Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

A.Maddelerin Niteleme Özellikleri B.Madde,Cisim,Malzeme,Eşya,Alet C.Maddeyi Nasıl Niteleriz?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "A.Maddelerin Niteleme Özellikleri B.Madde,Cisim,Malzeme,Eşya,Alet C.Maddeyi Nasıl Niteleriz?"— Sunum transkripti:

1 A.Maddelerin Niteleme Özellikleri B.Madde,Cisim,Malzeme,Eşya,Alet C.Maddeyi Nasıl Niteleriz?

2 Maddeleri ;katı,sıvı,gaz maddeler olarak 3 gruba ayırırız. Maddeleri 5 duyu organımızla hissedebiliriz.  Boşlukta yer kaplayan hacmi ve kütlesi olan her şeye madde denir.  Örnek:  Ağaç,taş,cam,toprak,  Su,hava,şeker,çiçek,  halı,defter,televizyon,  tuz,un, zeytin,vida vs.

3  Hissettiğimiz bu özelliklere maddeyi niteleyen özellikleri deriz.  Bazı maddeler parlaktır,bazıları mat.  Cam saydamken,duvar opak maddedir.  Silgi esnekken,kalem berktir.  Sünger yumuşakken,taş serttir.  Çaydanlık sağlamken,porselen fincan kırılgandır.  Ataş,demir tozu,toplu iğne,makas mıknatıs tarafından çekilirken,bakır tel,plastik tabak mıknatıs tarafından çekilmez.

4 1-Sert Maddeler: Taş,çelik,bıçak,demir gibi sert maddelerdir. Not:En sert madde elmastır. 2-Yumuşak maddeler: Pamuk,sünger gibi maddeler yumuşak maddelerdir.

5 3-Saydam Maddeler:Işığı geçiren maddelerdir.Cam,şeffaf dosya,gözlük,tül perde gibi maddeler saydamdır. Buzlu cam yarı saydam meddedir. 4-Opak maddeler:Işığı geçirmeyen maddeler opak maddelerdir..

6 5-Esnek Maddeler: Esneyip,bükülebilen maddelerdir.Silgi,lastik gibi maddeler esnek maddelerdir. 6-Berk Maddeler:Esneyip,bükülemeye n maddelerdir.Kalem,tahta cetvel gibi maddeler berk maddelerdir.

7 7-Suda Yüzen Maddeler: plastik kap,,şişe mantarı,yaprak,pinpon topu,kağıt,poşet parçası yüzen maddelerdir. 8-Suda Batan Maddeler:Taş,madeni para,metal kapak gibi maddeler suda batan maddelerdir.

8 9-Suyu çeken maddeler: Kumaş,pamuk,sünger,kağıt mendil gibi maddeler suyu çeken maddelerdir. 10-Suyu çekmeyen maddeler:Folyo,plastik poşet gibi maddeler suyu çekmez.

9 11-Pürüzsüz(düzgün) maddeler:Cam şişe gibi yüzeyi düzgün olan maddeler pürüzsüzdür. 12-Pürüzlü maddeler:Spor ayakkabımızın altı gibi pürüzlü olan maddelerdir.

10 13-Kırılgan Maddeler:Cam vazo,porselen tabak gibi. 14-Sağlam Maddeler:Çelik kaplar,demir kapı gibi maddeler

11 15-Mıknatıs tarafından çekilen maddeler:Toplu iğne,makas,ataş,demir tozu gibi maddeler mıknatıs tarafından çekilir. 16-Mıknatıs tarafından çekilmeyen maddeler:Bakır tel,plastik kap,cam,kağıt,tahta gibi maddeler mıknatıs tarafından çekilmez.

12 17-Kokulu Maddeler: Çiçek,kolonya,ispirto,sirke,parfüm,deodorant gibi maddeler kokusu olan maddelerdir. 18-Kokusuz Maddeler: Su gibi maddeler kokusuz maddelerdir.

13  Kısaca maddeler;  a) Saydamlık ve Opaklık  b) Parlaklık ve Matlık  c) Sertlik ve Yumuşaklık  d) Esnek ve Berk  e) Sağlamlık ve Kırılganlık  f) Suyu çekenler ve Suyu çekmeyenler  g) Suda batma ve Suda yüzme  h) Mıknatısla çekilme özelliği  ı) Renk, Koku, Tat  i) Pürüzlü ve Pürüzsüz maddeler şeklinde ayrılır.

14 Örnek:Çanta,kalem, şemsiye,toplu iğne,tuğla cisimdir. Tebeşir,masa,sandalye, top,kapı,vazo,elbise, televizyon birer cisimdir.

15 Örnek:çanta-toplu iğne- çekiç-defter-sünger- Dolap,yatak,çatal,sıra v.b

16 Örnek:makas-toplu iğne-tebeşir-çekiç Örnek:Kurşun kalem- tornavida-pense-kürek,fırça

17 Yumurta,yağ,un,süt, kabartma toz şeker Kum,çimento,su

18

19  Işığı geçirebilen maddelere …………..madde denir.  ………ile algıladığımız maddenin koku özelliğidir.  Ağaç bir maddedir. Tahta sehpa ise……….dir.  Elmas dünyada bilinen en ………… maddedir.  Eğilip bükülemeyen ya da eski şekline dönmeyen maddeler ……………………tir.

20  Altın, gümüş, alüminyum gibi maddeler ……………………………… maddelerdir.   Silgi, sünger gibi maddelere ……………………………… madde denir.   Bazı maddeleri tadıyla, bazılarını ise ……………………… ile tanırız. 

21  Renk maddelerin ……………………… özelliği, kokusu ise …………………… özelliğidir.  Maddeler ışığı geçirme özelliğine göre üçe ayrılır. Bunlar;  saydam madde,  Yarı saydam madde ve  ………………………… maddedir.

22 1.Pencere camı, kolayca kırılacağı için ……………….…. bir maddedir. 2. Paket lastiğine uygulanan etki ile uzaması …………… bir madde olduğu içindir. 3. Cisimleri oluşturmak için kullanılan maddelere …………….….denir. 4.Maddelerin şekil almış hallerine ………….……denir. 5.Işığı yansıtan maddeler…………………………dir..

23  1. Boşlukta yer kaplayan, hacmi ve kütlesi olan her şeye ……………… denir.  2. Işığı geçirmeyen maddelere ……………..…….……maddeler denir.  3. Maddelerin özelliklerini …………………..……organlarımızla fark ederiz.  4. Görünüşleri aynı olan maddeler için koku ve ………………..……. alma duyu organları ile ayırabiliriz.

24 1-Hangi madde nasıl hissedilir? Esnek Sert 1. Balon 2. Cam 3. Tahta

25 2- Hangi maddeleri koklayarak tanıyabiliriz? Kokulu Kokusuz 1. Çiçek 2. Cam 3. Tahta

26 3- Hangi madde nasıl görünür? İşaretleyiniz. Saydam Opak Parlak Mat 1.Demir 2. Cam 3. Tahta

27 4- Mıknatıstan etkilenme durumları nasıldır? Etkilenir Etkilenmez 1. Demir 2. Cam 3. Tahta

28 5- Hangisi suda yüzer? Hangisi suda batar? Yüzer Batar 1. Demir 2. Cam 3. Tahta

29  (…..) Çelik, elmas gibi maddeler esnek maddelerdir.  (…..) Tencere, çatal, yüzük, elbise gibi nesneler eşyadır.  (…..) Demir, çelik gibi maddeler suda yüzen maddelerdir.  (…..) Kağıt kesmek için kullanılan makas bir alettir.  (…..) Yazı yazmak için kullandığımız kalemin ucu esnek maddedir.

30  (…..) Pencere camı saydam olmayan maddelerdir.  (…..) Işığı geçirmeyen maddelere saydam madde denir.  (…..) Canlı varlıklar madde değildir.  (…..) Maddelerin özelliklerini beş duyu organımızla ayırt edebiliriz.  (…..) Her maddenin görülebilir ve hissedilebilir özellikleri vardır.

31 VARLIK ADIMADDECİSİMMALZEMEEŞYAALETARAÇ SAAT UN SÜT KUMAŞ SÜNGER KALEM TEL PENSE

32 VARLIK ADI MADDECİSİMEŞYAALETMALZEME CAM SOBA TUZ RADYO MARGARİN TV MAKAS ÇİVİ KESER ŞEKER MASA SIRA KALEMTRAŞ SAKSI

33  1- Maddelerin hissedilebilir özelliklerini,yani maddelerin niteleme özelliklerinin;opak- saydam,esnek-berk,suda yüzen-suda batan,kırılgan-sağlam,mıknatısla çekilen- çekilmeyen suyu çeken-suyu çekmeyen gibi nitelikleri olduğunu öğrendik.  2-Madde,cisim,malzeme,alet,eşya kavramlarının tanımını öğrenip örnekler verdik.  NOT: Bakır teli mıknatıs çekmezken,en sert maddenin elmas olduğunu unutmayalım.

34 Hasan KAYIK ile Murat KOÇ öğretmenlerimizin dosyalarından ve çeşitli kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır.Kendilerine katkılarından dolayı teşekkür ederim.


"A.Maddelerin Niteleme Özellikleri B.Madde,Cisim,Malzeme,Eşya,Alet C.Maddeyi Nasıl Niteleriz?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları