Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

UZAKTAKİ ARKADAŞLARIM. Ülkeler Dünya’nın 1/4'i karalarla kaplıdır. Karalar, büyük parçalar hâlinde de bulunmaktadır. Buna kıta denir. Dünya'da 6 kıta.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "UZAKTAKİ ARKADAŞLARIM. Ülkeler Dünya’nın 1/4'i karalarla kaplıdır. Karalar, büyük parçalar hâlinde de bulunmaktadır. Buna kıta denir. Dünya'da 6 kıta."— Sunum transkripti:

1 UZAKTAKİ ARKADAŞLARIM

2 Ülkeler Dünya’nın 1/4'i karalarla kaplıdır. Karalar, büyük parçalar hâlinde de bulunmaktadır. Buna kıta denir. Dünya'da 6 kıta vardır. Bunlar, Asya Amerika Afrika Avrupa Avustralya Antartika

3 Bunları Biliyor musunuz? Dünyanın en büyük kıtası 44 milyon km? yüzölçümü ile Asya kıtasıdır. Eski Dünya Kıtaları: Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarıdır. Yeni Dünya Kıtaları: Amerika, Avustralya kıtalarıdır. Ülkemiz, Asya ve Avrupa kıtaları arasında yer alır.

4 TÜRKİYE Türkiye veya resmi adıyla Türkiye Cumhuriyeti,başkenti Ankara olan ve Avrupa ile Asya kıtalarının her ikisinde de toprağı bulunan ülkedir.AnkaraAvrupa Asya Ülke topraklarının bir bölümü Anadolu Yarımadası'nda, bir bölümü ise Balkan Yarımadası'nın uzantısı olan Trakya'da bulunur. (783.562km karedir.)Anadolu YarımadasıBalkan YarımadasıTrakya Ülkenin üç yanı Akdeniz, Karadeniz ve bu iki denizi birbirine bağlayan Marmara Denizi ve Ege Denizi ile çevrilidir.AkdenizKaradenizMarmara DeniziEge Denizi Komşuları; Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan (Nahçıvan),Suriye,Irak,İran ‘dır.YunanistanBulgaristanGürcistan ErmenistanAzerbaycanNahçıvan

5

6

7

8

9 Kıtalar üzerinde coğrafi özellikleri, yaşam biçimleri, kültürleri birbirinden farklı birçok ülke vardır. Bu ülkelerden bazıları şunlardır: Japonya Yüzölçümü: 377.815 km 2 Başkenti: Tokyo Nüfusu: 122.264.000 Japonya dört büyük ada ve küçük adalardan oluşur. Nüfus yoğunluğu fazladır. Tarıma elverişli toprakları azdır. Sanayi ve teknoloji gelişmiştir.

10

11

12 Hindistan Yüzölçümü: 3.000.000 km Başkenti: Yeni Delhi Nüfusu: 1.088.000.000 Ülkenin geniş bölümünü ovalar kaplar. Pirinç, buğday, arpa, çay, şeker gibi ürünler yetiştirilir. Pirinç tüketiminin fazla olduğu bir ülkedir. Bunları Biliyor musunuz? Hindistan'da inek kutsal olduğu için eti yenmez.

13

14 İngiltere Yüzölçümü: 244.100 km 2 Başkenti: Londra Nüfusu: 57.000.000 İngiltere bir ada ülkesidir. Ülke büyük düzlüklerle kaplıdır. Batı rüzgârlarının etkisiyle her mevsim yağış alır. Sanayi ve ticaretin gelişmiş olduğu bir ülkedir.

15

16 Mısır Yüzölçümü: 997.739 km 2 Başkenti: Kahire Nüfusu: 52.000.000 Mısır, Nil Nehri ile hayat bulan bir ülkedir. Ancak ülkenin çok az bölümünde tarım yapılır. Ülkenin büyük bölümü çöllerle kaplıdır. Çimento, dokuma endüstrisi gelişmiştir.

17

18 İtalya Yüzölçümü: 301.277 km 2 Başkenti: Roma Nüfusu: 57.000.000 İtalya, Akdeniz'e uzanan bir yarımadadır. Tarım ve hayvancılık gelişmiştir. Turunçgiller, tahıl üretimi yapılır.

19

20 Kültürel Farklılıklar Her ülkenin kendine özgü yaşam biçimi, dili, dini, giyim tarzı vardır. Bu ögeler kültürü oluşturur. Her ülkenin kendine özgü yöresel kıyafetleri vardır. Yöresel kıyafetleri kimileri bayram kutlamalarında, özel günlerde, ibadet zamanlarında kimileri de günlük hayatta giyerler. Ülkelerin damak tatları da birbirinden farklıdır. Örneğin; Çinliler için yılan, çekirge gibi hayvanları yemek doğaldır. İtalyanlar makarnayı çok tüketirler. Makarna için farklı soslar üretmişlerdir.

21 Ülkelerde kültür farklılıkları olsa da evrensel bazı davranışlar vardır. Bunlardan biri okula gitmek, eğitim görmektir. Tüm ülkelerde çocuklar eğitim görürler. Çocukların günlük yaşamlarında birçok ortak yön vardır.Spor yapmak, oyun oynamak, resim yapmak, müzik dinlemek gibi etkinlikleri dünya üzerindeki bütün çocuklar yapmaktadırlar. Tüm çocuklar okulda matematik, dil, beden eğitimi branşlarında eğitim görürler.

22 Özel Günler Dünyada çeşitli ülkeler vardır. Bu ülkelerde ortak kullanılan özel günler vardır. Bu günlerden bazıları şunlardır: Yılbaşı Anneler Günü Dünya Barış Günü Dünya Çocuklar Günü insan Hakları Haftası Dünya Tiyatrolar Günü Dünya üzerindeki ülkelerde kültür, inanç, tarih vb. yönlerden farklılıklar ve benzerlikler vardır. Bu nedenle kutlanan özel günlerde de farklılıklar olmaktadır. Ayrıca özel günlerde yapılan tören, festival, şölenlerde yapılan etkinlikler de farklılık göstermektedir.

23 Bazı ülkeler ve kutladıkları özel günler aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. ÜlkelerKutlanan Özel Günler Millî BayramlarDinî BayramlarYılbaşı ve Geleneksel Bayramlar Türkiye 19 Mayıs 1919 Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Ramazan Bayramı Kurban Bayramı Yılbaşı (1 Ocak) Nevruz Bayramı (21 Mart) ABD Bağımsızlık Günü (4 Temmuz) Şükran Günü (Kasım ayının 4. perşembe günü) Yılbaşı (1 Ocak) Azerbaycan Cumhuriyet Bayramı (28 Mayıs) Ramazan Bayramı Kurban Bayramı Yılbaşı (1 Ocak) Nevruz Bayramı (21 Mart) İtalya Ulusal Gün (2 Haziran)Yılbaşı (1 Ocak) Kırgızistan Bağımsızlık Günü (31 Ağustos) Ramazan Bayramı Kurban Bayramı Yılbaşı (1 Ocak) Nevruz Bayramı (21 Mart) Mısır Ulusal Gün (6 temmuz) Ramazan Bayramı Kurban Bayramı Yılbaşı (1 Ocak) Türkmenistan Bağımsızlık Günü (27-28 Ekim) Ramazan Bayramı Kurban Bayramı Yılbaşı (1 Ocak)Nevruz Bayramı (21 Mart)


"UZAKTAKİ ARKADAŞLARIM. Ülkeler Dünya’nın 1/4'i karalarla kaplıdır. Karalar, büyük parçalar hâlinde de bulunmaktadır. Buna kıta denir. Dünya'da 6 kıta." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları