Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Zekâ Oyunları Ömer KARADUMAN. Zekâ Nedir? beynin; öğrenme, anlama, kavrama, yorumlama, ilişkilendirme, soyut düşünme, problem çözme, planlama gibi zihinsel.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Zekâ Oyunları Ömer KARADUMAN. Zekâ Nedir? beynin; öğrenme, anlama, kavrama, yorumlama, ilişkilendirme, soyut düşünme, problem çözme, planlama gibi zihinsel."— Sunum transkripti:

1 Zekâ Oyunları Ömer KARADUMAN

2 Zekâ Nedir? beynin; öğrenme, anlama, kavrama, yorumlama, ilişkilendirme, soyut düşünme, problem çözme, planlama gibi zihinsel işlevlerine verilen isimdir.

3 Zekâ Nedir? Zekâ; sosyal, sayısal ve mekanik zekâ olmak üzere 3 ana gurupta toplanabilir. Sosyal zekâ; toplumsal uyum ve insanlar arası ilişkilerdeki yeterlilik ile doğru orantılıdır. Sayısal zekâ; genel olarak matematiksel beceriler olarak tanımlanabilir. Mekanik zekâ; psikomotor beceriler yani problem çözmede araç kullanımı başarısı ile açıklanmaktadır.

4 Zekâ Nasıl ölçülür? Zekâyı ölçmenin tartışmaya açık bir uğraş olduğu tezine karşın, günümüzde zekâ seviyesini gerçekçi şekilde belirlemek mümkündür.

5 Hangi Testler? Stanford- Binet Testi Wechsler Zekâ Testi Sözel Alt Testler Performans Alt Testleri

6 IQ Nasıl Hesaplanır? I ntelligence Q uotient (zekâ katsayısı) IQ = (Zihinsel Yaş / Kronolojik Yaş) x 100 Normal bir IQ 85 ile 115 puan aralığındadır.

7 Örnekler Aşağıdakilerden hangisi farklıdır? a)Gülmek b) Tatmak c) Duymak d)Görmek

8 Örnekler 1, 4, 9, 16, ?, 36, 49, 64 Soru işareti yerine aşağıdakilerden hangisi gelir? a) 20b) 22c) 25d) 26

9 Örnekler Kahvaltı  5 Beton  9 Beşiktaş  4 Dikili  ? Soru işareti yerine hangi sayı gelmelidir? a) 3b) 2c) 1d) 0

10 Örnekler S – İ – Y – H – ? – G Soru işareti yerine hangi harf gelmelidir? a) Fb) Yc) Hd) N

11 Örnekler

12 Yukarıdaki resimde mantık hatasını bulunuz.

13 Örnekler PASLI – VALİ – ZAHMET – CÖMERT Aşağıdakilerden hangisi yukarıda verilen kelime grubu ile aynı özeliği taşır? a) Çiçekb) Mancınık c) Gözlemd) Tablo

14 Örnekler 7, 25, 8, 44, 9, 54, ?, 61 Soru işareti yerine aşağıdakilerden hangisi gelir? a) 10b) 8c) 7d) 6

15 Dikkat Testi

16 Bu bir dikkat testidir.

17 Bu ise bir farkındalık testidir.

18 Zekâ Oyunları

19

20 Sudoku/Rakam Yerleştirme

21 Zekâ Oyunları

22 Futoşiki/Futoshiki

23 Zekâ Oyunları

24 Nonogram/Kare Karalama

25 Zekâ Oyunları

26 Slitherlink/Çit

27 Zekâ Oyunları

28 Kakuro/Kakuro

29 Zekâ Oyunları Vesaire …

30

31

32

33 RESFEBE

34 Kelime veya kelime gruplarının, harf, sayı ve resimlerle temsil edilmesiyle oluşturulan oyunlara rebus deniyor. C1=Cebir M+=Martı Yukarıdaki bilmece bunun en temel örneği. Resfebe

35

36

37

38 abcçdefgğhıijklmno ö prsştuüvyz

39 Resfebe abcçd e fgğhıijklmnoöprsştuüvyz

40 Resfebe

41

42

43

44

45

46 Zeka Kalıtsal mıdır? Zekâ kalıtsal olduğu gibi kişinin sonradan geliştirebileceği bir yapıya sahiptir.

47 7 Günde Daha Zeki Olmak Mümkün mü? Yapılan bir araştırma zekayı ve hafızayı %40 oranında artırmak mümkün olduğunu ortaya koymaktadır. Beynin egzersizler yardımıyla güçlendirilebileceği prensibinden yola çıkılarak hazırlanan araştırmaya katılan 100 kişinin, IQ puanlarında %40 oranına varan artış gözlemlendi. 1 hafta boyunca uygulanan egzersiz programı ise şöyle; 1.gün: Gözlerinizi kapatarak duş alın ve dişlerinizi fırçalarken her zaman kullandığınız elinizi değil diğer elinizi kullanın. 2.gün: Sabah kısa bir yürüyüşten sonra küçük bir bulmaca çözün. 3.gün: Okula/İşe giderken her zaman kullanmadığınız bir araçla yada yürüyerek gidin. Akşam yemeğinde balık yiyin. 4.gün: Sözlükten bilmediğiniz birkaç kelime öğrenin ve gün içinde bunları kullanın. 5.gün: Plates, yoga yada meditasyon derslerine katılmaya çalışın, yeni insanlarla tanışın. 6.gün: Okula/İşe giderken daha önce kullanmadığınız bir güzergah seçin. Televizyonda bilgi programlarını izleyin. 7.gün: Alkol ve kafein tüketmekten kaçının. Alışveriş listenizi ezberleyin.

48 Zekâyı Olumlu Etkileyen Faktörler IQ değerinin yükseltilebilir olmasının yanı sıra bu değeri olumsuz yönde etkileyen unsurların var olduğu da bir gerçektir. Ortalama bir insanın IQ puanı 85 ile 115 arasındadır. IQ’muzu yükseltmek için neler yapabiliriz sorusuna bilim adamlarının ortak yanıtı 7 maddede toplanabilir. Fiziksel egzersiz yapmak. Beyin için gerekli B1 vitamini içeren yiyecekler (mısır ekmeği, süt, balık, tavuk vb.) tüketmek. Küçük molalar ve ayaküstü sohbetler zihinsel aktiviteyi artırır. Özellikle klasik müzik dinlemek. Bulmaca ve zeka oyunları ile ilgilenmek. Sakız çiğnemek. Mimik ve beden dili kullanarak konuşmak

49 Zekâyı Olumlu Etkileyen Faktörler Bu sayılanlar zekamızı artırma konusunda yardımcı olabilecek önerilerken, zekayı olumsuz yönde etkileyen unsurları göz ardı etmemek gerekir. İşte zekayı olumsuz etkileyen faktörler; Göz bozukluğu Vücutta sıvı kaybı yada yeterli sıvı alınmaması. Uyku düzeni bozukluğu. Duygusal hayatımızın düzensiz olması. Zayıf arkadaş çevresi. Çok yağlı yemek ve şişmanlık. Sigara ve alkol tüketimi.

50 Bir Fıkra

51 Fıkra İş adamı traş olurken bir yandan da berberiyle sohbet etmektedir. Derken, kapının önünden ağır ağır geçmekte olan paspal bir çocuk görürler. Berber, iş adamının kulağına fısıldar; "Bu çocuk var ya, dünyanın en aptal çocuklarından biridir! Bak; dikkat et şimdi..." Berber çocuğa seslenir: "Ali, buraya gel!". Bunun üzerine çocuk sakince dükkana girer ve yüzündeki aptalca sırıtmayla berberi selamlar. Berber işadamının kulağına sessizce, "bak şimdi" diye fısıldar ve bir elinde 5TL, diger elinde 10TL’lik bir banknot olduğu halde çocuğa sorar: "Hangisini istiyorsan alabilirsin?" Çocuk dalgın dalgın bir bir 5TL bir de 10TL’ye bakar ve sonunda bir 5TL’lik banknotu hızlıca çekerek berberin elinden alır. Berber işadamına döner ve gülerek: "Gördün mü? Sana söylemiştim." der.Traş bitince işadamı sokağa çıkar ve az ileride kendi kendine oynayan Ali`yi görür. Yanına giderek, neden 10TL’lik değil de, 10TL’lik banknotu aldığını sorar.

52 Fıkra Çocuk hiç de aptalca olmayan bir sırıtmayla yanıt verir.

53 Fıkra Hehehe... Eğer 10TL’yi alırsam oyun biter.

54 Son cümlemizi söyleyelim…

55 Biz son cümlemizi söyleyip O ’nun ilk cümlesine sözü bırakalım.

56 Oku…

57 Teşekkürler…


"Zekâ Oyunları Ömer KARADUMAN. Zekâ Nedir? beynin; öğrenme, anlama, kavrama, yorumlama, ilişkilendirme, soyut düşünme, problem çözme, planlama gibi zihinsel." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları