Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MÜFTÜLÜK HİZMETLERİ SUNUMU Turgutlu Müftülüğü. Genel idare içinde yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı, laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasi görüş.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MÜFTÜLÜK HİZMETLERİ SUNUMU Turgutlu Müftülüğü. Genel idare içinde yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı, laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasi görüş."— Sunum transkripti:

1 MÜFTÜLÜK HİZMETLERİ SUNUMU Turgutlu Müftülüğü

2 Genel idare içinde yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı, laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasi görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak ve milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek, özel kanunda gösterilen görevleri yerine getirir. Turgutlu Müftülüğü Anayasa Madde 136:

3 Görev: Madde 1 – İslam Dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek. Turgutlu Müftülüğü 633 Sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun

4 MİSYONUMUZ Turgutlu Müftülüğü Toplumun dînî, ahlâkî ve manevî değerlerini sürekli canlı tutmak amacıyla, İslâm dininin temel kaynaklarına dayalı, doğru ve güncel bilgi ile toplumu din konusunda aydınlatmak; inanç, ibadet ve ahlâk esasları ile ilgili işleri yürütmek ve ibadet yerlerini yönetmek.

5 VİZYONUMUZ Turgutlu Müftülüğü Toplumun dînî ahlâkî ve manevî değerlerini sürekli ayakta tutan, bütün insanlığın birliği, beraberliği, barış ve huzuruna katkı sağlayan İslâm dini ile ilgili her konuda referans alınan en etkin ve saygın bir kurum olmak.

6 Personel ve Kadro Durumu Turgutlu Müftülüğü

7 Personel ve Kadro Durumu Turgutlu Müftülüğü Ayrıca, 2 Vekil İmam-Hatip, 23 Geçici Kur’an Kursu Öğreticisi ve 50 İşkur Çalışanı görev yapmaktadır.

8 İlçemiz merkezinde 42, mahallelerde 53 olmak üzere toplam 95 adet cami bulunmaktadır. Turgutlu Müftülüğü CAMİLERİN GRUPLARA GÖRE DAĞILIMI CAMİ GRUBU TOPLAM ABCDE - 13360195

9 İlçe merkezinde 13, mahallelerde 8 olmak üzere toplam 21 Kur’an kursunda eğitim-öğretim devam etmektedir. D grubu kurslarla birlikte 41 kursumuz bulunmaktadır. Turgutlu Müftülüğü KUR’AN KURSLARININ GRUPLARA GÖRE DAĞILIMI KUR’AN KURSU GRUBU GENEL TOPLAM ABCTOPLAMD -318212041

10 2015-2016 Eğitim öğretim döneminde, kurslarımıza 1.059 öğrenci kayıt yaptırmıştır. Bunlardan 96 öğrenci Hafızlık Hazırlık, 19 öğrenci ise Hafızlık Eğitimi görmektedir. Turgutlu Müftülüğü KURSLARIN YATILI/GÜNDÜZLÜ DAĞILIMI YATILIGÜNDÜZLÜTOPLAM D GRUBU GENEL TOPLAM KIZERKEKKIZERKEKKIZERKEK 121801922041

11 UYGULANAN ÖNEMLİ PROJELERİMİZ Turgutlu Müftülüğü

12 -Kur’an Halkaları Projesi: İlçemiz merkez ve mahallelerinde, Perşembe günleri 52 hafta boyunca hatim programı tertip edilmektedir. Dağıtılan cüzler okunarak, bitirilen hatimlerin duası yapılmakta, İlçemizin manevi olarak korunması hedeflenmektedir.

13 Her Cami ve Kur’an Kursunun Bir Yetimi, Mültecisi, Fakiri, Bağımlısı, Genci, Öğrencisi Olsun Projesi devam emektedir. Turgutlu Müftülüğü

14 İki görevlisi bulunan camiler ile tek görevlisi bulunan camiler KARDEŞ CAMİ yapılarak, görevlilerin koordineli olarak izinlerini kullanmaları sağlanmaktadır.

15 Sabah Namazı Buluşmaları Projesi uygulanmaktadır. Turgutlu Müftülüğü

16 MÜFTÜLÜKLE İLGİLİ YAPILAN FAALİYETLER Turgutlu Müftülüğü

17 Mevcut hizmet binasının bakım ve onarımı yapıldı. Turgutlu Müftülüğü

18 Yeni hizmet aracı satın alındı. Turgutlu Müftülüğü

19 Müftülük Külliyesi inşaatına başlandı. Turgutlu Müftülüğü

20 CAMİLERLE İLGİLİ YAPILAN FAALİYETLER Turgutlu Müftülüğü

21 Aksekili Hacı Ahmet Camii ibadete açıldı. Turgutlu Müftülüğü

22 Selahaddin Eyyubi Camii ibadete açıldı. Turgutlu Müftülüğü

23 Yıkılmaya terkedilmiş Çampınar Mh. Tepe Camii’nin bakım, onarımı yapılarak yeniden ibadete açıldı. Turgutlu Müftülüğü

24 Selvilitepe Mahallesinde Muhammediye Camii inşaatı devam etmektedir. Turgutlu Müftülüğü.

25 Ergenekon Mahallesinde, Mevlana Camii inşaatı devam etmektedir. Turgutlu Müftülüğü

26 Yunus Emre Mahallesinde Huriye ve Ahmet Yaşa Camii inşaatı devam etmektedir. Turgutlu Müftülüğü.

27 Yunusdere Mahallesi Camii’nin eski olması ve ihtiyaca cevap vermemesi nedeniyle yıkılarak, yerine yeni cami yapılmaktadır. Turgutlu Müftülüğü.

28 Çampınar Mh.Camii ile Kurudere Mh. İğneci Camilerine, İmamevi yapıldı. Turgutlu Müftülüğü.

29 KUR’AN KURSLARIYLA İLGİLİ FAALİYETLER Turgutlu Müftülüğü

30 Urganlı Mahallesi’ne yeni Kur’an kursu yapıldı. Turgutlu Müftülüğü

31 Taslı Kur’an Kursu’na ilave pansiyon yapıldı. Turgutlu Müftülüğü

32 Halidiye Camii ve Halidiye Kur’an Kursu faaliyete başladı. Turgutlu Müftülüğü.

33 Yeni Dereköy Kur’an Kursu inşaatı devam etmektedir. Turgutlu Müftülüğü

34 Kurtuluş Mahallesinde, Selvilimescit Kur’an Kursu inşaatı devam etmektedir. Turgutlu Müftülüğü.

35 Subaşı Kur’an Kursu’nun üst katı Diyanet Okuma Salonu olarak düzenlendi. Turgutlu Müftülüğü.

36 GÖREVLİLERİMİZİN EĞİTİMİ Turgutlu Müftülüğü

37 İlçemizde görevli İmam-Hatip ve Müezzin Kayyımlar için Yüz Yüze Vaaz Seminerleri düzenlendi. Turgutlu Müftülüğü

38 Müezzin Kayyımlar için Ezanı Güzel Okuma Kursu düzenlendi. Turgutlu Müftülüğü

39 İmam-Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur’an Kursu Öğreticileri için Kur’an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Kursları düzenlendi. Turgutlu Müftülüğü

40 İlçemizden hac ve umreye giden vatandaşlarımıza seminerler düzenlendi. Turgutlu Müftülüğü

41 Camilerde Kur’an Öğretimi Kursları devam etmektedir. Turgutlu Müftülüğü

42 İHTİYAÇ VE ÖNERİLER Turgutlu Müftülüğü

43 İHTİYAÇ VE ÖNERİLER Turgutlu Müftülüğü Müftülük hizmet binasının yetersizliği nedeniyle, Müftülük Külliye inşaatının bir an önce tamamlanarak hizmete açılması gerekmektedir.

44 İHTİYAÇ VE ÖNERİLER Turgutlu Müftülüğü Dereköy Kur’an Kursu yeni bina inşaatının bir an önce tamamlanarak faaliyete geçirilmesi gerekmektedir.

45 İHTİYAÇ VE ÖNERİLER Turgutlu Müftülüğü Şehrimizin en işlek caddesi olan Atatürk Bulvarının uygun bir yerine, CAMİ yapılması gerekmektedir.

46 İHTİYAÇ VE ÖNERİLER Turgutlu Müftülüğü Terminal bünyesinde CAMİ yapılması gerekmektedir.

47 İHTİYAÇ VE ÖNERİLER Turgutlu Müftülüğü Irlamaz Vadisinde bulunan ve ihtiyacı karşılayamayan mescidin yerine, CAMİ yapılması gerekmektedir.

48 İHTİYAÇ VE ÖNERİLER Turgutlu Müftülüğü Halil Kale Fen Lisesi önünde bulunan ve yetersiz olan Hal Camii’nin yenilenmesi gerekmektedir.

49 İHTİYAÇ VE ÖNERİLER Turgutlu Müftülüğü Karpuz Kaldıran Parkı civarına CAMİ yapılması gerekmektedir.

50 İHTİYAÇ VE ÖNERİLER Turgutlu Müftülüğü Müftülük personelinin sayısı ile iş ve işlemlerin yoğunluğu nedeniyle, bir adet VHKİ kadrosuna, vaaz-irşat ve denetimlerin daha etkin sürdürülebilmesi için bir Şoför kadrosuna ihtiyaç vardır.

51 Nizamettin DOĞAN İlçe Müftüsü Turgutlu Müftülüğü Arz ederim.


"MÜFTÜLÜK HİZMETLERİ SUNUMU Turgutlu Müftülüğü. Genel idare içinde yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı, laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasi görüş." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları