Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MAM-CDET-02/01 KSA EL DEDEKTÖRÜ KULLANMA KILAVUZU DR.TBP.BNB. ZEKİ İLKER KUNAK KBRN BD. BAŞKANLIĞI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MAM-CDET-02/01 KSA EL DEDEKTÖRÜ KULLANMA KILAVUZU DR.TBP.BNB. ZEKİ İLKER KUNAK KBRN BD. BAŞKANLIĞI."— Sunum transkripti:

1 MAM-CDET-02/01 KSA EL DEDEKTÖRÜ KULLANMA KILAVUZU DR.TBP.BNB. ZEKİ İLKER KUNAK KBRN BD. BAŞKANLIĞI

2 GENEL ÖZELLİKLERİ   TÜBİTAK MAM tarafından geliştirilip üretilmiştir.   Sinir gazları, yakıcı gazlar, boğucu gazlar ve kan zehirleri olarak 4 grup KSA’yı tesbit eder.   Yazılımı sayesinde interferans yapan gazları ayırd ederek yanlış alarm verme ihtimalini azaltır.   QCM (Quartz Crystal Microvalans ) teknolojisi ile çalışır.

3

4 GENEL ÖZELLİKLERİ   Bu sayede yeni karşılaşabilinecek maddeler sisteme öğretilerek deteksiyonları sağlanabilir.   Çevredeki havayı emerek, buhar halindeki KSA yı tespit eder.   Herhangi bir gruba ait gaz yeterli konsantrasyonda ise sesli ve ışklı ikaz verir.   Bir nokta monitörü sınıfında keşif cihazıdır. Uzaktan tespit cihazı olarak kullanılamaz.

5

6 GENEL ÖZELLİKLERİ   Sinir gazları : Sarin, somon, tabun, Vx vb. Yeşil ışık   Yakıcı gazlar : Hardal, levizit vb. Kırmızı ışık

7

8

9 GENEL ÖZELLİKLERİ   Kan zehirleri: Siyanür, HCN Sarı ışık   Boğucu gazlar: Fosgen, difosgen, korpikrin Mavi ışık

10

11

12 GENEL ÖZELLİKLERİ   Benzin   Mazot   Jel yakıtlar   Propilen glikol   İzopropil alkol   Etanol   Fren hidroliği   Egzos gazı gibi interferans yapan maddelerle denenmiş ve interferans yapmamıştır.

13 GENEL ÖZELLİKLERİ   Kirlenme ihtimali olan arazi kesimleri.   Binalar.   Kara, hava ve deniz araçlarının yüzeyleri.   Personelin kirliliğinin tespiti için kullanılabilir.   Ayrıca taşıtlara monte edilebilir ve erken uyarı sistemlerine entegre edilebilir.

14 CİHAZIN PARÇALARI   TAŞIMA ÇANTASI Su geçirmez ve kamuflaj kaplıdır. Darbelere karşı cihazı koruyacak şekilde yastıklanmıştır.   IŞIKLI GÖSTERGE Aynı anda dört grup KSA nın varlığını gösterecek şekilde ayrı renk ve dizilimdedir.   POMPA ARIZA IŞIĞI Hava emiş pompası arızalandığında ikaz verir.

15 CİHAZIN PARÇALARI   ZAYIF BATARYA IŞIĞI Cihazın pili bittiğinde “Boş Akü” ibaresi yanacaktır.   ANA ŞALTER Cihazın ana güç anahtarıdır.   SESLİ ALARM DÜĞMESİ Yeterli konsantrasyonlarda 0-80 dB arası ayarlanabilir sesli uyaran verir.

16 CİHAZIN PARÇALARI + + + + - Ana Şalter Akü Şarj Ses Pompa Arıza Boş Akü Hava Giriş Hava Çıkış

17 CİHAZIN PARÇALARI   NUMUNE ALMA HORTUMU Ortamdaki havayı emerek cihaz sensörleri üzerinde yoğunlaştırır.   YEDEK BATARYA Akünün bittiği durumlar için çanta içeriğinde bulunmaktadır.   AKÜ ADAPTÖRÜ 220 V Şehir yada 12 V araç voltajı ile şarj etmeye imkan verir.

18 FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ   Ağırlık 2.950 gram   Eni 20 cm   Boyu 24 cm   Yüksekliği 10 cm

19 GÜÇ DONANIMI   Bir adet 6 V Ni-Cd batarya ile çalışmaktadır.   50 derece C da 40 saat   20 derece C da 25 saat   -25 derece C da 15 saat   -40 derece C da 10 saat boyunca çalışabilmektedir.

20 CİHAZIN ÇALIŞTIRILMASI   Çalışma sırasında tüm sistem kontrolü yapılır ve tüm veriler işlemci tarafında kaydedilir.   Sinyal analiz yazılımı ANN, yapay sinir ağları adı verilen gelişmiş görüntü tanıma yöntemini kullanmaktadır.   Cihazı çalıştırdıktan sonra tüm ışıklar hazırlık safhasında sırayla yandıktan sonra sönecektir.   Daha sonra cihazın çalıştığını belirtmek için en alt sıradaki ışıklar devamlı yanacaktır.

21 CİHAZIN ÇALIŞTIRILMASI   Bir ajan yada simulanın yeterli konsantrasyonda varlığında Düşük konsantrasyonda ilk üç sıra Orta derecedeki konsantrasyonda altı sıra Yüksek konsantrasyonda sıra ışık yanar ve sesli uyarı verir.   Böylece hem ortamdaki ajanın türü hem de konsantrasyonu hakkında bilgi edinilir.

22

23 CİHAZIN ÇALIŞTIRILMASI   Deteksiyon sırasındaki konsantrasyonlarda olabilecek değişiklikler hissedilerek sinyal seviyeleri değişebilir.   Cihaz orta seviyedeki ajana 6 saniyelik maruziyetten sona temiz havada 1 dakika çalıştırılarak tekrar kullanılabilir.   Aynı şekilde cihaz yüksek seviyedeki ajana 6 saniyelik maruziyetten sona temiz havada 2 dakika çalıştırılarak tekrar kullanılabilir.   Cihazı kapamak için temiz havada gösterge ışıkları en alt seviyeye inene kadar çalıştırılır ( muhtemelen 1-2 dakika) ve ana şalterden kapatılır.

24 KİRLENME TESPİT İLKELERİ   Örnekleme hortumunu sıvı KSA larına temas ettirmeyin.   Aşırı konsantrasyonlardan sonra temizleme süresini uzun tutun.   Detekte edilecek nesne veya bölgeye rüzgarın estiği bölgeden yaklaşın.   Yaklaştıkça kirlenmesi en muhtemel bölgeden başlayarak solda sağa zikzaklar çizin.   Göstergeyi devamlı takip edin.

25 PERSONELDE KİRLENMENİN TESPİTİ   Mümkünse personeli rüzgarın estği yönde temiz bir bölgeye götürerek tespiti burada yapın.   En yüksek kirlilik bölgesinin baş ve omuzlar oladuğunu unutmayın.   Kirli zeminde yürümüş olama ihtimali nedeniyle tabanlarını mutlaka detekte edin.   Çok soğuk bölgeden, ısının daha yüksek olduğu bölgeye geçen personeli, potansiyel buharlaşma ihtimali nedeniyle tekrar detekte edin.

26

27 ARAZİDEKİ KİRLENMENİN TESPİTİ   Arazi yapısını, meteorolojik şartları gözardı etmeyin.   Zeminde görebileceğiniz bariz kirlenme işaretlerinden uzak durun.   Rügar arkanızda esiyorsa, detektörden hiçbir sinyal alamadan kirlenmiş bir bölgeye girmiş olabileceğinizi unutmayın.   Bu nedenle hortum ucunu mümkün olduğunca aşağya ve ileriye doğru tutun.

28 ARAZİDEKİ KİRLENMENİN TESPİTİ   Doğru bir keşif için detektörü bölgede yeterince gezdirin.   Deteksiyon sırasında KSA tehdidi ortadan kalksa dahi meteorolojik sebepler dahil, bir nedenle yeniden ortaya çıkabileceğini unutmayın.   Cihazınızdan bir süre ayrı kaldıysanız ve tekrar kullanmanız gerekiyorsa, başka bir MAM-CDET 02/O1 yada uygun başka bir techizatla kirlenip kirlenmediğini tespit edin.   Cihazın uygun çalışdığından kuşkulanırsanız, temiz bir ortamda 5 dakika çalıştırıp tekrar deneyin.

29 ARAZİDEKİ KİRLENMENİN TESPİTİ   Meteorolojik şartların değişmesi ve ısı değişimleriyle, temiz olarak adlandırılan bölgenin kirli hale gelebileceğini unutmayın.   Cihazı kullanın yada kullanmayın, asla şüpheli bölgelere maskesiz ve yeterli güvenlik seviyesinde techizatınız olmadan girmeyin.

30

31


"MAM-CDET-02/01 KSA EL DEDEKTÖRÜ KULLANMA KILAVUZU DR.TBP.BNB. ZEKİ İLKER KUNAK KBRN BD. BAŞKANLIĞI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları