Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ATOM KAVRAMLARI. ATOMUN YAPISI Hadi kullanacağımız şekli tanıyalım… İlk sayfa döner. İleri Film gösterimi şeklinde sunar. Geri Son sayfaya döner. Sayfa.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ATOM KAVRAMLARI. ATOMUN YAPISI Hadi kullanacağımız şekli tanıyalım… İlk sayfa döner. İleri Film gösterimi şeklinde sunar. Geri Son sayfaya döner. Sayfa."— Sunum transkripti:

1 ATOM KAVRAMLARI

2 ATOMUN YAPISI Hadi kullanacağımız şekli tanıyalım… İlk sayfa döner. İleri Film gösterimi şeklinde sunar. Geri Son sayfaya döner. Sayfa sayısını belirtir. Tam ekran yapar. Hadi ileri düğmesine bas ve konuyu öğrenmeye başla…

3 Atom Kavramları Fiziksel ve kimyasal yollarla parçalanamayan, elementin bütün özelliklerini üzerinde taşıyan en küçük birime atom denir. Demir (Fe), Bakır (Cu) ve Altın (Au) gibi elementler incelendiğinde, atom adı verilen çok küçük taneciklerden oluştuğu gözlenir.

4 Atom iki kısımdan oluşmaktadır: Çekirdek Yörünge Çekirdekte proton ve nötronlar, yörüngelerde ise elektronlar bulunur.

5

6

7 1. Atom Numarası Herhangi bir atomun çekirdeğinde bulunan proton sayısıdır. Her atomun kendine özgü proton sayısı vardır. Atomları birbirinden ayırmak için öncelikle proton sayısına bakılır. Atomun çekirdeğinde yük sadece protonlara ait olduğundan, proton sayısına aynı zamanda çekirdek yükü de denir. O halde, Atom numarası = Çekirdek yükü = Proton sayısı

8 2. Kütle Numarası Bir atomun kütle numarası; atomun proton ve nötron sayıları eşittir. Kütle numarası = Proton sayısı + nötron sayısı 3. Nötr Atom Proton sayısı (p), elektron sayısına (e - ) eşit olan atomdur. Örneğin, 6 C, 12 Mg, 3 Li gibi. Nötr atomlarda p = e - dir.

9 4. İyon Elektron almış ya da vermiş taneciklerdir. Pozitif (+) veya (- ) değer almış atom ya da atom gruplarıdır. İyonlarda proton sayısı ile elektron sayısı eşit değildir. İyonlar nötr değildir. Örneğin, Ca +2, F -1, OH - gibi. İyonlarda elektron sayısı ile iyon yükünün toplamı proton sayısını verir. Atom numarası = Elektron sayısı + yük İki tür iyon vardır.

10 a. Katyon Elektron vererek pozitif (+) yükle yüklenmiş atom ya da atom gruplarıdır. Örneğin, Cr +1 gibi. Katyonlarda proton sayıları elektron sayılarından büyüktür. Yani p > e - dir. Örneğin 12 Mg +2 iyonunda 10 elektron bulunur. b. Anyon Elektron alarak negatif (-) yük ile yüklenmiş atom ya da atom gruplarıdır. Örneğin, O -2 gibi. Anyonlarda proton sayısı elektron sayısından küçüktür. Yani p < e- dir. Örneğin 17 Cl - iyonunda 18 elektron vardır.

11 Atomun simgesi üzerindeki bilgilerin konumları bu şekildedir.

12 Atom Halleri 1) İzotop Atomlar 2) İzoton Atomlar 3) İzobar Atomlar 4) Allotrop Atomlar

13 1)İZOTOP ATOMLAR Proton sayıları aynı, nötron sayıları farklı olan atomlara (kütle numaraları farklı) izotop atomlar denir. Nötr haldeki izotop atomların kimyasal özellikleri aynı, fiziksel özellikleri farklıdır.

14 1) Hidrojenin 3 adet izotopu vardır.

15 2)İyon haline geçtiğinde izotop atomlarının kimyasal ve fiziksel özellikleri değişir. 3)Ortalama atom kütlesi küsüratlı çıkanlar izotop atomlarıdır. Örneğin; bazı karbon atomlarının kütle numarası 12 iken, bazılarının ki 14’tür. Her iki karbon izotopunun da proton sayısı 6 olduğu için karbon atomu olarak isimlendirilirler. Karbon-14 atomunun karbon-12 atomundan iki fazla nötronu bulunur.

16 2) İZOTON ATOMLAR Nötron sayıları aynı, proton sayıları farklı olan atomlara izoton atomlar denir. 1) İzoton atomların kimyasal ve fiziksel özellikleri farklıdır.

17 3)İZOBAR ATOMLAR Kütle numaraları aynı, proton sayıları farklı olan atomlara izobar atomlar denir. İzobar atomların kimyasal ve fiziksel özellikleri farklıdır. Her ikisinin de kütle numarası 40 dır.

18 4)ALLOTROP Aynı elementin atomları uzayda farklı yapı ve dizilişte bir araya gelerek farklı geometrik şekil ve fiziksel özellik göstermesine allotrop denir.

19 Allotrop Maddelere Özelikleri; Allotrop maddelerin fiziksel özellikleri farklı, kimyasal özellikleri aynıdır. Allotrop maddelerin eşit kütlelerinde eşit sayıda atom bulunur.

20 İNFOGRAFİK(ÖZET)


"ATOM KAVRAMLARI. ATOMUN YAPISI Hadi kullanacağımız şekli tanıyalım… İlk sayfa döner. İleri Film gösterimi şeklinde sunar. Geri Son sayfaya döner. Sayfa." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları