Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AIDS EĞİTİMİ Acquired Immune Deficiency Syndrome Kazanılmış Bağışıklık Eksikliği Sendromu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AIDS EĞİTİMİ Acquired Immune Deficiency Syndrome Kazanılmış Bağışıklık Eksikliği Sendromu."— Sunum transkripti:

1

2 AIDS EĞİTİMİ

3 Acquired Immune Deficiency Syndrome Kazanılmış Bağışıklık Eksikliği Sendromu

4 AIDS Tüm Dünyayı Tehdit Ediyor.

5 Tanzanya’da AIDS yetimleri

6 AIDS Nedir? AIDS, bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır. Nedeni HIV(insan Bağışıklık Yetmezliği Virusu) adı verilen bir virüstür. Bu virus insanın bağışıklık sistemini bozarak, vücudun normalde dirençli olduğu birçok hastalığa karşı kendini koruyamamasına neden olur.

7 AIDS Nasıl Farkedilir? AIDS Virusu (HIV) bir insana bulaştıktan sonra hastalık belirtileri hemen ortaya çıkmaz. Bu dönemdeki kişiye taşıyıcı denir, bu kişi virüsü taşır ve bulaştırır. Ortalama 10 (3-12) yıl veya daha sonra hastalık belirtileri başlar.

8 HIV virusu ile enfekte kişi herhangi bir belirti göstermeyip sağlıklı görünebilir, fakat AIDS’i başkalarına bulaştırır.

9 AIDS Tanısı? AIDS virusu tek bir hastalık tablosu oluşturmaz. Kişinin kendi kendine tanı koyması mümkün değildir. Kesin tanı kan testleri ile konur.

10 AIDS Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Tekrarlayan ateş ve gece terlemesi Nedeni belirsiz hızlı kilo kaybı Boyun, koltuk altı ve kasık lenf bezlerinin şişmesi Sürekli yorgunluk İshal İştah azlığı Ağızda beyaz lekeler Deride değişiklikler Nedensiz kanamalar Geçmeyen öksürük veya nefes darlığı

11

12 Ancak; Bütün bu belirtiler basit bir hastalık nedeni olabilir... Kuşkulu iseniz, ELİZA Testi Yaptırın

13 AIDS Tedavisi? AIDS’in kesin tedavisi yoktur, bugün için ilaç kullanımı ile yalnızca hastalık belirtilerinin ortaya çıkışı geçiktirilmektedir.ilerleyen hastalık ölümle sonuçlanmaktadır. Henüz AIDS’ten koruyucu bir aşı bulunamamıştır..

14 AIDS Nasıl Bulaşır? Üç şekilde bulaşır. Cinsel ilişki yoluyla Kan yoluyla Anneden bebeğe

15 CİNSEL İLİŞKİ YOLUYLA Kadın-erkek arasındaki heteroseksüel ilişkilerde ve iki erkek ya da iki kadın arasındaki homoseksüel ilişkilerde bulaş olabilir.

16 Cinsel ilişki sayısı ile bulaşma riski doğru orantılı olarak artmakla birlikte, tek bir penetratif cinsel ilişkiyle de bulaşma olabilmektedir.

17 Cinsel bulaş açısından riskli davranışlar; *birden fazla partneri olmak *eşcinsellik *hayatını fuhuşla kazanmak *iyi tanımadığı kişilerle cinsel ilişkiye girmek

18 Kan Yoluyla Enfekte kan ve kan ürünleri Organ/sperm nakli Kanla bulaşık delici, kesici aletlerin kullanımı

19 Kanla Bulaşık Alet Kullanımı Jilet, traş bıçağı, ustura Manikür, pedikür aletleri Kulak delme,piercing Dövme, tattoaj Akupunktur Enjektör Diğer cerrahi aletler

20 Anneden bebeğe Hamilelik sırasında placenta yoluyla Doğum sırasında anneden bebeğe Doğumdan sonra anne sütüyle

21 Uyuşturucu madde kullananlar ortak enjektör kullanımı nedeniyle HIV riski taşırlar

22

23 Sakın Unutma!!! Alkol, esrar, eroin, kokain, amfetamin gibi uyuşturucular doğru ve sağlıklı düşünmeyi engelleyerek, cinsel ilişki sırasında olumsuz davranışlara neden olabilir.

24 AIDS’in bulaşmadığı durumlar Aile yaşantısı, toplumsal yaşam El sıkışma, kuçaklaşma, cilt temasları Sosyal öpüşme Yemek ve içki, tabak-kaşık-bardak Yüzme havuzu, banyo, tuvalet Giysi ve çamaşır Böcek ve sinek sokmaları

25 HIV günlük yaşamda aynı odada, büroda, sınıfta bulunmakla, aynı havayı solumakla bulaşmaz.

26

27 Cinsel ilişki ile HIV bulaşının önlenmesi güvenli cinsel davranışların benimsenmesi ile mümkündür.

28 Güvenli Cinsel Davranışlar Cinsel perhiz Karşılıklı tek eşlilik Korunmalı cinsel ilişki

29 Korunmalı Cinsel İlişki Kondom Prezervatif Kaput Kılıf

30 Çalışmalar göstermiştir ki..... Uygun kullanıldığında kondom partnerleri korur. Ancak tam olarak değil...

31 KONDOM Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan (AIDS, Frengi, Gonore, Hepatit-B vs) korunma İstenmeyen gebelikleri önleme

32 Kanla bulaşı önlemek için; Kan ve kan ürünleri naklinde kontrolsüz kan asla kullanılmamalıdır. Ortak kullanılan enjektörler virüsun yayılmasında en yaygın yollardan biridir. Uyuşturuculardan uzak durun. Kanla bulaşık araç gereçlerin kullanılabileceği yerlerden sakının.(Dövme ve kulak delme dükkanları gibi)

33 Cinsel yolla bulaşı önlemek için; Şu gruplardan kişilerle cinsel ilişkide bulunmayın; *Homoseksüel ve biseksüel erkekler *Para karşılığı cinsel ilişki kuranlar *Birden fazla cinsel eşi olanlar *Uyuşturucu kullananlar İşinizi şansa bırakmayın. Her tür cinsel ilişkide kondom kullanın.

34 Anneden bebeğe geçişi önlemek için; Riskli davranışlarınız söz konusu ise gebe kalmadan önce test yaptırıp, HIV(-) olduğunuza emin olun

35 UNUTMAYIN!!! HIV taşıyan bir insan; Hastalık belirtileri göstermeyebilir. Virusü başkalarına bulaştırabilir. Zaman içinde AIDS bulguları geliştirir.

36 UNUTMAYIN!!! Cinsel Eş Sayısı Ne Kadar Çoksa HIV İle Karşılaşma O Oranda Artar.

37 UNUTMAYIN!!! Alkol, uyuşturucu vb. kullanımı cinsel eşinizi seçmenizde ve gerekli önlemleri almanızda doğru karar vermenizi önleyebilir.

38 3 YIL İÇİNDE %10’U BUZDAĞININ EN ÜSTÜNE GEÇER %25’İ AIDS RELATED COMPLEKS-ARC (+) HALE GELİR BUZ DAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜNÜN HEMEN ALTINDA YER ALIRLAR HIV İLE ENFEKTE OLAN,KENDİNİ HASTA HİSSEDEN ANCAK HASTALIK BELİRTİLERİ TAM OLARAK TANIMLANAMAMIŞ BİREYLER AIDS RELATED COMPLEKS- ARC (-) TİRLER.x TÜM AİDS BULGULARI MEVCUT BİREYLER Henüz tanı almamış (HIV POZİTİF ASEMPTOMATİK BİREYLER) HIV ENFEKSİYONU BUZDAĞI GÖRÜNÜMÜ

39 KIRMIZI KURDELE UMUT İLGİ DESTEK

40 İŞİNİZİ ŞANSA BIRAKMAYIN. AIDS’DEN KORUNUN.


"AIDS EĞİTİMİ Acquired Immune Deficiency Syndrome Kazanılmış Bağışıklık Eksikliği Sendromu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları