Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hayatımız boyunca birçok ihtiyacımız vardır. Bu ihtiyaçlarımızın hepsini aynı anda karşılamamız mümkün değildir. Bu nedenle, ihtiyaçlarımızı karşılarken.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hayatımız boyunca birçok ihtiyacımız vardır. Bu ihtiyaçlarımızın hepsini aynı anda karşılamamız mümkün değildir. Bu nedenle, ihtiyaçlarımızı karşılarken."— Sunum transkripti:

1

2 Hayatımız boyunca birçok ihtiyacımız vardır. Bu ihtiyaçlarımızın hepsini aynı anda karşılamamız mümkün değildir. Bu nedenle, ihtiyaçlarımızı karşılarken zorunlu ihtiyaçlarımıza öncelik vermeliyiz.Yani ihtiyaçlarımızı önem sırasına koymalıyız.

3 Sosyal ihtiyaçlarımızı karşılarken de bizim için hangisi daha önemliyse ona öncelik vermeliyiz. Ayrıca ihtiyaçlarımızı karşılarken aile bütçemizi de göz önünde bulundurmalıyız. İhtiyaçlarımızı karşılamak için para gereklidir.

4 Ailemizde babamızın, annemizin çalışarak kazandıkları paralar gelirimizi oluşturur. Harcadığımız paralar giderlerimizi oluşturur. Ailemizin gelir ve giderlerini gösteren listeye aile bütçesi denir.

5 Aile bireyleri, ay başı gelmeden önce ellerine ne kadar para geçeceğini ve bu paranın ne kadarının faturalara, ne kadarının mutfak ve giyim harcamalarına gideceğini planlayarak aylık bütçe yaparlar.

6 Aile bütçesinin hazırlanmasının yararları nelerdir? *Aile bireyleri ailenin gelir ve giderleri hakkında bilgi sahibi olurlar. *İhtiyaçlar, öncelik sırasına göre belirlenir. *Çocuklar, paranın değerini daha iyi anlar.

7 BİZ DE BUNLARI YAPABİLİRİZ

8 Aile bütçemizi oluştururken temel gereksinimlerimize öncelik vermeliyiz.

9 Gereksiz yere para harcamamalıyız.

10 Harcamalarımızda ailemizin gelirini dikkate almalıyız.

11 Gelirlerinden daha fazla harcama yapanlar zor duruma düşerler.

12 Biz de kendi ihtiyaçlarımızla kendi bütçemizi yapabiliriz.

13 Aile bütçemizi oluştururken temel gereksinimlerimize öncelik vermeliyiz.

14 Harcamalarımızda ailemizin gelirini dikkate almalıyız.

15 Gelirlerinden daha fazla harcama yapanlar zor duruma düşerler.

16 İhtiyaç ve isteklerimizi aile bütçesine göre planlamalıyız.

17 Aile bütçesine; Daha çok üreterek ve Gereksiz tüketimden kaçınarak katkı sağlarız.

18 Ailede üretimi; *Çalışıp para kazanarak, *Plânlı yaşayarak, *Eşyalarımızı doğru ve güzel kullanarak, *Genel masrafları en ucuza getirerek arttırırız.

19 Ailede tüketimi; *Aşırı ve gereksiz harcamaları yapmayarak, *Ev eşyalarını iyi kullanarak, *Elektrik, su ve telefonu gereksiz kullanmayarak azaltabiliriz. *Böylece tasarruf yaparak birikim sağlarız.

20 Savurganlık yapmamalıyız Savurganlık aile bütçesine ve ülkemize zarar verir.

21 Atasözlerine kulak verelim

22 Ak akçe kara gün içindir. Ak akçe kara gün içindir. Sakla samanı gelir zamanı. Sakla samanı gelir zamanı. Damlaya damlaya göl olur, bırakırsan sel olur. Damlaya damlaya göl olur, bırakırsan sel olur. Ayağını yorganına göre uzat. Ayağını yorganına göre uzat.

23 Arkadaşlar, öğrendiğiniz bilgileri tekrar etmeyi unutmayınız.


"Hayatımız boyunca birçok ihtiyacımız vardır. Bu ihtiyaçlarımızın hepsini aynı anda karşılamamız mümkün değildir. Bu nedenle, ihtiyaçlarımızı karşılarken." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları