Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AİLEDE SOSYAL MEDYA ETKİSİ Kur'an-ı Kerim, insanı en üstün yaratık kabul eder. Allah Teâlâ onu güzel sûrette yaratmış, akıl gibi üstün yeteneklerle donatmıştır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AİLEDE SOSYAL MEDYA ETKİSİ Kur'an-ı Kerim, insanı en üstün yaratık kabul eder. Allah Teâlâ onu güzel sûrette yaratmış, akıl gibi üstün yeteneklerle donatmıştır."— Sunum transkripti:

1 AİLEDE SOSYAL MEDYA ETKİSİ Kur'an-ı Kerim, insanı en üstün yaratık kabul eder. Allah Teâlâ onu güzel sûrette yaratmış, akıl gibi üstün yeteneklerle donatmıştır. Bu hususta Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulmuştur لَقَدْ خَلَقْنَا الْاِنْسَانَ فى اَحْسَنِ تَقْويمٍ Biz, gerçekten insanı en güzel bir biçimde yarattık(Tin 4)

2 AİLEDE SOSYAL MEDYA ETKİSİ يَا اَيُّهَا الَّذينَ اٰمَنُوا قُوا اَنْفُسَكُمْ وَاَهْليكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ عَلَيْهَا مَلٰئِكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَا يَعْصُونَ اللّٰهَ مَا اَمَرَهُمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ (Tahrim.6) Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. O ateşin başında gayet katı, çetin, Allah'ın kendilerine verdiği emirlere karşı gelmeyen ve kendilerine emredilen şeyi yapan melekler vardır.

3 AİLEDE SOSYAL MEDYA ETKİSİ "Hepiniz çobansınız ve hepiniz çobanlığınızdan sorumlusunuz. Amir, koruyucudur ve maiyetinden sorumludur. Kişi ailesinin koruyucusu ve eli altında olanlardan sorumludur. Kadın eşinin evinin koruyucusudur, eli altında bulunanlardan sorumludur. Hizmetçi efendisinin malının koruyucusudur ve eli altında bulunanlardan sorumludur. Hulâsa hepiniz çobansınız ve her biriniz emri altında bulunanlardan sorumludur. (Buhari, Cuma, 11; Müslim, İmare, 20; Ebû Davut, İmer, 1; Tirmizî, Cihat, 27)

4 Çocukların inançlı,sağlıklı, manevi değerlerine bağlı, vatan ve millet sevgisi ile dopdolu olarak yetiştirilmesinde birinci derecede ailenin sonra da toplumun rehberliği önemlidir. Peygamberimiz: "Çocuklarınıza hoş muamelede bulunun ve onları güzel terbiye edin. buyurmuştur İbn Mace, Edep, 3.

5 Hiçbir baba çocuğuna güzel terbiyeden daha üstün bir bağışta bulunmuş olamaz. Kim ki üç tane kız çocuğu yetiştirir, güzel terbiye eder, everir ve onlara iyilikte bulunsa onun için cennet vardır. (Ebû Davut, Edep,130.)

6 AİLEDE SOSYAL MEDYA ETKİSİ Hz. Ömer: "Ey Allah'ın Resûlü, kendimizi koruruz fakat ailemizi nasıl koruyabiliriz? diye sordu. Peygamberimiz: "Allah'ın sizi yasakladığı şeylerden onları sakındırırsınız ve Allah'ın size emrettiği şeyleri onlara emredersiniz. İşte bu onları korumak demektir. buyurdu. (Alusî, Ruhu'l-Maanî, c. XXVIII, s. 156)

7 Sosyal medya nedir Sosyal medya terimini çok sık duyuyoruz hemen her fırsatta, peki sosyal medya nedir, sosyal medya ne demektir tam olarak biliyor muyuz? Sosyal medya nedir konusunu detaylı olarak inceleyelim Klasik Medya Nedir Öncelikle medya nedir diye düşünürsek sosyal medya teriminden önce, medya tek taraflı iletişim sunan bir araçtır. Televizyon, gazete, dergi vs. Medya araçlarından bireye tek taraflı bir iletişim kanalı. Klasik medyada birey olarak tüketiciyizdir. Medya içeriğini (haber, eğlence, görüntü gibi) üretenler ve o içerikleri tüketenler vardır. Üreten ve tüketenler farklı kişilerdir ve direk bir bağlantıları yoktur.

8 Sosyal Medya Nedir Sosyal medya ise, hem medya içeriğini üretenler hem de tüketenlerin herkes olduğu bir medya kanalıdır. Web 2.0 akımıyla yani herkesin internette bloglar ve Facebook, Twitter, Friendfeed ve Linkedin gibi platformlar aracılığıyla kolaylıkla bilgi ve görüşlerini paylaşmasıyla aslında sosyal medya da ortaya çıkmıştır. Başlangıçta tüm bu siteler ve akım web 2.0 olarak anılmaktaydı. Şu an ise sosyal medya ismiyle anılmaktalar

9 Sosyal medya Özetle sosyal medya herkesin birbirleriyle iletişim kurabildiği (bireyler, şirketler, markalar, kurumlar..) ve sınırsızca bilgi paylaşımında bulunabildiği bir medya mecrasıdır.

10 Sosyal Medyanın Özellikleri Sosyal medya katılımcıdır, tüm internet kullanıcısı bireyler birer haber ve bilgi kaynağıdır. Sosyal medya şeffaftır, hangi bilginin kimler tarafından üretildiği ya da paylaşıldığı görülebilir. Sosyal medya ulaşılabilirdir, internet bağlantısı olan herkes kolaylıkla sosyal medyada olan biteni takip edebilir. Sosyal medya aynı zamanda bir iletişim kanalıdır. Sosyal medya kullanıcıları birbirleriyle iletişim kurabilirler.

11 Sosyal medya Bugün sosyal medya kavramı o kadar geniş kullanılabilir ki, internetin kendisi aslında bir sosyal medyadır dense abartmış olunmaz. Hemen her internet sitesinde alt kısımda yorum alanları mevcuttur, bu şekilde tüm internet kullanıcıları haber sitelerinde vs. her konuda görüşlerini ifade edebilmekteler. Facebook’ta sayfa açıp ya da grup kurup kendisi veya ait olduğu topluluk hakkında açıklamalar yapabilmektedir. Wikipedia’daki bir makaleyi her kullanıcı düzenleyebilmektedir. Twitter’da ülke gündemini bir anda değiştirebilmektedir kullanıcılar

12 AİLEDE SOSYAL MEDYA ETKİSİ Aile fertleri arasında özen gösterilmesi bakımından çocuklar da önemli bir yer işgal eder. Anne ve babaya Allah'ın birer hediyesi olan çocuklar aile bahçesinin gülleridir. Onları sevgi ile yetiştirip topluma yararlı bir kimse olarak hazırlamak, anne-babanın başta gelen görevleri arasındadır. Çocuk küçük yaştan itibaren iyi terbiye edilirse hem ailesine hem de milletine yararlı ve hayırlı bir insan olur. İyi terbiye edilmediği ve eğitilmediği takdirde ne kendisine ne de başkasına yararı dokunmayacağı gibi aile için de toplum için de zararlı hale gelir. Bunun için dinimiz, geleceğin teminatı olan çocuklarla ilgili olarak aileye büyük sorumluluklar yüklemiştir.

13 AİLEDE SOSYAL MEDYA ETKİSİ Sosyal medya ahlaki normları değiştirdi mi? Günümüzde boşanma oranlarının artmasında, mahremiyet duygusunun kaybedilmesi ile eşler arasındaki ilişki sınırlarının esnemesinin büyük payı vardır. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sosyal medyanın ahlaki normları değiştirdiğini söyledi

14 FACEBOOK DEĞERLERİ YOK ETTİ Uzmanlara göre özellikle sosyal medyanın yaygın olarak kullanılmasının toplumun vazgeçilmez değerlerinde geri dönüşümü olmayan tahribatlara yol açtığı ortaya çıktı. Psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sosyal medyanın ahlaki normları ciddi oranda değiştirmeye başladığını söyledi. Tarhan, “Toplumumuz Facebook ve Twitter sayesinde utanmayı unuttu” dedi

15 MAHREMİYET KAYBOLDU Günümüzde boşanma oranlarının artmasında, mahremiyet duygusunun kaybedilmesi ile eşler arasındaki ilişki sınırlarının esnemesinin büyük payı vardır.

16 Facebook'ta açılan sayfa hayatını kararttı Üniversite öğrencisi genç kız, adına açılan Facebook sayfası nedeniyle intihara kalkıştı ve bitkisel hayata girdi. Genç kızın babası ise "Kızımı kurtarın" diye feryat ediyor. Paylaşımlar nedeniyle bunalıma giren genç kız, kaldığı öğrenci evinde çok miktarda ağrı kesici ilaç alarak intihara kalkışınca ev arkadaşı tarafından Adıyaman Devlet Hastanesine kaldırıldı. Burada ilk müdahalesi yapılan genç kızın beyin ölümü gerçekleştiği için İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezine sevk edildi.

17 Ğayri Ahlaki oyunlarıyla başlayan MSN sohbeti, 16 yaşındaki genç bir kızın neredeyse hayatını kararttı! Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Savcılığı'na başvuran 16 yaşındaki E.C. Facebook sitesinden tanıştığı bir kişinin şantajına maruz kaldığını iddia etti. E.C. "Bu kişi ile MSN üzerinden konuşurken beni kandırarak önce göğüslerimi açtırdı. Daha sonra o görüntülerimi Facebook'taki arkadaşlarıma göndereceğini söyleyerek daha fazla soyunmamı istedi

18 Facebook boşanma davası dosyalarında gerekçe olarak gösteriliyor. Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi facebook’un boşanma davası dosyalarında gerekçe olarak gösterilme oranı hızla yükseliyor İngiltere merkezli bir hukuk sitesi olan ‘Divorce Online’ın yaptığı araştırmaya göre, son iki yılda açılan davalarda facebook’un ayrılık nedenleri arasında yüzde 50 oranında daha fazla yer aldığı ortaya kondu. Son bir yılda davranışa bağlı geçimsizlik yüzünden açılan 5 bin boşanma davası dosyasında ise, facebook yüzde 33 oranında gösterilen sebeplerden biri oldu.

19 Hukukçular bu durumun yaşanmasının sebebini, facebook’un iletişimin en kolay yolu olmasına bağlıyor. Sitenin idari müdürü Mark Kennan, eski sevgili veya eşlere ulaşmaya olanak sağlayan facebook’un çiftler arasında çok sık sorun haline gelmeye başladığını açıkladı. İnternetten flört etmenin sorun olarak görülmemesi, çiftlerde güven sorunu oluşturan bir başka önemli ayrılık faktörü haline geldi. Öte yandan, farklı nedenlerle boşanma aşamasına gelen çiftlerin facebook hareketleri de dava dosyalarında kanıt olarak kullanılması nedeniyle Kennan, bu süreçteki eşleri dikkatli olmaları için uyardı. Milliyet

20 Facebook ABD'de büyük boşanma sebebi ABD'de yapılan bir araştırma, ülkedeki boşanmaların beşte birinin sebebinin sosyal paylaşım ağı Facebook olduğunu ortaya koydu. Amerikan Boşanma Avukatları Akademisi tarafından yapılan araştırmaya göre, flört içeren mesajlar ve fotoğraflar Facebook yüzünden boşanmaların nedenlerinin başında geliyor.Araştırmada ayrıca Facebook yüzünden boşanmaların çoğuna, yıllardır görüşülmeyen eski sevgililerle temasa geçmenin de yol açtığı belirtildi.Avukatlar, boşanma davalarında Facebook'un kanıt için en büyük kaynak olduğunu, bunu MySpace ve Twitter'ın takip ettiğini bildirdi.Türkiye'de de gösterilen "Desperate Housewives" dizisinin oyuncusu Eva Longoria, basketbolcu eşi Tony Parker'dan Facebook'ta bir kadınla görüştüğü için boşanmıştı. kaynak: hürriyet gazetesi

21 Sosyal ağlar boşanma nedeni! Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de boşanan çift sayısında her yıl artış yaşanıyor. SAMSUN Ondokuz Mayıs SAMSUN Üniversitesi ÖğretimÜyesi Doç.Dr. Melek Kalkan, son yıllarda internetteki sosyal ağlar aracılığıyla bekar ve evli bireylerin karşı cinsle duygusal ya da cinsel temelli ilişki kurma eğiliminin arttığını söyleyerek, bunun da evlilik birliğinin bozulmasına ve boşanmalara neden olabildiğini vurguladı.

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54  Temel ayarlar Google +’da Mahremiyet

55  Çevrelerinizi düzenleyin! Google +’da Mahremiyet

56  Kişizel gizlilik ayarları  Hesap ve 3.parti hesapların yönetimi linkedin’de Mahremiyet

57

58

59

60  Youtube’da Temel ayarlar Youtube’da Mahremiyet

61


"AİLEDE SOSYAL MEDYA ETKİSİ Kur'an-ı Kerim, insanı en üstün yaratık kabul eder. Allah Teâlâ onu güzel sûrette yaratmış, akıl gibi üstün yeteneklerle donatmıştır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları