA TARZLARI 1-Kırgınlıkları ve tartışmaları bitirip verimli ortamlar oluşturmada yeteneklidirler 2-İş hayatında kolay kolay rastlanamayacak kadar yumuşak, saygılı ve mütevazi bir patron olurlar. 9’LARIN DÜŞABİLECEĞİ HATALAR 1-Değersiz olduklarını hissetmek gelişimlerini etkileyebilir 2-Kendi tutum ve isteklerini dile getirmemeleri onlara zarar verebilir. 3-Öfkelerinin içine atmaları sağlıklarına zarar verebilir

48 9- Arabulucu 9’LARLA ÇALIŞIYORSANIZ 1-Onay arayan insanlar olduklarından, değersiz muamelesi görmek onları çileden çıkarabilir. 2-Kendilerine ve önceliklerine önem vermeleri için onları destekleyin GÜÇLÜ YANLARI 1-İYİMSER, HUZUR VEREN VE YARDIMSEVER 2-SOĞUKKANLI, SAKİN VE UYUMLU 3-BARIŞÇI, ARABULUCU VE ESPİRİLİ ZAYIF YANLARI 1-İHMALKÂR2-İLGİSİZ 3-BAŞKASI OLMA KENDİN OL 4-GARANTİCİSİN KORKUYORSUN 9’LAR KENDİLERİNİ GELİŞTİRDİKLERİNDE 1-Kendilerine saygı duyarlar, mütevazıdırlar ve üstünlük peşinde koşmazlar. 2-Kompleksi taşımazlar. Takdire şayan bir nezakete sahiptirler.

49 Herkes her şeyi başaramaz. Ancak hepimizin içinde ulaşılabilir uzaklıkta, bizi mükemmele götürecek uyumlu, mantıklı ve özel yolların bulunduğunu farklı güç bölgeleri vardır.


"ÖNSÖZ Başarı tesadüfen elde edilmez. Olumlu sonuçlara ulaşanların diğerlerinden farkı genellikle kendi kişilik tiplerine uygun işleri seçip tümüyle odaklanabilmeleridir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları