Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FİZİKSEL VE KİMYASAL DEĞİŞMELER MADDENİN ÖZELLİKLERİ Fiziksel özelliklerFiziksel özellikler Maddenin bir başka maddeye dönüşmeksizin gözlenebilen ve.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FİZİKSEL VE KİMYASAL DEĞİŞMELER MADDENİN ÖZELLİKLERİ Fiziksel özelliklerFiziksel özellikler Maddenin bir başka maddeye dönüşmeksizin gözlenebilen ve."— Sunum transkripti:

1

2 FİZİKSEL VE KİMYASAL DEĞİŞMELER

3 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Fiziksel özelliklerFiziksel özellikler Maddenin bir başka maddeye dönüşmeksizin gözlenebilen ve ölçülebilen dış görünüşü ile ilgili özellikleridir.Maddenin bir başka maddeye dönüşmeksizin gözlenebilen ve ölçülebilen dış görünüşü ile ilgili özellikleridir. Maddenin rengi, kokusu, tadı, çözünürlüğü, sertliği, hacmi, ısı ve elektrik iletkenliği v.b. özelliklerdirMaddenin rengi, kokusu, tadı, çözünürlüğü, sertliği, hacmi, ısı ve elektrik iletkenliği v.b. özelliklerdir

4 Kimyasal özellikleri Bir maddenin başka madde ile etkileşmesi veya etkileşmemesi, onun kimyasal yapısı ile ilgili özelliklerdendir. Yanıcı olup olmaması, asidik ya da bazik olması, suyla reaksiyona girip girmemesi kimyasal özelliklere örnek verilebilir. Yanıcı olup olmaması, asidik ya da bazik olması, suyla reaksiyona girip girmemesi kimyasal özelliklere örnek verilebilir.

5 FİZİKSEL VE KİMYASAL DEĞİŞMELER Günlük hayatımızda çeşitli etkiler sonucunda maddelerde bazı değişimler olduğunu görürüz. Örneğin bir kağıdı yaktığımızda kağıdın kül olduğunu, bir buz parçasını sıcak bir yere koyduğumuzda buzun eridiğini, annemizin çeşitli sebzeleri pişirerek yemek yaptığını hepimiz görmüşüzdür.

6 MADDEDEKİDEĞİŞİMLER FİZİKSEL DEĞİŞİM KİMYASAL DEĞİŞİM

7 Fiziksel Değişmeler Acaba resimde gördüğünüz buz nasıl o hale geldi? Acaba resimde gördüğünüz buz nasıl o hale geldi? Tabii ki suyun donması ile. Tabii ki suyun donması ile. Suyun donması ile buz, kaynaması ile su buharın dönüştüğünü biliriz. Suyun donması ile buz, kaynaması ile su buharın dönüştüğünü biliriz. Acaba su donunca veya buharlaşınca iç yapısı değişir mi? Acaba su donunca veya buharlaşınca iç yapısı değişir mi? Buzu eski haline getirmek için ne yaparsınız? Buzu eski haline getirmek için ne yaparsınız?

8 FİZİKSEL DEĞİŞMELER Maddenin dış yapısında meydana gelen Maddenin dış yapısında meydana gelen değişmelere FİZİKSEL DEĞİŞMELER denir. Örneğin: Buzun erimesi,suyun donması, Örneğin: Buzun erimesi,suyun donması, kaynaması, kağıdın yırtılması, kaynaması, kağıdın yırtılması, camın kırılması, ekmeğin kesilmesi, camın kırılması, ekmeğin kesilmesi, mumun erimesi, vb. mumun erimesi, vb. olaylar fiziksel değişmeyle oluşur. olaylar fiziksel değişmeyle oluşur.

9 FİZİKSEL DEĞİŞMELERİN ÖZELLİKLERİ Maddenin yapısı değişmeden sadece dış görünüşünde meydana gelen değişmelerdir.Maddenin yapısı değişmeden sadece dış görünüşünde meydana gelen değişmelerdir. Fiziksel değişmeler sonucunda yeni maddeler oluşmaz. Sadece maddenin renk, şekil, büyüklük gibi özellikleri değişir. Fiziksel değişmeler sonucunda yeni maddeler oluşmaz. Sadece maddenin renk, şekil, büyüklük gibi özellikleri değişir. Fiziksel değişmeler sonucunda maddenin kimliği değişmez.Fiziksel değişmeler sonucunda maddenin kimliği değişmez. Maddeyi eski haline getirmek kolaydır.Maddeyi eski haline getirmek kolaydır. (Mesela buzu eritip su haline getirmek.) (Mesela buzu eritip su haline getirmek.)

10 ÖRNEKLER Buzun erimesiBuzun erimesi Kağıdın yırtılmasıKağıdın yırtılması Tebeşirin toz haline getirilmesiTebeşirin toz haline getirilmesi Küp şekerin ezilerek toz şeker haline getirilmesiKüp şekerin ezilerek toz şeker haline getirilmesi Suyun donmasıSuyun donması Çaydanlıktaki suyun buharlaşmasıÇaydanlıktaki suyun buharlaşması Camın buğulanmasıCamın buğulanması Akşamları gökyüzünün renginin maviden kızıla dönüşmesiAkşamları gökyüzünün renginin maviden kızıla dönüşmesi Altından bilezik yapılmasıAltından bilezik yapılması Odunun kırılmasıOdunun kırılması Camın kırılmasıCamın kırılması Yemek tuzunun suda çözünmesiYemek tuzunun suda çözünmesi Yoğurttan ayran yapılmasıYoğurttan ayran yapılması Bakırdan tencere yapılmasıBakırdan tencere yapılması Havucun rendelenmesiHavucun rendelenmesi

11 Bu olaylar sonunda maddenin iç yapısında değişme olmaz.Bu olaylar sonunda maddenin iç yapısında değişme olmaz. Bütün hal değiştirme olayları fiziksel değişimdir.Bütün hal değiştirme olayları fiziksel değişimdir.

12 FİZİKSEL DEĞİŞMELER Kaynama olayıKağıdın buruşturulması Tuzun çözünmesi Camın kırılması Erime olayıYumurtanın kırılması

13 YAĞMUR DA FİZİKSEL BİR OLAYDIR.

14 GÖKKUŞAĞININ OLUŞMASI

15 KAR YAĞMASI FİZİKSEL BİR OLAYDIR.

16 KİMYASAL DEĞİŞMELER Acaba resimde görülen yemek nasıl o hale geldi? Elbette pişerek diyeceksiniz. Peki o yemeği eski haline getirmek mümkün mü? Yani bamyaları taze hale getirmek… Yemeğin pişmesinde nasıl bir değişme olur? Odun yanarken kimyasal yapısı değişir mi? Ekşimiş süt eski haline gelebilir mi?

17 KİMYASAL DEĞİŞMELER Maddenin iç yapısında meydana gelen Maddenin iç yapısında meydana gelen değişmelere KİMYASAL DEĞİŞMELER denir. değişmelere KİMYASAL DEĞİŞMELER denir. Bütün yanma olayları kimyasal değişmeyle oluşur. Bütün yanma olayları kimyasal değişmeyle oluşur. Ekşime,kokma,bozulma,pişme,çürüme,sindirim, Ekşime,kokma,bozulma,pişme,çürüme,sindirim, Fotosentez olayları vb. kimyasal değişmeyle oluşur. Fotosentez olayları vb. kimyasal değişmeyle oluşur.

18 KİMYASAL DEĞİŞMELER Kimyasal değişmeye uğramış maddeyi eski haline getirmek zordur veya mümkün değildir. Kimyasal değişmeye uğramış maddeyi eski haline getirmek zordur veya mümkün değildir. Çünkü maddenin kimyasal yapısı değişir. Çünkü maddenin kimyasal yapısı değişir. Farklı özellikte maddeler oluşur. Farklı özellikte maddeler oluşur. Örneğin; Süt ekşiyince çöpe dökeriz. Örneğin; Süt ekşiyince çöpe dökeriz. Eski haline getiremeyiz. Eski haline getiremeyiz.

19 KİMYASAL DEĞİŞMELERİN ÖZELLİKLERİ Maddenin iç yapısında meydana gelen değişmelerdir.Maddenin iç yapısında meydana gelen değişmelerdir. Kimyasal değişmeler sonucunda maddenin kimliği değişir ve yeni maddeler oluşur.Kimyasal değişmeler sonucunda maddenin kimliği değişir ve yeni maddeler oluşur. Kimyasal değişmeye uğrayan maddeler eski haline döndürülemez veya dönüş zordur.Kimyasal değişmeye uğrayan maddeler eski haline döndürülemez veya dönüş zordur.

20 ÖRNEKLER : Kömürün yanması Sütten yoğurt ve peynir yapılması Demirin paslanması Meyvelerin çürümesi Hamurun mayalanması Kumdan cam yapılması Ekmeğin küflenmesi Kabartma tozunun üzerine limon sıkılması Canlıların ölünce çürümesi İnsanın sindirim ve solunum yapması Bitkilerin fotosentez yapması Üzüm suyundan sirke yapılması Doğalgazın yanması Dişlerimizin çürümesi Yumurtanın haşlanması Gümüşün açık havada zamanla kararması

21 Kimyasal değişmeler sonucunda maddeler başka maddelere dönüşür. * Kimyasal değişmeler sonucunda maddeler başka maddelere dönüşür. Kimyasal değişmeler sonucunda hem maddenin görünümü değişir hem de yeni maddeler oluşur. Kimyasal değişmeler sonucunda hem maddenin görünümü değişir hem de yeni maddeler oluşur. * Bütün yanma olayları kimyasal değişmedir.

22 31.May.2011HÜLYA AKYÜREK21 YANMA OLAYI KİMYASAL BİR OLAYDIR.

23 Demirin paslanması kimyasal değişmedir.

24 Ateş böcekleri vücutlarındaki kimyasal değişimler sonucunda ışık üretir.Ateş böcekleri vücutlarındaki kimyasal değişimler sonucunda ışık üretir. Örümcekler ağ örmek için kimyasal değişim sonucu salgı oluşturur.Örümcekler ağ örmek için kimyasal değişim sonucu salgı oluşturur. Fotosentez olayı bir kimyasal değişmedir.Fotosentez olayı bir kimyasal değişmedir. Tohumun çimlenmesi kimyasal değişmedir.Tohumun çimlenmesi kimyasal değişmedir. Evini badana yapmak isteyen bir ev kadınının sönmemiş kireç üzerine su dökmesiyle kimyasal değişme yapmış olur. Evini badana yapmak isteyen bir ev kadınının sönmemiş kireç üzerine su dökmesiyle kimyasal değişme yapmış olur. BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

25 Fiziksel ve Kimyasal Değişmelerin Karşılaştırılması Fiziksel değişmeler Kimyasal değişmeler Maddenin dış yapısında görülür. Maddenin iç yapısında görülür. Yeni madde oluşmaz. Farklı maddeler oluşur. Şekil,hal değişiklikleri olabilir. Maddenin kimliği değişmez. Maddenin kimliği değişir. Oluşan maddeleri eski haline Oluşan maddeleri eski haline getirmek getirmek kolaydır. zordur.


"FİZİKSEL VE KİMYASAL DEĞİŞMELER MADDENİN ÖZELLİKLERİ Fiziksel özelliklerFiziksel özellikler Maddenin bir başka maddeye dönüşmeksizin gözlenebilen ve." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları