Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Günlük hayatımızda çeşitli yüzeyleri ölçmek için kullanılan ölçülere alan ölçüleri denir. Alan ölçüleri de metre sistemine göre düzenlenmiştir. Alan ölçüleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Günlük hayatımızda çeşitli yüzeyleri ölçmek için kullanılan ölçülere alan ölçüleri denir. Alan ölçüleri de metre sistemine göre düzenlenmiştir. Alan ölçüleri."— Sunum transkripti:

1

2 Günlük hayatımızda çeşitli yüzeyleri ölçmek için kullanılan ölçülere alan ölçüleri denir. Alan ölçüleri de metre sistemine göre düzenlenmiştir. Alan ölçüleri birimi metrekare‘dir. Bir metrekare bir kenarı bir metre uzunlu ğ unda olan bir karenin alanıdır.

3

4 Metrekarenin katları ve askatları vardır. Metrekarenin katları yüzer yüzer büyür askatları yüzer yüzer küçülür.

5

6 Bir metrekareden daha küçük yüzeyler metrekarenin askatları ile ölçülür. Metrekarenin askatları bir metrekarenin 100 10.000 1.000.000 eşit parçaya bölünmesiyle elde edilmiştir.

7 1. Desimetrekare: Bir kenarının uzunlu ğ u 1 dm olan karenin alanına 1 desimetrekare denir.

8 2. Hektometrekare: Bir kenarı 100 metre olan bir karenin alanına 1 hektometrekare denir. Bir hektometrekare içinde 100 dekametrekare 10.000 metrekare vardır.

9 3. Milimetrekare: Bir kenarının uzunlu ğ u 1 mm olan karenin alanına 1 milimetrekare denir.Bir santimetrekarenin yüz defa küçü ğ üdür. Bir santimetrekarenin içinde 100 milimetrekare vardır. Bir desimetrekarede 10.000 bir metrekarede 1.000.000 milimetrekare vardır.

10 1. Dekametrekare: Bir kenarının uzunlu ğ u 1 dam olan karenin alanına 1 dekametrekare denir.1 metrakarenin 100 kat büyü ğ üdür. 2. Hektometrekare: Bir kenarı 100 metre olan bir karenin alanına 1 hektometrekare denir. Bir hektometrekare içinde 100 dekametrekare 10.000 metrekare vardır.

11 3. Kilometrekare : Bir kenarı 1.000 metre olan bir karenin alanına kilometrekare denir. Bir kilometrekare içinde 100 hektometrekare 10.000 dekametrekare 1.000.000 metrekare vardır.

12

13 Alan ölçüleri hangi birime göre yazılacaksa o birimi gösteren tam sayı yazılır sonra sa ğ ına bir virgül konur. Bundan sonra da askatları çift rakamlar halinde yazılır Sayının sa ğ ına da o birimin kısaltılması konur. Okunuşta her basamak kendi birimlerine göre okunur.

14 Alan ölçüleri herhangi bir alan ölçüsü birimine çevrilerek yazılabilir. Alan ölçülerinden verilen sayıyı başka bir birime çevirmek için bu birimin ilk birimin katı ya da askatı olup olmadı ğ ına bakılır. Çevrilmek istenin birim çevrilecek birimin askatı ise virgül o kadar basamak sa ğ a alınır.

15 Katı ise virgül o kadar basamak sola alınır. Virgül iki basamak sa ğ a alınınca önceki birim kendinden bir küçük olan birime çevrilmiş olur. Virgül iki basamak sola alınınca önceki birim kendinden bir büyük büyük birime çevrilmiş olur.

16 Bir kenar uzunlu ğ u 1m olan karenin belirtti ğ i düzlemsel bölgenin alanı, 1metrekaredir. Metrekare, alan ölçüsü temel birimidir ve sembolü ile gösterilir.Alan ölçü birmleri yüzer yüzer büyüyüp küçülür.

17

18 N İ SANUR KURU 512 NAZLICAN YILMAZ 505


"Günlük hayatımızda çeşitli yüzeyleri ölçmek için kullanılan ölçülere alan ölçüleri denir. Alan ölçüleri de metre sistemine göre düzenlenmiştir. Alan ölçüleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları