Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hüseyin KARADAĞ PD. Ve Rehber Öğretmen. 1. Haberleşme Ve İletişimin Geldiği Nokta 2. TV - PC 3. İnternet 4. Güvenli İnternet Kullanımı 5. Güvenli İnternet.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hüseyin KARADAĞ PD. Ve Rehber Öğretmen. 1. Haberleşme Ve İletişimin Geldiği Nokta 2. TV - PC 3. İnternet 4. Güvenli İnternet Kullanımı 5. Güvenli İnternet."— Sunum transkripti:

1 Hüseyin KARADAĞ PD. Ve Rehber Öğretmen

2 1. Haberleşme Ve İletişimin Geldiği Nokta 2. TV - PC 3. İnternet 4. Güvenli İnternet Kullanımı 5. Güvenli İnternet İçin Öneriler(pratik bilgiler) 6. İnternet Kafelerde Yapılmaması Gerekenler

3 BİR ZAMANLAR BÖYLEYDİ ?

4 4 POSTA SİSTEMLERİ ?

5 5 SONRA BÖYLE OLDU….

6 6 GELİNEN NOKTA: 21. YÜZYIL İLETİŞİM ÇAĞI

7 * Akşam evde neler yapıyorsunuz? * TV izlemeyi sever misiniz? * Internete girer misiniz? * Bilgisayar oyunları oynar mısınız? 2.TELEVİZYON VE BİLGİSAYAR

8 * Bilinçli ve Sınırlandırılmış Olarak Kullanıldığında Çocuklarda TV ve Bilgisayar: * kelime haznesini zenginleştirir. * Hayal gücünü geliştirir. * özellikle problem çözme, yaratıcılık, bilgiyi öğrenme alanlarında çocukların gelişimini olumlu etkiler. * Bilgilendirir: Belgeseller; doğa, hayvanlar, bitkiler, farklı kültürler gibi konularla ilgili çocuğun genel.... bilgisi artar.

9 * Bazı konulara karşı merak duymasına ve kitaplardan bunu araştırmasına neden olabilir. Bunun sonucunda televizyon çocuğu okumaya teşvik edebilir. * Eğlenceli ve rahatlatıcıdır. * Sosyal ortamlarda konuşulacak ortak konular sağlar dolayısıyla arkadaşlarıyla iletişimi kolaylaştırabilir.

10 * Aşırı ve bilinçsiz * Aşırı ve bilinçsiz şekilde izlendiğinde, TV ve bilgisayar çocukların farklı gelişim alanlarını etkilemektedir: * Fiziksel: Motor beceriler, fiziksel özelliklerle ilgilidir. Bireyin bedenindeki temel gelişim ve değişimi kapsar. * Sosyal-Duygusal: Kişisel özellikler ve sosyal becerilerle ilgilidir. * Bilişsel: Düşünme, problem çözme ile ilgili zihinsel süreçleri kapsar. Algılama, bellek, yaratıcılık, hafıza ve dil gelişimini içerir.

11 * Radyasyon yayması nedeniyle baş ağrısı, göz yanması, halsizlik ve baş dönmesi yaratır. * Daha geç saatte yatma, uykuya geçişte zorlanma, uyurken daha fazla uyanma gibi sorunlara neden olabilir. * TV’nin karşısında yemek yenildiğinde açlık tokluk kontrolünü bozabilir ve ileride dengeli beslenmeyi zorlaştırabilir.

12 * Çok TV seyreden ve bilgisayarda oyun oynayan çocuklarda iletişim sorunu görülebilir. * Televizyon seyretmek tek yönlü bir iletişim şekli olduğu için çocuğun yaptıkları ve söylediklerine uygun tepkiler veremez. * Arkadaşları ile nasıl konuşacağını, onlara karşı nasıl davranacağını ve nasıl oyun kuracağını bilemez.

13 Olumsuz beden imajına neden olması: TV’de gösterilen ideal vücut ölçülerine sahip mankenler ve oyuncuların etkisi altında kalarak kendi vücudundan memnun olmama ve kendini olduğu gibi kabul etmeme gibi sorunlar yaşanmasına sebep olabilir.

14 * Bazen karşılaştığınız görüntüler sizde kaygı, gerilim, korku, şiddete eğilim ve yalnız kalmak istememe gibi duygusal sıkıntılara yol açabilmektedir. * Özellikle aileyle birlikte seyir sırasında ailenin korku ve kaygıları çocuklara yansır. Bu nedenle çocuklar, soyulmak, bıçaklanmak, vurulmak, savaş ve doğal afetler gibi durumlardan korkabilirler. * Aile içerisinde gerginlik yaratabilir.

15 * Televizyon ve bilgisayar zaman sınırı olmadan kullanıldığında, konuşma, anlamlı jest ve mimikler, heceleme, ses çıkarma ve cümle kurma gibi gerekli olan fonksiyonların gelişiminde gecikmeler veya yetersizlikler görülebilmektedir. * Düşünmeyi, hayal gücünü ve problem çözme becerilerini olumsuz etkileyebilir.

16 * Televizyondaki görüntülerin ekrandan geçme sürelerinin kısa olmasından dolayı çocuk TV izlerken dikkatini belirli bir görüntünün üzerinde kısa süreli odakladığı için farklı etkinliklerde dikkatini uzun süreli olarak yoğunlaştırma konusunda zorlanabilir. * Bilgisayar kullanımının kontrolsüz ve sınırsız olması ilköğretim döneminde derslere karşı ilgisizlik ve motivasyon eksikliği gibi sorunlara neden olabilir.

17

18

19 İNTERNET International Network International Network İnternet Nedir?

20  Ağların Ağı  Milyonlarca bilgisayarın birbirine bağlı olduğu, dünya çapında bir bilgisayar ve iletişim ağıdır.  Dev bir kütüphanedir.  Yüz milyonlarca insanın etkileştiği, bilgi değiş tokuşu yapabildiği, büyük bir topluluktur.  İnternet'in en temel işlevi, haberleşme ve iletişimdir.

21 YONTMA TAŞ DEVRİ TARIM ÇAĞI ENDÜSTRİ ÇAĞI BİLGİ ÇAĞI

22 Türkiye’de İnternet Kullanımı 40 milyondan fazla internet kullanıcısı var. Kullanıcıların %78’i sosyal paylaşım ağları için internete giriyor. 12-24 yaş arası kullanıcı oranı, %47 Cep telefonundan internet kullanımı 8.5 milyon kişi

23 1 DAKİKADA İNTERNETTE NELER OLUYOR?

24 İnterneti En Çok Hangi Amaçlarla Kullanıyoruz? Araştırma yapmak Sohbet etmek Sosyal paylaşım (facebook, twitter vb.) sitelerinde paylaşım yapmak İnternet bankacılığını kullanmak E-posta almak/göndermek Oyun oynamak Film izlemek Müzik dinlemek Alışveriş yapmak

25 İNTERNET HANGİ AMAÇLA KULLANILMALI? Ders Araştırma Ödev Oyun Sohbe t E mail Haberleşme Bilgi paylaşmak Müzik

26 İnternet İnternetten yararlanmak herkesin temel hakkıdır. İnternet, sizi istediğiniz yere götüren uçan halı gibidir. İnternet, dünyamıza açılan bir özgürlük penceresidir. O hâlde, Evinizin dış kapısını ardına kadar açık bırakır mısınız? Her pencereden başınızı çıkarıp bakar mısınız?

27

28

29 * Yanlış veya zararlı bilgiye erişim * Siber zorbalık * Sanal dolandırıcılık * Kişisel bilgilerin paylaşımı * Zararlı yazılımlar * Pornografi/Çocuk İstismarı * Oyun ve internet bağımlılığı * Yabancılarla çevrimiçi ve çevrimdışı iletişim * Şiddet / Nefret / Irkçılık

30 * Zararlı İçerikler * Cinsellik * Şiddet * Kumar * İdeolojik Propaganda * Nerelerden Erişilebiliyor * Forumlar * Sohbet Ortamları (MSN, ICQ, IRC vb.) * Zararlı Uygulamalar

31 31 İnternet Güvenli mi ? Belli oranda güvenli hale getirebiliriz. Bu oran hiçbir zaman %100 olmaz. Çözüm: Antivirüs+firewall+filtre programı kullan. İnterneti Bilinçli kullan Neyi nerede aradığını bil. Okyanusta rotasını şaşırmış gemi gibi olma. Kaynağını bilmediğin e-maili okumadan sil. Üyelik istenen sitelerde kişisel bilgilerinin tamamını verme. Suçluların sanal alemde cirit attığını hiçbir zaman unutma. Sanal dolandırıcılık yöntemlerini bil, bunlara aldanma ÇÖZÜMÇÖZÜM: BİLİNÇLİ İNTERNET KULLANIMI

32

33

34 İNTERNETİN GÜVENLİ KULLANIMI İPUCU - 1  Güvenli şifreler oluşturun!  Güvenli bir şifre, en az 8 karakterden oluşur.  Büyük-küçük harfler, semboller ve sayılar kullanın.  Tüm hesaplar için aynı şifre kullanılmamalı.  Şifre düzenli olarak değiştirilmeli.  Kişisel bilgileri içermemeli.

35 İNTERNETİN GÜVENLİ KULLANIMI İPUCU - 2  Kimseye kişisel bilgilerinizi vermeyin!  Anne kızlık soyadı, doğum tarihi, telefon numarası, adres bilgisi vb.

36

37 İNTERNETİN GÜVENLİ KULLANIMI İPUCU - 3  Her gelen e-postayı cevaplamayın/açmayın.  Hırsızlar zaman zaman bankaları ya da alışveriş sitelerini taklit ederek size e-posta gönderebilir, bilgilerinizi güncellemenizi isteyebilir.  Böyle bir e-posta alırsanız, e-posta gerçek gibi görünse bile cevap vermeyin ve ilgili kurumla iletişime geçin.

38 İNTERNETİN GÜVENLİ KULLANIMI İPUCU - 4  Yazılımlarınızı güncel tutun!  İşletim sisteminizi ve anti-virüs yazılımlarını sürekli güncel tutun.  Bu programlar kötü niyetli kişilerin bilgisayarınıza girip bilgilerinizi ele geçirmesini engeller.  Güncelleme yaptığınızda ilgili yazılımdaki güvenlik açıklarını kapatmış ve böylece izinsiz girişleri engellemiş olursunuz.

39

40 İNTERNETİN GÜVENLİ KULLANIMI İPUCU - 5  Her yerden bağlanmayın!  Eğer internet cafe, AVM gibi kablosuz (WiFi) internet erişimi sunan bir yerden internete bağlanıyorsanız, alışveriş ya da bankacılık işlemlerini yapmayın.

41 İNTERNETİN GÜVENLİ KULLANIMI İPUCU - 6  Oturumu kapatın!  Ortak kullanıma açık bilgisayarlardan internet kullanıyorsanız, bilgisayardan kalkmadan önce bütün hesaplarınızdan çıktığınızdan emin olun.

42

43 İNTERNETİN GÜVENLİ KULLANIMI İPUCU - 7  Güvenli internet hizmetini kullanın!  İnternetteki zararlı içeriklerden ailenizi korumak için güvenli internet hizmetini kullanın.  Güvenli İnternet, iki farklı profil seçeneği sunar: Çocuk Profili Aile Profili www.guvenlinet.org

44 44

45 6.İnternet Kafelerde Yapılmaması Gerekenler

46 İnternet Kafe’lerde Bunları Yapmayın  İnternet Cafe’lerdeki bilgisayarlarda sizin kritik bilgilerinizi çalmaya yönelik kurulmuş ve sizin yazdığınız karakterleri ve girdiğiniz sayfaları kaydeden zararlı programlar yada donanımlar yüklü olabilir (keylogger)  Hiç bir şekilde aşağıdaki bilgileri internet cafe’lerdeki bilgisayarlarda girmeyin; İnternet bankacılığı bilgileri Kredi kartı bilgileri Kritik e-posta hesabı bilgileri Ve ele geçirilmesi durumunda sizi zarara uğratabilecek diğer bilgiler.

47 Sohbet Ortamında Dikkat Etmeniz Gerekenler  Tanımadığınız kişileri kişi listenize eklemeyin.  Kişi listenizdeki birisi tarafından gönderiliyor olsa bile tam olarak içeriğinden emin olmadığınız hiç bir dosyayı kabul etmeyin.  Sohbet ortamı üzerinden hiç bir şekilde kullanıcı adı ve şifrelerinizi başkalarıyla paylaşmayın.  Sohbet ortamında ilk defa tanıştığınız kişilerin yalan konuşabileceğini unutmayın.

48

49

50 * Paylaştığın bilgilere dikkat et! * Unutma! Paylaştığın fotoğraf, video ya da benzeri herhangi bir bilgi senin kontrolünden çıkar ve her yere gidebilir. * Gizlilik ayarlarını yap! * Profilinizi herkese açık hale getirmeyin * Tanımadığına güvenme! * Zorbalık yapma! * Sosyal ağlarda, günlük hayatta söylemeyeceğiniz sözleri yazmayın ve yapmayacağınız davranışlarda bulunmayın. * İhbar et! * Kendinizin ya da ailenizin tehlikede olduğunu hissettiğinizde mutlaka harekete geçin

51

52 * İnternette karşılaşabileceğiniz uygunsuz içerikli, zararlı ve rahatsız edici siteleri ihbar edin. Şikayet için; * www.ihbarweb.org.tr * 0 (312) 582 82 82

53 53 Bir “TIK” la çok şey değişir. http://www.guvenliweb.org.tr internetin doğru, güvenli ve etkin kullanımını destekliyor.


"Hüseyin KARADAĞ PD. Ve Rehber Öğretmen. 1. Haberleşme Ve İletişimin Geldiği Nokta 2. TV - PC 3. İnternet 4. Güvenli İnternet Kullanımı 5. Güvenli İnternet." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları