Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TÜRKİYE VOLEYBOL FEDERASYONU TÜRKİYE VOLEYBOL FEDERASYONU.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TÜRKİYE VOLEYBOL FEDERASYONU TÜRKİYE VOLEYBOL FEDERASYONU."— Sunum transkripti:

1 TÜRKİYE VOLEYBOL FEDERASYONU TÜRKİYE VOLEYBOL FEDERASYONU

2 DÜNYADA ANTRENMAN BİLİMİ İLE İLGİLİ GELİŞMELER 1930’da Dresden’de Rudolf HARBİG ve Woldemir GERSCHLER’in ortak çalışmalarında; Koşu mesafelerinin uzaklıklarına göre çalışma temposunun farklı olacağı belirtilmiştir. 1930’da Dresden’de Rudolf HARBİG ve Woldemir GERSCHLER’in ortak çalışmalarında; Koşu mesafelerinin uzaklıklarına göre çalışma temposunun farklı olacağı belirtilmiştir. Finli koşu antrenörü HIHKALA;tepe antrenmanları,tepedeki koşu tempolarının ve dinlenme sürelerininse farklı olduğu deneyimine varmıştır. Finli koşu antrenörü HIHKALA;tepe antrenmanları,tepedeki koşu tempolarının ve dinlenme sürelerininse farklı olduğu deneyimine varmıştır. Sovyet MATWEJEW’in “Spor Antrenmanının Periyotlanması” adlı kitabında Spor türlerindeki planlama ve yönetimi ile ilgili bilgiler genelleştirilmiş ve sportif başarının yükselmesi,antrenman şekilleri ve tanımlarına yer verilmiştir. Sovyet MATWEJEW’in “Spor Antrenmanının Periyotlanması” adlı kitabında Spor türlerindeki planlama ve yönetimi ile ilgili bilgiler genelleştirilmiş ve sportif başarının yükselmesi,antrenman şekilleri ve tanımlarına yer verilmiştir. MATWEJEW tarafından yapılan araştırmalar genelleştirilmiş tüm spor türleri bir teorik sisteme oturtulmuş ve kuralları belirlenmiştir.Günümüzde de geçerli olan bu kurallar antrenman planlamasının temelini teşkil etmektedir. MATWEJEW tarafından yapılan araştırmalar genelleştirilmiş tüm spor türleri bir teorik sisteme oturtulmuş ve kuralları belirlenmiştir.Günümüzde de geçerli olan bu kurallar antrenman planlamasının temelini teşkil etmektedir.

3 TÜRKİYE’DE ANTRENMAN BİLİMİNİN GELİŞİMİ 1973 yılında Ege Üniversitesinde Spor Hekimliği Enstitüsü kurulmuştur. 1973 yılında Ege Üniversitesinde Spor Hekimliği Enstitüsü kurulmuştur. 1975’te Spor Akademilerinin kurulmasıyla,Antrenör eğitimi ve antrenman bilimi ön plana çıkmaya başlamıştır. 1975’te Spor Akademilerinin kurulmasıyla,Antrenör eğitimi ve antrenman bilimi ön plana çıkmaya başlamıştır. 1982’de Ankara’da SESAM kurulmuştur. 1982’de Ankara’da SESAM kurulmuştur. Tevfik BÖKE;derleme niteliğinde “Sporda Kondisyon” adlı kitabı Tevfik BÖKE;derleme niteliğinde “Sporda Kondisyon” adlı kitabı yazmıştır. yazmıştır. İstasyon çalışmaları,ağırlık ile kuvvet geliştirme,ısınma ve antren man ile ilgili genel bilgiler. İstasyon çalışmaları,ağırlık ile kuvvet geliştirme,ısınma ve antren man ile ilgili genel bilgiler. 1973 yılında Turgay RENKLİKURT “Antrenman ve Fizyolojik Özellikleri” 1973 yılında Turgay RENKLİKURT “Antrenman ve Fizyolojik Özellikleri” 1977 yılında Yaşar SEVİM ve Sedat MURATLI “Antrenman Bilgisi ve Testler” 1977 yılında Yaşar SEVİM ve Sedat MURATLI “Antrenman Bilgisi ve Testler”

4 ANTRENMAN KAVRAMI ANTRENMAN: Sporcunun kendi en yüksek verimine ulaşabilmesi için,planlı biçimde yaptığı bedensel ve ruhsal çalışmaların tümüdür. ANTRENMAN: Sporcunun kendi en yüksek verimine ulaşabilmesi için,planlı biçimde yaptığı bedensel ve ruhsal çalışmaların tümüdür. ANTRENMAN: Ruhsal ve organik en mükemmel verimi elde etmek için belirli bir hedefe,amaca yönelmiş planlı,sistematik ve teknik faaliyetlerin tümüdür. ANTRENMAN: Ruhsal ve organik en mükemmel verimi elde etmek için belirli bir hedefe,amaca yönelmiş planlı,sistematik ve teknik faaliyetlerin tümüdür.

5 TEMEL MOTORİK ÖZELLİKLER -KUVVET-DAYANIKLILIK-SÜRAT-HAREKETLİLİK-BECERİ

6 BİRLEŞİK MOTORİK ÖZELLİKLER ÇABUK KUVVET ÇABUK KUVVET SÜRATTE DEVAMLILIK SÜRATTE DEVAMLILIK KUVVETTE DEVAMLILIK KUVVETTE DEVAMLILIK

7 KUVVET BİR DİRENÇLE KARŞI KARŞIYA KALAN KASLARIN KASILABİLME YA DA BU DİRENÇ KARŞISINDA BELİRLİ BİR ÖLÇÜDE DAYANABİLME YETENEĞİDİR. BİR DİRENÇLE KARŞI KARŞIYA KALAN KASLARIN KASILABİLME YA DA BU DİRENÇ KARŞISINDA BELİRLİ BİR ÖLÇÜDE DAYANABİLME YETENEĞİDİR. GENEL KUVVET : KUVVETİN HERHANGİ BİR SPOR DALINA YÖNELMEDEN,GENEL ANLAMDA TÜM KASLARIN KUVVETİ GENEL KUVVET : KUVVETİN HERHANGİ BİR SPOR DALINA YÖNELMEDEN,GENEL ANLAMDA TÜM KASLARIN KUVVETİ ÖZEL KUVVET : BELİRLİ BİR SPOR DALINA YÖNELİK KUVVETTİR. ÖZEL KUVVET : BELİRLİ BİR SPOR DALINA YÖNELİK KUVVETTİR.

8 MAKSİMAL KUVVET ANTRENMANI ÇABUK KUVVET VE KUVVETTE DEVAMLILIĞIN ALT YAPISINI OLUŞTURUR.

9 MAKSİMAL KUVVET ANTRENMANININ 2 TEMEL İLKESİ 1 – MAKSİMAL KUVVET ANTRENMANI; GENELLİKLE YÜKSEKİLE MAKSİMAL ARASINDA BİR KAS GERİLİMİNİ VE UZUN BİRGERİLİM SÜRESİNİ GEREKTİRİR.BU DA KASIN BÜYÜMESİNİ SAĞLAR. ( KAS YAPICI ANTRENMAN ) 2 – YÜKSEK VE MAKSİMAL YÜKLENME YOĞUNLUĞU İLE KISA SÜRELİ VE PATLAYICI KASILMA ŞEKLİNDE UYGULANIRSA, İNTRAMÜSKÜLER KOORDİNASYONU GELİŞTİRİR. İNTRAMÜSKÜLER KOORDİNASYONU GELİŞTİRİR.

10 ÇABUK KUVVET ANTRENMANI TEMEL İLKE HAFİF VE ORTYÜKLERDENYARARLANMA TEMEL İLKE HAFİF VE ORTYÜKLERDENYARARLANMA YOLUNA GİDİLMESİDİR.ÇALIŞMALARI UYGULARKEN YOLUNA GİDİLMESİDİR.ÇALIŞMALARI UYGULARKEN PATLAYICI ÖZELLİĞİ KAZANABİLMESİ İÇİN TÜM PATLAYICI ÖZELLİĞİ KAZANABİLMESİ İÇİN TÜM RUHSAL OLANAKLARDAN YARARLANMA YOLUNA RUHSAL OLANAKLARDAN YARARLANMA YOLUNA GİDİLMELİDİR.BU DA ANCAK İRADE GÜCÜNÜN GİDİLMELİDİR.BU DA ANCAK İRADE GÜCÜNÜN EĞİTİLMESİ İLE OLUR. EĞİTİLMESİ İLE OLUR. TAKIM OYUNCULARI İÇİN MAKSİMAL KUVVETİN % TAKIM OYUNCULARI İÇİN MAKSİMAL KUVVETİN % 40 – 60 OLMASINDA YARAR GÖRÜLMÜŞTÜR 40 – 60 OLMASINDA YARAR GÖRÜLMÜŞTÜR BU ÇALIŞMALARDA MERKEZİ SİNİR SİSTEMİ BU ÇALIŞMALARDA MERKEZİ SİNİR SİSTEMİ OPTİMAL BİR ŞEKİLDE UYARILACAĞI İÇİN OPTİMAL BİR ŞEKİLDE UYARILACAĞI İÇİN YÜKLENME VE DİNLENME İLİŞKİSİ İYİ YÜKLENME VE DİNLENME İLİŞKİSİ İYİ AYARLANMALIDIR. AYARLANMALIDIR.

11 KUVVETTE DEVAMLILIK ANTRENMANI GELİŞİMİ İÇİN ÇALIŞMALARDA AZ YÜKLENME VE ÇOK TEKRAR SAYISI PRENSİBİ UYGULANIR.YÜKLENME YÜZDESİ % 20 – 30 ARASINDA DEĞİŞİR. GELİŞİMİ İÇİN ÇALIŞMALARDA AZ YÜKLENME VE ÇOK TEKRAR SAYISI PRENSİBİ UYGULANIR.YÜKLENME YÜZDESİ % 20 – 30 ARASINDA DEĞİŞİR. TEKRAR SAYISI 20 – 40 ARASINDA DEĞİŞİR. TEKRAR SAYISI 20 – 40 ARASINDA DEĞİŞİR. KASLARDA FAZLA MİKTARDA LAKTİKASİDİN TOPLANIP KASIN GÖRE- KASLARDA FAZLA MİKTARDA LAKTİKASİDİN TOPLANIP KASIN GÖRE- VİNİ YAPAMAZ DURUMA GELMESİNİ VİNİ YAPAMAZ DURUMA GELMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN ORTA DÜZEYDE BİR ÖNLEMEK İÇİN ORTA DÜZEYDE BİR HAREKET TEMPOSU UYGULANIR. HAREKET TEMPOSU UYGULANIR.

12 İSTASYON ÇALIŞMASI KATILANLARIN SAYISINA YA DA ALETLERİN SAYI İLE ÖZELLİĞİNE GÖRE DEĞİŞİK ALIŞTIRMALAR UYGULANIR. KATILANLARIN SAYISINA YA DA ALETLERİN SAYI İLE ÖZELLİĞİNE GÖRE DEĞİŞİK ALIŞTIRMALAR UYGULANIR. İSTASYONLARIN KURULMASINDA DAİRESEL YA DA DÖRTKÖŞE DÜZEN KULLANILIR VE SPORCULARIN HIZLA İSTASYON DEĞİŞTİRMESİ DİKKATE ALINIR. İSTASYONLARIN KURULMASINDA DAİRESEL YA DA DÖRTKÖŞE DÜZEN KULLANILIR VE SPORCULARIN HIZLA İSTASYON DEĞİŞTİRMESİ DİKKATE ALINIR. KAS GRUPLARINA DEĞİŞMELİ YÜKLENME UYGULANACAK BİÇİMDEİSTASYONLAR KURULUR. ( BACAK, KARIN, KOL KASLARI GİBİ ) KAS GRUPLARINA DEĞİŞMELİ YÜKLENME UYGULANACAK BİÇİMDEİSTASYONLAR KURULUR. ( BACAK, KARIN, KOL KASLARI GİBİ )

13 İSTASYON ÇALIŞMALARININ YARARLARI NELERDİR OYUNCULARIN GENEL VE ÖZEL KUVVETİNİN GELİŞTİRİLMESİNDE ÇOK ETKİNDİR. OYUNCULARIN GENEL VE ÖZEL KUVVETİNİN GELİŞTİRİLMESİNDE ÇOK ETKİNDİR. HER MOTORİK ÖZELLİĞİ ANTRENMANIN AMACINA GÖRE GELİŞTİRİLEBİLİR. HER MOTORİK ÖZELLİĞİ ANTRENMANIN AMACINA GÖRE GELİŞTİRİLEBİLİR. ÖZELLİKLE MAKSİMAL KUVVET, ÇABUK KUVVET VE KUVVETTE DEVAMLILIK BU METODLA GELİŞTİRİLİR VE DÜZELTİLEBİLİR. ÖZELLİKLE MAKSİMAL KUVVET, ÇABUK KUVVET VE KUVVETTE DEVAMLILIK BU METODLA GELİŞTİRİLİR VE DÜZELTİLEBİLİR. ÇALIŞMA ÇOK SAYIDA SPORCU İLE UYGULANABİLİR. ÇALIŞMA ÇOK SAYIDA SPORCU İLE UYGULANABİLİR. ÇEŞİTLİ ARAÇ VE GEREÇTEN YARARALANABİLİRİZ. ÇEŞİTLİ ARAÇ VE GEREÇTEN YARARALANABİLİRİZ. BİREYSEL YÜKLEME GÜÇ DURUMUNA GÖRE DÜZENLENEBİLİR. BİREYSEL YÜKLEME GÜÇ DURUMUNA GÖRE DÜZENLENEBİLİR. İSTASYONLARIN KURULMASI VE TOPARLANMASI KOLAYDIR. İSTASYONLARIN KURULMASI VE TOPARLANMASI KOLAYDIR. GRUBUN VE SPORCUNUN KENDİNİ KONTROL İMKANI VARDIR. GRUBUN VE SPORCUNUN KENDİNİ KONTROL İMKANI VARDIR.

14 DALGASAL METOD BU ANTRENMAN METODUNDA, DALGASAL OLARAK YÜKSELEN VE ALÇALAN UYGULAMA SAYISINDA YÜKLENME SABİT KALIR.ÖRNEĞİN ; 70 Kg YÜKLEME İLE ŞEKİLDEKİ GİBİ BU ANTRENMAN METODUNDA, DALGASAL OLARAK YÜKSELEN VE ALÇALAN UYGULAMA SAYISINDA YÜKLENME SABİT KALIR.ÖRNEĞİN ; 70 Kg YÜKLEME İLE ŞEKİLDEKİ GİBİ 1 + 2 + 3 + 4 + 5 SAYILARINDA HAREKET UYGULANIR VE DAHA SONRA 5 + 4 + 3 + 2 + 1ŞEKLİNDE YAPILIR. 1 + 2 + 3 + 4 + 5 SAYILARINDA HAREKET UYGULANIR VE DAHA SONRA 5 + 4 + 3 + 2 + 1ŞEKLİNDE YAPILIR.

15 SERİ METODU ÖZELLİKLE ÇABUK KUVVET VE KUVVETTE DEVAMLILIK ÇALIŞMALARINDA KULLANILABİLİR. ÖZELLİKLE ÇABUK KUVVET VE KUVVETTE DEVAMLILIK ÇALIŞMALARINDA KULLANILABİLİR. TEMEL İLKE OLARAK YÜKLENME VE ALIŞTIRMALARIN UYGULAMASAYISI SABİT KALIR. TEMEL İLKE OLARAK YÜKLENME VE ALIŞTIRMALARIN UYGULAMASAYISI SABİT KALIR.

16 PLYOMETRİK ÇALIŞMALAR KUVVET KARIŞIMI OLAN EGZERSİZLER VE DRİLLER OLARAK TANIMLANIR. KUVVET KARIŞIMI OLAN EGZERSİZLER VE DRİLLER OLARAK TANIMLANIR. BU TİP ANTRENMANIN ( KANGURU SIÇRAYIŞI, SEKME, DERİNLİK SIÇRAYIŞLARI ) DEĞİŞİK FORMLARI VARDIR. BU TİP ANTRENMANIN ( KANGURU SIÇRAYIŞI, SEKME, DERİNLİK SIÇRAYIŞLARI ) DEĞİŞİK FORMLARI VARDIR.

17 DERİNLİK SIÇRAMASI ( ŞOK METODU) ÖZELLİKLE SIÇRAMA KUVVETİNİ GELİŞTİRME AÇISINDAN SON DERECE ETKİLİ BİR METODDUR. KASA ÇALIŞMASI OLARAK DA ADLANDIRILIR. ÖZELLİKLE SIÇRAMA KUVVETİNİ GELİŞTİRME AÇISINDAN SON DERECE ETKİLİ BİR METODDUR. KASA ÇALIŞMASI OLARAK DA ADLANDIRILIR. SPORCU KASADAN YERE SIÇRADIĞINDA KASLARDA ŞOK BİR GERİLİM OLUŞUR.BUNU TAKİP EDEN SIÇRAMA SAFHASINDA KASLARDA BİRİKMİŞ KİNETİK ENERJİ SIÇRAMANIN ETKİNLİĞİNİ DOLAYISIYLA ANTRENMANIN VERİMİNİ ARTTIRIR. SPORCU KASADAN YERE SIÇRADIĞINDA KASLARDA ŞOK BİR GERİLİM OLUŞUR.BUNU TAKİP EDEN SIÇRAMA SAFHASINDA KASLARDA BİRİKMİŞ KİNETİK ENERJİ SIÇRAMANIN ETKİNLİĞİNİ DOLAYISIYLA ANTRENMANIN VERİMİNİ ARTTIRIR.

18 DAYANIKLILIK UZUN SÜRE DEVAM EDEN SPORTİF UZUN SÜRE DEVAM EDEN SPORTİF YÜKLENMELERDE YORGUNLUĞA YÜKLENMELERDE YORGUNLUĞA KARŞI KOYABİLME YETENEĞİDİR. KARŞI KOYABİLME YETENEĞİDİR.

19 SPOR AÇISINDAN DAYANIKLILIK 1 - GENEL DAYANIKLILIK : HER SPORCUNUN SAHİP OLMASI GEREKEN DAYANIKLILIKTIR.DAHA ÇOK SOLUNUM VE DOLAŞIM SİSTEMLERİ DAYANIKLILIĞI DÜŞÜNÜLÜR. 1 - GENEL DAYANIKLILIK : HER SPORCUNUN SAHİP OLMASI GEREKEN DAYANIKLILIKTIR.DAHA ÇOK SOLUNUM VE DOLAŞIM SİSTEMLERİ DAYANIKLILIĞI DÜŞÜNÜLÜR. 2 - ÖZEL DAYANIKLILIK : HER SPOR DALINA ÖZGÜ BİÇİMDE, SPOR DALININ TEKNİK,TAKTİK UYGULAMASI İLE BERABER ORTAYA KONAN DAYANIKLILIKTIR.DAHA ÇOK KUVVETTE VE SÜRATTE DEVAMLILIKTIR 2 - ÖZEL DAYANIKLILIK : HER SPOR DALINA ÖZGÜ BİÇİMDE, SPOR DALININ TEKNİK,TAKTİK UYGULAMASI İLE BERABER ORTAYA KONAN DAYANIKLILIKTIR.DAHA ÇOK KUVVETTE VE SÜRATTE DEVAMLILIKTIR

20 ENERJİ OLUŞUMU AÇISINDAN DAYANIKLILIK 1 - ANAEROBİK DAYANIKLILIK : SUBMAKSİMAL VE MAKSİMAL YÜKLEMELERDE ORGANİZMANIN VÜCUTTAKİ ENERJİ DEPOLARINDAN YARARLANILARAK FAALİYETİ YÜRÜTEBİLMESİDİR.ENERJİ OLUŞUMUNDA ATP’NİN VE CP’NİN ÇÖZÜLMESİ VE BUNUN TEKRAR RESENTEZİ VE GLİKOJENİN BOZUŞUMU İLE MEYDANA GELİR. 1 - ANAEROBİK DAYANIKLILIK : SUBMAKSİMAL VE MAKSİMAL YÜKLEMELERDE ORGANİZMANIN VÜCUTTAKİ ENERJİ DEPOLARINDAN YARARLANILARAK FAALİYETİ YÜRÜTEBİLMESİDİR.ENERJİ OLUŞUMUNDA ATP’NİN VE CP’NİN ÇÖZÜLMESİ VE BUNUN TEKRAR RESENTEZİ VE GLİKOJENİN BOZUŞUMU İLE MEYDANA GELİR. 2 - AEROBİK DAYANIKLILIK : YAPILAN İŞE KARŞI HARCANAN ENERJİ DENGELİDİR.ENERJİ OLUŞUMU OKSİDASYON YOLUYLA SAĞLANIR 2 - AEROBİK DAYANIKLILIK : YAPILAN İŞE KARŞI HARCANAN ENERJİ DENGELİDİR.ENERJİ OLUŞUMU OKSİDASYON YOLUYLA SAĞLANIR

21 SÜRELERİNE GÖRE DAYANIKLILIK 1 - KISA SÜRELİ DAYANIKLILIK : 45 sn – 2 dk ARASINDA OLAN ÇALIŞMALARDA KENDİSİNİ GÖSTERİR. 1 - KISA SÜRELİ DAYANIKLILIK : 45 sn – 2 dk ARASINDA OLAN ÇALIŞMALARDA KENDİSİNİ GÖSTERİR. ANAEROBİK VE AEROBİK İÇ İÇEDİR. ANAEROBİK DAHA AĞIRLIKLIDIR. ANAEROBİK VE AEROBİK İÇ İÇEDİR. ANAEROBİK DAHA AĞIRLIKLIDIR. 2 - ORTA SÜRELİ DAYANIKLILIK : 2 – 8 dk ARASINDA OLAN ÇALIŞMALARDA KENDİNİ GÖSTERİR.BUNDA DA ANAEROBİK VE AEROBİK SÖZ KONUSUDUR. ANCAK YAVAŞ YAVAŞ AEROBİĞE GEÇİŞ VARDIR. 2 - ORTA SÜRELİ DAYANIKLILIK : 2 – 8 dk ARASINDA OLAN ÇALIŞMALARDA KENDİNİ GÖSTERİR.BUNDA DA ANAEROBİK VE AEROBİK SÖZ KONUSUDUR. ANCAK YAVAŞ YAVAŞ AEROBİĞE GEÇİŞ VARDIR. 3 – UZUN SÜRELİ DAYANIKLILIK : 8 dk VE DAHA UZUN SÜRELİ ÇALIŞMALARDA KENDİNİ GÖSTERİR.TAMAMEN AEROBİK ÇALIŞMA VARDIR. 3 – UZUN SÜRELİ DAYANIKLILIK : 8 dk VE DAHA UZUN SÜRELİ ÇALIŞMALARDA KENDİNİ GÖSTERİR.TAMAMEN AEROBİK ÇALIŞMA VARDIR.

22 DAYANIKLILIK GELİŞTİRME METOTLARI 1 - YÜKSEKLİK ANTRENMANI SPORTİF ALANDA,YÜKSEK RAKIMDAKİ EGZERSİZLERE BAĞLI OLARAK AEROBİK KAPASİTENİN GELİŞTİRİLMESİ YÖNTEMİDİR. SPORTİF ALANDA,YÜKSEK RAKIMDAKİ EGZERSİZLERE BAĞLI OLARAK AEROBİK KAPASİTENİN GELİŞTİRİLMESİ YÖNTEMİDİR. YÜKSEKLİK ARTIŞI İLE BİRLİKTE; YÜKSEKLİK ARTIŞI İLE BİRLİKTE; a) HAVA BASINCI DÜŞER a) HAVA BASINCI DÜŞER b) ISI VE NEM DÜŞER b) ISI VE NEM DÜŞER c) YERÇEKİMİ GÜCÜ AZALIR c) YERÇEKİMİ GÜCÜ AZALIR

23 2 - UZUN MESAFE ANTRENMAN METODLARI A) DEĞİŞMEZ TEMPODA SÜREKLİ KOŞU TEMEL İLKE ; AEROBİK DAYANIKLILIĞI GELİŞTİRMEKTİR. TEMEL İLKE ; AEROBİK DAYANIKLILIĞI GELİŞTİRMEKTİR. ANTRENMAN SÜRESİ ; 1 - 2 SAAT ARASINDA DEĞİŞEBİLİR. ANTRENMAN SÜRESİ ; 1 - 2 SAAT ARASINDA DEĞİŞEBİLİR. ANTRENMAN ŞİDDETİ ; 150 - 170 NABIZ SAYILARINDA OLMALIDIR.GENEL OLARAK BU METODUN ANTRENMAN PERİYOTLAMASININ HAZIRLIK DÖNEMİNE DAHA UYGUN OLACAĞI BELİRTİLMEKTEDİR. ANTRENMAN ŞİDDETİ ; 150 - 170 NABIZ SAYILARINDA OLMALIDIR.GENEL OLARAK BU METODUN ANTRENMAN PERİYOTLAMASININ HAZIRLIK DÖNEMİNE DAHA UYGUN OLACAĞI BELİRTİLMEKTEDİR. B) DEĞİŞEN TEMPOLARDA SÜREKLİ KOŞU BU METOTTA EFOR KESİNTİYE UĞRATILMAKSIZIN MODERATO ŞİDDETTEN SUBMAKSİMAL ŞİDDETE KADAR DEĞİŞEN TEMPOLAR,DEĞİŞİMLİ OLARAK UYGULANIR. KESİNTİYE UĞRATILMAKSIZIN MODERATO ŞİDDETTEN SUBMAKSİMAL ŞİDDETE KADAR DEĞİŞEN TEMPOLAR,DEĞİŞİMLİ OLARAK UYGULANIR. C) FARTLEK BU ANTRENMAN METODU İLE; ANAEROBİK, SÜRATTE DEVAMLILIK,KUVVETTE DEVAMLILIK ÖZELLİKLERİ GELİŞİR. BU ANTRENMAN METODU İLE; ANAEROBİK, SÜRATTE DEVAMLILIK,KUVVETTE DEVAMLILIK ÖZELLİKLERİ GELİŞİR.

24 3 - İNTERVAL ANTRENMAN METODU TEMEL İLKE ; NABIZ ATIM SAYISI 180 - 200 ULAŞTIĞINDA ÇALIŞMA DURDURULUR,120 - 130 ‘ A İNDİĞİNDE ÇALIŞMA DEVAM EDER. TEMEL İLKE ; NABIZ ATIM SAYISI 180 - 200 ULAŞTIĞINDA ÇALIŞMA DURDURULUR,120 - 130 ‘ A İNDİĞİNDE ÇALIŞMA DEVAM EDER. İNTERVAL ANTRENMANLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR ŞUNLARDIR:ÇALIŞMANIN SÜRESİ,KAPSAMI, YOĞUNLUĞU VE DİNLENME. İNTERVAL ANTRENMANLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR ŞUNLARDIR:ÇALIŞMANIN SÜRESİ,KAPSAMI, YOĞUNLUĞU VE DİNLENME.

25 İNTERVAL ANTRENMANLAR İKİYE AYRILIR A)EXTENSİVE(YAYGIN) ANTRENMANLA BUYÖNTEMİLE GENEL DAYANIKLILIK,KUVVETTEDEVAMLILIK, SÜRATTE DEVAMLILIK VE ORTA SÜRELİ DAYANIKLILIK ÖZELLİKLERİ GELİŞİR. YÜKLENME YOĞUNLUĞU % 60 - 80 OLMALI YÜKLENME YOĞUNLUĞU % 60 - 80 OLMALI B)İNTENSİVE (YOĞUN)ANTRENMANLAR:BU YÖNTEMLE SÜRAT,ÇABUK KUVVET,KUVVETTE DEVAMLILIK,SÜRATTE DEVAMLILIK ÖZELLİKLERİ GELİŞİR.BU ÇALIŞMALARDA ORGANİZMA FAZLACA OKSİJEN BORÇLANMASINA GİRER.

26 4-TEKRAR METODU BU METOTTA PRENSİP; YÜKLENME YOĞUNLUĞUNUN YÜKSEK,YÜKLENME SÜRESİNİN VE TEKRAR SAYISININ AZ OLMASIDIR. BU METOTTA PRENSİP; YÜKLENME YOĞUNLUĞUNUN YÜKSEK,YÜKLENME SÜRESİNİN VE TEKRAR SAYISININ AZ OLMASIDIR. YÜKLENME YOĞUNLUĞU % 90 - 100 OLMALI YÜKLENME YOĞUNLUĞU % 90 - 100 OLMALI YÜKLENME KAPSAMI 1 - 6 GİBİ AZ SAYIDA OLMALIDIR YÜKLENME KAPSAMI 1 - 6 GİBİ AZ SAYIDA OLMALIDIR TAM DİNLENME UYGULANMALIDIR TAM DİNLENME UYGULANMALIDIR

27 AEROBİK ÇALIŞMA BEDENEN YAPILAN BİR ÇALIŞMA ESNASINDA, ALINAN OKSİJEN İLE ALINMASI GEREKLİ OKSİJEN MİKTARI ARASINDA DENGE VARSA BU ÇALIŞMALARA “AEROBİK” ÇALIŞMA DENİR. BEDENEN YAPILAN BİR ÇALIŞMA ESNASINDA, ALINAN OKSİJEN İLE ALINMASI GEREKLİ OKSİJEN MİKTARI ARASINDA DENGE VARSA BU ÇALIŞMALARA “AEROBİK” ÇALIŞMA DENİR.

28 ANAEROBİK ÇALIŞMA ÇALIŞMA TAM BİR OKSİJEN ALIMI OLMADAN YAPILIYOR İSE VEYA ÇALIŞMA SONUNDA ALINAN İLE ALINMASI GEREKEN OKSİJEN ARASINDA % 6’dan FAZLA BİR EKSİKLİK MEYDANA GELİYORSA,BU TİP ÇALIŞMALARA “ANAEROBİK” ÇALIŞMA DENİR. ÇALIŞMA TAM BİR OKSİJEN ALIMI OLMADAN YAPILIYOR İSE VEYA ÇALIŞMA SONUNDA ALINAN İLE ALINMASI GEREKEN OKSİJEN ARASINDA % 6’dan FAZLA BİR EKSİKLİK MEYDANA GELİYORSA,BU TİP ÇALIŞMALARA “ANAEROBİK” ÇALIŞMA DENİR.

29 SÜRAT İNSANIN KENDİSİNİ EN YÜKSEK HIZLA BİR YERDEN BİR YERE HAREKET ETTİREBİLME YETENEĞİDİR. İNSANIN KENDİSİNİ EN YÜKSEK HIZLA BİR YERDEN BİR YERE HAREKET ETTİREBİLME YETENEĞİDİR. SÜRAT SADECE VÜCUDU BİR YERDEN BAŞKA BİR YERE HAREKET ETTİRMEKTEN OLUŞMAZ.BUNUN YANINDA VÜCUDUN BİR BÖLÜMÜNÜN YÜKSEK HIZDA HAREKET ETTİRİLE BİLMESİNİ DE İFADE EDER. SÜRAT SADECE VÜCUDU BİR YERDEN BAŞKA BİR YERE HAREKET ETTİRMEKTEN OLUŞMAZ.BUNUN YANINDA VÜCUDUN BİR BÖLÜMÜNÜN YÜKSEK HIZDA HAREKET ETTİRİLE BİLMESİNİ DE İFADE EDER.

30 FİZYOLOJİK AÇIDAN SÜRAT 1 - HAREKET SÜRATİ A ) İVMELEME HIZI A ) İVMELEME HIZI B ) ORTALAMA HIZ B ) ORTALAMA HIZ C ) MAKSİMUM HIZ C ) MAKSİMUM HIZ

31 2 - ALGILAMA SÜRATİ VÜCUDUN POZİSYONU VE UYGUN ROTASYONEL HAREKETLER DÜZENLENİR.HAREKETLERİN DAHA HIZLI YERİNE GETİRİLMESİNİ SAĞLAR. VÜCUDUN POZİSYONU VE UYGUN ROTASYONEL HAREKETLER DÜZENLENİR.HAREKETLERİN DAHA HIZLI YERİNE GETİRİLMESİNİ SAĞLAR.

32 3 - REAKSİYON SÜRATİ BİR HAREKETİ YAPMAK İÇİN ÇOK SÜRATLİ BİR ŞEKİLDE TEPKİ GÖSTERME YETENEĞİDİR. 3 ‘E AYRILIR : BİR HAREKETİ YAPMAK İÇİN ÇOK SÜRATLİ BİR ŞEKİLDE TEPKİ GÖSTERME YETENEĞİDİR. 3 ‘E AYRILIR : A) GÖREREK A) GÖREREK B) DUYARAK B) DUYARAK C) DOKUNARAK C) DOKUNARAK

33 ANTRENMAN BİLİMİ AÇISINDAN SÜRAT : 1 - TEPKİ SÜRATİ : HERHANGİ BİR HAREKET İÇİN ÇOK SÜRATLİ BİR ŞEKİLDE TEPKİ GÖSTERME YETENEĞİDİR. 1 - TEPKİ SÜRATİ : HERHANGİ BİR HAREKET İÇİN ÇOK SÜRATLİ BİR ŞEKİLDE TEPKİ GÖSTERME YETENEĞİDİR. ÖRNEĞİN ; EKSRİMDEKİ DAVRANIŞLAR,100 m DE TAKOZDAN ÇIKIŞLARDAKİ TEPME SÜRATİ VE BASKETBOLCUNUN KENDİSİNE ATILAN TOP İÇİN HEMEN HAREKETE GEÇMESİ GİBİ REAKSİYON ZAMANI İLE YAKIN İLİŞKİSİ NEDENİYLE “REAKSİYON SÜRATİ’DE DENİLMEKTEDİR. ÖRNEĞİN ; EKSRİMDEKİ DAVRANIŞLAR,100 m DE TAKOZDAN ÇIKIŞLARDAKİ TEPME SÜRATİ VE BASKETBOLCUNUN KENDİSİNE ATILAN TOP İÇİN HEMEN HAREKETE GEÇMESİ GİBİ REAKSİYON ZAMANI İLE YAKIN İLİŞKİSİ NEDENİYLE “REAKSİYON SÜRATİ’DE DENİLMEKTEDİR.

34 2 - ÖZEL SÜRAT ( POZİTİF İVMELENME ) BELİRLİ BİR MESAFEYİ MÜMKÜN OLAN EN YÜKSEK SÜRATTE KATETMEKTİR. 2 - ÖZEL SÜRAT ( POZİTİF İVMELENME ) BELİRLİ BİR MESAFEYİ MÜMKÜN OLAN EN YÜKSEK SÜRATTE KATETMEKTİR. BU MESAFE HER SPOR TÜRÜNE GÖRE DEĞİŞİKTİR. BU MESAFE HER SPOR TÜRÜNE GÖRE DEĞİŞİKTİR. ÖRNEĞİN ; BASKETBOLDA TOP SÜREREK VEYA TOPSUZ OLARAK ALINAN MESAFELER 2 - 3 m İLE 20 m ARASINDA İKEN, HENTBOLDE ÖRNEĞİN ; BASKETBOLDA TOP SÜREREK VEYA TOPSUZ OLARAK ALINAN MESAFELER 2 - 3 m İLE 20 m ARASINDA İKEN, HENTBOLDE 30 m,FUTBOLDA 50 m KADARDIR.GERÇEK SÜRATİN ORTAYA ÇIKABİLMESİ VE GELİŞTİRİLEBİLMESİ İÇİN 50 - 60 m MESAFELERE GEREKSİNİM VARDIR. 30 m,FUTBOLDA 50 m KADARDIR.GERÇEK SÜRATİN ORTAYA ÇIKABİLMESİ VE GELİŞTİRİLEBİLMESİ İÇİN 50 - 60 m MESAFELERE GEREKSİNİM VARDIR.

35 3 - SÜRATTE DEVAMLILIK (SABİT İVMELEME ) 3 - SÜRATTE DEVAMLILIK (SABİT İVMELEME ) ÖZEL SÜRATİN KISA BİR SÜRE SONRA DÜŞÜRÜLMEMESİ,BAŞKA DEYİŞLE UZUN SÜREN BİR MÜSABAKA SÜRESİNCE DEVAMLI OLARAK HAREKETLERİ SÜRATLİ BİR ŞEKİLDE YAPABİLME YETENEĞİDİR. ÖZEL SÜRATİN KISA BİR SÜRE SONRA DÜŞÜRÜLMEMESİ,BAŞKA DEYİŞLE UZUN SÜREN BİR MÜSABAKA SÜRESİNCE DEVAMLI OLARAK HAREKETLERİ SÜRATLİ BİR ŞEKİLDE YAPABİLME YETENEĞİDİR.

36 SÜRATİN BAZI ANATOMİK VE FİZYOLOJİK TEMELLE KASIN KASILMA HIZI, KAS LİFLERİNİN TİPİNE BAĞLIDIR. KASIN KASILMA HIZI, KAS LİFLERİNİN TİPİNE BAĞLIDIR. KASLARIN MAKSİMAL KUVVETİ VE KOORDİNASYON YETENEĞİ SÜRAT ÜZERİNE OLUMLU ETKİ YAPAR.İYİ MAKSİMAL KUVVETE SAHİP OLANLARDA ATP - CP REZERVİ DAHA FAZLADIR. KASLARIN MAKSİMAL KUVVETİ VE KOORDİNASYON YETENEĞİ SÜRAT ÜZERİNE OLUMLU ETKİ YAPAR.İYİ MAKSİMAL KUVVETE SAHİP OLANLARDA ATP - CP REZERVİ DAHA FAZLADIR. SÜRAT ANTRENMANLARI İLE ATP - CP % 30 - 36 ORANINDA ARTIŞ OLUŞUR. SÜRAT ANTRENMANLARI İLE ATP - CP % 30 - 36 ORANINDA ARTIŞ OLUŞUR. SİNİR KAS KOORDİNASYONUNUN DÜZELTİLMESİ SÜRATİ ARTTIRIR. SİNİR KAS KOORDİNASYONUNUN DÜZELTİLMESİ SÜRATİ ARTTIRIR. HAREKETLİLİĞİN İYİ OLMASI KASLARA GENİŞ HAREKET AÇISI SAĞLAYARAK DAHA İYİ SÜRATİ TEMİN EDER. HAREKETLİLİĞİN İYİ OLMASI KASLARA GENİŞ HAREKET AÇISI SAĞLAYARAK DAHA İYİ SÜRATİ TEMİN EDER. KASLARIN İYİ ISINMASI İLE VİSKOZİTE ÖZELLİĞİ ARTTIRILARAK KASILMA HIZI ETKİLENİR VE SÜRAT OLUMLU YÖNDE ETKİLENİR. KASLARIN İYİ ISINMASI İLE VİSKOZİTE ÖZELLİĞİ ARTTIRILARAK KASILMA HIZI ETKİLENİR VE SÜRAT OLUMLU YÖNDE ETKİLENİR. AŞIRI YORGUNLUKTA MAKSİMAL SÜRATE ERİŞİLMEZ. AŞIRI YORGUNLUKTA MAKSİMAL SÜRATE ERİŞİLMEZ. SÜRAT ÇALIŞMALARINDA TAM DİNLENME İLKESİ UYGULANIR.SÜRAT ÇALIŞMALARI ANTRENMANIN İLK BÖLÜMLERİNDE YAPILMALIDIR. SÜRAT ÇALIŞMALARINDA TAM DİNLENME İLKESİ UYGULANIR.SÜRAT ÇALIŞMALARI ANTRENMANIN İLK BÖLÜMLERİNDE YAPILMALIDIR.

37 SÜRAT GELİŞİMİ İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN FAKTÖRLER ÇALIŞMALAR % 75 - 100 ŞİDDETİNDE OLMALIDIR. ÇALIŞMALAR % 75 - 100 ŞİDDETİNDE OLMALIDIR. TAM DİNLENME İLKESİ UYGULANMALIDIR. TAM DİNLENME İLKESİ UYGULANMALIDIR. ÇALIŞMALARDA KOŞULACAK MESAFE MAKSİMUM SÜRATE ERİŞİLEN MESAFEDEN AZ TUTULURSA İVMELENEMEBİLME ÖZELLİĞİ GELİŞİR.MAKSİMAL SÜRAT GELİŞMEZ. ÇALIŞMALARDA KOŞULACAK MESAFE MAKSİMUM SÜRATE ERİŞİLEN MESAFEDEN AZ TUTULURSA İVMELENEMEBİLME ÖZELLİĞİ GELİŞİR.MAKSİMAL SÜRAT GELİŞMEZ. KOŞULACAK MESAFE, MAKSİMAL SÜRATE ERİŞİLEN MESAFEDEN BİRAZ FAZLA İSE MAKSİMAL SÜRAT GELİŞTİRİLİR. KOŞULACAK MESAFE, MAKSİMAL SÜRATE ERİŞİLEN MESAFEDEN BİRAZ FAZLA İSE MAKSİMAL SÜRAT GELİŞTİRİLİR. SÜRATTE DEVAMLILIĞI GELİŞTİRMEK İÇİN ; KOŞULAN MESAFE VE TEKRAR SAYILARI ARTTIRILARAK YOĞUNLUK BİRAZ AZALTILIR. SÜRATTE DEVAMLILIĞI GELİŞTİRMEK İÇİN ; KOŞULAN MESAFE VE TEKRAR SAYILARI ARTTIRILARAK YOĞUNLUK BİRAZ AZALTILIR. SÜRAT GELİŞİMİ İÇİN SPORCUNUN VAR OLAN SÜRATİNİ AŞMAYA ÇALIŞMASI GEREKLİDİR. SÜRAT GELİŞİMİ İÇİN SPORCUNUN VAR OLAN SÜRATİNİ AŞMAYA ÇALIŞMASI GEREKLİDİR. ÇALIŞMALARDA MAKSİMAL YOĞUNLUK UYGULANIR. ÇALIŞMALARDA MAKSİMAL YOĞUNLUK UYGULANIR.

38 HAREKETLİLİK SPORCUNUN HAREKETLERİNİ EKLEMLER ARACILIĞI İLE MÜMKÜN OLAN BİR GENİŞLİK İÇERİSİNDE,BÜTÜN YÖNLERE UYGULAYABİLME YETENEĞİDİR. SPORCUNUN HAREKETLERİNİ EKLEMLER ARACILIĞI İLE MÜMKÜN OLAN BİR GENİŞLİK İÇERİSİNDE,BÜTÜN YÖNLERE UYGULAYABİLME YETENEĞİDİR.

39 GELİŞTİRİLMEYEN HAREKETLİLİĞİN NEDEN OLDUĞU ZORLUKLAR TEKNİK VE HAREKETİN ÖĞRENİLMESİNİ ZORLAŞTIRIR VE OLANAKSIZLAŞTIRIR. TEKNİK VE HAREKETİN ÖĞRENİLMESİNİ ZORLAŞTIRIR VE OLANAKSIZLAŞTIRIR. SAKATLIKLARA NEDEN OLUR. SAKATLIKLARA NEDEN OLUR. KUVVET,DAYANIKLILIK VE SÜRAT GİBİ ÖZELLİKLERİN GELİŞTİRİLMESİNİ ÖNLER VEYA BU FİZİK GÜCÜ ÖZELLİKLER- DEN YETERİ ÖLÇÜDE YARARLANILAMAMASINA NEDEN OLUR. KUVVET,DAYANIKLILIK VE SÜRAT GİBİ ÖZELLİKLERİN GELİŞTİRİLMESİNİ ÖNLER VEYA BU FİZİK GÜCÜ ÖZELLİKLER- DEN YETERİ ÖLÇÜDE YARARLANILAMAMASINA NEDEN OLUR. HAREKETLERİN UYGULANABİLME ESNEKLİĞİNİ SINIRLAR, HAREKETLERİN UYGULANABİLME ESNEKLİĞİNİ SINIRLAR, SÜRAT AZALIR VE SPORCULAR KENDİLERİNİ ÇOK ÇABUK YORGUNLUĞA İTEN BÜYÜK BİR KUVVET YÜKLENMESİ ALTINDA ÇALIŞIRLAR. SÜRAT AZALIR VE SPORCULAR KENDİLERİNİ ÇOK ÇABUK YORGUNLUĞA İTEN BÜYÜK BİR KUVVET YÜKLENMESİ ALTINDA ÇALIŞIRLAR.

40 HAREKETLİLİĞİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER YAŞ VE CİNSİYET YAŞ VE CİNSİYET GÜNÜN SAATLERİ GÜNÜN SAATLERİ ISI DÜZEYİ ISI DÜZEYİ TEKNİK GELİŞİM TEKNİK GELİŞİM KALITIM KALITIM

41 HAREKETLİLİĞİN SINIFLANDIRILMASI HAREKETLİLİĞİN SINIFLANDIRILMASI GENEL HAREKETLİLİK GENEL HAREKETLİLİK ÖZEL HAREKETLİLİK ÖZEL HAREKETLİLİK AKTİF HAREKETLİLİK AKTİF HAREKETLİLİK PASİF HAREKETLİLİK PASİF HAREKETLİLİK DİNAMİK HAREKETLİLİK DİNAMİK HAREKETLİLİK STATİK HAREKETLİLİK STATİK HAREKETLİLİK

42 HAREKETLİLİK ÇALIŞMALARINDA TEMEL İLKELER ÇALIŞMALAR GÜNLÜKTÜR ÇALIŞMALAR GÜNLÜKTÜR ÇALIŞMALAR YORGUNKEN YAPILMAMALIDIR ÇALIŞMALAR YORGUNKEN YAPILMAMALIDIR KUVVET VE SÜRAT ANTRENMANLARI ÖNCESİ YAPILMALIDIR KUVVET VE SÜRAT ANTRENMANLARI ÖNCESİ YAPILMALIDIR HER MÜSABAKA VE ANTRENMAN ÖNCESİ YAPILMALIDIR HER MÜSABAKA VE ANTRENMAN ÖNCESİ YAPILMALIDIR ÇALIŞMALARIN YOĞUNLUĞU KADEMELİ OLARAK ARTTIRILMALIDIR ÇALIŞMALARIN YOĞUNLUĞU KADEMELİ OLARAK ARTTIRILMALIDIR ÇALIŞMALAR YORGUNLUĞU MEYDANA GETİRMEMELİDİR ÇALIŞMALAR YORGUNLUĞU MEYDANA GETİRMEMELİDİR ANTRENMAN VEYA MÜSABAKANIN % 20 - 30 ‘UNU OLUŞTURUR ANTRENMAN VEYA MÜSABAKANIN % 20 - 30 ‘UNU OLUŞTURUR ÇALIŞMALAR BÜTÜN YÖNLERE UYGULANMALIDIR ÇALIŞMALAR BÜTÜN YÖNLERE UYGULANMALIDIR MÜSABAKADAN 5 - 10 DAKİKA ÖNCE BİTİRİLMELİDİR MÜSABAKADAN 5 - 10 DAKİKA ÖNCE BİTİRİLMELİDİR YARIŞMA ÖNCESİ 1/3 GENEL, 2/3 ÖZEL HAREKETLİLİK OLMALIDIR YARIŞMA ÖNCESİ 1/3 GENEL, 2/3 ÖZEL HAREKETLİLİK OLMALIDIR YÜKLENMELER EN AZ BEŞ SANİYE VE 2-3 TEKRARLA YAPILMALIDIR YÜKLENMELER EN AZ BEŞ SANİYE VE 2-3 TEKRARLA YAPILMALIDIR

43 BECERİ ( KOORDİNASYON ) KISA SÜRE İÇERİSİNDE ZOR HAREKETLERİ ÖĞRENEBİLME VE KISA SÜRE İÇERİSİNDE ZOR HAREKETLERİ ÖĞRENEBİLME VE DEĞİŞİK DURUMLARDA AMACA UYGUN VE ÇABUK BİR ŞEKİLDE TEPKİ GÖSTEREBİLME YETENEĞİDİR. DEĞİŞİK DURUMLARDA AMACA UYGUN VE ÇABUK BİR ŞEKİLDE TEPKİ GÖSTEREBİLME YETENEĞİDİR.

44 GENEL BECERİ : GENEL ANLAMDAKİ VÜCUT KOORDİNASYONUDUR. ÖZEL BECERİ : SPOR DALININ ÖZELLİKLERİNİ İÇEREN TEKNİK, TAKTİK VE BENZERİ HAREKETLERİN BECERİLERİDİR. TAKTİK VE BENZERİ HAREKETLERİN BECERİLERİDİR.

45 BECERİYİ OLUŞTURAN FAKTÖRLER DENGE YETENEĞİ DENGE YETENEĞİ HAREKET HİSSİ HAREKET HİSSİ HAREKET AKICILIĞI HAREKET AKICILIĞI HAREKET YUMUŞAKLIĞI HAREKET YUMUŞAKLIĞI ESNEKLİK YETENEĞİ ESNEKLİK YETENEĞİ RİTM DUYGUSU RİTM DUYGUSU ÇOK YÖNLÜLÜK ÇOK YÖNLÜLÜK

46 BECERİYİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER 1 - BOY 2 - VÜCUT AĞIRLIĞI 3 - DENGE 4 - ZAMAN AYARLAMA 5 - HAREKET DAKİKLİĞİ A) GÖZ-KAS KOORDİNASYONU A) GÖZ-KAS KOORDİNASYONU B) KİNESTETİK DUYARLILIK B) KİNESTETİK DUYARLILIK C) PROPRİOSEPTİK DUYARLILIK C) PROPRİOSEPTİK DUYARLILIK 6 - KASSAL TANSİYON 7 - YAŞ 8 - KONDİSYONEL YETERSİZLİK 9 - KÖTÜ TEKNİKLE HAREKETLERİN ÖĞRENİMİ 10 – SAKATLIKLAR

47 BECERİ GELİŞİMİNDE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR YÜKLENMELERDE DOZ KADEMELİ OLARAK ARTTIRILIR YÜKLENMELERDE DOZ KADEMELİ OLARAK ARTTIRILIR YENİ HAREKETLER YETERLİ SAYIDA OLMALIDIR YENİ HAREKETLER YETERLİ SAYIDA OLMALIDIR YENİ HAREKETLER DOĞRU TEKNİKLE ÖĞRETİLMELİDİR YENİ HAREKETLER DOĞRU TEKNİKLE ÖĞRETİLMELİDİR HAREKETLERİN SÜRATİ DEĞİŞTİRİLMELİDİR HAREKETLERİN SÜRATİ DEĞİŞTİRİLMELİDİR DIŞ KOŞULLAR DEĞİŞTİRİLMELİDİR DIŞ KOŞULLAR DEĞİŞTİRİLMELİDİR MEKANİK BECERİLER BİRLEŞTİRİLMELİDİR MEKANİK BECERİLER BİRLEŞTİRİLMELİDİR ÇALIŞMALAR ZAMANA KARŞI YAPILMALIDIR ÇALIŞMALAR ZAMANA KARŞI YAPILMALIDIR YORGUNLUK MEYDANA GELDİĞİNDE ARA VERİLMELİ YORGUNLUK MEYDANA GELDİĞİNDE ARA VERİLMELİ ÇALIŞMALAR ANA DEVRENİN BAŞLANGICINDA,HARE-KETLİLİK ALIŞTIRMALARINDAN ÖNCE UYGULANMALI ÇALIŞMALAR ANA DEVRENİN BAŞLANGICINDA,HARE-KETLİLİK ALIŞTIRMALARINDAN ÖNCE UYGULANMALI

48 YÜKLENME SPORTİF GÜCÜN GELİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR OLARAK TANIMLANABİLİR.ÇALIŞMALAR ESNASINDA YÜKLENME İLE DİNLENME ARASINDAKİ İLİŞKİ ÖN PLANDA OLMALIDIR. SPORTİF GÜCÜN GELİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR OLARAK TANIMLANABİLİR.ÇALIŞMALAR ESNASINDA YÜKLENME İLE DİNLENME ARASINDAKİ İLİŞKİ ÖN PLANDA OLMALIDIR.

49 GÜÇ DÜZEYİNİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN TEMEL İLKELER 1 - ANTRENMAN VE MÜSABAKA YÜKLENMELERİNİ DEVAMLI VE BASAMAKLAMALI DALGASAL BİR ŞEKİLDE YÜKSELTİLMELİ 1 - ANTRENMAN VE MÜSABAKA YÜKLENMELERİNİ DEVAMLI VE BASAMAKLAMALI DALGASAL BİR ŞEKİLDE YÜKSELTİLMELİ 2 -YÜKSELMEUYGULANIRKEN,YÜKLENME VE DİNLENME ARASINDAKİ İLİŞKİ İYİ DÜZENLENEREK, ÖNCEKİ YÜKLENME GEÇİŞTİRİLİP ORGANİZMA TOPARLANDIĞI ANDA DİĞER YÜKLENME UYGULANMALIDIR. 2 -YÜKSELMEUYGULANIRKEN,YÜKLENME VE DİNLENME ARASINDAKİ İLİŞKİ İYİ DÜZENLENEREK, ÖNCEKİ YÜKLENME GEÇİŞTİRİLİP ORGANİZMA TOPARLANDIĞI ANDA DİĞER YÜKLENME UYGULANMALIDIR.

50 DIŞ YÜKLENME :ANTRENMAN YÖNTEMLERİNİ YÜKLENMEYOĞUNLUĞUNU,SIKLIĞINI,SÜRESİNİ,K APSAMINI,DİNLENME ARALIKLARINI İÇERİR. DIŞ YÜKLENME :ANTRENMAN YÖNTEMLERİNİ YÜKLENMEYOĞUNLUĞUNU,SIKLIĞINI,SÜRESİNİ,K APSAMINI,DİNLENME ARALIKLARINI İÇERİR. İÇ YÜKLENME : DIŞ YÜKLENMELER FİZİKİ VE PSİKOLOJİK SİSTEMDE BİR REAKSİYON DOĞURUR. İÇ YÜKLENME : DIŞ YÜKLENMELER FİZİKİ VE PSİKOLOJİK SİSTEMDE BİR REAKSİYON DOĞURUR. BU REAKSİYONU,ORGANİZMADAKİ FİZYOLOJİK,BİYOKİMYASAL KARAKTERİNE KUVVETİNE VE PSİKOLOJİK UYUM DERECESİNE GÖRE İÇ YÜKLENME OLARAK TANIMLANIR BU REAKSİYONU,ORGANİZMADAKİ FİZYOLOJİK,BİYOKİMYASAL KARAKTERİNE KUVVETİNE VE PSİKOLOJİK UYUM DERECESİNE GÖRE İÇ YÜKLENME OLARAK TANIMLANIR

51 YÜKLENME YOĞUNLUĞU (ŞİDDET) YÜKLENMENİN KALİTESİYLE YAKINDAN İLGİLİ OLARAK YÜKLENMENİN KALİTESİYLE YAKINDAN İLGİLİ OLARAK AĞIRLIK VE ZORLUK DERECESİ İFADE EDEN YÜKLENME YOĞUNLUĞU ( ŞİDDETİ ), BİRİM ZAMANDA ORTAYA KONULAN ÇALIŞMANIN KALİTESİ OLARAKTA ELE ALINABİLİR. AĞIRLIK VE ZORLUK DERECESİ İFADE EDEN YÜKLENME YOĞUNLUĞU ( ŞİDDETİ ), BİRİM ZAMANDA ORTAYA KONULAN ÇALIŞMANIN KALİTESİ OLARAKTA ELE ALINABİLİR.

52 YÜKLENME SIKLIĞI ANTRENMANDAKİ YÜKLENME VE DİNLENME SAFHALARI ARASINDAKİ ZAMANSAL İLİŞKİDİR. ANTRENMANDAKİ YÜKLENME VE DİNLENME SAFHALARI ARASINDAKİ ZAMANSAL İLİŞKİDİR.

53 YÜKLENME SÜRESİ BİR YÜKLENME YA DA YÜKLENME SERİSİNİN KAPSADIĞI SÜREDİR. BİR YÜKLENME YA DA YÜKLENME SERİSİNİN KAPSADIĞI SÜREDİR.

54 YÜKLENME KAPSAMI BİR ANTRENMANDAKİ TÜM YÜKLENMELERİN SÜRESİNİ VE BİR ANTRENMANDAKİ TÜM YÜKLENMELERİN SÜRESİNİ VE TEKRARINI İÇERİR. TEKRARINI İÇERİR.

55 DİNLENME YÜKLENMENİN VE UYUM SÜRECİNİN YÖNLENDİRİLMESİ YALNIZCA YÜKLENMENİN ÖĞELERİNE BAĞLI OLMAYIP DİNLENME SONUCUYLA DA İLGİLİDİR. YÜKLENMENİN VE UYUM SÜRECİNİN YÖNLENDİRİLMESİ YALNIZCA YÜKLENMENİN ÖĞELERİNE BAĞLI OLMAYIP DİNLENME SONUCUYLA DA İLGİLİDİR.


"TÜRKİYE VOLEYBOL FEDERASYONU TÜRKİYE VOLEYBOL FEDERASYONU." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları