Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İSLÂHİYE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ E B A P ( E ğitimde B aşarıyı A rttırma P rojesi)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İSLÂHİYE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ E B A P ( E ğitimde B aşarıyı A rttırma P rojesi)"— Sunum transkripti:

1

2 İSLÂHİYE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ E B A P ( E ğitimde B aşarıyı A rttırma P rojesi)

3 ‘’ Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Öğretmeyi seviyorum ve öğrenmeye çalışıyorum.” E ğitimde B aşarıyı A rttırma P rojesi

4 VELİNİN YAPMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrenciyi kayıtsız şartsız sevmek ve olduğu gibi kabul etmek.Çocukların insana verilmiş en güzel değerler olduğunu bilmek… YAPMAMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrenci sevgisini bir nedene bağlamak, onu olduğu gibi kabul etmemek.

5 VELİNİN YAPMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrenciye yeterince ilgi göstermek ve sevgi vermek.Unutulmamalıdır ki en kötü insana bile ilgi ve sevgi gösterilse bir gün mutlaka o insan bu ilgi ve sevginin karşılığı olarak iyi yanını gösterir. VELİNİN YAPMAMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrenciye yeterince ilgi ve sevgi göstermemek,onu zaman ayırmamak.

6 VELİNİN YAPMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrenciye sen dili ile değil ; ben dili ile konuşmak. Senin için çok üzülüyorum ; seni çok merak ettim gibi ifadeler kullanmak. VELİNİN YAPMAMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrenciye emirler yağdırmak,sürekli sen diliyle hitap etmek.Sen işe yaramazın birisin,sen bunu yapmak zorundasın gibi ifadeler kullanmak.

7 VELİNİN YAPMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrenciye bazen hayır diyebilmek. Örneğin, öğrencinin her isteğini yerine getirmek öğrencinin doğru tutum ve kişilik geliştirmesini engeller. Kontrolün velide kalması için bazen veli öğrencinin isteklerine hayır diyebilmelidir. VELİNİN YAPMAMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrencinin her isteğine evet demek,her arzusunu yerine getirmek.

8 VELİNİN YAPMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrenciyi aldığı sonuca göre değil,gösterdiği gayret ve çabaya göre değerlendirmek.Bazen öğrenci çok çalışsa da başarılı olamayabiliyor.Ancak Veli aldığı nota göre değil,öğrencinin gayretini takdir etmelidir.Bunu göz önünde bulundurmalıdır. VELİNİN YAPMAMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrenciyi sürekli aldığı sonuca göre değerlendirmek, vereceği sevgiyi alacağı notuna bağlamak.

9 VELİNİN YAPMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrencinin kendisine güven duymasını sağlayacak ve öğrenciyi stresten kurtaran sosyal etkinliklere izin vermek… VELİNİN YAPMAMASI GEREKEN DAVRANIŞ Zaman kaybı ve boş uğraşlar diye öğrencilerin sosyal etkinliklerine izin vermemek,Onun sosyalleşmesini sağlayan, stresini alan etkinliklerden mahrum etmek…

10 VELİNİN YAPMASI GEREKEN DAVRANIŞ  Velinin kendisini zaman zaman öğrencinin yerine koyarak empati yapması gerekir.Seni anlıyorum,senin sorumluluğunun farkındayım, senin için bunları yapmak kolay değil gibi ifadelerle öğrenci empatik düşünce ile sürekli desteklemek. VELİNİN YAPMAMASI GEREKEN DAVRANIŞ  Velinin kendisini öğrencinin yerine koymaması ve ona anlayış göstermemesi.

11 VELİNİN YAPMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrenciyle birlikte etkinlik düzenlemek. Tüm aile bireyleriyle birlikte kitap okumak, film izlemek,satranç oynamak gibi… VELİNİN YAPMAMASI GEREKEN DAVRANIŞ Her aile ferdinin bağımsız hareket etmesi,aile fertlerinin birbiriyle olan bağlarını kopararak kendi dünyalarına çekilmesi.

12 VELİNİN YAPMASI GEREKEN DAVRANIŞ Nasihat vermekten çok istenilen davranışları önce velinin kendisi yapması, sonra öğrenciden istemesi. Eğitim doğruları söylemek değil, doğruları yapmak ve göstermek olduğunu unutmamak.Örneğin öğrenciden kitap okumasını isteyen velinin öncelikle kendisinin kitap okuması. VELİNİN YAPMAMASI GEREKEN DAVRANIŞ Velinin yapmadığı ve göstermediği davranışları öğrenciden istemesi.

13 VELİNİN YAPMASI GEREKEN DAVRANIŞ Önemli kararları birlikte almak.Eğer velinin istekleri var ise veli bunları dile getirmeli daha sonra öğrencinin istekleri var ise öğrenci de bunları dile getirmelidir.Birlikte karşılıklı bir anlaşma yapılmalıdır.Bu anlaşmaya her iki tarafta ayak uydurmalıdır. VELİNİN YAPMAMASI GEREKEN DAVRANIŞ Ailenin önemli kararlarına çocukları katmamak. Onlara danışmamak.

14 VELİNİN YAPMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrencinin bireysel farklılıklarına saygı göstermek… Bireysel farklılıklarını göz önünde bulundurmak. VELİNİN YAPMAMASI GEREKEN DAVRANIŞ Her çocuğu aynı görmek,her başarıyı aynı değerlendirmek, çocuktaki farklılıkları fark etmemek.

15 VELİNİN YAPMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrenciye nasıl davranacağını bilmiyorsa uzmanlardan yardım almak… rehber veya iyi bir öğretmenden fikir almak gibi… VELİNİN YAPMAMASI GEREKEN DAVRANIŞ Velinin gerektiğinde uzmana başvurmaması, öğretmenlerden öğrenci için yardım almaması.

16 VELİNİN YAPMASI GEREKEN DAVRANIŞ Çocuğun yapabildiği ve sahip olduğu yetenekleri güzel sözlerle takdir etmek..İşte Süpermen benim kızım, Allah’ın sevdiği kul bu olsa gerek gibi… VELİNİN YAPMAMASI GEREKEN DAVRANIŞ Çocuğa olumsuz yönde etiketlemeler yapmak. Geri zekalı, sen başarısızın birisin gibi…

17 VELİNİN YAPMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrencisini tek ve biricik görmek,öğrenciyi kendi kapasite ve zekasına göre değerlendirmek. VELİNİN YAPMAMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrenciyi başkalarıyla kıyaslamak.

18 VELİNİN YAPMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrenciye nasihatten uzak, istenilenleri etkili bir şekilde ifade ederek bir anlayış ortaya koymak. VELİNİN YAPMAMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrenciye sürekli nasihat vermek,sürekli çalış demek, aynı konuşmaları tekrar etmek.

19 VELİNİN YAPMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrenciden yapabileceği ve başarabileceği hedefler belirlemek.Yaşına uygun işler istemek. VELİNİN YAPMAMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrenciden başaramayacağı işler istemek.Onun omzuna kaldıramayacağı yükler yüklemek.Yaşına uygun olmayan davranışlar göstermesini beklemek.

20 VELİNİN YAPMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrenciye verdiği nimetlerin sunduğu imkanların anne babaların görevi olduğunu dile getirmek,yapılan her emeğin çocuğun hakkı olduğunu söylemek. VELİNİN YAPMAMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrenciden verdiklerini sürekli istemek ve yüzüne vurmak.Her verileni başa kalkmak.

21 VELİNİN YAPMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrencinin başarısızlıklarından çok başarılarını göz önünde bulundurmak. VELİNİN YAPMAMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrencinin başarılarından çok başarısızlıklarını göz önünde bulundurmak.

22 VELİNİN YAPMASI GEREKEN DAVRANIŞ Veli az kural koymalı bunun mantıklı açıklamasını yapmalı.Kurala uyulup uyulmadığını takip etmelidir. VELİNİN YAPMAMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrenciye aşırı kural uygulayarak baskı kurmak.Kurallarla yaşamını çekilmez hale getirmek.Aralıksız dört saat çalışacaksın gibi…

23 VELİNİN YAPMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrenciye sürekli sevgi ile yaklaşmalı,korkuyu bir silah gibi kullanmamalıdır. VELİNİN YAPMAMASI GEREKEN DAVRANIŞ Öğrencinin gelecekle korkutmak.İstenilenleri korku ile öğrenciye yaptırmak. Bu gidişle işsiz kalacaksın kimse seni adam yerine koymayacak,bunu yapmazsan ben yapacağımı bilirim gibi…

24 VELİNİN YAPMASI GEREKEN DAVRANIŞ Çocukla ilgili kararları çocuğa danışarak almak, etkinliklerde çocuğun isteklerini göz önünde bulundurmak… VELİNİN YAPMAMASI GEREKEN DAVRANIŞ Çocuğun her kararını,her etkinliğini sadece velinin kendisinin belirlemesi…

25 VELİNİN YAPMASI GEREKEN DAVRANIŞ Her insanda alınabilecek bir ders vardır.Her kişiden bu çocuk da olsa öğrenilebilecek olan vardır düşüncesiyle hareket etmek,bazen ben de bilmeyebilirim düşüncesine sahip olmak. VELİNİN YAPMAMASI GEREKEN DAVRANIŞ Velinin her şeyi bildiğini iddia etmesi. Bizim çocuk hiperaktif, çocuğa sen ne bilirsin ki gibi tavırlar sergilemek.

26 “Eğitimin yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Hiçbir şey onun etki alanının dışında kalamaz. Eğitim, Kötü ahlakları iyiye çevirebilir; kötü ilkeleri yıkabilir ve yerine yenilerini koyabilir; insanları melekler seviyesine çıkarabilir." E ğitimde B aşarıyı A rttırma P rojesi

27 HAZIRLAYANLAR İSLAHİYE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ EBAP VELİ BİLİNÇLENDİRME KOMİSYONU SÜLEYMAN AKTI Tasarım ABDULLAH İSMETOĞLU BİST İslahiye Fen Lisesi Md Yrd. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni E ğitimde B aşarıyı A rttırma P rojesi


"İSLÂHİYE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ E B A P ( E ğitimde B aşarıyı A rttırma P rojesi)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları