Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KOSGEB’E İLK KEZ BAŞVURACAK FİRMALARIN UYGULAMA ADIMLARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KOSGEB’E İLK KEZ BAŞVURACAK FİRMALARIN UYGULAMA ADIMLARI"— Sunum transkripti:

1 KOSGEB’E İLK KEZ BAŞVURACAK FİRMALARIN UYGULAMA ADIMLARI
1. Firmanın faaliyet gösterdiği sektörün Tablo 1’de (KOSGEB Tarafından Verilecek Destek/Kredilerden Yararlanabilecek KOBİ'lerin Sektörlerini Gösteren Tablo) olması gerekir. Başvuru aşamasında ekte bulunan “Veritabanına Nasıl Kayıt Olunur” dökümanını inceleyiniz. Kobi Beyannamesi işlemleri 12. slaytdan itibaren anlatılmaktadır. Daha önce başvurusunu tamamlayıp, her yıl verilmesi gereken “Kobi Beyannamesi”ni hazırlayacak firmalar ilk 11 slaytı geçebilir. (Tablo 1 ekte sunulmaktadır.)

2 KOSGEB’E İLK KEZ BAŞVURACAK FİRMALARIN UYGULAMA ADIMLARI
2. Tablo 1’de bulunan sektörlerden birinde faaliyet gösteren firma adresine girer.

3 “KOSGEB Veritabanına Kayıt”
bölümüne tıklayınız.

4 KOSGEB’E İLK KEZ BAŞVURACAK FİRMALARIN UYGULAMA ADIMLARI
3. Açılan Başvuru ekranına istenen bilgileri giriniz. (Bir sonraki slaytta gösterilmektedir.)

5 Bütün bölümleri eksiksiz doldurunuz !!!
Şahıs Firmaları Vergi Numarası bölümüne TC Kimlik Numarasını yazmalıdır !!! Faaliyet gösterdiğiniz sektörü bu bölümü tıklayarak açılan bölümden seçiniz. (Bir sonraki slayt) Alt kısım 8. Slaytta

6 1. İmalatçı Firmalar bu bölümü tıklamalıdır.
1. İmalat dışı çalışan Firmalar bu bölümü tıklamalıdır. 2. Daha sonra yandaki Bölümleri tıklayarak İlgili başlıkları işaretleyiniz. 3. Bu bölümde Nace Üst Kodu ve İkili Kodlar açılacaktır. Bu bölümlerden faaliyet gösterdiğiniz alanı/alanları seçiniz. (Örnek bir sonraki slayt)

7 4. İlgili bölümleri seçerek Kaydet bölümüne tıklayınız

8 Aynı sayfanın alt kısmında bulunan İletişim Bilgileri bölümünü
eksiksiz doldurunuz. Onay Bölümünü tıklayınız. Kontrol bölümünde gördüğünüz sayıyı aşağıdaki kutucuğa yazınız. En altta sağda bulunan Kaydet bölümüne tıklayınız.

9 Kayıt yapıldıktan sonra çıkan ekrandan size en yakın birimi seçiniz.
Gebze’de bulunan firmalar Kocaeli Hizmet Merkezini, İzmit’de bulunan firmalar Kocaeli Sinerji Odağı’nı seçmelidir. (Bir sonraki slayt)

10 İlgili birim seçildikten sonra Kaydet bölümüne tıklayınız.

11 Kullanıcı Kodu ve Şifrenizi yazdıktan sonra bu bölüme tıklayınız.
Kullanıcı Adı ve Şifrenizi kaydediniz. Bundan sonra KOSGEB Veritabanında firmanızla ilgili her türlü işlem için bu Kullanıcı Kodu ve Şifreyi kullanarak sisteme giriş yapacaksınız.

12 Kobi Beyannamesi Yılı olarak 2009’ı seçiniz !!!
Beyannameyi doldurmadan önce “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelik”’i buraya tıklayarak indiriniz ve okuyunuz !!! Kobi Beyanname’sini doldurmaya başlıyorsunuz !!! Kobi Beyannamesi Yılı olarak 2009’ı seçiniz !!! İleri bölümünü tıklayınız !!!

13 Bulunduğumuz yıl içerisinde kurulan firmalar, bu bölümü işaretleyiniz.
Yukarıda işaretlenmiş şartları yerine getiren firmalar Bağımsız İşletme bölümünü işaretlemelidir. Bu bölümü işaretleyen Firmalar aşağıdaki kutucukları işaretlemeli ve bütün şartları yerine getirmelidir. Başka bir firma ile ortaklık (tüzel kişilik olarak) ortaklık ilişkisi olmayan firmalar bu bölümü işaretlemelidir. Ortak/Bağlı İşletmeler bu bölümü işaretlemelidir. Ortak/Bağlı İşletme ile ilgili daha fazla bilgi almak için “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelik”’i okuyunuz !!! Son olarak aşağıdaki bölüme tıklayarak diğer sayfaya geçiniz.

14 Yetkili Ekle Bölümüne tıklayınız.
Bu bölüme bir sonraki slaytta örneği gösterilen, firmanızın bütün işyerlerine ait, bir önceki senenin (2009) 12 aylık SGK Tahakkuk Fişlerindeki Gün Sayısı toplamını yazınız. Sayfanın alt kısmı 20. slaytta Bu bölüme Kurumlar Vergisi Beyannamesinde (Gelir-Gider Tablosu / Bilanço) Net Satışlar Bölümünde yazan değeri yazınız. (16/17/18. slayt) (Gelir-Gider Tablosu / Bilanço) Aktif Toplamı Yetkili Ekle Bölümüne tıklayınız. (19. slayt)

15 Bir önceki slaytda görülen Toplam SGK Prim Gün Sayısı
bölümüne firmanızın bütün işyerlerinin SGK Tahakkuk Fişlerinde görülen Gün Sayıların toplamının yazılması gerekir. Yani 2009 Ocak Ayından başlayarak Aralık Ayına kadar bütün işyerlerinize ait Gün Sayılarını toplayınız. Bulduğunuz sayıya Bağkurlu her firma sahibi/ortağı için 360 ekleyin. Bulduğunuz sayıyı yukarıdaki slatyda belirtilen ilgili yere yazınız.

16 KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİ

17 14. Slayttaki Net Satış Hasılatı Bölümüne bu değeri
yazınız. Bu değer yazılırken “,” ile ayrılmış bölüme kadar hiçbir noktalama işareti kullanmayınız. “,” ile ayrılmış bölümü yazarken “,” yerine nokta “.” koyunuz. Örnek aşağıda yazan ,38 değeri 14. slaytta belirtilen bölüme şeklinde girilmelidir.

18 14. Slayttaki Mali Bilanço Toplamı Bölümüne bu değeri
yazınız. Bu değer yazılırken “,” ile ayrılmış bölüme kadar hiçbir noktalama işareti kullanmayınız. “,” ile ayrılmış bölümü yazarken “,” yerine nokta koyunuz. Örnek aşağıda yazan ,15 değeri 14. slaytta belirtilen bölüme şeklinde girilmelidir.

19 Açılan pencerede bulunan bölümleri eksiksiz doldurunuz.
Kaydet Bölümüne tıklayarak kaydediniz.

20 Bu bölümleri başvuru sırasında doldurmuştunuz.
Kaydet bölümüne tıklayınız. Sonra İleri bölümüne tıklayarak bir sonraki sayfaya geçiniz. (21. slayt)

21 Kobi Bilgi Dökümanı’nın çıktısını almak için
bu bölüme tıklayınız. (22. slayta geçiniz)

22 Ekranınızda pencerenin üst kısmında böyle bir bölüm açılacaktır.
(23. slayta geçiniz.)

23 Bu bölüme tıklayarak “Dosyayı Karşıdan Yükle” bölümüne tıklayınız.
Bu sizi 12. slaytta belirtilen bölüme götürecektir. Bu bölümden başlayarak her açılan sayfada “İleri” bölümünü tıklayarak bu slaytta gösterilen bölüme ulaşınız. Bu bölümde “Kobi Bilgi Dökümanı” ve “Kobi Beyannamesi” bölümlerinin karşısında bulunan “İndir” bölümüne tıklayarak belgeleri kaydediniz ve yazdırınız. (24. slayt)

24 Kobi Bilgi Dökümanı ve Kobi Beyannamesini
kaydediniz ve çıktısını alınız.

25 Kobi Bilgi Dökümanı çıktısını alınız.
İmza Sirkülerinde bulunan ve firmanızı temsil etmeye yetkili kişi/kişilere imzalatınız. Firma Kaşesini vurunuz.

26 Kobi Beyannamesi’nin çıktısını
alınız. İmza Sirkülerinde bulunan ve firmanızı temsil etmeye yetkili kişi/kişilere imzalatınız. Firma Kaşesini vurunuz.

27 KOSGEB’E İLK KEZ BAŞVURACAK FİRMALARIN UYGULAMA ADIMLARI
5. İmzalı ve Kaşeli Kobi Beyannamesi ve Kobi Bilgi Dökümanı’nı aşağıda belirtilen belgelerle birlikte bağlı olduğunuz KOSGEB Birimi’ne teslim ediniz. (Adresler 28. slaytta) Bilgilendirme Beyanı (Ek’te sunulmuştur. Yetkili tarafından imzalanacak ve kaşelenecektir.) 2009 Yılı 12 aylık SGK Tahakkuk Fişleri ve Bağkur Belgeleri (SMMM Onaylı) Beyanname doldurulurken girilen Toplam SGK Prim Gün Sayısı bölümünde belirtilen değer sorgulanacaktır. 2009 Yılı Kurumlar Vergisi Beyannamesi (Gelir Gider Tablosu / Mali Bilanço) (SMMM Onaylı) Beyanname doldurulurken girilen Net Satış Hasılatı ve Mali Bilanço Toplamı bölümünde belirtilen değer sorgulanacaktır. İmza Sirküleri (Aslı görülecektir.) Oda Faaliyet Belgesi (Bağlı olunan Oda’dan alınacak, yeni tarihli ve asıl olacaktır.) Kuruluş Gazetesi ve Ticaret / Esnaf Sicil Gazetesi (Aslı görülecektir.) Kapasite Raporu - (Varsa / Aslı görülerek onaylanacak.) Kalite Belgesi (Varsa / Aslı görülerek onaylanacak.) Marka Tescil Belgesi (Varsa / Aslı görülerek onaylanacak.) Firma Tanıtım Dökümanları (Varsa)

28 BAŞVURACAĞINIZ KOSGEB MERKEZLERİ
GEBZE BÖLGESİNDE BULUNAN FİRMALAR KOSGEB KOCAELİ HİZMET MERKEZİ TOSB 6. CAD. NO:1/1 ŞEKERPINAR ÇAYIROVA KOCAELİ TEL : (262) / FAKS : (262) E-POSTA : İZMİT BÖLGESİNDE BULUNAN FİRMALAR KOSGEB – KOCAELİ SANAYİ ODASI SİNERJİ ODAĞI KOCAELİ SANAYİ ODASI FUAR İÇİ İZMİT KOCAELİ TEL : (262)


"KOSGEB’E İLK KEZ BAŞVURACAK FİRMALARIN UYGULAMA ADIMLARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları