Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Miyase Sertbarut 1963 yılında Ceyhan’da doğdu. Evin en küçük kızıydı. İlkokula bir köy okulunda başladı. Köpeği Karabaş’ı ve Pamuk’u hiç unutmadı. Ankara,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Miyase Sertbarut 1963 yılında Ceyhan’da doğdu. Evin en küçük kızıydı. İlkokula bir köy okulunda başladı. Köpeği Karabaş’ı ve Pamuk’u hiç unutmadı. Ankara,"— Sunum transkripti:

1 Miyase Sertbarut 1963 yılında Ceyhan’da doğdu. Evin en küçük kızıydı. İlkokula bir köy okulunda başladı. Köpeği Karabaş’ı ve Pamuk’u hiç unutmadı. Ankara, Sivas ve Antalya'da çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı.

2 Yazmaya radyo oyunlarıyla başladı. İlk kitabı Fasulyem Bulutlara Çıkamaz 1996 yılında Ankara Çankaya Belediyesinden 1.lik ödülü aldı. Bu ödülün ardından yazar, daha çok çocuklar ve ilk gençlik çağı için yazmaya yöneldi.

3 Şimdiye kadar 20’nin üzerinde kitabı yayınlandı. Birbirinden çok farklı temalar üzerine yazması, okuyucuyu rahatlıkla kitabın içine çekmesi ve dili ustalıkla kullanması ile dikkat çekiyor.

4 Yazarın Kapiland’ın Kobayları adlı romanı Almancaya çevrildi. Ülkemizde GDO’lu gıdalara karşı bilinç yaratan bu kitap aynı zamanda dev ülkelerin diğer ülkeler üzerindeki ticari baskısına da eleştirel bir yaklaşım içeriyordu. Roman 2006 yılında Tudem yayınlarından 1.lik alarak basıldı.

5 7-9 yaşa seslenen bazı kitapları şunlardır: Çınar Ağacındaki Gizli Geçit Bir Dilek Tut Gözlüklü Ayçiçeği

6 Dedemin Sihirli Dükkânı Akvaryumdaki Denizkızı Kırmızı Başlıklı Ispanak

7 9- 10 yaş grubunun edebiyat tadı alarak okuyabileceği ödüllü 2 kitabı da Kırmızı Kartal ve Tuna’nın Büyülü Gemisi’dir. Kırmızı Kartal, yazarın çocukluğundan kesitler içerir. Tuna’nın Büyülü Gemisi ise anne özlemi içinde olan Tuna adlı hayalci bir çocuğun gerçekleri görmesi üzerine kurgulanmıştır.

8 Yazarın 10 yaş üzeri için kurguladığı roman ve öyküleri günümüz çocuğunun hem hayal dünyasını besleyecek, hem toplumsal gerçeklere karşı bilinç yaratacak hem de dil ve edebiyat zevki verecek niteliktedir. Altın Avcıları Plajda, Kimsin Sen, Yılankale, Sisin Sakladıkları, Kapiland’ın Kobayları bu türden kitaplarıdır.

9 Genetik konusunu önemseyen yazar, bu alandaki yeniliklerden romanlarında bahsederek günümüz çocuğunun bilimsel konulara heyecanla yaklaşmasını amaç edinmiştir. Bilimin ticarileşmesi sonucunda insanlığa vereceği zararı, sürükleyici iki roman olan Sisin Sakladıkları ve Kapiland’ın Kobayları’nda gözler önüne serer.

10 Bir zamanlar çocuk olduğunu hiç unutmayan yazar, kitaplarında o çocukluğa yolculuklar yapar. Bazen yaşadıklarını, bazen yaşayamadıklarını yazar. Çoğu zaman yaramaz çocukların peşindedir. Yaramazları sever, çünkü onların anlatılacak ilginç hikayeleri vardır.

11 1- FASULYEM BULUTLARA ÇIKAMAZ çocuk öyküleri, 1996 Çankaya Belediyesi ve Damar Edebiyat Dergisi, çocuk öykü yarışması, 1. lik ödülü, (Bu kitap daha sonra SAAT CANAVARI adıyla yayınlandı.) 2- AYAKKABI GÖTÜREN KÖPEK, çocuk öyküleri, İzmir Özgür Eğitim Yayınları, öykü mansiyon ödülü, 1996 3- SALİH DEDE’NİN SİHİRLİ PİPOSU 1997 Bu Yayınevi Çocuk Öykü Ödülü, Mansiyon (Bu kitap daha sonra DEDEMİN SİHİRLİ DÜKKÂNI adıyla yayınlandı.) 4- SINIFTA KALANLAR OKUL AÇTILAR, çocuk romanı, Eğitim-Sen, 1998, ikincilik ödülü 5- ÇINAR AĞACINDAKİ GİZLİ GEÇİT, masal, 1998, Bu Yayınevi, mansiyon ödülü 6- CAM AŞKI, çocuk filmi senaryosu, Kültür Bakanlığı “23 Nisan ve Çocuk” konulu senaryo yarışması, mansiyon ödülü, 1998 7- ANADOLU ATEŞİ Radyo Tiyatrosu, TRT 1.lik ödülü, 1999 8- GERÇEKLE BÜYÜMEK DÜŞLERLE YÜRÜMEK gençlik romanı, 1999 Bu Yayınevi, ikincilik ödülü 9- ANNEMİN KOKUSU, çocuk romanı, Halkevleri, 1999 birincilik ödülü (Bu kitap daha sonra BÜYÜMENİN ZAMANI GELDİ adıyla yayınlandı.) 10- BAY YALNIZ VE BAYAN SÜTLAÇ (radyo tiyatrosu) TRT 1999, ikincilik ödülü. 11- TUNA’NIN BÜYÜLÜ GEMİSİ, çocuk öyküsü, Tudem, 2003, birincilik ödülü 12- KIRMIZI KARTAL çocuk öyküsü, Tudem, 2003, birincilik ödülü 13- SİSİN SAKLADIKLARI, roman, Tudem 2004 ikincilik ödülü 14- Uzun Dalga 171 kHz (radyo tiyatrosu) 2005 yılı TRT’den mansiyon ödülü 15- KAPİLAND’IN KOBAYLARI, roman 2006 Tudem birincilik ödülü 16- SINAVSIZ HAVA SAHASI tiyatro, 2010 mansiyon ödülü, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı 17- ŞENKO’NUN KANATLARI, Radyo tiyatrosu, TRT 2007 mansiyon ödülü

12


"Miyase Sertbarut 1963 yılında Ceyhan’da doğdu. Evin en küçük kızıydı. İlkokula bir köy okulunda başladı. Köpeği Karabaş’ı ve Pamuk’u hiç unutmadı. Ankara," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları