Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DÜNYA, GÜNEŞ VE AY.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DÜNYA, GÜNEŞ VE AY."— Sunum transkripti:

1 DÜNYA, GÜNEŞ VE AY

2 GÖKYÜZÜ MACERASI GEÇMİŞTEN BU GÜNE İNSANLAR GÖKYÜZÜNDEKİ OLAYLARI MERAK ETTİKLERİ İÇİN GÖZLEMLER YAPMIŞLARDIR.BU GÖZLEMLER SONUCUNDA DÜNYA, GÜNEŞ VE AYIN HAREKETLERİNİ ANLAMAK İÇİN GÖZLEM EVLERİ KURARAK YILDIZLARIN GÖKYÜZÜNDEKİ DİZİLİŞLERİNİ GÖSTEREN HARİTALAR OLUŞTURMUŞLARDIR.

3 GÖKYÜZÜ MACERASI GÜNÜMÜZDE GÖZLEMLER GELİŞEN TEKNOLOJİ YARDIMIYLA DAHA AYRINTILI OLARAK YAPILMAYA BAŞLANMIŞTIR. GÖKYÜZÜNÜ İNCELEMEK İÇİN KULLANILAN TELESKOPLARIN GİDEREK GELİŞMESİ, GÖZLEMLERDEN ELDE EDİLEN BİLGİLERİN ARTMASINI SAĞLAMIŞTIR.

4 EN BÜYÜK KİM ? DÜNYA, AY’A GÖRE ÇOK DAHA BÜYÜKTÜR.DÜNYANIN ÇAPI AYIN ÇAPININ YAKLAŞIK 4 KATIDIR. BU DURUMDA DÜNYA’NIN İÇİNE YAKLAŞIK OLARAK 64 TANE AY SIĞABİLİR. GÜNEŞ’DE DÜNYA’DAN BÜYÜKTÜR. GÜNEŞİN ÇAPI İSE DÜNYA’NIN 109 KATIDIR. BUNA GÖRE GÜNEŞ DÜNYA’NIN YAKLAŞIK BİR MİLYON KATI BÜYÜKLÜĞÜNDEDİR.

5 EN BÜYÜK KİM ? BÜTÜN BUNLARIN SONUCUNDA İÇLERİNDEN EN BÜYÜĞÜNÜN GÜNEŞ, EN KÜÇÜĞÜNÜN DE AY OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ. DÜNYA İSE BÜYÜKLÜK AÇISINDAN GÜNEŞ VE AY’IN ARASINDA YER ALIR. DÜNYA, GÜNEŞ VE AY’IN BÜYÜKLÜKLERİNİ DAHA İYİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN ŞÖYLE BİR YOL İZLEYEBİLİRİZ. GÜNEŞ’İN BÜYÜKLÜĞÜNÜ BİR BASKETBOL TOPU, DÜNYA’NIN BÜYÜKLÜĞÜ BİR LEBLEBİ VE AY’IN BÜYÜKLÜĞÜDE KÜÇÜK BİR MERCİMEK KADARDIR.

6 KİM DAHA UZAK ? NESNELERİN BÜYÜKLÜĞÜ BAKTIĞIMIZ UZAKLIĞA GÖRE DEĞİŞİR. NESNELER UZAKLAŞTIKÇA KÜÇÜK YAKINLAŞTIKÇA BÜYÜK GÖZÜKÜR. GÜNEŞ’İN DÜNYA’DAN ÇOK DAHA BÜYÜK OLDUĞUNU ÖĞRENMİŞTİK. ANCAK DÜNYADAN BAKILDIĞINDA GÜNEŞ ÇOK KÜÇÜK GÖRÜLÜR. ÇÜNKÜ GÜNEŞ İLE DÜNYA ARASINDAKİ UZAKLIK ÇOK FAZLADIR.

7 KİM DAHA UZAK ? GÜNEŞ AY’DAN DAHA BÜYÜKTÜR. OYSA GÖKYÜZÜNE BAKTIĞIMIZDA İKİSİDE EŞİT BÜYÜKLÜKTEYMİŞ GİBİ GÖRÜNÜR. ÇÜNKÜ AY DÜNYA’YA GÜNEŞ’TEN DAHA YAKINDIR. BU NEDENLE GÜNEŞ GERÇEK BÜYÜKLÜĞÜNDEN ÇOK DAHA KÜÇÜK GÖZÜKÜR.

8 DÜNYA YERİNDE DURAMIYOR
DÜNYA ÜZERİNDEKİ PEK ÇOK VARLIK HAREKET EDER.PENCEREDEN DIŞARI BAKTIĞIMIZDA İNSANLARIN, ARABALARIN HAREKET HALİNDE OLDUĞUNU GÖRÜRÜZ.UZAYDA DA AYNI YERYÜZÜNDEKİ GİBİ HAREKETLİLİK VARDIR.DÜNYAMIZ DA UZAYDA HAREKET EDER.DÜNYAMIZ HİÇBİR ZAMAN SABİT DURMAZ.SÜREKLİ OLARAK HAREKET HALİNDEDİR.

9 DÜNYA YERİNDE DURAMIYOR
DÜNYANIN KENDİ ETRAFINDA BİR TAM DÖNÜŞÜ BİR GÜN OLARAK KABUL EDİLİR. BUNA GÖRE DÜNYANIN KENDİ ETRAFINDA DÖNMESİ 24 SAAT SÜRECEKTİR. BİR GÜN İÇERİSİNDE HEM GECE HEMDE GÜNDÜZ YAŞANIR. EĞER DÜNYA KENDİ ETRAFINDA DÖNMESEYDİ, DÜNYANIN YARISI DAİMA GECE, DİĞER YARISI İSE DAİMA GÜNDÜZ OLUR.

10 DÜNYA YERİNDE DURAMIYOR
GÜNEŞLİ BİR GÜNDE, SABAH, ÖĞLE VE AKŞAM VAKİTLERİNDE GÖKYÜZÜNE BAKTIĞINIZDA GÜNEŞ’İN YERİNİN DEĞİŞTİĞİNİ GÖRÜRÜZ. DÜNYANIN BİR BÖLGESİNDE GECE OLDUĞUNDA BU NOKTAYA GÜNEŞ IŞIĞI ULAŞMAZ VE GÖKYÜZÜ KARANLIKTIR. BU BÖLGEDE GÜNDÜZ OLMASI İÇİN GÜNEŞ IŞIKLARININ O NOKTAYA ULAŞMASI GEREKİR.

11 DÜNYA YERİNDE DURAMIYOR
DÜNYA KENDİ ETRAFINDA DÖNERKEN GÜNEŞ’İN ETRAFINDA DA DÖNER. DÜNYANIN GÜNEŞ ETRAFINDA BİR TUR ATMASI İÇİN GEREKEN SÜRE 1 YIL OLARAK KABUL EDİLİR.

12

13

14

15


"DÜNYA, GÜNEŞ VE AY." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları