Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ"— Sunum transkripti:

1 MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ

2 Ben bir demir parçasıyım. Buza göre çok yüksek sıcaklıkta eririm
Ben bir demir parçasıyım.Buza göre çok yüksek sıcaklıkta eririm.Sıvı hale geçtikten sonra cıva ve sudan çok daha yüksek sıcaklıkta kaynarım.Bir kglık kütlem sudan çok cıvadan az yer kaplar. Ben suyum ,demirden düşük,cıvadan yüksek sıcaklıkta donar,buz olurum.Buz olunca sularda yüzerim.Bu özelliğimle başka sıvılardan farklıyım. Ben cıvayım.Sıvı olduğuma bakmayın.Bir kglık kütlem Dünyada var olan maddelerin çoğundan az yer kaplar.Sizden çok uzakta değilim.Odanızın tavanındaki lambada,duvardaki termometrenin haznesindeyim.

3 4)Maddenin Ayırt Edici Özellikleri
Bu özellikler demirin sudan,suyun cıvadan farklı olduğunu ortaya koyar.Saf maddeler kendilerine has olan özellikleri ile tanınır.Bu özelliklere ayırt edici özellikler denir. Maddeler renk,koku,sertlik ve yumuşaklık gibi hissedilebilen özellikler yardımıyla ayırt edilebilir.Ayıca,kaynama,erime,donma sıcaklığı veya yoğunluk gibi ölçülebilir özelliklerinden yararlanılarak da ayırt edilir.Bu özellikler saf maddeleri tanımada ve diğer maddelerden ayırt etmede kullanılır.

4 Kaynama Sıcaklığı Isıtılan saf sıvıların sıcaklıkları kaynama başlayıncaya kadar artar. Kaynama başlayınca sabit kalır ve kaynama süresince değişmez. Kaynama süresince sabit kalan bu sıcaklık değerine kaynama sıcaklığı denir. Her saf madde farklı sıcaklıkta kaynadığı için kaynama sıcaklığı ayırt edici bir özelliktir.

5 ERİME VE DONMA SICAKLIĞI
Sıvılarda olduğu gibi saf maddelerde de bu ısı artışı belli bir noktadan sonra durur. Bu noktadan sonra madde ısı almasına rağmen sıcaklık sabit kalır. Saf maddelerin erimeye başladığı bu sıcaklığa erime sıcaklığı denir.Saf sıvı bir madde belli bir sıcaklığa kadar soğutulunca donar. Donma olayı belirli bir sıcaklıkta başlar ve donma süresince sabit kalır. Saf sıvı maddelerin katı hale geçtiği sıcaklığa donma sıcaklığı denir. Saf maddelerin erimeye başladığı sıcaklıkla donmaya başladığı sıcaklık birbirine eşittir.

6 YOĞUNLUK Yoğunluk birim hacmi dolduran madde miktarıdır.farklı maddelerin eşit hacimlerini dolduran kütleleri birbirinden farklı ise kütlesi büyük olan maddenin de yoğunluğu büyük olur.


"MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları