Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ELEKTRİĞİN YOL AÇABİLECEĞİ TEHLİKELER

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ELEKTRİĞİN YOL AÇABİLECEĞİ TEHLİKELER"— Sunum transkripti:

1 ELEKTRİĞİN YOL AÇABİLECEĞİ TEHLİKELER

2 ELEKTİRİĞİN YOL AÇABİLECEĞİ TEHLİKELER
Elektrik kazalarının büyük çoğunluğu, genellikle kullanmadaki dikkatsizlikten ileri gelir. Elektriğin tehlikeleri kolayca unutulur. Sayaçtan geçtikten sonra, elektrik abonesi tamamen kendi tesisatından sorumludur. Elektrik tesisatları, doğru olarak ve en kaliteli malzemeyle yapılmalıdır. Her türlü uydurma tesis girişimi ve tamirattan kaçının. Türkiye’de meskenlerdeki elektrik, genellikle 220 volttur. Tesisatı, otomatik bir sigorta korur. Prizler yeter sayıda olmalı ve yüklemeleri önlemek için, ustaca yerleştirilmelidir. Ayrıca çocukların ellememeleri için kapalı prizler tercih edilmelidir

3 NE YAPABİLİRİZ? okullardaki elektrik prizlerine elimizi sürmemeliyiz her hangi bir cisim sokmamalıyız. ucu açılmış kabloları kesinlikle yetkili kişiye bildirmeli.kendiniz herhangi bir müdahalede bulunmamalıyız. elektrik kaçağı veya çıngı çıktığını gördüğünüz kabloya yaklaşmadan yetkilelere haber vermeliyiz. okulda herhangi bir nedenle yangın çıktığını görürsek hemen en yakın yangın tüpüyle müdahale etmeliyiz. yangın veya tehlike arzeden bi durumda panik yapmadan ve tek sıra halinde oradan uzaklaşmalıyız.

4 Bulunduğunuz ortamdaki elektrik uyarı levhalarına uyunuz
Bulunduğunuz ortamdaki elektrik uyarı levhalarına uyunuz. *Saç kurutucusunu ve elektrikli ısıtıcıyı banyo küvetinin ve lavabonun yakınlarına koymayın. *Islak ortamda elektrikli cihaz çalıştırmayın. Banyoda saç kurutucusu kullanmayın. *Prizlere emniyet kapağı takın. *Evde topraklı priz kullanın. *Yuvasından çıkmış, telleri açıkta kalmış prizleri tamir ettirin. *Sigortaları tel sararak yenilemeyin, orjinal malzeme kullanın. *Elektrikli cihazları fişe takmadan önce kapalı olduklarına emin olun. *Elektrikli ev aletlerini kullanım talimatlarına uygun kullanın. *Sigortayı kapatmadan elektrikle ilgili hiçbir iş yapmayın. *Evi uzunca bir süre terk edecekseniz sigortaları kapatın. *Ekmek kızartma aletini kahvaltı masasına almayın. İçinde sıkışan dilimi çatal, bıçak gibi nesnelerle kurcalamayın. *Sıcak ütüyü kablosunun üstüne koymayın. *Elektrikle uğraşırken kalın lastik tabanlı ayakkabı giyin.

5

6

7

8


"ELEKTRİĞİN YOL AÇABİLECEĞİ TEHLİKELER" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları