Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AKRAN ZORBALIĞI HİZMET-İÇİ EĞİTİM MAYIS 2007. AKRAN ZORBALIĞI NEDİR? “Bir ya da bir grup insanın kasıtlı olarak, tekrarlayan bir biçimde diğer bir kişiye.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AKRAN ZORBALIĞI HİZMET-İÇİ EĞİTİM MAYIS 2007. AKRAN ZORBALIĞI NEDİR? “Bir ya da bir grup insanın kasıtlı olarak, tekrarlayan bir biçimde diğer bir kişiye."— Sunum transkripti:

1 AKRAN ZORBALIĞI HİZMET-İÇİ EĞİTİM MAYIS 2007

2 AKRAN ZORBALIĞI NEDİR? “Bir ya da bir grup insanın kasıtlı olarak, tekrarlayan bir biçimde diğer bir kişiye ya da bir grup kişiye karşı acı vermek, korkutmak, sindirmek ya da yıldırmak amacıyla yapılan davranışların tümü olarak” tanımlanabilir. Zorbalık sadece çocuklar arasında değil, yetişkinler arasında ya da yetişkinlerden çocuklara karşı da görülebilir.

3 AKRAN ZORBALIĞININ AYIRICI ÖZELLİKLERİ Güç dengesizliği Kasıt Süreklilik Karşısındakinin duygularına önem vermeme

4 AKRAN ZORBALIĞI DAVRANIŞLARI Vurma, itme, saçını çekme, yumruk atma gibi fiziksel şiddeti İsim takma, alay etme, hakaret etme gibi sözel şiddeti Soyutlama, oyunlara almama, kimsenin onunla arkadaş olmasına izin vermeme gibi duygusal şiddeti Cep telefonu ya da internet kanalıyla rahatsızlık veren mesajlar yollama gibi bilişimsel şiddeti içerirler.

5 ZORBALIK MI? ZORBALIK DAVRANIŞI MI? Bu davranışları yapan çocukların “zorba” olarak adlandırılması insanlarda bu çocukların “kötü çocuklar” olduğu ve cezalandırılmayı hakettikleri izlenimi yaratabilir. Bu tür davranışlar gösteren çocukların “zorba” olarak adlandırılmasının kimseye bir yararı yoktur. Zorbalığı davranış olarak tanımlayıp bu davranışa müdahale etmek herkes için en uygun olandır.

6 ZORBALIK DAVRANIŞININ SONUÇLARI 1 Davranışa maruz kalan çocuklar: Benlik saygısını yitirirler ve bunu geri kazanmak yıllarca sürebilir. Kendine ve diğerlerine olan güvenini yitirebilir. Arkadaşlarından soyutlanabilir ve yalnız kalabilir. Depresyona girebilirler. Devamsızlığı artabilir ya da okulu terkedebilir. Hıncını başka çocuklardan çıkarabilir.

7 ZORBALIK DAVRANIŞININ SONUÇLARI 2 Zorbalık davranışı gösteren çocuklar: Yardım edilmezse ilerki yıllarda da başkalarının üzerindeki güçlerini kötüye kullanmaya devam eder ve başkaları için bir tehdit oluşturabilirler. Soyutlanabilir ve yalnız kalabilirler. Başkalarıyla işbirliğinin yarattığı mutluluk, manevi tatmin gibi olumlu duygulardan yoksun kalabilirler.

8 ZORBALIK DAVRANIŞININ SONUÇLARI 3 Zorbalık davranışlarına şahit olan çocuklar: Kendilerini güvende hissetmeyebilirler. Kendilerini savunmak için sürekli tetik içinde bekleyebilirler. Etraflarında olup biten şiddet davranışlarından dolayı mutsuzluk, üzüntü, korku, umutsuzluk gibi olumsuz duygulara sahip olabilirler.

9 ÇOCUKLAR NEDEN ZORBALIK DAVRANIŞLARI SERGİLERLER? Ailesel nedenler Becerilerden yoksun olma Güçlü duygularla başedememe, dürtüsellik Okula ilişkin nedenler

10 ZORBALIK DAVRANIŞLARINA MARUZ KALMA OLASILIĞI YÜKSEK OLAN ÇOCUKLAR Pasif ve içine kapanık, “Hayır” deme, uygun kişiden yardım isteme, kendini savunabilme gibi sosyal becerilerden yoksun olan, Ürkek, kaygılı ya da girişken olmayan Genellikle fazla arkadaşı olmayan ve Duygusal olarak çabuk dağılabilen çocuklar

11 ZORBALIK DAVRANIŞLARINA MARUZ KALMA OLASILIĞI DÜŞÜK OLAN ÇOCUKLAR Sosyal, iletişim ve çatışma çözme becerileri gelişmiş, Uzlaşabilen ve alternatif çözümler sunabilen, İnsanların duygularının farkında olan, Çatışmaları çözmede ve diğer çocukların yardım almalarında aktif rol üstlenebilen çocuklar

12 NELER YAPILABİLİR? 1.Ekip kurmak 2.Anket uygulamak 3.Plan yapmak 4.Okul ve sınıf kurallarını gözden geçirmek 5.Bilgilendirmek 6.Beceriler öğretmek 7.Çocuklarla ve aileleriyle konuşmak 8.Planı değerlendirmek


"AKRAN ZORBALIĞI HİZMET-İÇİ EĞİTİM MAYIS 2007. AKRAN ZORBALIĞI NEDİR? “Bir ya da bir grup insanın kasıtlı olarak, tekrarlayan bir biçimde diğer bir kişiye." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları