Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Elektrik Devreler Dersi Arş. Gör. Mücahit SOYASLAN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Elektrik Devreler Dersi Arş. Gör. Mücahit SOYASLAN."— Sunum transkripti:

1 TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Elektrik Devreler Dersi Arş. Gör. Mücahit SOYASLAN

2 C E B Konular  Akım ve Gerilim Kavramları  AC ve DC Kavramlarının Ayrımı  Dirençler  Direnç Değerlerinin Hesaplanması  Akım-gerilim-direnç Ölçüm cihazları(Avometreler)  Board Kullanımı  Dirençlerin seri-paralel bağlanması  Devre üzerinde akım-gerilim ölçülmesi  Güç kaynağı, osiloskop ve sinyal jeneratörü

3 C E B AKIM ve GERİLİM  1800 - Alessandro Volta: Volta pili belirli çözeltiler ile metal elektrotlar arasındaki kimyasal tepkimeden yararlanma yoluyla elektrik üretiyordu.  1820 - Andre Marie Ampere: Volta akımına maruz kalan bir iğnenin manyetikleştiğini keşfetti.  1827 - George Simon Ohm: Ohm Kanunu olarak bilinen, bir telden geçen akımın, geçtiği alanla doğru orantılı ve uzunluğuyla ters orantılı olduğunu tespit ederek gerilim, akım ve direnç arasındaki bağlantıyı buldu. (V=I.R)

4 C E B AKIM ve GERİLİM  GERİLİM: Bir elektrik devresinin belirli iki noktası arasındaki potansiyel farkıdır.  AKIM: Elektrik yüklerinin hareketine elektrik akımı denir. Eğer yüklü parçacıklar (elektronlar, protonlar, iyonlar...) hareket ediyorsa elektrik akımı var demektir.

5 C E B AKIM ve GERİLİM GERİLİM (POTANSİYEL FARK) AKIM DİRENÇ

6 C E B AKIM ve GERİLİM

7 C E B AC ve DC Kavramları  AC: Alternating Current yani Alternatif Akım demektedir.  DC: Direct Current yani Doğru Akım demektir.

8 C E B AC ve DC Kavramları AC Akım: Genliği ve yönü periyodik olarak değişen elektriksel akımdır. AC veya “~” sembolüyle gösterilir. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, klima ve fırın gibi cihazlar direk alternatif akımla çalışırlar. AC’yi DC’ye çevirmek için doğrultucular (redresörler), DC’yi AC’ye çevirmek için inverterler (osilatörler), AC gerilimin seviyesini değiştirmek için ise trafolar kullanılır.

9 C E B AC ve DC Kavramları AC Akım Çeşitleri:

10 C E B AC ve DC Kavramları AC Akım: Evlerde kullanılan şehir şebekesi 220 VAC’ dir. Bu akımın frekansı 50 Hz’dir. Yani dakikada 50 defa genliğinin yönü değişmektedir. F: Frekans (1/s), T=periyot (s), F=1/T, T=1/F Yani şehir şebekesinin 1 periyodu tamamlama süresi=? 0.02s’dir.

11 C E B AC ve DC Kavramları AC Akım trifaz ve monofaz:

12 C E B AC ve DC Kavramları DC Akım: DC gerilimde bir negetif ve bir de pozitif uç vardır ve iki uçta da gerilimler sabittir. DC gerilimin polarizasyonu sürekli sabittir. Evimizde çalışan birçok cihaz DC gerilim ile çalışır. Örneğin laptop, telefon şarj cihazları, tv, müzik seti gibi cihazlar hep DC ile çalışmaktadır. DC ile çalışan bir cihaza asla AC gerilim bağlanmaz. Elektronik cihazların tümü DC gerilim ile çalışır.

13 C E B AC ve DC Kavramları DC Akım:

14 C E B AC ve DC Kavramları  AC ve DC farkını gösteren videolar:

15 C E B AC ve DC Kavramları  RMS Değer (efektif değer=etkin değer): “Root Mean Square” yani gerilimin karesinin ortalama değerinin köküdür. Şebeke geriliminin osiloskoptaki değerinin genliği yani tepe (peak) değeri aslında 311 V’ tur. (sinüsoidal*) Bu değer için RMS değeri= yani

16 C E B AC ve DC Kavramları  RMS Değer (efektif değer=etkin değer): Şebeke gerilimi avometre ile ölçülürse, avometrede okunacak değer şebeke geriliminin RMS değeri yani 220 V olacaktır.

17 C E B DİRENÇ  Akıma karşı zorluk gösteren devre elemanı Ω, R  Birimi Ω, Simgesi R  Her türlü elektrik- elektronik devresinde kullanılır. Sabit Direnç Ayarlı Direnç

18 C E B Direnç Değerinin Hesaplanması 4 renkli Dirençler 5 renkli Dirençler Siyah Kahverengi Kırmızı Turuncu Sarı Yeşil Mavi Mor Gri Beyaz SOKAKTASAYAMAMGİBİSOKAKTASAYAMAMGİBİ Altın Gümüş 1.Sayı 2.Sayı 3.Sayı Çarpan Tolerans

19 C E B Direnç Değerinin Hesaplanması

20 C E B Akım-Gerilim-Direnç Ölçen Cihazlar(AVOMETRE)  AVO=Amper-Volt-Ohm simgelerinin kısaltması.  Gösterge Türüne göre iki tür Avometre çeşidi vardır.  Dijital Göstergeli  Analog Göstergeli Dijital Göstergeli Ölçüm aleti Analog Göstergeli Ölçüm aleti

21 C E B Analog Avometre  İbrenin sapmasına göre ölçüm değeri okunur.  Hassas ölçüm yapmak zordur.  Maliyeti düşüktür.  Günümüzde elektrik panellerinde vb. yerlerde kullanılır.

22 C E B Dijital Avometre  Ölçülen değer 7-segment display veya LCD’den okunur.  Hassas ölçüm yapmak kolaydır.  Maliyeti analoglara göre yüksektir.  Günümüzde her türlü ölçüm düzeninde kullanılmaktadır.

23 C E B Dijital Avometre ile Direnç Ölçülmesi

24 C E B Dijital Avometre ile Gerilim Ölçülmesi

25 C E B Dijital Avometre ile Akım Ölçülmesi

26 C E B Dirençlerin Seri Bağlanması A B Seri Bağlantı R AB =R1+R2 R AB =1K+10K=11K

27 C E B Dirençlerin Paralel Bağlanması A B Paralel Bağlantı 1/R AB =1/R1+1/R2 1/R AB =1/1K+1/10K R AB =0.909K

28 C E B Dirençlerin Seri Paralel Bağlanması AB Karışık Bağlantı R AB =(R1*R2)/(R1+R2)+R3 R AB =(10K*10K)/(10K+10K)+10K R AB =20K

29 C E B Board Kullanımı

30 C E B

31 C E B Gerilim Ölçülmesi I=5V/(10K+1K) I=0,4545 mA I V R1 =0,4545x10K=4,54 V V R2 =0,4545x1K=0,454 V V R1 =? ve V R2 =?

32 C E B Akım Ölçülmesi I I =5V/2K I=2,5mA I =?

33 C E B Akım ve Gerilim Ölçülmesi I I =? V1=? V2=? V1 V2

34 C E B Güç Kaynağı

35 C E B Osilaskop  Sinyalleri grafiksel olarak gösteren elektronik cihazdır.  Sinyallerin gerilimini ve frekansını ekranından hesaplamak mümkündür.  Akım ölçmek için kullanılmaz.

36 C E B Sinyal Jeneratörü  Ayarlanabilen genlikte(0-10V)  Ayarlanabilen frekans da (10Hz-1Mhz)  Farklı dalga şekillerinde (kare,üçgen,sinüs,testere)sinyal üretir.

37 C E B Voltmetre ve Ampermetre İç dirençleri  Voltmetre ve Ampermetrenin devreye bağlanma yöntemlerine bakarak iç dirençleri hakkında yorum yapınız.


"TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Elektrik Devreler Dersi Arş. Gör. Mücahit SOYASLAN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları