Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Özel Durumu Olan Öğrenciler Engelli Adayların Başvuruları TÜBİTAK Yarışmalarında Derece Alan Adaylar Spor Dallarında Üstün Başarılı Olan Öğrenciler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Özel Durumu Olan Öğrenciler Engelli Adayların Başvuruları TÜBİTAK Yarışmalarında Derece Alan Adaylar Spor Dallarında Üstün Başarılı Olan Öğrenciler."— Sunum transkripti:

1

2

3 Özel Durumu Olan Öğrenciler Engelli Adayların Başvuruları TÜBİTAK Yarışmalarında Derece Alan Adaylar Spor Dallarında Üstün Başarılı Olan Öğrenciler

4 Engelli Adayların Başvuruları Adayın engelli olarak kabul edilebilmesi için; Başvuruda ‘engelli’ seçeneği işaretlenmeli. Alınacak engelli raporunda engelin türü, derecesi, gerektirdiği araç ve gereç bilgileri eksiksiz yer almalı. Bu belgeler süresi içinde ösym’ye aday tarafından ulaştırılmalıdır. Raporları ÖSYM’ye ulaşan ve komisyon tarafından kabul edilen adaylar engel/sağlık durumlarına göre ayrı salonlarda sınava alınacak ve gerekli ise okuyucu/işaretleyici yardımı verilecektir. Adayların sınav giriş belgelerinde «engelli salonu» yazacaktır.  Başvuru işlemleri bittikten sonra geçici bir sağlık sorunu nedeni ile oluşacak geçici engellilik veya özel bir gereksinimi oluşan adaylar sınavda yardıma ihtiyaç duymasalar bile (üzerlerinde, yanlarında alçı, atel, oturma simidi, ilaç, ek gıda vb. ) durumlarını sınavın yapılacağı hafta içi Çarşamba 17’ye kadar ösym’ye bildirmelidirler.

5 Görme Engelli Adaylar  Görme engelli adaylardan okuyucu yardımı isteyenlere şekil, tablo, grafik, resim ve karmaşık ifadeler içeren sorular sorulmamaktadır.  Bu adaylara okuyucu ve işaretleyici yardımı verilerek; sınav soru ve süre miktarlarına göre ek süre tanınır ve tekli salonlarda sınava alınırlar. Bu şekilde sınava giren adayların soru kitapçıklarını kendilerinin okumalarına izin verilmez.  Soru kitapçığını kendisi okuyabilecek adaylara (okuyucu yardımı istemeyen) ek süre verilmez.  Soru kitapçıklarını okuyabilecek durumda olan görme engelliler (kitapçıklar 9, 14, punto seçenekleri ile hazırlanmaktadır) cevap kağıdının standart (9 punto) olduğunu unutmamalı ve işaretleyici isteyip istememe konusunda hassas davranmalıdırlar.  İşaretleyici yardımı isteyen görme engelliler tekli, istemeyenler toplu salonlarda sınava alınırlar. İşitme Engelli Adaylar  İşitme engellilerin raporlarında engelin derecesi, kullandıkları araç gereç (işitme cihazı vb.) bilgileri yer almalıdır ve ÖSYM’ ye gönderilecek bu rapora onaylı işitme test sonuçları da eklenmelidir.  İşitme engelli adayların sağlık raporlarına göre komisyon tarafından belirlenecek ek süre verilir.  Sınav süresinde işitme cihazı ve biyonik kulak kullanan adaylar kablolu- kablosuz iletişimi kesilmiş binalarda sınava alınırlar.

6 Engelli Adayların Başvuruları  Bedensel engelli adaylar da işaretleyici, okuyucu, okuyucu-işaretleyici yardımı alabilirler.  Süreğen hastalık olup raporlarındaki engel derecesi %40 ve üzeri olan adaylara (Mental Retardasyon, Yaygın Gelişimsel Bozukluk (Asperger Sendromu), Otizm, RETT Sendromu, Dezintegratif Bozukluk vb. ) istemeleri halinde ek süre, okuyucu, işaretleyici yardımı verilir.  Ruhsal ve duygusal sağlık sorunu ( Panikatak, Depresyon, Şizofreni, Atipik, Psikoz gibi) ve Özgül Öğrenme Güçlüğü (Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite, Disleksi vb.) tanısı olan adaylara talepleri doğrultusunda işaretleyici yardımı verilir.  Bu adaylardan işaretleyici yardımı talep etmeyenler de istedikleri takdirde tekli salonlarda sınava alınırlar.

7 Geçici Engeli olan adaylar  Geçici engeli olan adayların (geçici süreli sağlık sorunu veya hamilelik gibi geçici özel durumu olan adaylar) ilaç, ek gıda, tuvalet gibi ihtiyaçlarının karşılanmasına ve üzerlerinde-yanlarında alçı, atel, oturma simidi, sargı, tedavi uygulamaları gibi gereksinimleri ile sınava girmelerine izin verilir.  İsteyenlere işaretleyici yardımı verilerek bu gruba da normal sınav süresi uygulanır.

8

9

10 Tübitak Yarışmalarında Derece Alan Adaylar  TUBİTAK ’ ın katıldığı Uluslararası Bilim Olimpiyatları’ nda altın, gümüş, bronz madalya alan öğrenciler,  Uluslararası İSEF Proje Yarışması’ nda 1.’lik, 2.’lik ve 3.’ lük kazanan öğrenciler,  AB Genç Bilim Adamları Yarışması’ nda 1.’lik, 2.’lik ve 3.’ lük kazanan öğrenciler, Burslu programlar haricinde (bazı burslu programlar bu öğrencileri kabul etmektedir)alanları doğrultusunda bir programa yerleşmek istiyorlarsa YGS’ ye girmek zorunda değildirler. Kontenjan harici başarı kazandıkları alanda yerleştirilirler, ancak bu öğrenciler de ÖSYS başvurusu yapmak zorundadırlar.  Uluslararası bilim olimpiyatlarında; altın madalya alanlara 0,10, gümüş madalya alanlara 0,09, bronz madalya alanlara 0,08 uluslararası bilim olimpiyatlarına katılan fakat derece alamayanlara 0,07;  Ulusal bilim olimpiyatları ile uluslararası proje yarışmalarında; birinci olanlara 0,07, ikinci olanlara 0,06, üçüncü olanlara 0,05; ulusal proje yarışmasında; birinci olanlara 0,05, ikinci olanlara 0,04, üçüncü olanlara 0,03 katsayısı uygulanacaktır. Birden fazla kategoride derecesi bulunan adaylar için en yüksek olan katsayı uygulanır.

11

12

13 Spor Dallarında Üstün Başarılı Olan Öğrenciler  Spor alanlarında yükseköğretim programlarına yerleşme işlemlerinden yararlanabilmek için, 1. Grupta, 2. Grupta veya 3. Grupta yer alan yarışmalardan birisinden 1., 2. veya 3.’lük derecesinin kazanılması gerekmektedir.  1.Grupta; Olimpiyat Oyunları, Paralimpik ve Deafolimpik Oyunları, Dünya Özel Olimpiyat Oyunları, Büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan branşların büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finalleri,  2.Grupta; Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan branşların Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finalleri, Üniversite Oyunları, Akdeniz Oyunları, Karadeniz Oyunları, Dünya ve Avrupa Olimpik Gençlik Yaz ve Kış Festivalleri, FISU (Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu) tarafından düzenlenen Dünya Şampiyonaları, CISM (Uluslararası Askerî Sporlar Konseyi) tarafından düzenlenen Dünya Askerî 29 Oyunları, Avrupa ve Dünya Şampiyonası, ISF 24 (Uluslararası Okul Sporları Federasyonu) tarafından düzenlenen Avrupa ve Dünya Şampiyonaları,  Olimpik branşlarda uluslararası federasyonların yarışma takviminde yer alan, ferdi branşlarda en az 17 ülke sporcusu, takım sporlarında en az 9 ülke takımının katıldığı uluslararası yarışma ve turnuvalar,  3.Grupta; Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Oyunları, Balkan Şampiyonası, İslam Oyunları ve 1. Açık Wushu Kupa Şampiyonası yer almaktadır.  Bu adaylar 2016 YGS’ye girmiş ve puanları hesaplanmış olmalıdır.  Bu adayların yerleştirilirken OBP’leri Yükseköğretim Kurulunun belirlediği bir katsayı ile çarpılarak 2016-YGS puanlarına eklenecektir. Bu adaylar, merkezî yerleştirme dışında YGS puanları, OBP’leri, yükseköğretim programlarının kontenjanları ve adayların tercihleri göz önünde tutulmak suretiyle ÖSYM tarafından yerleştirilecektir. Bu işlem ağustos ayının birinci yada ikinci haftasında yapılmaktadır.

14

15 Tercih sınırlaması

16

17

18

19

20

21 10.7. YURT DIŞINDAN TÜRKİYE’YE YATAY GEÇİŞ YAPMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLER 2016-2017 öğretim yılında kendi imkânlarıyla yurt dışında yükseköğrenim görmek isteyenlerin, öğrenim görmek istedikleri yükseköğretim kurumlarının Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca (YÖK) tanınıp tanınmadığına ilişkin http://www.yok.gov.tr İnternet adresinden veya Denklik Bilgi Edinme, YÖK Başkanlığı Bilkent/Ankara adresinden bilgi almaları, Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği’ni incelemeleri yararlarına olacaktır. Diploma denklik başvurusunda istenecek belgelere YÖK’ün http://www. yok.gov.tr İnternet adresinden ulaşılabilecektir. Yurt dışında öğrenime başlayan öğrencilerden, Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş başvurularında ÖSYS sonucu veya aşağıda belirtilen muadil sayılan belgeler aranacaktır. Bu adayların yurt dışında öğrenime başladıkları yılda ÖSYS’ye girmiş olmaları, ön lisans programları için YGS’de ilgili puan türünde 150 veya daha fazla, lisans programları için LYS’de ilgili puan türünde 180 veya daha fazla puan almaları şartı aranacaktır.

22

23 Harp Okullarına Başvuru  En fazla 20 yaşında, ilgili yıl ya da bir önceki yıl mezun olmak.  Her hangi bir mesleğe yönelik eğitim vermeyen liselerden (açık öğretim lisesi hariç) ve mesleğe yönelik eğitim veren liseler içinde sadece öğretmen liselerinden mezun olan ya da mezun olacak durumda olan (diğer tüm meslek lise türleri harp okullarına başvuramaz).  Mesleğe yönelik okullar dışındaki okullardan temel liselere geçenler de başvuru yapabilir.  Gerekli sağlık, eğitim, sicil vb. şartları taşımak. Bu yeterlilikte olan adaylardan YGS’de gerekli (istenilen puan türlerinden) puanı alan adaylar o yılın nisan veya mayıs aylarında askeri okulların internet adresleri yolu ile ön başvuru yaparlar. YGS 1-2-5-6’den alınan en yüksek puana göre ihtiyaç sayısı kadar öğrenci seçim aşamalarına çağrılır.  II. Aşamada TM ve MF puanlarının en yükseği değerlendirmeye esas alınır.

24 Astsubay Meslek Yüksekokullarına Başvuru Koşulları ve Süreci  En fazla 21 yaşında, ilgili yıl ya da bir önceki yıl mezun olmak.  Hangi lise türlerinden ve alanlarından öğrenci alımı yapılacağı o yıl askeri okullar tarafından duyurulur.  Gerekli sağlık, fizik, eğitim, sicil vb. şartları taşımak.  YGS’ de gerekli (istenilen puan türlerinden) puanı alan adaylar o yılın Nisan Mayıs aylarında askeri okulların internet adresleri yolu ile ön başvuru yaparlar. Bu adaylar içinden ihtiyaç kadarı seçim aşamalarına çağırılır.  Aday istediği kadar harp ve astsubay meslek yüksekokuluna başvurabilir. Her hangi birinde başvuru sürecinde elenmiş olmak diğerlerine başvuru ve seçim aşamalarına katılmada engel teşkil etmez.

25 PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi)  Üniversite mezunları arasından gerekli eğitim, sağlık, fizik, sicil vb. diğer tüm şartları sağlayan adaylar arasından seçilerek öğrenci alınır.  Bir yıllık eğitimini başarı ile tamamlayanlar Komiser Yardımcısı olarak mezun olurlar. Ayrıca bu bir yıllık eğitim yüksek lisans olarak ta geçerli sayılır.  Emniyet mensubu olmayan adaylarda açılanacak olan KPSS puanları aranır.  Emniyet mensubu olan adaylar için ayrı sınav yapılır.  45 yaşından gün almamış olmak

26

27 Hazırlayanlar Rehber öğretmenler Adem KALEBAŞI Mesut SABANCI Sorularınız ve önerileriniz için pdradem@gmail.com mst_sbnc@hotmail.com


"Özel Durumu Olan Öğrenciler Engelli Adayların Başvuruları TÜBİTAK Yarışmalarında Derece Alan Adaylar Spor Dallarında Üstün Başarılı Olan Öğrenciler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları