Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DONANIM NEDİR? B ILGISAYAR Yazılım ve Donanım olmak üzere iki kısımdan oluşur. BİLGİSAYARDONANIMYAZILIM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DONANIM NEDİR? B ILGISAYAR Yazılım ve Donanım olmak üzere iki kısımdan oluşur. BİLGİSAYARDONANIMYAZILIM."— Sunum transkripti:

1

2 DONANIM NEDİR?

3 B ILGISAYAR Yazılım ve Donanım olmak üzere iki kısımdan oluşur. BİLGİSAYARDONANIMYAZILIM

4 DONANIM

5 DONANIM GİRİŞ BİRİMLERİ ÇIKIŞ BİRİMLERİ İŞLEM BİRİMLERİ DEPO BİRİMLERİ

6 GİRİŞ BİRİMLERİ Giriş Birimleri: Bilgisayara bilgi girişi yapmak için kullanılan donanımlardır. Örnek Veriniz!!!!!!!

7 GİRİŞ BİRİMLERİ Fare Klavye Mikrofon Tarayıcı Dokunmatik altlık (touchpad) Barkot Okuyucu Joystick (Oyun Çubuğu)

8 ÇIKIŞ BİRİMLERİ Çıkış Birimleri: Bilgisayarın bize bilgi sunmak oluşturulan bilgiyi göstermek için kullandığı donanımlardır. Örnek Veriniz!!!!!!!

9 ÇIKIŞ BİRİMLERİ MONİTÖR YAZICI HOPARLÖ R KULAKLIK ÇİZİCİ PROJEKSİYON

10 İŞLEM BİRİMLERİ İşlem Birimleri: Bilgisayarın yapması gereken işlemleri yapan esas donanımlardır. Örnek Veriniz!!!!!!!

11 İŞLEM BİRİMLERİ İŞLEMCİ Örnek: İntel: Pentium 2, Pentium 4, Celeron, İ3,İ5,İ7 Amd: Athlon, Phenom ANAKART RAM Örnek: SD-Ram DDR- Ram 512MB, 1GB, 2 GB, 4 GB

12 DEPOLAMA BİRİMLERİ Depolama Birimleri: Bilgisayarda veri saklamak için kullanılan donanımlardır. Örnek Veriniz!!!!!!!

13 DEPO BİRİMLERİ HARD DİSK DİSKET HARİCİ HARD DİSK CDDVD FLASH BELLEK HAFIZA KARTI

14 K ASA

15 Bilgisayarda içerisine anakart ve anakart üzerine doğrudan takılan donanımlar ile disket sürücü, sabitdisk vb sürücülerin yerleştirildiği metal veya metal- plastikden yapılmış kutulardır.

16 Bir çok iç donanım parçasını üzerinde barındırır. Bu parçalar arasındaki iletişimi sağlar. Anakart (Mainboard)

17 Bilgisayarın en önemli bileşenidir. Tüm mantıksal ve matematiksel işlemlerin yapıldığı yerdir. beynidir Kısacası bilgisayarımızın beynidir. İşlemci (CPU)

18 B ELLEK (R AM ) Bilgisayarda verilerin geçici olarak depolandığı hafıza birimidir. Açık olan program v.s. kapatılana kadar geçici olarak RAM üzerinde depolanır

19 E KRAN KARTı Bilgisayardaki verileri bizim görebilmemiz için ekrana aktaran donanımdır.

20 S ES K ARTı Bilgisayara, ses giriş ve çıkışı yapmak için kullanılan karttır.

21 Modem DAHİLİ MODEM HARİCİ MODEM

22 M ODEM Bilgisayarın telefon hatları üzerinden birbirlerine bilgi iletmesini sağlayan aygıtlardır. Değişik hızlarda dahili ve harici tipleri mevcuttur.

23 Ağ Kartı (Ethernet Adapter )

24 A Ğ K ARTı (E THERNET A DAPTER ) Bilgisayarın kablo ile diğer bilgisayarlara fiziksel olarak bağlanmasını sağlayan ve bilgi paylaşımını mümkün kılan elemandır. Anakart üzerine takılırlar.

25 G ÜÇ K AYNAĞı : Kasa içerisindeki diğer donanımlara elektrik gitmesini sağlar.

26 E KRAN (M ONITÖR ) Programların çıktısını göstermek ve kullanıcı ile programların etkileşimini sağlamak için kullanılır. Bir çıkış birimidir.

27 P ROJEKSIYON

28 Bilgisayardaki (Ekran Kartı) görüntüyü ekrana göre daha büyük boyutlarda gösteren donanımdır.

29 H OPARLÖRLER (S PEAKERS )

30  Ses Kartında Oluşan Sesin Duyulmasını Sağlar.  2+1, 5+1 SUBWOOFER SES DÜZENİ

31 K ULAKLıK

32  Ses Kartında Oluşan Sesin Duyulmasını Sağlar.  Hoparlör gibi sesi dışarı vermez.  Tek kişinin kullanımına yöneliktir.

33 Y AZıCıLAR Bilgisayardaki verileri kağıda dökmek için kullanılır. Bir çıkış birimidir.

34 Tarayıcı (Scanner)

35 T ARAYıCı (S CANNER ) Kağıt üzerinde bulunan yazı ve resim modundaki bilgileri tarayıp sayısal bilgilere dönüştürerek bilgisayar ortamına atan aygıtlardır. Tarayıcının bu bilgileri bilgisayara aktarması için özel programlar kullanılır

36 K LAVYE (K EYBOARD )

37 Bilgisayara veri girebilmek için, üzerinde harf, rakam, özel karakter ve çeşitli fonksiyon tuşlarının bulunduğu bilgisayarların ana giriş elemanıdır.

38 Fare (Mouse)

39 F ARE (M OUSE ) Fare üzerinde iki veya üç tuşu bulunan ve hareket ettikçe elektrik sinyalleri üreten bir elemandır. Fare hareket ettikçe ekran üzerinde bulunan fare işareti de ekran üzerinde yer değiştirir.

40 M IKROFON

41  Bilgisayar dışındaki sesi bilgisayara aktarmaya ve kaydetmeye yarayan donanımdır.

42 Kamera (WEBCAM )

43 K AMERA (WEBCAM )  DIŞARIDAN GÖRÜNTÜ ALIP, BİLGİSAYARA AKTARIR.  İNTERNET ÜZERİNDEN GÖRÜNTÜLÜ HABERLEŞMEDE KULLANILIR  BAĞLANTISI : USB

44 S ABIT D ISK (H ARD D ISK )

45 Bilgisayarın en önemli işlevlerinden biri bilgileri saklayabilmesidir. Bilgisayarın bilgi saklanabilmesini sağlayan en önemli birimi hard diskidir. Hard disk, kalıcı bir depolama ortamı, kullanıcının belgelerini, dosyalarını saklayabilmesini saplayan bir depo işlevi görür.

46 D ISKET VE D ISKET S ÜRÜCÜLER

47 Bilgi saklanabilen, silinebilen esnek (flopy) manyetik plaklardır. Günümüzde kullanılan disketler boyutlarına göre 3.5” ve 5.25” lik olmak üzere iki gruba ayrılırlar.

48 CD-R OM VE CD-R OM S ÜRÜCÜLER CD-ROM SÜRÜCÜ CD-ROM

49 CD-R OM VE CD-R OM S ÜRÜCÜLER Son yıllarda özellikle görüntü ve ses kalitesi aranan durumlarda yoğun bir şekilde CD ler kullanılmaktadır. Kullanımı hızla artan CD ler, bilgi saklamada, ses ve görüntü kalitesinde tartışılmaz üstünlüklerinin yanı sıra 650 MB tan başlayan depolama kapasiteleri ile disketlerin yerini almıştır. CD sürücülerinde pek çok çeşitleri vardır. Okunabilen (CD), kaydedilebilen (CD-R) ve çok defa kaydedilebilen (CD-RW) CD ler olarak ayrılırlar.

50 CD YAZıCıLAR (CD-RW REWRITER)

51 CD yazıcılar standart CD sürücülerden farklıdır, çünkü özel bir lazer ışını ile çalışırlar. Bu lazer, cd-r diskler üzerindeki kimyasal madde tabakasına verileri yakarak yazar.

52 Dvd-Rom ve Dvd-Rom Sürücü

53 D VD -R OM VE D VD -R OM S ÜRÜCÜ  OPTİK OKUMA AYGITLARIDIR  CD ORTAMLARIN EN AZ 10 KATI DEPOLAMA KAPASİTESİ  DVD VE CD ORTAMLARIN KULLANILMASINI SAĞLAR.  OKUMA HIZI DVD ROM SÜRÜCÜ HIZI İLE BAĞLANTILIDIR. 8X/16X

54 D VD YAZıCıLAR (D V D-RW REWRITER)

55 F LASH D ISK (F LASH B ELLEK )

56 Güç kesintisinde dahi içerdiği bilgileri kaybetmeyen ve tekrar tekrar yazılıp silinebilen bir bellek çeşididir. USB flash bellekler saklayabildikleri veri miktarına göre çeşitlendirilirler. 1GB-2GB-4GB-8GB-16GB gibi boyutlarda veri saklayabilen USB bellekler mevcuttur. Flash Disk (Flash Bellek)

57 DONANIMLARI BULALIM Bugün Ece’nin doğum günüdür. Akşam arkadaşları ile birlikte evde güzel bir etkinlik planlamaktadır. Bu etkinliklerden biri de hep beraber dans etmektir. Bilgisayardaki şarkıları dinleyebilmek için Ece’nin ve arkadaşlarının ihtiyacı olan donanım hangisidir?

58 DONANIMLARI BULALIM Mehmet bu sene ortaokul birinci sınıfa geçmiştir. Sene başında derslere yardımcı olması için fen ve teknoloji öğretmeni bütün sınıfa yardımcı kaynak kitap aldırmıştır. Bu kitabın yanında bir tane de eğitim CD si verilmiştir. Mehmet ve arkadaşlarının bu CD nin içindeki bilgilere ulaşabilmesi için bilgisayarlarında hangi donanımın olması gerekir?

59 DONANIMLARI BULALIM Melis müzik dinlemeyi çok sevmektedir. Boş zamanlarında bilgisayarında kayıtlı olan müzikleri dinlemektedir. Ancak Melis’in üç aylık küçük bir kardeşi vardır. Melis müzik dinlerken kardeşi sesten rahatsız olup uyanmaktadır. Çünkü bilgisayar kardeşinin uyuduğu odada bulunmaktadır. Melis’in kardeşini rahatsız etmeden müzik dinleyebilmesi için hangi donanımı kullanması gerekir?

60 DONANIMLARI BULALIM Nilay’ın abisi Erzurum'da askerlik yapmaktadır. Nilay ve ailesi ise Manisa’da yaşamaktadır. Nilay abisini çok özlediği için sık sık onunla telefonda konuşmaktadır. Ancak Nilay abisi ile internet üzerinden görüntülü olarak konuşmak istemektedir. Nilay ve abisinin internetten görüntülü konuşması için gerekli olan donanım hangisidir?

61 DONANIMLARI BULALIM Nevzat’ın öğretmeni 23 Nisan’da okuması için Nevzat’a bir şiir bulmasını ve 23 Nisan’a kadar ezberlemesini istemiştir. Nevzat uzun araştırmalar sonucu internetten güzel bir şiir bulmuştur. Ancak bu şiiri ezberleyebilmesi için sürekli yanında taşıyıp sık sık okuması gerekmektedir. Nevzat internetten indirdiği bu şiiri kağıt üzerine çıktısını almak için hangi donanımı kullanmalıdır?

62 DONANIMLARI BULALIM Mert facebook kullanan bir lise öğrencisidir. Ara sıra facebook’a fotoğraf yükleyip arkadaşları ile paylaşmaktadır. Mert evde fotoğraf albümünü karıştırırken 8 yıl önce ilkokulda sınıfça çektirdikleri bir fotoğraf bulmuştur ve bu fotoğrafı facebookda paylaşmak istemektedir. Mert’in kağıt üzerindeki bu fotoğrafı bilgisayarına aktarabilmesi için hangi donanıma ihtiyacı vardır.

63 DONANIMLARI BULALIM Filiz’in görsel sanatlar öğretmeni sınıfa suluboya çalışması yaptıracaktır. Bunun için internetten örnek suluboya resimleri bulup sınıfın bilgisayarına yüklemiştir. Ancak bilgisayar ekranı çok küçük olduğu için bütün sınıf rahatça örnek resimleri görememektedir. Filiz ve arkadaşlarının resimleri büyük olarak rahatça görmelerini sağlamak için öğretmeni hangi donanımı kullanmalıdır?

64 DONANIMLARI BULALIM Sema arkadaşının bilgisayarında güzel bir oyun oynamıştır ve bu oyunu çok sevmiştir. Oynadığı oyun kendi bilgisayarında kayıtlı olmadığı için evde oynayamayacaktır. Sema’nın arkadaşında gördüğü bu oyunu kendi bilgisayarına taşıyabilmesi için hangi donanımı kullanması gerekir?

65 FARKLI TASARIMLARA GÖZ ATALIM

66

67

68

69

70

71

72


"DONANIM NEDİR? B ILGISAYAR Yazılım ve Donanım olmak üzere iki kısımdan oluşur. BİLGİSAYARDONANIMYAZILIM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları